سیاست و بازاریابی

آخرين مطالب

درک فرهنگ‌های جمع گرایانه مقالات دکتر محبیان

  بزرگنمايي:

درک فرهنگ‌های جمع گرایانه

نوشته :کندرا چری

ترجمه :دکتر امیر محبیان

فرهنگ‌های جمع گرایانه بر نیازها و اهداف گروه به‌طور کلی فراتر از نیازها و خواسته‌های هر فرد تأکیددارند. در چنین فرهنگ‌هایی ، روابط با دیگر اعضای گروه و پیوستگی متقابل میان افراد نقش بنیادی در هویت هر شخص دارد. فرهنگ‌ها در آسیا ، آمریکای مرکزی ، آمریکای جنوبی و آفریقا گرایش جمعی‌تری(کلکتیویستی) دارند.

صفات فرهنگ جمعی

چند ویژگی مشترک فرهنگ‌های جمع گرایانه دربرگیرنده موارد زیر است:

  • تمرکز قوانین اجتماعی بر ارتقاء دیگر خواهی و مقدم قرار دادن نیازهای جامعه بر نیازهای فردی
  • کار کردن به‌عنوان یک گروه و پشتیبانی از دیگران به‌عنوان امری بنیادی
  • تشویق مردم برای انجام آنچه برای جامعه بهتر است
  • نقش محوری خانواده‌ها و گردهمایی‌ها
  • تأکید بیشتر بر اهداف مشترک در برابر اهداف شخصی

در فرهنگ‌های جمع گرایانه ، افراد اگر بخشنده ، یاریگر، قابل اعتماد و متوجه نیازهای دیگران باشند "خوب" قلمداد می‌شوند. این در تضاد با فرهنگ‌های فردگرایانه است که بیشتر تأکید بیشتری بر خصوصیاتی مانند سودمند بودن و استقلال فرد می‌کنند.چند کشور که جمع گرایانه در نظر گرفته می‌شوند دربرگیرنده ژاپن ، چین ، کره ، تایوان ، ونزوئلا ، گواتمالا ، اندونزی ، اکوادور ، آرژانتین ، برزیل و هند هستند.

چگونه فرهنگ‌های جمع گرایانه تمایز می‌یابند

فرهنگ‌های جمع گرایانه بیشتر در تضاد با فرهنگ‌های فردگرایانه هستند. جمع‌گرایی بر ارزشمندی جامعه تأکید می‌کند ، در حالی که فردگرایی متمرکز بر حقوق و دغدغه‌های فرد است. درجایی که همبستگی و ازخودگذشتگی در فرهنگ‌های جمع گرایانه از صفات ارزشمندی برخوردار هستند ، استقلال و هویت شخصی در فرهنگ‌های فردگرایی بسیار مورد تأکید قرار می‌گیرند.این اختلافات فرهنگی فراگیر است و می‌تواند جنبه‌های بسیاری از کارکرد جامعه را تحت تأثیر قرار دهد. این‌که مردم چگونه  خرید می‌کنند ، پوشاک می‌پوشند ، یاد می‌گیرند و به پیشه‌ای می‌پردازند؛می‌تواند تحت تأثیر این باشد که آیا آن‌ها از یک فرهنگ جمع گرایانه برخوردار هستند یا فردگرایانه .

به‌عنوان مثال ، کارگرانی که در فرهنگ جمعی زندگی می‌کنند ممکن است کوشش کنند خوشبختی خود را فدای منافع بیشتر گروه کنند. از سوی دیگر ، کسانی که از فرهنگ‌های فردگرایانه هستند ، می‌توانند احساس کنند که بهزیستی و اهداف خودشان  اهمییت بیشتری دارد.

