سیاست و بازاریابی

آخرين مطالب

هنر آینه کاری با تتراگلس اخبار

  بزرگنمايي:

سیاست و بازاریابی - شرکت تتراگلس ارائه‌دهنده‌ی انواع خدمات مربوط به شیشه‌ی رنگی، کابین دوش، شیشه‌ی هوشمند، شیشه‌ی لاکوبل و آینه‌ی دکوراتیو است.

مردم ایران همواره توجه زیادی به هنرهای زیبا و معماری و زیباسازی ساختمان‌ها کرده‌اند. در قرون متمادی، معماران ایرانی از تکنیک‌های بسیاری برای زیباسازی داخلی و خارجی ساختمان‌ها به‌وسیله‌ی مصالح ساختمانی منطقه‌ای استفاده کرده‌اند. شرکت تتراگلس ارائه‌دهنده‌ی انواع خدمات مربوط به شیشه‌ی رنگی، کابین دوش، شیشه‌ی هوشمند، شیشه‌ی لاکوبل و آینه‌ی دکوراتیو در حال فعالیت است. یکی از خدمات و هنرهایی که تتراگلس برای تزیین فضای داخلی ساختمان از آن استفاده می‌کند، دکوراسیون با آینه یا آینه‌کاری است که درادامه‌ی مطلب با این هنر اصیل ایرانی شما را بیشتر آشنا خواهیم کرد. ریشه و خواستگاه آینه‌کاری
صنعتگران ایرانی این هنر خاص را در طول قرن‌ها توسعه داده‌اند؛ زیرا آینه کاری به ظرافت، توجه به جزئیات، مهارت‌ها و شکیبایی نیاز دارد. این هنر درحقیقت کار پرزحمتی محسوب می‌شود. در برخی مناطق ایران، از آینه در صنایع‌دستی نیز استفاده می‌شود. به‌عنوان مثال، از آینه‌ها در گل‌دوزی، دوخت روی پارچه‌ی لباس، پارچه‌های رومیزی و... استفاده می‌شود. در اصل، آینه‌کاری هنر ساخت نقاشی‌های منظم و متقارن و هندسی با استفاده از قطعات بزرگ و کوچک آینه در فضای داخلی ساختمان است که جلوه‌ای زیبا و خیره‌کننده و درخشان ایجاد می‌کند. آینه کاری باعث انعکاس بی‌شماری از نور با استفاده از این تکه‌های آینه می‌شود که نمایشی خیره‌کننده از نور درخشان ایجاد خواهد شد. اسناد تاریخی حاکی از آن است اولین بنایی که فضای داخلی آن با آینه‌کاری‌ها تزیین شده، بنایی در شهر قزوین در شمال‌غربی ایران است که در سال 965ق بنا به‌دستور شاه‌تهماسب صفوی، پادشاه ایران، در آن زمان ساخته شد. شاهکارهای آینه‌کاری
در کاخ چهل‌ستون اصفهان نیز از تکنیک آینه‌کاری بسیاری استفاده شده است. این کاخ پس از کاخ آینه‌ها ساخته و آینه‌ها در تمام طول دیوارهای این کاخ تعبیه شده است. در زمان سلطنت شاه‌تهماسب، قزوین چند سال پایتخت ایران بود؛ اما وقتی پایتخت از قزوین به اصفهان منتقل شد، از هنر آینه‌کاری به‌طور‌گسترده‌ای برای تزیین کاخ‌ها و عمارت‌های سلطنتی استفاده کردند. بدین‌ترتیب، بسیاری از صنعتگران از تکنیک آینه‌کاری در اصفهان استفاده کردند که این امر به تبدیل شهر به مرکز این هنر کمک کرد.

سیاست و بازاریابی

قبل از شروع تزیین با آینه‌ها، ابتدا طراح روی کاغذ طرح خود را به‌تصویر می‌کشد. سپس، این طرح‌ها را با استفاده از سوزن‌های مخصوص به دیوارها و سقف‌ها و ستون‌ها منتقل می‌کند. پس‌از‌آن، قطعات آینه‌ای یکی‌یکی روی سطح دیوارها، سقف‌ها و... چسبانده می‌شوند. این امر به مهارت و صبر بسیاری نیاز دارد. در حالت ایدئال، قطعات آینه باید ضخامت حدود یک میلی‌متر داشته باشد. دو تکنیک برای آینه‌کاری وجود دارد: مسطح و دارای برجستگی . متداول‌ترین طرح مورداستفاده در آینه‌کاری، به‌اصطلاح طراحی گره است. در دوره‌ی قاجار، آینه‌های اندازه‌کامل غالبا به دیوارها چسبانده می‌شد و نقوش متنوعی که اغلب پرتره‌هایی از افراد بود، روی آینه‌ها ترسیم یا نقاشی می‌شدند. سپس، صنعتگران به‌عنوان لمس نهایی قطعات کوچک شیشه را روی سطح چسباندند. معمولا از آینه‌کاری درکنار کار با گچ برای ایجاد دکوراسیون داخلی بسیار زیبایی استفاده می‌شد. در سال‌های اخیر، از شیشه‌های رنگی با نقوش گل‌کاری نیز در هنر آینه‌کاری به‌کار می‌رود. ترکیب دیگر استفاده از آینه‌کاری با نجاری یا کارهای منبت‌کاری است. نمونه‌ای عالی از کارهای چوبی و آینه‌کاری زیبا را می‌توان در کاخ بادگیر، بخشی از مجموعه کاخ‌های گلستان در تهران و عمارت نارنجستان در شهر شیراز مشاهده کرد.

