سیاست و بازاریابی

آخرين مطالب

خلاصه جلسه شب گذشته کنگره ایالات متحده با اپل، آمازون، گوگل و فیسبوک اخبار

خلاصه جلسه شب گذشته کنگره ایالات متحده با اپل، آمازون، گوگل و فیسبوک
  بزرگنمايي:

سیاست و بازاریابی - جلسه‌ی بزرگ و بسیار پراهمیت کنگره‌ی آمریکا با مدیران عامل اپل، آمازون، گوگل و فیسبوک سرانجام برگزار شد. در ادامه نگاهی به مهم‌ترین مباحث مطرح‌شده در این جلسه‌ی نسبتا طولانی خواهیم انداخت.

کمیته‌ی قضایی مجلس نمایندگان ایالات متحده‌ی آمریکا از مدت‌ها پیش اعلام کرده بود که جلسه‌ای مهم با حضور مدیران عامل بزرگ‌ترین شرکت‌های فناوری تدارک دیده و قصد دارد آن را به‌صورت زنده پخش کند. گرچه شاهد تأخیر چند روزه‌ی جلسه بودیم، اما درنهایت شب گذشته مدیران عامل شرکت‌های اپل، آمازون، فیسبوک و گوگل در جلسه حضور پیدا کردند تا به سؤالات نمایندگان پاسخ دهند. طی ماه‌ها و سال‌های گذشته همواره انتقاداتی نسبت‌به شرکت‌های فناوری‌محور مطرح شده که همه‌ی آن‌ها یک محوریت دارند: نقض قوانین ضدانحصار (آنتی‌تراست). قوانین ایالات متحده به‌وضوح اعلام می‌کنند که شرکت‌ها حق ندارند رفتار ضدرقابتی از خود نشان دهند. منتقدان می‌گویند اپل در قبال اپ استور سیاست‌هایی ضدرقابتی در پیش گرفته و می‌خواهد رقبا را حذف کند. بااین‌حال تیم کوک ، مدیرعامل اپل، بارها این ادعاها را رد کرده و مجددا در بیانیه‌ی آغازین خود هم به این موضوع اشاره کرد. تیم کوک می‌گوید اپل رفتار ضدرقابتی ندارد و حقیقت این است که امروزه با رقابتی شدید در بازار دست‌و‌پنجه نرم می‌کند. جلسه‌ی شب گذشته نشان داد کنگره با جدیت موضوع نقض قوانین آنتی‌تراست را پیگیری می‌کند
یکی از انتقاداتی که همواره به آمازون وارد می‌شود، نحوه‌ی رفتار این شرکت با کارگرانش است. جف بزوس ، مدیرعامل آمازون، می‌گوید این شرکت طی سال‌های گذشته صدها هزار شغل ایجاد کرده و در راستای پیشرفت آمریکا قدم‌های مثبتی برداشته. سوندار پیچای ، مدیرعامل گوگل، ادعاهای واردشده به رفتار انحصارگرایانه‌ی موتور جست‌و‌جوی این شرکت را رد می‌کند و می‌گوید تحقیقاتی که گوگل انجام می‌دهد درنهایت باعث می‌شود فناوری‌های آمریکایی بتوانند در میدان رقابت با فناوری‌های کشورهای دیگر باقی بمانند. مارک زاکربرگ می‌گوید ادعاها درمورد رفتار ضدرقابتی فیسبوک برای تصاحب اینستاگرام و واتساپ صحت ندارد و اگر فیسبوک آن‌ها را تصاحب نمی‌کرد، امروزه بسیاری از قابلیت‌های سطح‌بالا را نداشتند. مدیران عامل بزرگ‌ترین شرکت‌های حوزه‌ی فناوری شب گذشته (به‌وقت تهران) در جلسه‌ی مجلس نمایندگان شرکت کردند تا پاسخ‌گوی سؤالاتی بسیار سخت باشند. نمایندگان می‌گویند شواهدی در دست دارند که ادعاهایشان برای نقض قوانین ضدانحصار آمریکا توسط چهار شرکت بزرگ حوزه‌ی فناوری را تأیید می‌کند (در مراسم شب گذشته شاهد نمایش برخی از این اسناد بودیم). جلسه‌ی شب گذشته‌ی کنگره با مدیران عامل اپل، گوگل، فیسبوک و آمازون از اهمیت بسیار زیادی برخودار است و توجهات زیادی را طی ساعات گذشته به خود جلب کرده. در جلسه‌ی شب گذشته، برخی از مدیران توانستند بهتر از دیگران پاسخ‌گوی سؤالات باشند و تا حدی فشار را از روی خود و شرکت تحت مدیریت‌شان بردارند.

