سیاست و بازاریابی

آخرين مطالب

چرا انسان‌ها کنجکاو هستند؟ اخبار

چرا انسان‌ها کنجکاو هستند؟
  بزرگنمايي:

سیاست و بازاریابی - کنجکاوی یکی از شاخصه‌های اصلی انسان‌ است که می‌تواند به رشد و بقای او کمک کند؛ اما این محرک درونی چگونه به پیشرفت انسان کمک می‌کند؟

تمایل انسان به دانستن و درک دلیل اصلی پیشرفت و موفقیت او دربرابر گونه‌های دیگر است؛ ولی کنجکاوی می‌تواند خطرناک هم باشد و به لغزش و حتی سقوط منجر شود. در اینجا، این سؤال‌ها مطرح می‌شود: چرا کنجکاوی انگیزه‌ای برای رشد انسان است؟ چرا انسان‌ها کنجکاو هستند؟ باتوجه‌به پیچیدگی کنجکاوی، آیا دانشمندان تعریفی برای این محرک درونی دارند؟ کنجکاوی قابلیتی ذاتی است و به انسان کمک می‌کند از مرحله‌ی نوزادی به بزرگ‌سالی برسد. طبق تعریف، کنجکاوی ثابت نیست. پژوهشگران رشته‌های مختلف به این موضوع علاقه‌مند هستند؛ به‌همین‌دلیل، کنجکاوی تعاریف متعددی دارد. ویلیام جیمز ، یکی از اولین روان‌شناسان مدرن، کنجکاوی را «محرکی به‌سمت شناخت بهتر» تعریف می‌کند. ایوان پاولف می‌نویسد سگ‌ها به محرک‌های جدید علاقه‌مند هستند. این واکنش باعث می‌شود سگ‌ها به‌صورت غیرارادی بر اشیای جدید متمرکز شوند. به‌گفته‌ی کاترین تویمی ، زبان‌شناس و پژوهشگر توسعه‌ی ارتباطات در دانشگاه منچستر بریتانیا، به‌طورکلی دستیابی به تعریفی جامع درباره‌ی کنجکاوی دشوار است؛ اما طبق توافقی کلی، کنجکاوی واسطه‌ای برای جمع‌آوری اطلاعات است. روان‌شناسان معتقدند کنجکاوی صرفا به‌معنی رضایت از نیازی آنی مثل گرسنگی یا تشنگی نیست؛ بلکه سرچشمه و انگیزه‌ی درونی دارد. یافتن مسیر
کنجکاوی مجموعه‌ی بزرگی از رفتارها است. هیچ نوع ژن خاصی برای کنجکاوی وجود ندارد که باعث شگفتی انسان از دنیای اطراف و اکتشاف آن شود. کنجکاوی مؤلفه‌ای ژنتیکی دارد و ژن‌ها و محیط روابط پیچیده‌ای با یکدیگر برقرار می‌کنند تا رفتار افراد ازجمله حس کنجکاوی آن‌ها را شکل دهند. پژوهشگران تغییرات نوعی ژن مشخص را شناسایی کردند که در پرندگان آوازه‌خوان مشترک هستند. طبق این پژوهش در سال 2007، این نوع پرندگان علاقه‌ی زیادی به کنکاش در محیط خود دارند. در انسان، جهش ژن DRD4 رابطه‌ی مستقیم با تمایل به موضوع‌های جدید و تازه دارد. صرف‌نظر از نوع ترکیب ژن، نوزادها معمولا در مدتی کوتاه چیزهای زیادی یاد می‌گیرند و به‌طورکلی، کنجکاوی یکی از ابزارهایی انسان برای انجام وظایف بزرگ است. تومی اعتقاد دارد: «اگر نوزادها کنجکاو نباشند، هرگز چیزی یاد نمی‌گیرند و اتفاقی به‌نام رشد رخ نمی‌دهد.» طبق صدها پژوهش، نوزادان تازگی را ترجیح می‌دهند. در سال 1964، روان‌شناسی ثابت می‌کند نوزادان بین 2 تا 6 ماه کمتر رشد می‌کنند و علاقه‌ی کمتری به الگوهای بصری پیچیده دارند. در سال 1983، پژوهشی دیگر نشان می‌دهد کودکان بین 8 تا 12 ماه پس از عادت به اسباب‌بازی‌های قدیمی، به‌دنبال اسباب‌بازی‌های جدیدی می‌روند. پرستاران کودکان معمولا به‌وفور با چنین سناریویی روبه‌رو می‌شوند. ترجیح افراد به‌تازگی و نوآوری یک اسم دارد: کنجکاوی ادراکی . کنجکاوی ادراکی باعث می‌شود