بازاریابی سیاسی

آخرين مطالب

کوکی وب سایت چیست و چه تأثیری روی حریم خصوصی آنلاین شما دارد؟ نکات خواندني

کوکی وب سایت چیست و چه تأثیری روی حریم خصوصی آنلاین شما دارد؟
  بزرگنمايي:

سیاست و بازاریابی - گجت نیوز / یک کوکی وب سایت – Website Cookie چیست؟ آیا ذخیره کوکی ها می‌تواند برای حریم خصوصی ما خطرناک باشد؟ همه چیز را در این مقاله بخوانید.
فرقی نمی‌کند در حال مرور در نتایج جستجوی گوگل هستید، وارد فیسبوک شده‌اید یا در یک تالارگفتگو به چت پرداخته‌اید، شما با کوکی‌ها مواجه شده‌اید. آن‌ها ذاتاً مضر نیستند، اما درست مانند رمزهای عبور یا آدرس‌های ایمیل وقتی به اشتباه استفاده شوند، قابل سوء استفاده خواهند بود.
ما در اینجا قصد داریم شما را با مفهومی کوکی وب سایت آشنا کنیم و بگوییم اگر در مسیر اشتباهی استفاده شود، چه خطراتی را به همراه خواهد داشت.
یک کوکی وب سایت چیست؟
کوکی‌ها، فایل‌هایی روی کامپیوتر شما هستند که زندگی آن‌ها وقتی از یک وب‌سایت بازدید می‌کنید، آغاز می‌شود. آن‌ها برخی داده‌ها را در ارتباط با وب‌سایت مورد نظر ذخیره می‌کنند. یک کوکی وقتی اولین بار وارد یک وب‌سایت می‌شوید ایجاد می‌شود و و در نوبت‌های بعدی، بررسی خواهد شد.
چرا نام آن‌ها کوکی است؟
کوکی اسم عجیب و غریبی است، اما هیچکس نمی‌داند چرا چنین نامی برایش انتخاب شده است. یک فرضیه این است که از اصطلاح «کوکی جادویی» گرفته شده است که برای یک بسته از دیتا در سال 1979 استفاده می‌شود. فرضیه‌ی دیگر اشاره به هانسل و گرتل است که با استفاده خرده کوکی‌هایی در یک جنگل حرکت می‌کردند. اما فرضیه‌ی دیگر می‌گوید که این نام‌گذاری به دلیل اجرای نمایشی توسط اندی ویلیامس با شخصی به نام «خرس کوکی» بوده که این شخصیت مانند کامپیوتر، همیشه درخواست کوکی داشته است.
کامپیوتر چگونه کوکی‌ها را دریافت می‌کند؟
صرف نظر از نحوه نام‌گذاری کوکی‌ها، احتمالاً دیده‌اید که وب سایت‌ها به شما اطلاع می‌دهند که می‌خواهند به شما کوکی بدهند. حتی برخی از آن‌ها گزینه‌هایی را برای شخصی‌سازی آنچه می‌خواهید ذخیره کنید، به شما ارائه می‌کنند. این پنجره که برای شما نمایان می‌شود، به دلیل قانون GDPR است که توسط اتحادیه اروپا وضع شده و می‌گوید کاربران باید با دریافت کوکی‌هایی که اطلاعات شخصی آن‌ها را ذخیره می‌کنند، موافقت کنند. به همین خاطر است که این روزها وب سایت‌ها اجازه‌ی کسب کوکی از شما را می‌خواهند.
کوکی‌ها مخصوص شما هستند و هنگام تعامل با شما، توسط سرور وب خوانده می‌شوند. برنامه‌های موجود در کامپیوتر شما نیز می‌توانند آن‌ها را بخوانند.
مرورگر شما واسطه‌ی دریافت کوکی‌ها بین کامپیوتر شما و یک وب سایت است. وب سایت می‌تواند بسته به نوع کوکی‌هایی که ذخیره کرده‌اید، محتوا را به نمایش شما بگذارند. کوکی‌ها می‌توانند پس از مدت معینی منقضی شوند (که معمولاً توسط خود وب سایت صادر کننده کوکی تعیین می‌شود)، اما در صورت لزوم می‌توانید آن‌ها را خودتان نیز حذف کنید.
چرا کوکی‌ها وجود دارند؟
چرا ما از کوکی‌ها در اینترنت استفاده می‌کنیم؟ چون آن‌ها راحت و کارآمد هستند. اگر یک وب سایت بخواهد بدون کوکی به هزاران کاربر خود سرویس دهی کند، باید تمام داده‌های تعاملی را ذخیره و پردازش کند. اما بارگیری آن‌ها توسط مرورگر شما، روشی سریع‌تر و آسوده‌تر است. کوکی‌ها شما را در وب‌سایت شناسایی می‌کنند، می‌توانند تمام اطلاعات مانند تنظیمات برگزیده‌ی شما، نوع مرورگر، لوکیشن و غیره را ذخیره کنند. سپس وب سایت می‌تواند از این اطلاعات برای بهبود تجربه کاربری شما استفاده کند.
