سیاست و بازاریابی

آخرين مطالب

اکثر باگ‌های امنیتی کروم با قابلیت‌های ایمنی حافظه مرتبط هستند نکات خواندني

  بزرگنمايي:

سیاست و بازاریابی - زومیت / مهندسان و متخصصان امنیت کروم در اظهار نظری ادعا کردند که مشکلات ایمنی حافظه در کامپیوترهای شخصی، دلیل عمده‌ی باگ‌های امنیتی هستند.
مهندسان گوگل در هفته‌ی گذشته اظهارنظر قابل‌توجهی پیرامون باگ‌های امنیتی مطرح کردند. آن‌ها ادعا می‌کنند که 70 درصد از باگ‌های رخ داده در کدهای کروم، مرتبط با مدیریت حافظه و ایمنی کاربر هستند. نیمی از 70 درصد مذکور، مرتبط با آسیب‌پذیری‌هایی موسوم به use-after-free هستند. این مشکلات امنیتی، از مدیریت نادرست آدرس‌های حافظه (memory pointer) نشأت می‌گیرند و امکان نفوذ به ساختارهای داخلی کروم را برای مجرمان سایبری فراهم می‌کنند.
آمار جدید مهندسان کروم، پس از تحلیل 912 باگ امنیتی صورت گرفت که از سال 2015 در نسخه‌ی پایدار گوگل کروم کشف شده بود. این باگ‌ها، رتبه‌بندی ریسک «بالا» یا «بحرانی» داشتند. آمار جدیدی که توسط مهندسان کروم منتشر شد، با آمار مشابه چند وقت پیش مایکروسافت، هماهنگی دارد. مهندسان مایکروسافت در کنفرانس امنیتی فوریه‌ی 2019 اعلام کردند که در 12 سال گذشته، 70 درصد از به‌روزرسانی‌های امنیتی برای محصولات مایکروسافت، با هدف رفع آسیب‌پذیری‌های ایمنی حافظه منتشر شده است.
مشکل همیشگی مدیریت حافظه
هر دو غول دنیای فناوری، ظاهرا با مشکل مشابهی دست‌وپنجه نرم می‌کنند. کارشناسان امنیتی اعتقاد دارند دو زبان C و ++C که توسط این شرکت‌ها به‌صورت عمده استفاده می‌شوند، زبان‌های «ناامن» هستند. زبان‌های مذکور، عمر بالایی دارند و دهه‌ها پیش ساخته شدند. در دورانی که C و ++C توسعه می‌یافتند، نفوذهای امنیتی و حمله‌های سایبری، تهدید مرسومی نبودند و اولین توسعه‌دهنده‌های نرم‌افزار، نگاهی جدی به آن‌ها نداشتند.
به‌خاطر عدم توجه جدی به ساختارهای امنیتی زبان‌های C و ++C، این دو زبان کنترل کامل چگونگی مدیریت آدرس‌های حافظه را به برنامه‌نویس‌ها می‌دهند. درنتیجه زمانی‌که برنامه‌نویس درحال مدیریت اصول پایه‌ای حافظه بوده و دچار خطا شود، پیغام خطای جدی یا خاصی از سیستم دریافت نمی‌کند. همین خطاهای اولیه‌ی کدنویسی، منجر به آسیب‌پذیری‌های مدیریت حافظه می‌شوند که در اپلیکیشن‌های نهایی به چشم می‌خورند. از میان آسیب‌پذیری‌های حاصل نیز می‌توان به مواردی موسوم به use-after-free, buffer overflow, race conditions, double free, wild pointers و بسیاری موارد مشابه اشاره کرد.
استفاده از زبان‌های قدیمی و ناامن C و ++C به مشکل اصلی شرکت‌ها تبدیل شده است
آسیب‌پذیری‌های مدیریت حافظه که در بالا به آن‌ها اشاره کردیم، باگ‌هایی هستند که مجرمان سایبری بیش از همه برای سوءاستفاده و نفوذ به سیستم‌‌های قربانی، از آن‌ها بهره می‌برند. این باگ‌ها به مجرمان امکان می‌دهند تا کد را در حافظه‌ی دستگاه ذخیره کنند و درنهایت اپلیکیشن قربانی، آن‌ها را اجرا خواهد کرد (مرورگر، سرور، سیستم‌عامل و غیره). شرکت MITRE، سازمان مدیریت دیتابیس آسیب‌پذیری‌های امنیتی دولت ایالات متحده، در رتبه‌بندی که در ابتدای سال جاری منتشر کرد، فشار بیش از حد به بافر (buffer overflow) را خطرناک‌ترین آسیب‌پذیری امنیتی در سیستم‌‌ها نامید. دو آسیب‌پذیری دیگر مرتبط با مدیریت حافظه هم در میان 10 آسیب‌پذیری خطرناک قرار داشتند (out-of-bounds و use-after-free در رتبه‌های پنجم و هفتم بودند).
با توسعه‌ و پیشرفت مهندسی نر‌م‌افزار در سال‌های اخیر، توسعه‌دهنده‌ها توانایی برطرف کردن اکثر آسیب‌پذیری‌های امنیتی و اضافه کردن حفاظ‌های امنیتی مناسب را آموخته‌اند. البته آن‌ها هنوز در مدیریت حافظه با چالش روبه‌رو هستند و حفره‌های امنیتی از آن سمت، هنوز خطرآفرین محسوب می‌شوند.
گوگل به‌دنبال حل باگ‌های حافظه در کروم