تأثیر بر رفتار

خود پنداره ها

فرهنگ بر نحوه رفتار افراد و همچنین خود پنداره تأثیر می‌گذارد.1

 در فرهنگ‌های فردگرایانه ممکن است خود را از نظر ویژگی‌ها و خصوصیات شخصیتی توصیف کنند ، به‌عنوان مثال ، "من باهوش ، بامزه ، ورزشکار و مهربان هستم". کسانی که از فرهنگ‌های جمع گرایانه هستند به‌احتمال زیاد خودشان را از روی روابط اجتماعی و نقش‌هایشان توصیف می‌کنند ، به عنوان مثال ، "من پسر ، برادر و دوست خوبی هستم".

روابط

یک پژوهش در سال 2017 نشان داد که فرهنگ‌های جمع گرایانه همچنین با تحرک کم ارتباطی ، اصطلاحی برای توصیف فرصت‌های متعدد در جامعه برای ایجاد روابط با افراد مورد نظر خود، همراه هستند.2

تحرک کم ارتباطی به معنای روابطی است که افراد به شیوه باثبات ، نیرومند و ماندگار دارند. این روابط معمولاً به دلیل گزینش عواملی مانند خانواده و منطقه جغرافیایی شکل می‌گیرد.

در یک فرهنگ جمع گرایانه ، برقراری روابط با افراد تازه دشوار است ، بخشی از آن به این دلیل است  که ملاقات با افراد جدید به‌طور کلی دشوارتر است. بیگانه‌ها بیشتر ازآنچه برای افراد فرهنگ‌های فردگرایانه باشد ، برای کسانی که از فرهنگ جمع گرایانه هستند؛بیگانه باقی می‌مانند.

حفظ هماهنگی در روابط بین فردی در فرهنگ جمع گرایانه از ارزش ویژه‌ای برخوردار است. این به‌احتمال زیاد به دلیل این است که روابط بسیار طولانی و تغییر آن دشوار است ، بنابراین ناتوانی در  حفظ روابط مسالمت‌آمیز می‌تواند به معنای ناخشنودی بلند مدت برای همه افراد درگیر باشد.

به صورت متناقض ، این بدان معنی است که افراد در فرهنگ‌های فردگرایانه کوشش و انرژی بیشتری را برای حفظ فعالانه روابط نزدیک ، غالباً با افزایش خود افشایی و صمیمیت بیشتر ، اختصاص می‌دهند. این امر می‌تواند با این واقعیت توضیح داده شود که برخلاف فرهنگ‌های نظام جمع‌گرا، که در آن روابط پایدار بیشتر مورد انتظار هستند، روابط در فرهنگ‌های فردگرا آسیب‌پذیرترو پربارتر است، بنابراین افراد باید کوشش بیشتری برای حفظ این روابط داشته باشند.

انطباق

اختلافات فرهنگی همچنین بر انگیزه استقلال رای یا  هماهنگ بودن با بقیه گروه‌ها تأثیر می‌گذارد.3 در یک آزمایش ، از شرکت‌کنندگان در فرهنگ‌های آمریکایی و ژاپنی خواسته شد که یک قلم را انتخاب کنند. بیشتر قلم‌ها بارنگ همسان بودند و چند گزینه هم از رنگ‌های گوناگون وجود داشت. بیشتر شرکت‌کنندگان آمریکایی قلم‌های رنگی کمیاب‌تری را انتخاب کردند. از سوی دیگر ، شرکت‌کنندگان ژاپنی خیلی بیشتر از این‌که قلم‌های کم را ترجیح دهند رایج‌ترین قلم رنگی را گزینش می‌کردند.

ممکن است انگیزه این کار برآمده از فرهنگ جمع گرایانه باشد ، شرکت‌کنندگان ژاپنی به‌طور غریزی هماهنگی میان فردی را بالاتر از اولویت شخصی ارزیابی می‌کردند و بنابراین رفتار آشتی جویانه را انتخاب کردند و اجازه دادند قلم‌های کمیاب‌تر برای دیگران که ممکن است آن‌ها را بخواهند؛باقی بماند.

