سیاست و بازاریابی

آخرين مطالب

شهرداران تهران و کابل تجربیات خود در مقابله با کرونا به اشتراک گذاشتند

شهردار تهران: آمادگی در اختیار گذاشتن تجربیات خود به افغانستان را داریم/ شهردار کابل: نگاه انسانی خود را با افغانستان به اشتراک بگذارید شهرداری تهران

  بزرگنمايي:

سیاست و بازاریابی - شهردار تهران در دیدار مجازی با شهردار کابل اوج درگیری های تهران و ایران با کرونا را مربوط به فروردین دانست و ابراز امیدواری کرد که این تجربیات بتواند برای مبارزه کابل با این ویروس موثر باشد.

به گزارش خبرنگار شهرنوشت ، پیروز حناچی، شهردار تهران در ادامه گفتگوهای مجازی خود درباره کرونا با شهرداران جهان، این بار با شهردار کابل دیدار آنلاین داشت و ضمن آرزوی موفقیت برای او، بیان کرد: تهران شرایط بسیار سختی را در سه ماه گذشته گذرانده است. اوج اپیدمی کرونا در تهران و ایران، فروردین ماه بود که پایتخت ایران وضعیت بسیار حادی را سپری کرد اما تأثیر انجام یک‌سری اقدامات در تهران، بسیار خوب بود چنانچه می‌تواند این اقدامات برای کابل و وزارت بهداشت افغانستان نیز مفید باشد.
شهردار تهران با بیان اینکه وزارت بهداشت ایران، تمامی بیماران کویید-19 را به بیمارستان روانه نکرد، افزود: بیش از 70 میلیون نفر در سایتی که وزارت بهداشت بابت غربالگری طراحی کرده بود، ثبت‌نام و اعلام وضعیت کردند. خانه‌های بهداشت با افراد دارای علائم بیماری کرونا تماس حاصل کردند و از میان این دسته افراد، از بیماران وضعیت حادتر آزمایش گرفتند و خوشه‌های ارتباط افراد کرونا مثبت را شناسایی کردند.
حناچی با تأکید براینکه این اقدام سبب کنترل ظرفیت بیمارستان‌ها شده است، یادآور شد: همچنین تلاش شده که بخش ICU بیمارستان‌های بزرگ دولتی، گسترش پیدا کند. برای مثال بیمارستان امام خمینی (ره) معروف به هزار تخت خوابی، در شرایط گسترش کرونا، 350 تخت مجهز به ICU اضافه کرد.
او در ادامه توضیح داد: درحال حاضر میزان مبتلایان و تلفات ناشی از بیماری کرونا در مناطق شمالی کشور به صورت محسوس کاهش پیدا کرده است گرچه به محض غفلت از ویروس کرونا ممکن است که دوباره تعداد مبتلایان افزایش یابد.
حناچی با اشاره به مطالعات وزارت بهداشت در تهران، گفت: این مطالعات نشان داد که یکی از مراکز گسترش ویروس کرونا، حمل و نقل عمومی (تاکسی، اتوبوس و مترو) است. حدود 50 درصد از ابتلاء به بیماری کرونا در حمل و نقل عمومی اتفاق می‌افتد. 300 راننده تاکسی به این بیماری مبتلا شده‌اند و تعدادی از همکاران شهرداری تهران در اوج این بیماری، جان باختند.
او درباره الزام استفاده از ماسک، توضیح داد: در راستای عادی شدن شرایط و برگشت مردم به مشاغل، استفاده از ماسک در حمل و نقل عمومی تهران الزامی و کابین رانندگان تاکسی و اتوبوس از مسافران جداسازی شده است. همچنین تاکسی ها ملزم شده اند که دو مسافر در صندلی عقب تاکسی‌ها بنشینند تا تراکم افراد کاهش یابد.
حناچی با اشاره به ارتباطات بسیار نزدیک دو کشور به جهت فرهنگی، دینی و آیینی، بیان کرد: همکاران افغان بسیاری در شهرداری تهران مشغول فعالیت هستند که در دیدارهای رسمی از زحمات آن‌ها تشکر شده است. ارتباطات نزدیک در روابط تهران و کابل بسیار موثراست. گسترش ویروس کرونا سبب شده تا شهرها با یکدیگر ارتباط بیشتری داشته باشند.
حناچی با اشاره به زبان و فرهنگ مشترک میان دو کشور، افزود: حرف‌های بسیاری برای تهران و کابل وجود دارد که می‌توان به اشتراک گذاشت.
شهردار تهران با بیان اینکه ایران تجربه چین را دنبال نکرد و قرنطینه کامل را از ابتدا به علت مسائل اقتصادی اجرا نکرده است، توضیح داد: بر همین اساس از حداکثر ظرفیت تعطیلات نوروز بابت قرنطینه استفاده شد. بعد از اتمام تعطیلی، اجرای فاصله گذاری هوشمند در دستور کار ستاد ملی کرونا قرار گرفت. فعالیت‌های اقتصادی به مرور با رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سر گرفته شده است.
