بازاریابی سیاسی

آخرين مطالب

انویدیا کارت گرافیک‌ 16 و 20 گیابایتی به بازار عرضه می‌کند نکات خواندني

انویدیا کارت گرافیک‌ 16 و 20 گیابایتی به بازار عرضه می‌کند
  بزرگنمايي:

سیاست و بازاریابی - زومیت / انویدیا به‌زودی از کارت‌های گرافیک مبتنی بر معماری امپر رونمایی می‌کند که احتمالا با حافظه‌های 20 و 16 گیگابایتی به بازار عرضه می‌شوند.
در کانال آی‌تی و ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم
اولین جزئیات از نسل بعدی کارت‌های گرافیک انویدیا مبتنی بر معماری امپر در رسانه‌ها فاش شد. کارت‌های جدید که به‌‌نام GeForce RTX 3080 و GeForce RTX 3070 به بازار عرضه خواهند شد، مشخصات قابل‌توجهی دارند که قطعا برای کاربران حرفه‌ای دنیای فناوری جذاب هستند. افشاسازی پیرامون کارت‌های جدید جی‌فورس از منابع متعدد انجام شد که همگی مشخصات مشابهی را برای محصولات انویدیا ادعا می‌کنند.
اطلاعات منتشرشده توسط MyDrivers و حساب کاربری KittyCorgi ادعا می‌کنند که انویدیا ظاهرا دو پردازنده‌ی گرافیکی مجزای امپر را برای GeForce RTX 3080 و GeForce RTX 3070 عرضه خواهد کرد. اطلاعات منتشرشده، تمامی جزئیات محصولات جدید را نشان می‌دهند و حتی تعداد هسته‌ها و تصاویری از دیاگرام بلوکی هم در آن‌ها دیده می‌شود.
پردازنده‌های گرافیکی GA102 و GA102 و GA104 مبتنی بر Ampere
همان‌طور که گفته شد، اطلاعات در ابتدا ادعا می‌کنند که دو پردازنده‌ی گرافیکی مبتنی بر معماری امپر عرضه خواهد شد که GA103 و GA104 نام خواهند داشت. پردازنده‌ی گرافیکی GA102 نیز در اطلاعات منتشرشده حضور دارد، اما هیچ کارت گرافیکی مبتنی بر آن در مشخصات دیده نمی‌شود. احتمالا انویدیا تصمیم دارد تا این تراشه را برای کارت گرافیک قدرتمند فعلا مخفی نگه دارد.
انویدیا در خانواده‌ی محصولات مبتنی بر معماری‌های پاسکال و ولتا، قوی‌ترین تراشه‌ی خود را مخصوص بازارهای پردازش بسیار قوی و هوش مصنوعی و موارد مشابه عرضه کرد. احتمالا در خانواده‌ی جدید نیز شاهد تراشه‌ای به‌نام GA100 خواهیم بود که برای بازارهای مبتنی بر پردازش با پردازنده‌ی گرافیکی استفاده می‌شود. GPUهای مناسب بازی بیشتر در همان گروه GA 102 تا 104 به‌کار خواهد رفت. اولین افشاسازی اطلاعات از پردازنده‌های گرافیکی خانواده‌ی امپر در ماه مه سال گذشته انجام شد که به تعدادی از پردازنده‌های گرافیکی مبتنی بر امپر اشاره داشت،‌ اما تأیید نشد. اطلاعات زیر در اولین افشاسازی منتشر شدند:
GA100 8GPC*8TPC*2SM 6144bit
GA102 7GPC*6TPC*2SM 384bit
GA103 6GPC*5TPC*2SM 320bit
GA104 6GPC*4TPC*2SM 256bit
GA106 3GPC*5TPC*2SM 192bit
GA107 2GPC*5TPC*2SM 128bit
هیچ‌یک از پردازنده‌های گرافیکی بالا تأیید نشدند، اما نشانه‌هایی از پردازنده‌ی گرافیکی GA104 انویدیا مبتنی بر امپر در فهرست ثبت‌نامی جدیدی ECC رویت شد. ترتیب عرضه و بازار هدف پردازنده‌های گرافیکی جدید، بی‌شباهت به نسل کنونی تورینگ و نسل قبلی پاسکال نیست. GA102 و GA104 برای بازار حرفه‌ای و GA106 و GA107 با هدف بازارهای میان‌رده و پایین‌رده عرضه می‌شوند. نکته‌ی جالب درباره‌ی اطلاعات جدید این است که احتمالا تیم سبز (لقب انویدیا) کارت‌های گرافیک RTX **70 را به‌‌جای تراشه‌های G**06، با تراشه‌های G**04 تولید خواهد کرد.