حیوانات و نوزادان و حتی بزرگسالان پس از عادت به موضوعی و سیرشدن از آن، به‌دنبال کشف و کنکاش چیزهای تازه بروند. تومی می‌گوید: «کنکاش معمولا نوعی عمل نظام‌مند است.» معمولا نوزادان در چندماهگی، وقتی شروع به حرف‌زدن می‌کنند، از خود صداهایی تکراری درمی‌آورند. این نوع صداها نشان‌دهنده‌ی کنجکاوی ادراکی هستند و با کنکاش تصادفی در آناتومی صوتی آغاز می‌شود. برای مثال، صدایی می‌شنوند و با خود فکر می‌کنند این صداها مانند صداهای پدر‌و‌مادرشان است. سپس صداها را تکرار می‌کنند؛ اما فقط نوزادان این گونه نیستند. کلاغ‌ها هم از کنجکاوی ادراکی خود به‌عنوان واسطه‌ای برای یادگیری استفاده می‌کنند. برای مثال، انگیزه برای کنکاش محیط به کلاغ‌ها کمک می‌کند از ابزارهای ساده برای بیرون‌کشیدن لاروها از درزهای مختلف استفاده کنند. علاوه‌براین طبق آزمایش‌های انجام‌شده روی ربات‌های برنامه‌ریزی‌شده، فرایند کنکاش روشی قدرتمند برای عادت به محیطی جدید است. ساخت دنیایی جدید
نوع دیگر کنجکاوی کاملا به انسان منحصر است و روان‌شناسان به آن کنجکاوی شناختی می‌گویند. این نوع کنجکاوی به‌معنی جست‌وجوی دانش و حذف عدم قطعیت است. کنجکاوی شناختی به‌مرور در زندگی به‌وجود می‌آید و مستلزم زبان پیچیده‌تری است. برای آگوستین فونتس ، استاد انسان‌شناسی دانشگاه پرینستون، این نوع کنجکاوی انسان و گونه‌های هومو را از دیگر حیوانات جدا می‌سازد و راه برای تسلط او بر کل دنیا و اختراع فناوری‌های جدید از تبر تا تلفن‌های هوشمند را هموار کرده است. فونتس می‌گوید: انسان‌ها در دسته‌بندی ما فراتر از دست‌کاری طبیعت عمل کرده‌اند و با کنجکاوی خود موفق شده‌اند احتمالات جدیدی ابداع کنند.» کنجکاوی با هزینه‌هایی همراه است و قدرت خیال‌پردازی انسان‌ها لزوما همیشه نتیجه‌بخش نیست. در برخی موقعیت‌ها، منافع اندک هستند و خطا هم بخشی طبیعی از رشد است. برای مثال، بسیاری از نوزادان خزندگان خوبی هستند؛ اما وقتی به‌مرور تصمیم می‌گیرند بایستند و راه بروند، این مرحله با هزینه‌های کوچکی همراه است. طبق پژوهشی، نوزادان 12 تا 19 ماهه که در حال یادگیری راه‌رفتن هستند، به‌طور میانگین هفده‌بار در ساعت زمین می‌خورند. طبق پژوهشی در سال 2012، راه‌رفتن سریع‌تر از خزیدن است و این سرعت به نوزاد انگیزه می‌دهد تا راه‌رفتن را بیاموزد؛ بااین‌حال، گاهی آزمایش ایده‌ای جدید می‌تواند به فاجعه بینجامد. فونتس می‌گوید: «کنجکاوی حتی می‌تواند به انقراض نسل بشر منجر شود.» مقاله‌های مرتبط:
چگونه علم رفتارشناسی می‌تواند به ما در مهار ویروس کرونا کمک کند؟ آیا شخصیت انسان هنگام پیری تغییر می‌کند؟
برای مثال، اسکیموهای مناطق شمالی مثل گرینلند، کانادا، آلاسکا و بخشی از اروپای‌شمالی برای زندگی در این مناطق با مشکلات زیادی روبه‌رو هستند؛ اما از طرفی دَه‌هاهزار نفر هم برای زندگی در این مناطق تلاش کرده و شکست خورده‌اند. در آخر، کنجکاوی به بقا مربوط است و کنجکاوی افراد لزوما به نوادگان آن‌ها منتقل نمی‌شود؛ اما حداقل می‌تواند زمینه‌ای برای مطرح‌کردن این سؤال‌ها باشد: «چه می‌شد اگر...؟»