سیاست و بازاریابی

به‌مدت بیش از یک سال است که قانون‌گذاران ارشد کنگره‌ی آمریکا درحال انجام تحقیقاتی جدی روی چهار شرکت بزرگ حوزه‌ی فناوری هستند تا رفتار آن‌ها را زیر ذره‌بین ببرند و درصورت نقض قوانین ضدانحصار، نقره‌داغ‌شان کنند. مایکروسافت یکی از نام‌دارترین شرکت‌های دنیا است که سال‌ها پیش به‌دلیل نقض قوانین ضدانحصار به دادگاه کشانده شد. بررسی‌های دادگاه در نهایت نشان داد مایکروسافت قوانین را نقض کرده و به‌همین دلیل باید جریمه شود. طی سال‌های گذشته شماری از شرکت‌های فناوری به دادگاه آمریکا رفته‌اند تا در برابر برخی رفتارهایشان پاسخ‌گو باشند. بااین‌حال ابعاد پرونده‌ی اپل، آمازون، گوگل و فیسبوک بسیار بزرگ است و از همین‌رو اهمیتی ویژه دارد. کنگره‌ی آمریکا بررسی‌هایی دقیق انجام داده تا بفهمد که آیا چهار شرکت یادشده از منابع و قدرت و تسلط خود بر بازار برای حذف رقیب و نقض قوانین استفاده می‌کنند یا خیر. جلسه‌ی شب گذشته بزرگ‌ترین جلسه‌ با محوریت نقض قوانین ضدانحصار از سال 1998 تاکنون است. در 1998 بیل گیتس ، مدیرعامل وقت مایکروسافت، به واشینگتن سفر کرد تا پاسخ‌گوی سؤالات باشد. جلسه‌ی شب گذشته چندین ساعت طول کشید و افراد شرکت‌کننده در آن به سؤال‌های مهمی پاسخ دادند. در ادامه سعی می‌کنیم مهم‌ترین نکات جلسه‌ را برشمریم تا بفهمیم که مدیران عامل شرکت‌های فناوری چگونه از شرکت تحت مدیریت خود دفاع کرده‌ و اتهامات را نادرست دانسته‌اند.

سیاست و بازاریابی

از بین چهار مدیرعاملی که در جلسه‌ی شب گذشته حضور پیدا کردند، حرف‌های بزوس از اهمیت زیادی برخوردار بود. درواقع بسیاری از کسانی که اخبار را پیگیری می‌کردند منتظر بودند ثروت‌مند‌ترین فرد دنیا به سؤالات سخت کنگره پاسخ دهد و در زمینه‌ی اتهاماتی که به شرکت بزرگ آمازون وارد شده شفاف‌سازی کند. جف بزوس مدت‌ها است که در رسانه‌ها حضور پیدا نمی‌کند و حضور او در جلسه‌ی کنگره اهمیت خاصی داشت. در دو ساعت نخست جلسه، جف بزوس چندان مورد بازجویی قرار نگرفت. بااین‌حال سؤالات مهم کم‌کم شروع شدند و مدیرعامل آمازون برخی سیاست‌های این شرکت را در زمینه‌ی قیمت‌گذاری، تصاحب شرکت‌های دیگر و نحوه‌ی استفاده از داده‌های فروشنده‌های متفرقه توضیح داد. بزوس در بین سخنان خود گفت آمازون سیاستی داخلی دارد که براساس آن نمی‌تواند از داده‌های فروشنده‌های متفرقه به‌منظور حمایت از کسب‌و‌کار خصوصی خود استفاده کند. بااین‌حال بزوس در بخشی از جلسه اعتراف کرد که ممکن است این قانون گاهی اوقات نقض شده باشد. مدیرعامل آمازون گفت: «نمی‌توانم به شما تضمین دهم که آن سیاست، هیچ‌گاه نقض نشده باشد». در جلسه‌ی دیشب بزوس به‌دفعات از پاسخ‌دادن به برخی سؤالات خودداری کرد و مستقیما می‌گفت نمی‌تواند آن سؤالِ به‌خصوص را پاسخ دهد. جف بزوس همچنین چند بار گفت جزئیات موضوعی را که کنگره از او سؤال می‌کند، به‌طور دقیق به‌خاطر ندارد. همان‌طور که در ابتدا هم اشاره کردیم، منتقدان آمازون به‌شکل واضح به رفتار این شرکت با کارگران اشاره می‌کنند. بزوس می‌گوید آمازون به‌خوبی به کارگرانش حقوق می‌دهد و در راستای تعلیم دادن آن‌ها به‌شکلی عظیم سرمایه‌گذاری می‌کند. مدیرعامل آمازون می‌گوید فعالیت‌های این شرکت باعث شده تقریبا 700،000 شغل غیرمستقیم در حوزه‌هایی نظیر ساخت‌و‌ساز ایجاد شود.