کارت گرافیک کنونی RTX 2070 از تراشه‌ی TU106 استفاده می‌کند و برخلاف RTX 2080، از تراشه‌ی پرچم‌دار TU104 بهره نخواهد برد. به همین منوال، کارت‌های دسته‌ی RTX**80 از تراشه‌های G**04 استفاده نخواهند کرد و از GA103 حرفه‌ای‌تر بهره خواهند برد که باس بالاتر و حافظه‌ی بیشتر و هسته‌های CUDA بیشتر را به‌همراه خواهد شد. هیچ اطلاعی از روش تولید پردازنده‌های گرافیکی امپر در دست نیست، اما مدیرعامل انویدیا قبلا گفته بود که سهم عمده‌ای از نسل بعدی پردازنده‌های گرافیکی با روش تولید هفت نانومتری و توسط TSMC ساخته خواهند شد و سامسونگ نیز بخشی از تولید را برعهده می‌گیرد. به‌علاوه امروز می‌دانیم که سیستم روی تراشه (SOC) بعدی انویدیا موسوم به Orion و مبتنی بر معماری امپر، از فرایند تولید هشت نانومتری LLP سامسونگ بهره خواهد برد. در ادامه، اشاره‌ای به مشخصات فاش‌شده از کارت‌های گرافیک انویدیا خواهیم داشت.
پردازنده‌های گرافیکی مبتنی بر امپر نه‌تنها در بخش‌های شطرنجی‌سازی و سایه‌زنی کارایی بهتری را ارائه می‌کنند، بلکه در رهگیری پرتو هم عملکرد قوی‌تری خواهند داشت. معماری تورینگ اولین تجربه‌ی انویدیا در به‌کارگیری رهگیری پرتو بود و درنتیجه می‌توان پیش‌بینی کرد که در خانواده‌ی امپر شاهد سخت‌افزارهای رهگیری پرتو بهتر به‌صورت هسته‌های RT و Tensor باشیم. همچنین پردازنده‌های گرافیکی امپر با بهره‌گیری از PCIe Gen 4.0 کارایی و قدرت بیشتری را ارائه می‌کنند؛ چون این پردازنده‌های نسل جدید برای نسل بعدی پلتفرم‌های بازی طراحی شده‌اند و باید از پروتکل‌های Gen 4.0 با پهنای باند بیشتر پشتیبانی کنند. درنهایت قابلیت NVLINK هم بخشی اصلی از توانایی‌های کارت گرافیک‌های جدید انویدیا محسوب می‌شود.
کارت گرافیک GeForce RTX 3080 تا 20 گیگابایت حافظه‌ی GDDR6، باس 320 بیتی و پردازنده‌ی گرافیکی GA103
همان‌طور که گفته شد، RTX 3080 به‌عنوان جایگزینی برای RTX 2080 به بازار عرضه خواهد شد. کارت جدید دارای 60 پردازنده‌ی استریم (SM) خواهد بود که هرکدام 64 هسته‌ی CUDA دارند و در مجموع 3860 هسته‌ی CUDA را در اختیار وظایف پردازشی قرار می‌دهد. چنین مشخصاتی، پیشرفت بسیار زیاد را از لحاظ تعداد هسته نسبت به RTX 2080 نشان می‌دهد که مجهز به 3072 هسته‌ی پردازشی بود. در ضمن در مقایسه‌ی مذکور، سرعت کلاک بهینه‌ی کارت جدید را در نظر نگرفتیم که قطعا با پیاده‌سازی روش تولید هفت نانومتری، بسیار بیشتر از مدل‌های کنونی خواهد بود.
تعداد هسته‌ی CUDA در کارت‌های جدید انویدیا بیشتر خواهد بود
کارت گرافیک RTX 3080 مجهز به رابط با باس 320 بیتی خواهد بود و درنتیجه می‌توان 10 یا 20 گیگابایت حافظه‌ی رم GDDR6 در آن به‌کار برد. اگر انویدیا بخواهد مخاطبان و مشتریان خود را با محصولات امپر بیش‌از همیشه شگفت‌زده کند، کارت‌های گرافیک 20 گیگابایتی گزینه‌هایی عالی خواهند بود. البته باید در نظر داشته باشیم که افزایش حافظه‌ی GDDR6 موجب افزایش شدید قیمت هم می‌شود. همچنین شایعه‌ها ادعا می‌‌کنند که در سال جاری و به‌خاطر عرضه‌ی کنسو‌ل‌های بازی نسل جدید، تقاضا برای حافظه‌ها به‌میزان زیادی افزایش پیدا کند.