اضطراب اجتماعی

پژوهشی در سال 2010 نشان داده است كه فرهنگ‌های جمع گرایانه بیشتر رفتارهای محتاطانه اجتماعی را می‌پذیرند و سطح بالاتری از اضطراب اجتماعی را در سنجش با فرهنگ‌های فردگرایانه نشان می‌دهند.بااین‌حال ، این پژوهش همچنین نشان داد که شاید تنها ارزش‌های جمع گرایانه نباشد که به اضطراب اجتماعی و پذیرش انعطاف‌پذیری اجتماعی کمک کند. به عنوان مثال ، کشورهای آمریکای لاتین در سنجش با کشورهای آسیای شرقی تراز اضطراب اجتماعی پایین‌تری دارند.

پژوهشگران باور دارند که این شاید به دلیل تأکید بر هماهنگی گروهی و ارزش بالاتر برای کیفیت‌هایی همانند جامعه‌پذیری باشد ؛ عواملی  که ممکن است به کاهش اضطراب اجتماعی - در فرهنگ‌های آمریکای لاتین منجر شود4

حمایت اجتماعی

هنگامی‌که افراد در فرهنگ‌های جمع گرایانه با فشار روانی روبرو می‌شوند ، کمتر از کسانی که در فرهنگ‌های فردگرایانه هستند ، درباره مشکلات خود  با عزیزانشان گفتگو می‌کنند. پژوهش انجام‌شده از سال 2010 نشان می‌دهد كه افراد فرهنگ‌های جمع گرایانه گرایشی به گفتگو درباره عوامل استرس‌زا با افراد نزدیکی كه  در مورد پیامدهای بالقوه منفی ارتباط نگران‌اند؛ ندارند.

در عوض ، مردم غالباً  پشتیبانی ضمنی اجتماعی را جستجو می‌کنند که شامل وقت‌گذرانی با افراد حامی است بدون اینکه به منبع استرس مراجعه کنند.

منابع:

  1. Lu C, Wan C. Cultural Self-Awareness as Awareness of Culture"s Influence on the Self: Implications for Cultural Identification and Well-Being. Pers Soc Psychol Bull. 2018;44(6):823-837. doi:10.1177/0146167217752117
  2. Kito M, Yuki M, Thomson R. Relational mobility and close relationships: A socioecological approach to explain cross-cultural differencesPersonal Relationships. 2017;24(1):114-130. doi:10.1111/pere.12174.
  3. Yamagishi T, Hashimoto H, Schug J. Preferences Versus Strategies as Explanations for Culture-Specific BehaviorPsychological Science. 2008;19(6):579-584. doi:10.1111/j.1467-9280.2008.02126.x.
  4. Schreier S-S, Heinrichs N, Alden L, et al. Social anxiety and social norms in individualistic and collectivistic countriesDepression and Anxiety. 2010;27(12):1128-1134. doi:10.1002/da.20746.
  5. Schreier S-S, Heinrichs N, Alden L, et al. Social anxiety and social norms in individualistic and collectivistic countriesDepression and Anxiety. 2010;27(12):1128-1134. doi:10.1002/da.20746.

 


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مقایسه سه پایین‌رده‌ فنلاندی