او در ادامه افزود: برای نخستین بار در سه ماهه گذشته تعدادی از مساجد ایران برای شب‌های قدر با رعایت پروتکل‌های بهداشتی جدید بازگشایی شد.
به گفته شهردار تهران؛ ویروس کرونا نشان داد که از مرزهای قراردادی و سیاسی کشورها تبعیت نمی‌کند و همه آدم‌های سراسر جهان مسافران یک کشتی هستند. اگر این کشتی به هردلیلی سوراخ شود جان همه ساکنان در معرض خطر قرار می‌گیرد.
حناچی در ادامه یادآور شد: هفته گذشته تهران شاهد زلزله شدید 5.1 ریشتری بود. البته آمادگی در تهران نسبت به 20 سال گذشته بیشتر بود. اگر آمادگی وجود نداشته باشد زلزله همواره آسیب رسان خواهد بود. تلاش می‌شود که از این لرزه‌ها برای یادآوری به ساکنان تهران که روی گسل زندگی می کنند، به عنوان مانور استفاده شود.
شهردار تهران در پایان پیشاپیش عید سعید فطر را به شهردار کابل تبریک گفت و بیان کرد: سلام شهرداری تهران را به شهروندان کابلی برسانید. امید است که هر چه سریع‌تر ویروس کرونا در جهان رفع شود.
شهردار کابل:مردم افغانستان از تهران خاطرات بسیار شیرین دارند
محمد داوود سلطان زوی، شهردار کابل نیز در گفتگوی مجازی با شهردار تهران با تأکید بر تغییر نگاه شهرداری‌ها، بیان کرد: باید نگاه شهرداری‌ها یک نگاه انسانی‌ باشد نه یک نگاه امنیتی. از تمامی شهرداران جهان درخواست می‌‌شود که نگاه انسانی خود را با افغانستان به اشتراک بگذرانند. نگاه امنیتی با نگاه انسانی در این شرایط پیچیده بسیار تفاوت دارد.
او با بیان اینکه تهران یک پایتخت بسیار عزیز برای کابل افغانستان است، افزود: تهران دستاوردهایی دارد که شهرداری کابل تمایل به استفاده از تجارب ارزنده آن دارد.
شهردار کابل یادآورد شد: بنده از دنیای سیاست به شهرداری ورود کرده‌ام و شما (پیروز حناچی) از دنیای دانشگاهی و علمی وارد شهرداری شده‌اید. شهردار تهران و افغانستان در یک نقطه (شهرداری) با یکدیگر تلاقی دارند و درحال حاضر شهرداری کابل قصد دارد که از تجربیات شهرداری تهران بابت بهتر ساختن شهر و بهبود ارتباط مردم افغانستان و ایران استفاده کند. مردم افغانستان از تهران خاطرات بسیار شیرین و نیکی دارند.
سلطان زوی در ادامه افزود: کابل هنوز به نقطه اوج این ویروس نرسیده و حداقل در هفته‌های آینده دوره اوج شروع خواهد شد. یکی از مشکلات کابل در این دوران اقتصاد و آسیب بخشی از مردم افغانستان است. در کابل توزیع‌ کمک‌های انسانی مانند نان و مواد غذایی پیش بینی شده است. شهرداری کابل در این ماه مبارک رمضان به بسیاری از مستضعفان کمک‌رسانی کرده است و این کمک‌ها افزایش خواهد یافت.
او با بیان اینکه شهرداری کابل توجه بسیاری به کنترل جمعیت و به وجود نیامدن ازدحام دارد، یادآور شد: تهران و کابل نزدیک به گسل‌های زلزله هستند واین دو شهر باید در موضوع ساختمان سازی و مهندسی ایمنی ساختمان‌‌ها توجه بسیاری داشته باشند. بدون انجام مطالعات خاک شناسی و جغرافیایی بسیاری از ساختمان‌های بلند مرتبه احداث می‌شوند. کابل قصد دارد که از تجارب آمادگی تهران در زمان زلزله بهره مند شود.
سلطان زوی با بیان اینکه ای کاش کابل هم مانند تهران از تجارب جنگ در گذشته استفاده می‌کرد، یادآور شد: کابل هم‌اکنون در جنگ قرار گرفته و با جنگ و بارش مشکلات غیرنظامی دست و پنجه نرم می‌کند.
او در ادامه از شهردار تهران درخواست کرد که بعد از پایان ویروس کرونا، به کابل سفر کند تا تجربیات خود را به اشتراک بگذارند و هر دو گروه از شهرهای تاریخی تهران و کابل بازدید کنند.
شهردار کابل، بیان کرد: امیدوارم که جنگ در کشور تمام شود و با کمک‌های انسان دوستانه افغانستان بازسازی شود.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