اگر با نگاهی محافظه‌کارانه محصولات آتی احتمالی انویدیا را نظاره کنیم، حافظه‌ی 10 گیگابایتی برای RTX 3080 مناسب خواهد بود و باز هم بیشتر از حافظه‌ی هشت گیگابایتی RTX 2080 است. ازطرفی اگر کارت گرافیک جدید انویدیا با ماژول‌های 16 گیگابیت‌برثانیه عرضه شوند، پهنای باندی 640 گیگابایت‌برثانیه را به‌همراه خواهد داشت که نسبت به پهنای باند 496 گیگابایت‌برثانیه‌ی RTX 2080 SUPER پیشرفتی قابل‌توجه محسوب می‌شود. شایان ذکر است، RTX 2080 SUPER از حافظه‌ی 15/5 گیگابیت‌برثانیه‌ای با رابط باس 256 بیتی بهره می‌برد.
کارت گرافیک GeForce RTX 3070 تا 16 گیگابایت حافظه‌ی GDDR6، باس 256 بیتی و پردازنده‌ی گرافیکی GA104
کارت گرافیک دوم احتمالی انویدیا به‌نام RTX 3070 شناخته می‌شود و همان‌طور که گفته شد، از پردازنده‌ی گرافیکی GA104 بهره خواهد برد. کارت جدید جایگزین RTX 2070 مبتنی بر TU106 می‌شود و ظاهرا تعداد هسته‌ی CUDA برابر با RTX 2080، یعنی 3072 هسته خواهد داشت. کارت جدید از 46 پردازنده‌ی استریم بهره می‌برد. RTX 3070 احتمالا با باس 256 بیتی عرضه می‌شود که امکان استفاده از هشت تا 16 گیگابایت حافظه‌ی GDDR6 را فراهم می‌کند. قبلا هم گفتیم که افزایش حافظه‌‌های GDDR6 با افزایش هزینه‌ی بالا همراه خواهد بود و شاید شرکت سازنده از حداکثر ظرفیت ممکن استفاده نکند.
مشخصات احتمالی کارت‌های جدید انویدیا نشان می‌دهد که هنوز فضای زیادی برای نسخه‌ای دیگر با نام احتمالی RTX 3080 Ti وجود دارد که علاقه‌مندان خاص و حرفه‌ای دنیای کامپیوتر را راضی خواهد کرد. قبلا ادعا شده بود که معماری امپر نسبت به تورینگ، 50 درصد کارایی بالاتر را به‌همراه دوبرابر افزایش بازدهی مصرف برق ارائه خواهد کرد. اگر ادعاها صحیح باشند، کارت RTX 3070 می‌تواند کارایی برابر یا حتی بهتر از RTX 2080 Ti را در بازه‌ی قیمتی پایین‌تر ارائه کند.
ادعای نصف بودن مصرف برق معماری امپر، ابتدا توسط رسانه‌ی Taipei Times مطرح شد. باتوجه به ادعا می‌توان پیش‌بینی کرد که یک پردازنده‌ی گرافیکی با توان طراحی گرمایی پایین‌تر از RTX 2060 یعنی 150 وات، قابلیت شکست دادن RTX 2080 Ti را در کارایی و قدرت خواهد داشت که یک برتری عالی محسوب می‌شود. درنهایت می‌توان پیش‌بینی کرد که با معماری جدیدبتوان بازی‌هایی با کیفیت 4K 60 FPS و با رهگیری پرتو کامل را بازی کرد.
اطلاعات جدید پیرامون پردازنده‌های انویدیا، هیچ جزئیاتی را از زمان‌بندی احتمالی عرضه به بازار ارائه نمی‌کنند. البته شایعه‌های قبلی،‌ نیمه‌ی دوم سال جاری را به‌عنوان زمان رونمایی پیش‌بینی کرده بودند. به‌هرحال شاید هم محصولات جدید تیم سبز، بسیار زودتر از آن زمان معرفی و عرضه شوند. انویدیا کنفرانس GTC 2020 خود را در ماه مارس برگزار می‌کند و به‌احتمال زیاد اخبار نهایی از غول‌های جدید شرکت، در آن رویداد منتشر خواهد شد. هرچند شاید اولین نمونه از محصولات، کارت گرافیکی مخصوص دسته‌ی ورک‌استیشن یا HPC باشد. اولین محصولات معماری تورینگ و پاسکال در رویدادی مشابه معرفی شدند و درنتیجه می‌توان انتظار همین رویکرد را برای معماری جدید هم داشت.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تنها اسمارت‌فون اسنشیال اندروید 11 را دریافت خواهد کرد