گوشی پرچم‌دار نوکیا 9.3 احتمالا به‌زودی معرفی می‌شود

اسمارت فکتوری در لوازم خانگی

17 اپلیکیشن آلوده‌به بدافزار جوکر از پلی استور حذف شدند

آموزش فعال‌سازی قابلیت دریافت فرمان ازطریق ضربه به پشت آیفون در iOS 14

آرم با تراشه 5 نانومتری 192 هسته‌ای به‌ رقابت جدی با اینتل می‌رود

اجرای طرح کوچه دوستی در محله فرحزاد

مشخصات فنی کارت‌های گرافیک Radeon RX 6000 فاش شد

فارنهایت به مناسبت 15 سالگی دوباره برای PS4 عرضه می‌شود

سازندگان Life is Strange به دنبال خلق مجموعه‌ای جدید هستند

سورس کد ویندوز XP به همراه ویندوز سرور 2003 منتشر شد

از قابلیت Scribble اپل پنسل در iPadOS 14 بیشتر بدانید

رونمایی از نخستین سامانه مدیریت رستوران های کیش

باغ زیتون قابلیت کارآفرینی و گردشگری دارد

دادگاه تجدیدنظر مجوز فعالیت اوبر در لندن را تمدید کرد

Demon’s Souls Remake با رزولوشن 4K و 60 فریم اجرا نشد

مقایسه سرعت آیفون 11 پرو مکس با ردمی K30 اولترا

فارنهایت به مناسبت سال 15 سالگی دوباره برای PS4 عرضه می‌شود

منتظر شارژر 65 وات گلکسی S30 باشید

وزارت نفت در جمع برگزیدگان جشنواره شهید رجایی قرار گرفت

مدیرعامل ایرانسل: همزمان با توسعۀ شبکۀ 5G، مطالعۀ 6G در دستور کار ایرانسل است

آیین اختتامیه نمایشگاه هفته دفاع مقدس در منطقه 8

رونمایی از تمثال شهیدان منطقه 3 تهران

تولید روزانه 40 میلیون متر مکعب گاز در پالایشگاه دوازدهم پارس جنوبی

مشخصات گوشی‌های شیائومی سری Mi 10T به طور کامل لو رفت

مظنه گران‌ترین تبلت‌های بازار

مشخصات شیائومی Mi 10T Pro و Mi 10T Pro 5G لو رفت

تبلت جان سخت سامسونگ رونمایی شد

سونی اکسپریا 1 مارک 3 با مشخصات بهتر عرضه می‌شود

راهکارهایی کارآمد برای رفع کندی سرعت تلفن همراه

ساخت باتری با قابلیت شارژ بسیار سریع

نقش مهم رسانه ها در آگاهی بخشی برای کنترل شیوع کرونا

اختصاص 15 میلیارد تومان برای ایمن سازی گودهای پر خطر

200 هزار خودروی مسافربر شخصی گازسوز می‌شود

تجلیل از آتش‌نشانان منطقه ویژه پارس

جمع آوری 253 قلاده سگ در منطقه 15

سرخه حصار، پارک جنگلی ایرانیان شود

رونمایی از سردیس شهیدان آوینی و فهمیده

آتش نشانی تهران؛ از پلاسکو تا سینا اطهر

مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای ایلام در جلسه انعقاد تفاهم نامه آموزشی عنوان کرد: توانمندسازی شغلی در حوزه کشاورزی در سایه آموزشهای مهارتی فنی و حرفه ای میسر خواهد شد

پرداخت 451 میلیارد ریال تسهیلات به کسب و کار‌های آسیب دیده از کرونا در خراسان شمالی

توجه و تمرکز بر توسعه کارآفرینی و بها دادن به کارآفرینان در شرایط سخت اقتصادی گره‌گشا است

با شیوع ویروس کرونا 8604 نفر در استان کرمانشاه مشمول دریافت بیمه بیکاری شدند

بررسی روند اجرای طرح ملی مشاغل خانگی در آذربایجان‌شرقی

ایجاد اشتغال ایثارگران و فرزندان شاهد در البرز تسهیل می شود

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گلستان خبر داد: شفافیت در پرداخت ها، شرط معافیت مالیاتی خیریه ها

پرداخت یک هزار میلیارد و 612 میلیون ریال تسهیلات به بنگاه‌های آسیب دیده از کرونا در اصفهان

صدور مجوز مرکز مشاوره کارآفرینی برای متقاضیان واجد شرایط استان سمنان

مدیرکل تعاون،کار و رفاه اجتماعی هرمزگان: تدوین سند توسعه فعالیتهای رفاهی اقدامی مهم در جهت اهداف شورای هماهنگی مدیران است

بیش از 3 هزار نفر در نیمه نخست امسال در خراسان شمالی آموزش‌های فنی و حرفه‌ای را فراگرفتند

سیاست و بازاریابی

سیاست و بازاریابی