به طور مثال، آیا تا به حال دیده‌اید که هنگام بستن مرورگر و باز کردن مجدد آن، سایت شما را از حساب کاربری خود خارج نکرده باشد؟ این کار با قدرت گرفتن از کوکی‌ها انجام می‌شود. کوکی برای وب‌سایت می‌تواند اطلاعات ورود شما را به خاطر بسپارد و خیلی سریع شما را لاگین کند.
کوکی‌ها چگونه روی شما اثر می‌گذارند؟
در اغلب مواقع، کوکی‌ها زیان‌آور نیستند. آن‌ها فقط یک پروتکل دیگری هستند که از اینترنت برای تعامل بین کاربران و سرورها استفاده می‌کنند. کوکی‌ها نمی‌توانند حامل ویروس یا بدافزار باشند و یا برنامه‌های مخرب را به سایر کاربران انتقال دهند. به همین خاطر نباید از آن‌ها بترسید. اجازه‌ی استفاده‌ی آ‌ن‌ها را به وب‌سایت‌های مورد علاقه و پر استفاده‌ی خود بدهید تا همیشه لاگین بمانید.
پس باید از چه ترسید؟ بدترین سناریوی ممکن، رهگیری یا جعل یکی از کوکی‌های شما است که به دیگر کاربران امکان آن را می‌دهد تا در وب سایت جعل هویت کنند. این می‌تواند منجر به جاسوسی از اطلاعات کاربر یا دزدیده شدن اعتبار نامه‌های حساب کاربری او شود.
با این حال نگران نباشید، امنیت کوکی‌ها به وب‌سایت و مرورگر شما بستگی دارد. به طور مثال ویژگی رمزگذاری کوکی می‌تواند به شما در برابر هجوم هکرها کمک کند. مسئله‌ی شایع‌تر، نوع خاصی از کوکی‌ها به نام «کوکی ردیابی» است. هدف این کوکی‌ها سلامتی شما نیست، بلکه تمام عملکردهای شما در وب سایت‌های خاص را دنبال می‌کنند. از این داده‌ها برای ایجاد پروفایل‌های تاریخچه‌ی مرورگر استفاده می‌شود که می‌تواند به نمایش درآمدن تبلیغات مشخصی برای شما را به دنبال داشته باشد.
با کوکی‌ها از حریم شخصی خود محافظت کنید
مواردی در مورد حریم شخصی کوکی‌ها است که شما باید آن‌ها را بدانید. آن‌ها نمی‌توانند اطلاعاتی که شما شخصاً ارائه می‌کنید را مشاهده کنند. به عبارتی دیگر، چون یک سایت از شما درخواست کوکی دارد بدان معنا نیست که می‌تواند از تمام اعضای خانواده‌ی شما باخبر شود. مگر اینکه شما خودتان این اطلاعات را در وب‌سایت وارد کنید.
بزرگ‌ترین مشکل کوکی‌های ردیابی این است که آژانس‌های تبلیغاتی می‌توانند تاریخچه‌ی مرورگر شما را مشاهده کنند و بر اساس علایق شما، تبلیغات را برایتان به نمایش بگذارند. البته شما می‌توانید از طریق تنظیمات مرورگر و غیرفعال کردن کوکی‌ها، جلوی این کار را بگیرید. اگر از یک مرورگر مدرن استفاده کنید، احتمالاً خود آن مرورگر می‌تواند از شما در برابر کوکی‌های ردیابی محافظت کند. به طور مثال از سال 2019، مرورگر فایرفاکس به صورت پیشفرض جلوی فعالیت کوکی ردیابی را می‌گیرد.
اگر هم نمی‌خواهید همه‌ی کوکی‌ها را غیرفعال کنید، برخی مرورگرها به شما امکان آن را می‌دهند تا فقط کوکی‌های خاص از وب‌سایت‌های خاص را غیرفعال کنید. در همین حال مرورگرهای پیشرفته‌تر به شما امکان می‌دهند برای خود لیست سیاهی از سایت‌هایی که قصد دارید کوکی‌های شما به آن‌ها ارسال نشود، بسازید.
در نهایت وقتی در مورد حریم شخصی کوکی‌ها صحبت می‌شود، همگی مربوط به اعتماد می‌شود. آیا به وب‌سایتی که هر روز وارد حساب کاربری خود در آن می‌شوید، اعتماد دارید؟ خط مشی حفظ حریم شخصی و شرایط استفاده از آن در سایت مورد نظرتان را مطالعه کنید. اگر به آن‌ها اعتماد ندارید، شما می‌توانید همیشه کوکی‌های ارسالی به آن‌ها را بعد از استفاده پاک کنید.
کوکی وب سایت داده‌های شما را ذخیره می‌کند، اما هیچ دلیلی برای ترس از آن وجود ندارد. کوکی وجود دارد تا بتواند با به خاطر سپردن آنکه شما چه کسی هستید و چگونه از وب‌سایت مورد نظر استفاده می‌کنید، به استفاده‌ی روزمره‌ی شما از اینترنت کمک کند. اگر به کوکی‌ها علاقه‌ای ندارید، می‌توانید به مرورگر خود بگویید که هیچگاه آن‌ها را ذخیره نکند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