سیاست و بازاریابی

آشفتگی سیاسی و اقتصادی به‌دنبال حکومت صفوی به افول هنر آینه‌کاری در سراسر ایران منجر شد؛ اما در زمان سلطنت کریم‌خان زند، هنر دکوراسیون داخلی با آینه‌ها باردیگر و این‌بار در شهر شیراز، پایتخت آن زمان، شکوفا شد. بسیاری از بناها و کاخ‌های برجسته با آینه‌کاری زیبا در زمان حکومت کریم‌خان در شیراز ساخته شده‌اند. در دوره‌ی قاجار نیز، علاقه‌مندی پادشاهان قاجار و افراد ثروتمند به نمایش و جلوه‌ی ظاهری موجب تجدید حیات این هنر شد. در قرن سیزدهم قمری، از آینه‌کاری در بسیاری از اتاق‌ها و سالن‌های پذیرایی کاخ شمس‌الاماره و کاخ گلستان در تهران و مقبره‌های امام رضا‌(علیه‌السلام) در مشهد و حرم حضرت عبدالعظیم(علیه‌اسلام) در شهرری استفاده شده است. هریک از این بناها، شاهکارهای دکوراسیون با هنر آینه‌کاری به‌حساب می‌آیند. در کاخ مرمر و کاخ‌های مختلف در سعدآباد ، نمونه‌های بسیار جالبی از آینه‌کاری وجود دارد. در سال‌های اخیر، هنر آینه‌کاری از کاخ‌های سلطنتی خارج و در خانه‌های معمولی رایج‌تر شد؛ به‌گونه‌ای که می‌بینیم رستوران‌ها، فروشگاه‌ها، مراکز خرید، هتل‌ها و حتی خانه‌های شخصی با استفاده از آینه‌کاری دکوراسیون داخلی ساختمان خود را مزین می‌کنند و جلوه‌ای زیبا می‌بخشند. این امر باعث نوآوری در هنر سنتی آینه‌کاری شده است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

استانداردهای ایزو و کیفیت

ملاحظاتی برای ورود محصول جدید به بازار

موانع تولید از منظر فضای کسب و کار در کشور

سهم علم اقتصاد از بحرانهای اقتصادی اخیر چقدر است؟

الفبای بازاریابی (5): شناسایی فرصتها

خصوصیات یک بازاریابی اینترنتی موفق

حامیان مالی 30 باشگاه بزرگ اروپایی

استراتژی یکپارچگی عمودی در مقابل مبادله های بازار

وبلاگ نویسی، کاری طاقت فرسا و کم درآمد

زندگینامه رندی گیج + کتاب های او

مدل فاما و فرنچ ، روشی برای پیش بینی قیمت سهام

کایزن (بهبود مستمر)

الفبای بازاریابی (2): شناخت مشتریان هدف

فروش مستقیم چیست و آیا گزینه مناسبی برای کسب و کارهای خانگی است؟

آشنایی با فرآیندهای صحیح خرید سهام در بورس اوراق بهادار

طراحی زیبا، کلید موفقیت در فروش

مطالعه کار و روش

HTTP یا HTTPS؟ چرا به یک سایت امن احتیاج دارید؟

آشنایی با رشته علوم اکچوئریال

صنفی کوچک، صنعتی بزرگ

اقدامات اولیه پیش از آغاز کسب و کار

اقتصاد روسیه از نگاه نمودارهای اقتصادی

چهار قانون برای موفقیت در مذاکره

تقلیدی نو با دومینو

7 گام برای بازبینی مجدد خودتان در سال 2020

11 عبارتی که افراد باهوش از گفتن آنها اجتناب می کنند

شعارهای تبلیغاتی کوکاکولا از سال 1886

ارتباطات با مشتری را بهبود دهید

پیش به سوی تجارتی مطمئن

فرضیه های اساسی در رشد اقتصاد

مقدمه ای بر آینده نگاری

تحلیل موازنه زمان، هزینه و کیفیت در محیط پروژه

تبلیغات تجاری در کریسمس 2012

روزنه امید از پس هر شکست و عدم موفقیت!

سیر توسعه مدیریت: مکتب اقتضایی

ارگونومی و کار زنان

استراتژیهای مدیریت برند (1): برندینگ

ایران؛ پدیدۀ المپیک به زبان مدلسازی

روند کاهشی قیمت فولاد در جهان و نگرانی برای این صنعت

نگاهی به شعارهای تبلیغاتی برخی فست فودهای جهان

شفافیت شما، کیفیت مدیریت شما را بالا می برد

شش روش قانونی برای جاسوسی رقبا

کاریکاتورهای مدیریتی (2)

حس همکاری و پیشرفت در تبلیغ بانک کشاورزی

غذای ارگانیک تولید کنیم یا نه؟ به مشتریان آموزش بدهیم تا محصول ما را بخرند!

بازاریابی جهانی برای کسب و کارهای کوچک

بزرگترین اشتباه رهبران چیست؟ پاسخ 8 کارشناس مدیریت

بزرگان تبلیغات : ویلیام برنباخ

5 درس بازاریابی از جمعه سیاه در امریکا

در آینده چه کسانی رهبران کسب و کار خواهند بود

سیاست و بازاریابی

سیاست و بازاریابی