SSD ها سبب بهبود چشمگیر کیفیت در بازی‌های جهان‌ می‌شوند

سخت افزارهای محبوب را بشناسید

آپدیت بازی Cyberpunk 2077 رایگان خواهد بود

هشدار؛ تعویض باتری گلکسی S20 خطر شکستن صفحه نمایش را به همراه دارد

گوگل از دلایل تحریم گوشی هوشمند هواوی P40 می‌گوید

10 گوشی ترند هفته را بشناسید

قیمت پرفروش ترین لپ تاپ‌های لمسی در بازار

هواوی میت بوک ایکس پرو معرفی شد؛ اولترابوک چینی‌ها رقیب می‌طلبد

هواوی معرفی کرد؛ «اپ گالری» رقیبی مستقیم برای «پلی استور»

گیمرها به انتظار چه بازی‌ای نشسته‌اند؟

ریلمی ایکس 50 پرو 5G معرفی شد؛ مجموعه‌ای از بهترین‌ها در یک پرچمدار

مایکروسافت رسما اعلام کرد که ایکس باکس سری ایکس قدرت گرافیکی بالایی دارد

نرخ دوربین‌های‌ عکاسی کانن در بازار

زمان عرضه گوشی Meizu 17 فاش شد

افزایش دو برابری حملات منع سرویس

رکوردشکنی Rainbow Six Siege پس از 4 سال

رقیب آیپد پرو از راه رسید؛ هواوی از میت پد پرو 5G رونمایی کرد

تاریخ انتشار کاراکتر جدید Mortal Kombat 11 مشخص شد

فراتر از وای فای 6؛ رونمایی هواوی از روترهای سری AX

هواوی اپ استور تبدیل به رقیبی قدرتمند برای فروشگاه‌ نرم افزاری اپل و گوگل می‌شود

رجیستری موبایل چقدر درآمد برای دولت ایجاد کرد؟

هواوی میت xs معرفی شد؛ دومین نسل گوشی منعطف هواوی از راه رسید

دسترسی به بخش آنلاین بازی Dreams در ایران مسدود است

کارت‌های گرافیک NVIDIA Ampere با ویژگی‌های خارق العاده، و قدرتی فراتر از انتظار

اتحادیه تامین اینترنت از استراتوسفر تشکیل می شود

گوگل، رقبا را در نتایج جستجو نشان می دهد

دومین شرکت بازی‌سازی بزرگ در اروپا کیست؟

تاثیر دلار بر سلیقه موبایل ایرانی‌ها

کرونا چه تاثیری بر بازار تجارت الکترونیک خواهد داشت؟

تولید برچسب رمزگذاری شده برای شناسایی کالاهای تقلبی

سونی اکسپریا پرو معرفی شد؛ نمایشگر جدید دوربین حرفه‌ای شما

منتظر نخستین گوشی 5G کمپانی HTC باشید

اطلاعاتی از Legend of Zelda: Breath of the Wild 2 منتشر شد

سامسونگ تولید انبوه تراشه 7 نانومتری برای گلکسی نوت 20 را آغاز کرد

جغد مهربان Duolingo همگام با پرندگان خشمگین می شود

صاحب خانه ای میلیون ها دلار بیت کوین یک قاچاقچی را دور ریخت!

چگونه یک وب‌سایت را به نوارکار یا منوی استارت ویندوز 10 بچسبانیم؟

سامسونگ یا اپل؛ کدامیک به کرونا می‌بازند؟

میان‌رده جدید سونی معرفی شد

شهردار بوستون خواستار حضور سونی در رویداد PAX East 2020

کارخانه گوشی سامسونگ بازگشایی شد

آموزش پاک‌سازی گوشی از ویروس کرونا

تداوم واردات و گارانتی دو برند مهم بازار تلفن همراه

بروزرسانی فوتوشاپ به مناسبت سی سالگی

موفقیت تازه برای کمپانی بازی ساز The Witcher

آیا سازندگان بازی تنها به فکر درآمد خود هستند؟

چرا ویروس کرونا تهدیدی بزرگ برای صنعت موبایل محسوب می شود؟

بازار ICT ایران بالغ نیست

آیا برای نجات از کرونا باید موبایل‌مان را ضد عفونی کنیم؟