سیاست و بازاریابی

مارک زاکربرگ پیش‌تر سابقه‌ی حضور در کنگره‌ی آمریکا را دارد و به‌خوبی با سؤالات سختی که نمایندگان می‌پرسند آشنا است. او شب گذشته تلاش کرد ضمن حفظ آرامش خود، به سؤالات نمایندگان که عموما در رابطه با تصاحب اینستاگرام بودند پاسخ دهد. طی چند وقت اخیر ایمیل‌هایی که زاکربرگ در سال 2012 برای برخی کارمندانش فرستاده بود سروصدای زیادی به‌پا کرده‌اند. ظاهرا کمیته‌ی قضایی مجلس نمایندگان ایالات متحده توانسته ازطریق منابعش به این ایمیل‌ها به‌عنوان بخشی از تحقیقات خود دست پیدا کند. زاکربرگ در ایمیل سال 2012: اینستاگرام برای فیسبوک «بسیار مخرب» است
زاکربرگ در یکی از ایمیل‌های یادشده به‌‌صراحت می‌گوید اینستاگرام ممکن است برای فیسبوک «بسیار مخرب» باشد. ظاهرا ایمیلی ازسوی مدیر ارشد مالی فیسبوک با محوریت همین موضوع برای زاکربرگ فرستاده شده؛ مدیر ارشد مالی فیسبوک در ایمیل خود به «خنثی‌سازی یکی از رقبای بالقوه» اشاره کرده و زاکربرگ نیز جوابی به ایمیل او فرستاده است. یکی از نمایندگان کنگره با نام جری ندلر می‌گوید ایمیل‌های موردبحث نشان دادند فیسبوک، اینستاگرام را برای کسب‌و‌کار خود «تهدید» قلمداد می‌کرده و به‌همین دلیل به‌جای اینکه با اینستاگرام رقابت کند آن را تصاحب کرده است. تصاحب شرکت‌های دیگر توسط فیسبوک، همواره یکی از بزرگ‌ترین انتقاداتی بوده که به این شرکت وارد شده است. زاکربرگ در بیانیه‌ی آغازین خود که به‌صورت کامل روی وب‌سایت رسمی مجلس نمایندگان قرار گرفته می‌گوید فیسبوک به‌دنبال تصاحب رقبا نیست،‌ بلکه خودش آن‌ها را به رقیب تبدیل می‌کند. زاکربرگ مدعی است اگر فیسبوک شرکت‌های اینستاگرام و واتساپ را تصاحب نمی‌کرد بسیاری از قابلیت‌هایی که این اپلیکیشن‌ها امروزه ارائه می‌دهند وجود نداشتند. زاکربرگ به‌طور دقیق‌تر به رمزنگاری سرتاسری (End-to-End Encryption)، تماس صوتی و تماس ویدئویی واتساپ اشاره می‌کند و می‌گوید تمامی این قابلیت‌ها با اتکا بر فناوری‌ها و زیرساخت‌های فیسبوک توسعه داده شده‌اند. او ادعاهای مشابهی را نیز برای اینستاگرام مطرح کرده و مدعی شده این پلتفرم با دسترسی به تیم فروش و زیرساخت‌‌های غنی فیسبوک توانسته خود را بیش‌ازپیش به مردم بشناساند و درآمدش را بالا ببرد. زاکربرگ در پاسخ به ادعای جری ندلر، دیدن اینستاگرام به‌عنوان «تهدید» برای فیسبوک را انکار نکرد. بااین‌حال در بخشی از سخنان خود گفت که قرارداد امضاشده بین فیسبوک و اینستاگرام در آن زمان به تأیید رسمی کمیسیون فدرال تجارت (FTC) رسیده و همین موضوع نشان می‌دهد که قانونی نقض نشده است.