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

به‌روزرسان جدید بازی Super Smash Bros. Ultimate منتشر شد

افزایش 300 درصدی جوایز نقدی مایکروسافت برای کاشفان باگ‌های امنیتی

بازی‌های جدید سرویس PlayStation Now معرفی شدند

خبرهای جدید از پرچم‌داران آینده سونی

قیمت انواع تبلت لنوو در بازار

محتویات به‌روزرسانی جدید Red Dead Online مشخص شد

عبور مجموع تعداد بازی‌بازان Call of Duty Warzone از مرز 75 میلیون نفر

فروش ARM به انویدیا پیامدهای فاجعه‌باری خواهد داشت

هدفون ‌های نویز کنسلینگ چگونه کار می‌کنند؟

اپلیکیشن های پولی اندروید و آیفون که امروز رایگان شده‌اند (15 مرداد)

مهندس سابق گوگل به اتهام سرقت اطلاعات محرمانه تجاری به 18 ماه حبس محکوم شد

اسحاق جهانگیری: دولت موافق توزیع کالابرگ نیست

معرفی برگزیدگان چهارمین جشنواره رسانه‌های شهری

تکلیف 13 بسته کاری دیگر از طرح توسعه 28 مخزن مشخص شد

واحد کاتالیست پتروشیمی لرستان با دانش‌فنی ایرانی به بهره‌برداری می‌رسد

اولین دوره مسابقات ورزش‌های الکترونیک "آپارات گیم"

دریافت مصوبه ساخت پتروشیمی چهارم کرمانشاه

برگزاری کارناوال شادی به مناسبت عید غدیر

یکی از معاونان ارشد اپل کنار رفت

استرالیا: دلیلی برای محدود کردن تیک تاک نداریم

ایسوس مانیتور 27 اینچی جدیدی را معرفی کرد

مشخصات سیستم مورد نیاز بازی Battletoads مشخص شد

چرا ترکیب خوش‌بینی و کارآفرینی برای استارتاپ‌ها خطرناک است؟

تصاویر برگزیده رقابت عکاسی Urban 2020 مشخص شدند

پیام تسلیت سازمان حفاظت محیط زیست، به مناسبت درگذشت استاد هنریک مجنونیان

دستگیری متخلفان و عاملین حمله به محیط بانان لرستانی

برگزاری تورنمنت فوتسال به میزبانی کیش در مرحله رایزنی است

قیمت سبد نفتی اوپک؛ 44 دلار و 27 سنت

انتشار ویدئوی محصولات جدید سامسونگ در آستانه آغاز مراسم آنپکد

تویوتا پرادو 2021 بلک ادیشن رونمایی شد

تشکیل کارگروه رفع موانع سرمایه‌گذاری در منطقه ویژه پارس

افت 8 درصدی تقاضای جهانی نفت در سال 2020

طرح ترافیک هفته آینده نیز اجرا نمی‌شود

رسیدگی ویژه و مستمر به پیام های سامانه 1888 در حوزه خدمات شهری

خبرنگاران؛ روشنگران عرصه اجتماعی و حافظان شفافیت هستند

افت ظرفیت پالایشی آمریکا برای نخستین بار در یک دهه اخیر

تب ویروسی خرید آنلاین

هوش مصنوعی برای بیماران کرونایی تصمیم می‌گیرد

نسخه‌ دسترسی زودهنگام بازی Baldur’s Gate 3 با تاخیر مواجه شد

لینوکس 5.8 منتشر شد

لینوکس 5.8 منتشر شد؛ پشتیبانی از تاندربولت 4.0 و امنیت بالاتر

شاهین سایپا؛ جدیدترین مشخصات فنی، فهرست آپشن ها و قیمت احتمالی

تأکید بر اجرای قانون هوای پاک در خراسان رضوی / همه سازمان ها موظف به معاینه فنی موتورخانه های خود هستند

کامپیوترهای آی ‌مک 21/5 اینچی و آی‌ مک پرو با حافظه SSD و پردازنده Xeon معرفی شدند

آموزش بکاپ گرفتن از گوشی اندروید با گوگل وان

20هزار ماسک غیربهداشتی در شمال تهران کشف شد

فیل شیلر از مدیریت بخش بازاریابی اپل کنار رفت

هم‌بنیان‌گذار آرم: فروش آرم به انویدیا پیامدهای فاجعه‌باری خواهد داشت

دیدار مدیران شهری با خانواده معظم شهدای سادات منطقه 10 پایتخت

ترفندی عجیب که ایموجی‌های اندروید 11 را فعال می‌کند

سیاست و بازاریابی

سیاست و بازاریابی