سیاست و بازاریابی

آخرين مطالب

به‌یادماندنی‌ترین لحظات جلسه کنگره آمریکا با بزرگان حوزه فناوری اخبار

به‌یادماندنی‌ترین لحظات جلسه کنگره آمریکا با بزرگان حوزه فناوری
  بزرگنمايي:

سیاست و بازاریابی - از دعوای کوتاه نمایندگان مجلس آمریکا تا اظهارات کتاب‌فروش آمازون و سخنان پایانی تعجب‌برانگیز دیوید سیسیلین؛ جلسه‌ی استماع شرکت‌های بزرگ حوزه‌ی فناوری حاوی چه اتفاقات مهمی بود؟

جیم جردن از نمایندگان کنگره‌ی ایالات متحده‌ی آمریکا است که به‌خاطر هیاهوی زیاد در جریان برگزاری جلسه‌ها شناخته می‌شود و عموما بحث و جدل زیادی با دیگر نماینده‌ها به‌راه می‌اندازد. این نماینده‌ی جمهوری‌خواه اهل اوهایو، روز گذشته نیز توانست این رویکرد خود را حفظ کند. در جلسه‌ی استماع چهارشنبه که با حضور بزرگان صنعت فناوری برگزار شد، شاهد همان هیاهوی همیشگی جردن بودیم. مجلس نمایندگان ایالات متحده کمیته‌ای فرعی دارد که به‌صورت ویژه روی قوانین ضدانحصار (آنتی‌تراست) متمرکز است و شرکت‌های بزرگ را زیر ذره‌بینِ تحقیقات می‌برد. این کمیته مدت‌ها است تحقیقاتی عمیق انجام می‌دهد تا با نظارت روی فعالیت‌های چهار شرکت بزرگ حوزه‌ی فناوری یعنی اپل ، گوگل ، آمازون و فیسبوک ، احتمال نقض قوانین ضدانحصار توسط آن‌ها را موردبررسی قرار دهد. در جریان برگزاری جلسه‌ی مشاجره‌آمیز و مهم کنگره‌ی آمریکا با محوریت احتمال بروز رفتار انحصارگرایانه ازسوی بزرگان فناوری، جیم جردن از یکی از قانون‌گذاران هم‌حزبی‌اش به‌شدت عصبانی شد و دعوایی کوتاه با او انجام داد. در جلسه‌ی شب گذشته، جیم جردن همان جیم جردن همیشگی بود. دعوای‌ کوتاهی که از آن گفتیم در زمانی آغاز شد که مری گی اسکنلون ، نماینده‌ی حزب دموکرات از پنسیلوانیا، سؤالات خود را با این جمله‌ی آغازین مطرح کرد: «ممنونم آقایان. مایل هستم توجه شما را از تئوری‌های توطئه‌ی حاشیه‌ای به قانون ضدانحصار جلب کنم». این ‌جمله‌ی مری گی اسکنلون به‌وضوح خطاب به جیم جردن گفته شد. جیم جردن در مدت‌زمان نسبتا محدودی که دراختیار داشت مباحث مختلفی درباره‌ی جهت‌گیری سیاسی گوگل مطرح کرد. جردن به سوندار پیچای ، مدیرعامل گوگل گفت او و تیمش به‌صورت مخفیانه به هیلاری کلینتون در جریان پویش‌های انتخاباتی سال 2016 کمک کرده‌اند.

سیاست و بازاریابی

خروش جیم جردن تنها یکی از لحظاتی بود که به‌عنوان اتفاقات برجسبه‌ی جلسه‌ی استماع شب گذشته‌ی کنگره از آن یاد می‌شود. در جلسه‌ی دیشب اتفاقات مهم زیادی افتاد. مدیران عامل شرکت‌های فناوری تلاش کردند در کمال شفافیت سؤالات را پاسخ دهند. بااین‌حال به‌دفعات پیش آمد که این افراد (به‌خصوص جف بزوس ، مدیرعامل آمازون) گفتند نمی‌توانند به سؤال پاسخ دهند. در جلسه‌ی دیشب مجموعا چهار نفر از مدیران فناوری یعنی تیم کوک از اپل، جف بزوس از آمازون، سوندار پیچای از گوگل و مارک زاکربرگ از فیسبوک حضور داشتند. نمایندگان کنگره تلاش کردند بفهمند که آیا قدرت و منابع عظیم اپل، آمازون، گوگل و فیسبوک باعث شده که این شرکت‌ها دست‌به حذف رقیب بزنند و قوانین را نقض کنند یا خیر. درواقع برخی نمایندگان معتقد هستند این شرکت‌ها با زیرساخت‌ها و منابع‌شان تلاش می‌کنند بازار را به‌نفع خود تغییر دهند تا دیگر کسب‌و‌کار مجبور شوند «با» آن‌ها کار کنند نه «علیه»‌شان.