سیاست و بازاریابی

مدیران عامل شرکت‌های بزرگ فناوری مباحث مختلفی مطرح کردند، بااین‌حال در بین حرف‌هایی که زدند موارد مشابهی هم وجود داشت. تمامی آن‌ها در بخشی از مصاحبه‌ی خود به جایی رسیدند که گفتند کارهایی که شرکت تحت مدیریت‌شان انجام می‌دهد به‌نفع آمریکا است؛ آن هم در روزهایی که کشورهایی نظیر چین به‌شدت در حال پیشرفت هستند و در حوزه‌های مختلف سرمایه‌گذاری‌های عظیم انجام می‌دهند تا بر بازارهای بین‌المللی تسلط بیشتری پیدا کنند. جف بزوس حتی در بیانیه‌ی آغازین خود نیز به مبحث میهن‌پرستی اشاره کرد و گفت: « سایر دنیا دوست داشتند ذره‌ای از اکسیری [از میهن‌پرستی] را داشته باشند که ما اینجا در ایالات متحده داریم». جلسه‌ی شب گذشته با همه‌ی اهمیت‌هایش،‌ سؤالات بسیار زیادی را بی‌پاسخ گذاشت
جف بزوس به «اعتمادی» اشاره کرد که ساکنان ایالات متحده به آمازون دارند. بزوس در سخنانِ ازپیش‌آماده‌شده‌ی خود گفت: «ما کارگرانی آمریکایی نیاز داریم که محصولات را به‌دست مشتریان آمریکایی برسانند». تیم کوک در بخشی از سخنان خود در جلسه‌ی شب گذشته ضمن اشاره به نقش پررنگ اپل در ایجاد شغل برای آمریکایی‌ها، گفت: «اپل یک شرکت منحصربه‌فرد آمریکایی به‌حساب می‌آید و موفقیتی که به دست آورده تنها در این کشور امکان‌پذیر است». به‌علاوه در ادامه‌ی مراسم، رقابت شدید بین ایالات متحده و چین بر سر برتری در حوزه‌ی فناوری بخشی از سخنان مارک زاکربرگ را تشکیل داد؛ زاکربرگ در این رابطه گفت: «اگر نگاهی به بازار بیاندازید تا بفهمید که شرکت‌های برتر حوزه‌ی فناوری متعلق‌به کجا هستند متوجه می‌شوید که تا یک دهه پیش بخش اکثر آن‌ها آمریکایی بودند؛ اما امروزه تقریبا نیمی از آن‌ها چینی هستند».

