بازاریابی سیاسی

آخرين مطالب

گزیده‌های نفتی هفته وزارت نفت

گزیده‌های نفتی هفته
  بزرگنمايي:

سیاست و بازاریابی - امضای قرارداد میدان‌های پارسی و پرنج، امضای تفاهم‌نامه تولید کک‌ اسفنجی و سوزنی در پالایشگاه‌های بندرعباس و امام خمینی(ره)، آخرین تحولات میدان گازی پارس جنوبی و مصرف فزاینده گاز، بازار نفت و کرونا و عناوین رویدادهای هفته آتی نفت را می‌توانید در گزیده‌های نفتی این هفته بخوانید.

پارسی و پرنج: هفته برای نفت با خبر امضای قرارداد طرح بهبود بازیافت، افزایش تولید و بهره‌برداری از میدان‌های پارسی و پرنج آغاز شد. محمدی، مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب به نمایندگی از شرکت ملی نفت ایران و عباس علی‌آبادی، مدیرعامل مپنا امضاکنندگان این قرارداد بودند. مدت این قرارداد که در قالب مدل قراردادی نفت‌خیز جنوب امضا شد 10 سال و ارزش آن هم حدود یک میلیارد و 380 میلیون دلار با هدف دستیابی به حدود 121 میلیون بشکه تولید تجمعی اضافی عنوان شده است. وزیر نفت در این مراسم با تأکید همیشگی خود مبنی بر اینکه باید به‌گونه‌ای کار کنیم که امید و نشاط در دل‌ها زنده باشد از این قرارداد به‌عنوان پنجمین قرارداد با مدل IPC یاد کرد و گفت خوشبختانه ایده‌ای که ما درباره شرکت‌های اکتشاف و تولید (E&P) داشتیم جا افتاده است. مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران هم در این مراسم از اتکای حداکثری به شرکت‌های ایرانی در پروژه‌های بالادستی نفت گفت و مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب هم یادآوری کرد در این دو میدان در مجموع تاکنون حدود 100 حلقه چاه حفاری شده و ذخیره نفت درجای پارسی و پرنج حدود 12 میلیارد بشکه نفت است.
کک اسفنجی و سوزنی: تفاهم‌نامه تولید کک‌ اسفنجی و سوزنی در پالایشگاه‌های بندرعباس و امام خمینی(ره) شازند هم این هفته امضا شد. این محصول که از آن به‌عنوان محصول استراتژیک نام برده می‌شود سبب شد دو وزیر کابینه، در نخستین ساعت ‌کاری 21 بهمن‌ماه در باغ کوشک حضور پیدا کنند. وزارت خارجه آمریکا آذرماه امسال در بیانیه‌ای اعلام کرده بود فروش و انتقال کک نفتی و الکترود گرافیتی به ایران مشمول تحریم‌های واشنگتن شده است. کک ‌سوزنی و الکترود گرافیتی دو ماده اصلی صنایع فولاد است. وزیر نفت در این مراسم بر ضرورت تبدیل هر چه سریع‌تر این تفاهم‌نامه به قرارداد تأکید و عنوان کرد برای اجرای این طرح حدود یک میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خواهد شد و خروجی نفت کوره واحدهای پالایشی ظرف سال‌های آینده کاهش و تولید فرآورده‌های میان‌تقطیر و سبک افزایش می‌یابد. وزیر صمت هم با مثبت ارزیابی کردن همکاری دو وزارتخانه نفت و صنعت، معدن و تجارت در ساخت داخل عنوان کرد که امروز برای ما نوعی «عید» است، زیرا ما از کالایی راهبردی و تفاهم‌نامه‌ای صحبت می‌کنیم که کشور را از وابستگی بی‌نیاز می‌کند. معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش هم اعلام کرد با امضای این تفاهم‌نامه برای نخستین بار در کشور، پالایشگاه بندرعباس سالانه 620 هزار تن کک اسفنجی تولید می‌کند که این مقدار دوبرابر کک موردنیاز صنایع آلومینیوم کشور است. رئیس گروه اقتصادی دفتر مقام معظم رهبری هم که در این مراسم حضور داشت تأکید کرد با تولید «کک» در پالایشگاه‌های کشور در مقابل تحریم ایستادیم.
شرکت پالایش و پخش در این هفته افزون بر امضای این تفاهم‌نامه، از 41 خودرو طرح ملی تبدیل دوگانه‌سوز در شهر اصفهان رونمایی کرد. معاون مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی در آیین رونمایی از این خودروها اعلام کرد که همه خودروهای عمومی تا دو سال آینده گازسوز می‌شوند.