گوگل می‌گوید از مارس 2019، 125 مورد از 130 آسیب‌پذیری امنیتی کروم با رتبه‌بندی شدت «بحرانی»، مرتبط با اشکال در مدیریت حافظه بوده‌اند. این آمار نشان می‌دهد که باوجود پیشرفت در مدیریت دیگر انواع آسیب‌پذیری، مهندسان هنوز در پیدا کردن راهی برای مدیریت بهینه‌ی حافظه، با چالش روبه‌رو هستند. درنهایت مشکل مدیریت باگ‌های مرتبط با حافظه به‌حدی در گوگل بزرگ شده است که مهندسان کروم اکنون باید از رویکردی به‌نام «قانون دو (The Rule of 2)» پیروی کنند. طبق قانون مذکور، هرگاه مهندسان قابلیت جدیدی برای کروم توسعه می‌دهند، کد آن‌ها نباید بیش از دو شرط زیر را زیر پا بگذارد:
کد جدید،‌ ورودی‌های غیر قابل اعتماد را دریافت می‌کند
کد جدید بدون سندباکس اجرا می‌شود
کد جدید در یک زبان برنامه‌نویسی ناامن نوشته شده است (C یا ++C)
شرکت‌های نرم‌افزاری قبلا تلاش‌های زیادی انجام داده‌اند تا مشکل مدیریت حافظه را در C و ++C برطرف کنند. موزیلا از شرکت‌های پیش‌گام بود که این فعالیت‌ها را با پشتیبانی، تبلیغ و پیاده‌سازی گسترده‌ی زبان برنامه‌نویسی Rust انجام داد. امروزه زبان Rust یکی از امن‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی محسوب می‌شود و به‌خاطر تلاش‌های بی‌شمار ابتدایی موزیلا، جایگزینی عالی برای زبان‌های C و ++C است. البته موزیلا تنها شرکتی نبود که مجبور به مدیریت و حل چالش‌های C و ++C شد.
مایکروسافت از شرکت‌های دیگری است که به‌صورت جدی به‌دنبال جایگزینی برای C و ++C می‌گردد. آن‌ها از پروژه‌ی ابتدایی Checked C به‌صورت جدی در این مسیر حرکت کردند و امروز هم درحال بررسی امکان استفاده از Rust هستند. به‌علاوه، ردموندی‌ها تلاش می‌کنند تا نسخه‌ی اختصاصی خود از زبان امن Rust را توسعه دهند که احتمالا به‌صورت بخشی داخلی در پروژه‌ی محرمانه‌ی Project Verona اجرا خواهد شد.
مایکروسافت در کنفرانس مجازی بیلد در هفته‌ی گذشته، از موفقیت تلاش‌های ابتدایی برای جایگزین کردن زبان‌های C و ++C صحبت کرد. آن‌ها همچنین اعلام کردند که با جدیت، وظیفه‌ی خود مبنی بر استفاده از یک زبان برنامه‌نویسی امن را پیگیری می‌کنند. گوگل نیز در هفته‌ی گذشته از برنامه‌های مشابهی خبر داد. اهالی مانتین ویو اعلام کردند که به‌دنبال برنامه‌هایی جدی برای حل مشکلات امنیتی حافظه در کروم هستند. به‌هرحال مرورگر آن‌ها امروز با دراختیار داشتن بیش از 70 درصد از سهم بازار، محبوب‌ترین مرورگر است و باید هرچه بیشتر روی امنیت آن سرمایه‌گذاری شود.
مهندسان گوگل همیشه از پشتیبان‌های جدی سیستم سندباکس در توسعه‌ی کروم بودند. آن‌ها ده‌ها فرایند را در سندباکس خود حفظ می‌کردد و اخیرا ساختاری به‌نام Site Isolation هم توسعه داده‌اند. این قابلیت، منابع هر وب‌سایت را در سندباکس اختصاصی فرایندها در همان وب‌سایت، نگه‌داری می‌کند. امروز مهندسان گوگل می‌گویند که به حداکثر قابلیت استفاده از سندباکس رسیده‌اند. درواقع اگر بیش از این از قابلیت سندباکس استفاده شود، بهره‌وری و سرعت استفاده از کروم، آسیب می‌بیند. درنتیجه آن‌ها باید به‌دنبال راهکارهای جایگزین باشند.
گوگل می‌گوید برای ارائه‌ی راهکار جایگزین به‌جای سیستم سندباکس، به‌دنبال توسعه‌ی کتابخانه‌های اختصاصی ++C برای کدهای کروم است. کتابخانه‌هایی که در مقابل باگ‌های مرتبط با حافظه، امن‌تر هستند. آن‌ها همچنین پروژه‌ای به‌نام MiraclePtr را نیز در دست بررسی دارند که به‌طور خلاصه برای مدیریت بهتر باگ‌های use-after-free توسعه یافت. گوگل در پایان نیز اعلام کرد که به‌دنبال زبان‌های برنامه‌نویسی امن‌تر برای جایگزینی نمونه‌های موجود هم می‌رود. از نامزدهای احتمالی آن‌ها می‌توان به Rust, Swift, JavaScript, Kotlin و Java اشاره کرد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سوال پرسیدن، یک مهارت مدیریتی