سیاست و بازاریابی

اعضای حزب دموکرات ایالات متحده‌ی آمریکا در جلسه‌ی شب گذشته بیشتر تلاش کردند سؤالاتی در رابطه با استفاده‌ی شرکت‌های فناوری از داده‌های مردم و همچنین رفتار آن‌ها در قبال رقبا بپرسند. بااین‌حال جمهوری‌خواهان در جریان برگزاری جلسه‌ی دیشب به‌شکلی مداوم مدعی شدند شرکت‌های حوزه‌ی فناوری رفتار جانبدارانه بر ضد اعضای حزب محافظه‌کار از خود نشان می‌دهند. البته اعضای حزب جمهوری‌خواه مدارک زیادی در این رابطه در دست نداشتند. استراتژی قانون‌گذاران حزب جمهوری‌خواه واضح به‌نظر می‌رسید: تشویق رسانه‌ها برای پوشش دادن جزئیات سوگیری‌ ایدئولوژیک شرکت‌ها که از نظر جمهوری‌خواهان، اهمیتی بسیار ویژه در پرونده‌ی ضدانحصار دارد. تحقیقات زیادی در این زمینه انجام شده اما هنوز هم شواهد زیادی دردسترس قرار ندارند. در بخشی از جلسه‌ی شب گذشته، گرگوری استیوب ، نماینده‌ی فلوریدا و از اعضای حزب جمهوری‌خواه سؤالات مهمی از سوندار پیچای پرسید. او در جریان سخنان خود، آنچه را که در ظاهر یک مشکل فنی ساده به‌نظر می‌رسد به‌عنوان رفتاری جهت‌دار و مغرضانه جلوه داد. او در بین سخنان خود گفت ایمیل‌های ارسال‌شده برای حامیانش که شامل والدینش هم می‌شوند، در اغلب اوقات بلاک یا به پوشه‌ی اسپم جیمیل منتقل می‌شوند. پیچای در این زمینه گفت:‌ «در الگوریتم پیاده‌سازی‌شده توسط گوگل هیچ چیزی وجود ندارد که به ایدئولوژی سیاسی ارتباط داشته باشد. ما [همواره] از طرف جناح‌های مختلف سیاسی، شکایت‌هایی دریافت می‌کنیم». مقاله‌ی مرتبط:
بیانیه آغازین مدیران عامل شرکت‌های بزرگ فناوری برای جلسه سرنوشت‌ساز با مجلس نمایندگان
در جریان جلسه‌ی شب گذشته چندین بار نمایندگان احزاب سیاسی آمریکا با یکدیگر بحث و جدل کردند، اما این بحث و جدل‌ها بسیار کمتر از حالت عادی بود. تحلیلگران دلیل اصلی موضوع را این حقیقت می‌دانند که جلسه‌ی شب گذشته حاوی سؤالاتی بود که ماهیتی بسیار فنی داشتند. بسیاری از افراد معمولی که جلسه‌ی شب گذشته را مشاهده کردند از پیش‌زمینه‌ی ذهنیِ لازم برای فهمیدن دلیل پرسیده‌شدن شماری از سؤال‌ها برخوردار نیستند. سؤالاتی که دیشب مطرح شدند حاصل تحقیقاتی طولانی و بسیار دقیق هستند و یکایک این سؤالات از اهمیت ویژه برخوردار هستند. بااین‌حال آنچه گفتیم لزوما بدین معنی نیست که جلسه‌ی شب گذشته‌ی کنگره با مدیران عامل شرکت‌های بزرگ حوزه‌ی فناوری به‌شکست منتهی شده. در نهایت خواهیم فهمید که این جلسه‌ی بسیار مهم، چه آثاری در پی خواهد داشت. آثاری که این جلسه به‌همراه می‌آورد بستگی به این دارد که کنگره بخواهد چه اقداماتی برای ازبین‌بردن نگرانی‌ها در رابطه با نقض قوانین ضدانحصار انجام دهد؛ همان نگرانی‌هایی که به‌عنوان دلیل اصلی برگزاری مراسم دیشب مطرح می‌شوند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