پارس جنوبی: با به صدا درآمدن زنگ پایان بخش فراساحل میدان مشترک گازی پارس جنوبی، این هفته هم بخش دریایی پارس جنوبی پرخبر بود. مجری طرح توسعه فاز 14 پارس جنوبی در نخستین روز هفته از پایان عملیات نصب سازه‌های جانبی عرشه اقماری 14D در بلوک گازی این طرح در آب‌های خلیج‌فارس خبر داد. رئیس بخش فراساحل فازهای 22 تا 24 پارس جنوبی نیز از روشن شدن مشعل آخرین سکوی این طرح در میدان پارس جنوبی‌گفت و اعلام کرد با عملیاتی شدن این سکو بخش فراساحل این طرح به‌طور کامل عملیاتی می‌شود و ظرفیت تولید روزانه گاز در این طرح به 56 میلیون مترمکعب می‌رسد. مجری طرح توسعه فاز 13 پارس‌ جنوبی هم 21 بهمن‌ماه عنوان کرد که عملیات بارگیری دو سکوی باقی‌مانده گازی فاز 13 پارس جنوبی (A و C) از یارد صدرا پایان یافت. حالا که بحث افزایش تولید گاز و پارس جنوبی مطرح است، این را هم باید گفت متناسب با افزایش تولید، مصرف هم تخت گاز بالا می‌رود. سخنگوی شرکت ملی گاز ایران اعلام کرد که کل مصرف روزانه گاز در بخش خانگی و تجاری کشور در روزهای برفی به 590 میلیون مترمکعب رسید و گاز همه مشترکان وصل است.
آغاز عملیات ساخت کارخانه جمع‌آوری گازهای همراه در غرب کارون، افتتاح دو مرکز درمانی در اهواز، افزایش ظرفیت برداشت گاز از خانگیران و تصویب طرح بهبود و ارتقای واحدهای تصفیه پساب پالایشگاه‌های پارس‌ جنوبی از دیگر اخبار صنعت نفت در هفته جاری بوده است.
کرونا و بازار نفت: واکنش به کاهش قیمت نفت و برگزاری نشست اضطراری اوپک تحت تأثیر ویروس کرونا در این هفته هم ادامه داشت؛ وزیر نفت در حاشیه امضای تفاهم‌نامه پارسی و پرنج با اعلام اینکه مباحث مطرح‌شده درباره برگزاری نشست فوق‌العاده اوپک به دلیل شیوع ویروس کرونا فروکش کرد گفت ایران از کاهش تولید نفت به میزانی که اکثریت با آن موافق باشند، حمایت خواهد کرد. عربستان هم این هفته بار دیگر به کاهش قیمت نفت واکنش نشان داد. منابع مطلع از سیاست‌گذاری عربستان در خبری که رویترز منتشر کرد، اعلام کردند این کشور خواهان این است تولیدکنندگان جهانی نفت با کاهش سریع تولید موافقت کنند، زیرا ویروس کرونا به تقاضا آسیب‌زده است. واکنش روسیه اما به نگرانی عربستان هم مطابق پیش‌بینی‌ها بود، «موضع این کشور درباره تشدید کاهش تولید نفت در روزهای آینده مشخص می‌شود.» در عین حال رئیس‌جمهوری روسیه این هفته با ایگور سچین، چهره قدرتمند بخش انرژی روسیه، دیدار کرد تا درباره پیشنهاد تشدید کاهش تولید سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و متحدانش رایزنی کنند. نگرانی‌های اوپک در این هفته اما به این موضوع ختم نشد. بازگشت تولید نفت لیبی که طبق آخرین آمار حدود 182 هزار بشکه نفت تولید می‌کند می‌تواند قیمت نفت را از این همه پایین‌تر بیاورد. از دیگر اخبار بخش بین‌الملل نفت هم باید به این موضوع اشاره کرد که اداره اطلاعات انرژی آمریکا و اوپک در جدیدترین گزارش خود در پی گسترش ویروس کرونا، برآورد خود را از تقاضای جهانی نفت کاهش دادند.
پیشنهاد هفته: درباره پارس جنوبی و پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس بسیار گفته شده است، اما خواندن چندباره درباره شاهکارهای تاریخ صنعت نفت ایران باز هم شیرین است. خواندن این دو گزارش توصیه می‌شود. تکرار شیرین مکررات؛ «پارس جنوبی» و «ستاره» سربلند بحران‌ها .
عناوین برنامه‌های خبری هفته آینده (26 تا 2 اسفندماه)
*کنفرانس توسعه نظام مالی در صنعت نفت.
*نخستین همایش دانش‌بنیان و استارت‌آپ‌ها.
*نشست معرفی فرصت‌ها و چارچوب سرمایه‌گذاری در فرآورش نفت خام با استفاده تجهیزات سریع‌الاحداث کارخانه‌ای.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

از سوی مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی اعلام شد؛ ابطال پرونده سهمیه انسولین بیماران دیابتی صحت ندارد