6 نکته برای تولید محتوای ویروسی یا وایرال

بازی Marvel’s Iron Man VR یکپارچه‌ترین تجربه ممکن را ارائه خواهد کرد

بازطراحی فروشگاه ایکس باکس در دست انجام است

فهرست پرطرفدارترین گوشی‌های این هفته

بررسی سامسونگ گلکسی نوت 10 لایت

ارتباط مصرف کم فلاونوئیدها با افزایش خطر ابتلا به آلزایمر

زوم‌کست: تحلیل پرتاب تاریخی کپسول کرو دراگون اسپیس‌ایکس

​شجاعی برهان : اقتصاد مقاومتی استقلال اقتصادی را به ارمغان می آورد

اینستاگرام سیاه‌پوش شد!

مقایسه گوشی‌‌های اقتصادی سه برند معروف

دور زدن تحریم‌ها به سبک چینی توسط هواوی

میز تحریر هوشمند با حسگر سنجش کیفیت هوا

بررسی گوشی S10e سامسونگ؛ مشخصات، سخت افزار و قیمت

چگونه والپیپرها باعث کرش کردن گوشی می‌شوند؟

نرخ مرگ‌و‌میر ناشی از کرونا به آمار یک ماه پیش افزایش یافت

بیوگرافی جیمز دایسون، از طراحی جاروبرقی تا شرکت میلیارددلاری

ویوو X50 ،X50 پرو و X50 پرو پلاس رونمایی شدند

شکایت کاربران از باگ‌های متعدد iOS 13.5

ویرایش سریع‌تر و بهتر عکس با نمایشگر Waveform

نسخه‌ واقعیت مجازی Prey در یک خرده‌فروشی انگلیسی مشاهده شد

ردمی بوک 13 به زودی ارایه می شود

هنر آینه کاری با تتراگلس

رنجرور ولار با تیونینگ منهارت رونمایی شد

موافقت شریعتمداری با بررسی افزایش حقوق سال جاری بازنشستگان در شورای عالی کار

عواقب عجیب قرنطینه خانگی؛ افزایش 630 درصدی حملات هکری

دسترسی به آپدیت جدید ویندوز 10 برای بسیاری از دستگاه‌ها مسدود شد

تصویر جدیدی از بازی Marvel’s Avengers منتشر شد

آموزش کنترل کامپیوتر شخصی با گوشی هوشمند

ثبت بزرگ‌ترین شراره خورشیدی از 2017 تاکنون؛ خورشید در حال بیدارشدن است؟

ادعای سونی درباره برگ برنده پلی استیشن 5 را جدی نگیرید!

گوشی ZTE Axon 11 SE با تراشه 5G مدیاتک معرفی شد

اطلاعاتی از ویژگی‌های بازی The Outer Worlds منتشر شد

ظاهرشدن تصاویر حاوی متون نژادپرستانه در سایت آمازون

سامسونگ خطوط تولید حافظه‌های V-NAND را در کره گسترش می‌دهد

آپدیت بخش دونفره بازی Call of Duty: Warzone منتشر شد

قیمت لپ تاپ‌های 15 اینچ در بازار

مشکل دوربین گلکسی S20 اولترا حل شد

اپل اصرار دارد که کاربران هرچه سریع‌تر آپدیت جدید را نصب کنند

اهمیت ایجاد تشکل های کارگری در حل مشکلات حوزه کار

مشاور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی: اقتصاد مقاومتی،اقتصاد ریاضتی نیست،اقتصاد تاب آور است

اداره کل راهداری و منطقه 5 عملیات انتقال گاز تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند

ارگونومیک‌ترین ماوس سال 2020 را بشناسید

آیا ارز دیجیتالی مشهور در اوج می‌ماند؟

مشترکان در دریافت اینترنت ثابت، قدرت انتخاب دارند

مشکل بوت لوپ شدن؛ معضل جدید دارندگان آیپد پرو

اهدای جایزه چند میلیاردی برای یافتن باگ سیستم ورود اپل

مشخصات و قیمت سری ردمی 9 شیائومی فاش شد

تاریخ معرفی شیائومی می بند 5 اعلام شد

استفاده از نمایشگر شکل موج Waveform برای ویرایش سریع‌تر و بهتر عکس

مهندسی معکوس؛ اقدامی مهم در مسیر جهش تولید