یکی از معاونان ارشد اپل کنار رفت

استرالیا: دلیلی برای محدود کردن تیک تاک نداریم

ایسوس مانیتور 27 اینچی جدیدی را معرفی کرد

مشخصات سیستم مورد نیاز بازی Battletoads مشخص شد

چرا ترکیب خوش‌بینی و کارآفرینی برای استارتاپ‌ها خطرناک است؟

تصاویر برگزیده رقابت عکاسی Urban 2020 مشخص شدند

پیام تسلیت سازمان حفاظت محیط زیست، به مناسبت درگذشت استاد هنریک مجنونیان

دستگیری متخلفان و عاملین حمله به محیط بانان لرستانی

برگزاری تورنمنت فوتسال به میزبانی کیش در مرحله رایزنی است

قیمت سبد نفتی اوپک؛ 44 دلار و 27 سنت

انتشار ویدئوی محصولات جدید سامسونگ در آستانه آغاز مراسم آنپکد

تویوتا پرادو 2021 بلک ادیشن رونمایی شد

تشکیل کارگروه رفع موانع سرمایه‌گذاری در منطقه ویژه پارس

افت 8 درصدی تقاضای جهانی نفت در سال 2020

طرح ترافیک هفته آینده نیز اجرا نمی‌شود

رسیدگی ویژه و مستمر به پیام های سامانه 1888 در حوزه خدمات شهری

خبرنگاران؛ روشنگران عرصه اجتماعی و حافظان شفافیت هستند

افت ظرفیت پالایشی آمریکا برای نخستین بار در یک دهه اخیر

تب ویروسی خرید آنلاین

هوش مصنوعی برای بیماران کرونایی تصمیم می‌گیرد

نسخه‌ دسترسی زودهنگام بازی Baldur’s Gate 3 با تاخیر مواجه شد

لینوکس 5.8 منتشر شد

لینوکس 5.8 منتشر شد؛ پشتیبانی از تاندربولت 4.0 و امنیت بالاتر

شاهین سایپا؛ جدیدترین مشخصات فنی، فهرست آپشن ها و قیمت احتمالی

تأکید بر اجرای قانون هوای پاک در خراسان رضوی / همه سازمان ها موظف به معاینه فنی موتورخانه های خود هستند

کامپیوترهای آی ‌مک 21/5 اینچی و آی‌ مک پرو با حافظه SSD و پردازنده Xeon معرفی شدند

آموزش بکاپ گرفتن از گوشی اندروید با گوگل وان

20هزار ماسک غیربهداشتی در شمال تهران کشف شد

فیل شیلر از مدیریت بخش بازاریابی اپل کنار رفت

هم‌بنیان‌گذار آرم: فروش آرم به انویدیا پیامدهای فاجعه‌باری خواهد داشت

دیدار مدیران شهری با خانواده معظم شهدای سادات منطقه 10 پایتخت

ترفندی عجیب که ایموجی‌های اندروید 11 را فعال می‌کند

فروش بازی Detroit: Become Human از مرز 5 میلیون نسخه عبور کرد

سرقت کلمات عبور 900 سرور VPN شرکت‌های بزرگ تجاری

اجرای حکم قطعی قضائی برای رفع تصرف اراضی ملی هفتادقله

ممانعت از ورود پسماندهای مشکین دشت و برخی از واحدهای صنعتی استان البرز به تهران/ضرورت اجرای کامل الزامات محیط زیستی در سایت دفع پسماند گندک

لزوم همکاری های مشترک شرکت های دانش بنیان با اداره کل حفاظت محیط زیست استان همدان

تمامی شهرکهای صنعتی استان قزوین مجهز به تصفیه خانه فاضلاب خواهند شد

اجرای طرح کنترل مضاعف ورود مصالح ساختمانی به جزیره کیش

علت ضعف انسان دربرابر برخی بیماری‌ها: اجتناب از بیماری‌های ویرانگر دیگر

همراه اول: تغییری در نرخ بسته های اینترنت صورت نگرفته است

انتقاد ایلان ماسک از مقامات آلمانی به‌دلیل منع تبلیغ اتوپایلوت

مردم عادت کرده اند دستکش و ماسک بریزند و بگویند شهرداری جمع می کند

بازنشستگی جانبازان و فرزندان شاهد بدون کسر 3 درصد امکان‌پذیر است

تلاش برای تکمیل هر چه سریع‌تر پایانه اکباتان

منابع درآمدی شهرداری‌ها در شرایط بحران

وزارت نیرو باید روشنایی معابر و فضاهای بی دفاع را تامین کند

حملات سایبری به بیمارستان‌های جهان افزایش یافت

سامسونگ تراشه‌های اختصاصی برای گجت‌های جدید گوگل می‌سازد

استرالیا: دلیلی برای محدودیت تیک تاک نداریم

سیاست و بازاریابی

سیاست و بازاریابی