تامین وسایل حفاظت فردی مورد نیاز کارگران در معرض آسیب کرونا / پرداخت 50 درصد غرامت مزد برای کارگران دارای استراحت پزشکی قبل از بررسی کمیسیون پزشکی توسط سازمان تامین اجتماعی

عکس‌ها و مشخصات رسمی وان پلاس 8 پرو سبز نعنایی رویت شد

اپل واچ سری 6 احتمالا به تاچ ID مجهز می‌شود

جزیره کیش پیشگام، قرنطینه‌سازی و مبارزه با ویروس کرونا در کشور

مدیر فناوری اطلاعات و ارتباطات شرکت ملی گاز ایران منصوب شد

بررسی ویدیویی گوشی شیائومی Mi 10

دستورالعمل تولید و بازنشر محتوای کرونا در فضای مجازی صادر شد

اقدامات ضدکرونایی گوگل تشدید شد

آپدیت اندروید 10 شیائومی Mi9 پرو 5G رسما ارایه شد

چگونه شرایط موجود به فناوری روسیه کمک می کند؟

بهترین گوشی ها برای عکاسی در سال 2020 را بشناسید

سامسونگ گلکسی M01 در راه است

نگاهی به عملکرد لرزشگیر اپتیکال دوربین هواوی P40 پرو

در مورد دستیار دیجیتالی Celia هواوی چه می دانیم؟

Animal Crossing چگونه از یکی از بزرگ‌ترین شکست های نینتندو زاده شد؟

ARM چگونه به فرمانروای پردازنده‌های موبایل تبدیل شد؟

جعبه گشایی و نگاهی نزدیک به گوشی Galaxy A71

نیمه‌‌ تاریک زوم صد برابری دوربین گلکسی S20 اولترا

تبلت M10 Plus لنوو با پردازنده‌ Helio P22T رونمایی شد

چند بازی شدیداً آرامش‌بخش برای تجربه در قرنطینه خانگی

در دومین جلسه کمیته بهداشتی، فرهنگی و اجتماعی مطرح شد؛ تامین وسایل حفاظت فردی مورد نیاز کارگران در معرض آسیب کرونا

سامانه غربالگری، پایش و پیگیری بیماری کوید 19 صنعت نفت راه‌اندازی شد

اعطای مشوق‌های سوختی به فعالان بخش حمل‌و ‌نقل اینترنتی کالا

نتایج تست باتری هواوی P40 پرو منتشر شد

بنچمارک نسل بعدی پردازنده‌های رایزن موبایل AMD منتشر شد

کاهش پیش بینی فروش آیفون 12 توسط اپل

دراپ باکس در نسخه بتا با سیستم‌های Mac همگام‌سازی می‌شود

در دومین جلسه کمیته بهداشتی، فرهنگی و اجتماعی مطرح شد؛ بررسی اعطای تسهیلات کم بهره، امهال بدهی و پوشش بیمه بیکاری

رضایت ٧١ درصدی شهروندان از میادین میوه

سیستم مورد نیاز بازی Bleeding Edge مشخص شد

مرورگر سافاری به‌روز‌رسانی شد

رویداد Games Done Quick 2020 به خاطر ویروس کرونا با تأخیر برگزار می‌شود

نتفلیکس چگونه از پس مدیریت فشار کنونی بر شبکه خود برمی‌آید؟

به دلیل شیوع ویروس کرونا، PS5 وارد بازار نمی‌شود

تعیین کارگر‌وه‌های تخصصی ستاد اقتصادی مقابله با ویروس کرونا در کیش

ارائه خدمات ثبتی از طریق سامانه الکترونیکی در کیش

صندوق ضمانت سرمایه گذاری تعاون اعلام کرد؛ تشکیل کارگروه عملیاتی شدن "جهش تولید"

مجموعه های ورزشی و اقامتی کارگران سراسر کشور در اختیار ستاد مقابله با کرونا قرار می گیرد

استقبال 5 میلیون نفری از کنسرتهای آنلاین

افزایش سرفاصله زمانی مترو و اتوبوس

توزیع اقلام بهداشتی در جایگاه‌های سوخت میاندوآب و خراسان شمالی

آینده بازار گاز؛ چالشی به نام آمریکا

صف نفتکش‌ها برای ذخیره‌سازی نفت خام روی آب

پاسخ منفی اوپکی‌ها به پیشنهاد الجزایر برای نشست فوق‌العاده

اطلاعات گوشی جدید اوپو فاش شد

الجی از یک مانیتور گیمینگ جدید رونمایی کرد

بازی Call of Duty جدید فردا منتشر می‌شود

آغاز عمل به وعده وزیر ارتباطات پس از 8 ماه!

راهنمای خرید پاوربانک؛ نیمه‌ی گم‌شده گوشی شما!