بشقاب خود را نیز میل کنید! نمونه ای از جایگزینی پلاستیک ها با مواد اولیه تجدید شونده

آنالیز مشتریان، به عنوان یک مزیت رقابتی

نگاهی به ابزارهای مدیریت نوآوری

فناوری های اجتماعی در خدمت گسترش سازمانها

برنامه ریزی سریع پروژه با نرم افزار Project Kickstart

مصاحبه Harvard business با مدیرعامل کوکاکولا (1)

تبلیغ فیلیپس : راهی برای گرد و خاک نمانده

مانیتور گیمینگ MSI Optix G32CQ4 برای خوره‌های بازی معرفی شد

سرویس اشتراکی برای توئیتر عرضه می‌شود

شهریور منتظر سیستم عامل Harmony OS 2.0 هواوی باشید

مافیای جدید مهر می‌آید

ویندوز 10 به سمت سهم بازار 85 درصدی حرکت می‌کند

بانکداری مشترک استرالیا و نیوزیلند

ارتباطات یکپارچه بازاریابی

نسخه‌ نینتندو سوییچ بازی YS Origin معرفی شد

کانن دو دوربین جدید معرفی کرد

تاریخ معرفی رسمی گوشی گیمینگ لنوو مشخص شد

شیوه ی تفکر پیتر دراکر

خانمی که همسرش را در مسیر میلیاردر شدن همراهی کرد

بازاریابی با بودجه ی محدود برای کسب و کار کوچک شما

آمریکا با برخورد سیاسی در بحران کرونا مردود شد

Desire 20 Pro ناجی HTC شد

قابلیت جدیدی به لینکدین آمد

بازی‌های جدید سرویس PS Now معرفی شدند

میلیاردری چینی در صنعت ساخت ماشین آلات

بیراهه مدیریت رفاقت-محور

هویت «خدای نامرئی شبکه‌ها» فاش شد

آپدیت Velvet UI ال‌جی برای دستگاه‌های قدیمی ارایه شد

آمازون جریمه شد

غول سبز گرافیک از Intel و AMD عبور کرد

بازی Sky Beneath معرفی شد

مدیاتک در اندیشه معرفی تراشه دایمنسیتی 600

پردازنده هفت نانومتری دسکتاپ هواوی آزمایش شد

تجهیزات مخابراتی نوکیا به روز می‌شوند

گوشی جدید ویوو رسما معرفی شد

راهنمای خوداشتغالی آنلاین، 13 درس طلایی برای کسب و کار اینترنتی (بخش دوم و پایانی)

تاریخ انتشار بازی Rainswept مشخص شد

دو گوشی جدید از TCL معرفی شدند

قیمت انواع کنسول بازی و لوازم جانبی آن در بازار

بازی Volta-X بر روی رایانه‌های شخصی منتشر خواهد شد

تریلر جدیدی از بازی Sword Art Online: Alicization Lycoris منتشر شد

آیا گلکسی S30 فقط با تراشه اگزینوس راهی بازار می‌شود؟

نگاهی تحلیلی به اقتصاد چین

جهانی شدن، مدیریت و تجارت الکترونیک

قیمت انواع تجهیزات رایانه‌ای در بازار

مبارزات بازی Paper Mario: The Origami Kingdom را تماشا کنید

رصد 15 میلیارد اطلاعات سرقت شده در وب تاریک

تاریخ انتشار بازی Dragon Quest Tact مشخص شد

تاریخ انتشار بازی Panzer Paladin مشخص شد

سیاست و بازاریابی

سیاست و بازاریابی