​ثبت‌نام شاغلین و بنگاه‌های فاقد بیمه برای دریافت تسهیلات کرونا در هفته آینده

نوعی از مک‌بوک‌ها از رده خارج شدند

قیمت انواع لپ‌تاپ‌ اچ‌ پی در بازار

فروش بازی A Plague Tale: Innocence از مرز یک میلیون نسخه عبور کرد

اسپیکر جدید قابل حمل مارشال معرفی شد

فوجی فیلم سیستم ذخیره‌سازی 400 ترابایتی را توسعه می‌دهد

بازی Ori and The Will Of The Wisps برای نینتندو سوییچ عرضه می‌شود

کنسول جدید آتاری از راه می‌رسد

گوشی آنر 30 لایت رسما معرفی شد

نسخه‌ کنسولی بازی Carto به‌زودی منتشر خواهد شد

گوشی آنر X10 Max رسما معرفی شد

برگزاری رویدادی که دموی 60 بازی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد

از ثبت قیمت موبایل در سامانه 124 غافل نشوید

رقابت ایکس باکس‌ها؛ کدام یک سریع‌تر است؟

آمار جدیدی از فروش بازی Dead Cells منتشر شد

سامسونگ به دنبال طراحی باتری‌های تاشو!

شهری در ژاپن استفاده از موبایل حین راه رفتن را ممنوع کرد!

اجلاس خانه هوشمند گوگل آنلاین برگزار می‌شود

نیکون Z5 با سه لنز جدید از راه می‌رسد

سامسونگ شارژر ضدعفونی کننده می‌فروشد

مایکروسافت به شایعات درباره یک بازی قوت بخشید

کوچ سامسونگ به معماری 3 نانومتری

اینترنت چطور کار می‌کند؟ - قسمت دوم

گوشی پوکو M2 پرو در گیک‌بنچ ظاهر شد

دستبند شیائومی می بند 5 پرو به زودی معرفی خواهد شد

فروش پردازنده‌های اینتل به بزرگ‌ترین سازنده سرور چین متوقف شد

تاریخ انتشار بازی Hellpoint مشخص شد

آخرین قیمت گوشی‌های موبایل در بازار

فیسبوک و رسوایی‌هایی که تمامی ندارد

چرا برنامه های موبایلی در هند تعطیل شد؟

هواوی Mate 40 آرزوی شما را برآورده می‌کند

سامسونگ SSD‌های سری 870 QVO را معرفی کرد

مشخصات Moto G 5G فاش شد

حرکت سامسونگ از تراشه‌های 5 نانومتری به سمت فناوری 3 نانومتری

آپدیت MIUI 12 برای سه مدل شیائومی عرضه شد

اپل در پی معتاد کردن کاربران بازی‌های Apple Arcade

شبکه‌های اجتماعی، جولانگاه قرعه‌کشی‌های تبلیغاتی

شارژر پوکو M2 Pro چه ویژگی دارد؟

اپل قابلیت تازه‌ای به آیفون می‌آورد

افزودن شماره تماس به واتس اپ با کد QR

اولین تلویزیون OLED شیائومی معرفی شد

تسلا اخراج کارگرانش را انکار کرد

هشدار فیسبوک و اینستاگرام برای استفاده از ماسک

تولید 52.7 میلیون تن زباله الکترونیکی در سال 2019

حالتی در فورتنایت که از حالت Early Access خارج شد اما رایگان نشد

وان پلاس سه تلویزیون هوشمند جدید معرفی کرد

اولین پیش فروش وان پلاس Nord تمام شد

با گوشی های پرطرفدار گوگل خداحافظی کنید

تلفن هوشمند رولی LG سال آینده به بازار می‌آید

تاریخ عرضه کنسول آتاری VCS برای پاییز امسال تعیین شده است