سیاست و بازاریابی

جف بزوس پس از بیانیه‌ی آغازین خود، به‌دلیل برخی مشکلات فنی ارتباط آنلاینش را با کنگره از دست داد و همین موضوع باعث شد به‌مدت بیش از یک ساعت هیچ‌‌گونه سؤالی از خود او پرسیده نشود. فردی که نخواسته نامش فاش شود به رسانه‌ها گفته مشکلی که در جریان برگزاری جلسه پیش آمد ازسوی آمازون نبود. این فرد می‌گوید آمازون به‌دفعات سیستم ارتباطی را آزمایش کرده و این سیستم هیچ‌گونه مشکلی نداشته است. پس از یک شکاف زمانی تقریبا دو ساعته، بزوس سرانجام بازگشت تا به سؤالات نمایندگان پاسخ دهد. لوسی مک‌بث ، نماینده‌ی دموکرات ایالات جورجیا، فایل صوتیِ ضبط‌شده‌ای را برای بزوس پخش کرد. این فایل صوتی، مربوط به یکی از فروشندگان کتاب بود که در پلتفرم آمازون کتاب می‌فروخت. این فروشنده مدعی شد آمازون به‌مرور زمان چیزهایی را که شرکت او می‌توانسته بفروشد محدود کرده تا اینکه او نتوانسته به‌مدت 10 ماه حتی یک کتاب هم بفروشد (این فرد می‌گوید شرکت تحت مالکیتش 14 کارمند دارد). این فروشنده در ادامه‌ی سخنانش گفت ایمیل‌هایی که برای آمازون و شخص جف بزوس فرستاده عمدتا نادیده گرفته شدند. بزوس در پاسخ گفت چنینی شرایطی غیرقابل‌پذیرش بوده و او این موضوع را موردبررسی قرار می‌دهد. بااین‌حال مک‌بث گفت این مشکل به‌نوبه‌ی خود نشان می‌دهد که آمازون در پلتفرم خود به‌طور مکرر با کسب‌و‌‌کارهای کوچک بدرفتاری می‌کند. نماینده‌ی دموکرات ایالت جورجیا در این زمینه گفت: «قضیه فقط درمورد یک کسب‌و‌کارِ به‌خصوص نیست. من نگرانم آن‌چیزی که شنیدیم نوعی الگوی رفتاری باشد و اساسا این الگوی رفتاری باید تغییر کند». «هروئین آمازون»
بسیاری از کسانی که اخبار را پیگیری می‌کردند منتظر برگزاری جلسه‌ی جف بزوس بودند. بزوس که امروزه ثروت‌مندترین فرد دنیا است از مدت‌ها پیش مصاحبه‌ی مهمی انجام نداده و حضور او در برابر نمایندگان کنگره اتفاق مهمی بود. به‌همین دلیل بیشتر حواشی جلسه‌ی دیشب هم به جف بزوس مربوط می‌شود. بزوس در طول جلسه سعی کرد با جدیت به سؤالات پاسخ دهد. دیوید سیسیلین در بخشی از سخنان خود داستانی جالب برای مدیرعامل آمازون تعریف کرد. سیسیلین از یک فروشنده‌ی پوشاک گفت که به‌صورت سالانه در آمازون ازطریق فروش یک نوع کالای به‌خصوص، 60٬000 دلار درآمد به‌جیب می‌زده است. سیسیلین می‌گوید پس از اینکه آمازون فروش همان محصول را آغاز کرد، میزان فروشِ فروشنده‌ی موردبحث یک‌شبه به صفر کاهش پیدا کرد. آمازون همان محصول را با قیمت پایین‌تر دردسترس قرار بود؛ به‌حدی پایین که فروشنده‌ی دیگر نمی‌توانست با آن رقابت کند. دیوید سیسیلین: این شرکت‌ها قدرت انحصارگرایی دارند و برخی از آن‌ها باید در هم‌ شکسته شوند
سیسیلین درباره‌ی این موضوع گفت: «شرکتی که از آن حرف زدم و در زمینه‌ی فروش پوشاک فعال است، همکاری با آمازون را این‌گونه توصیف می‌کند که برای‌تان نقل می‌کنم: آمازون برای مدت‌زمانی با شما همکاری می‌کند زیرا گرفتن چکِ درآمد به‌صورت هفتگی، احساس بسیار خوبی به شما می‌دهد. در گذشته چون عبارت بهتری سراغ نداشتیم، این سیاست شرکت را "هروئین آمازون" خطاب می‌کردیم، زیرا شما را ترغیب می‌کند همچنان به فعالیت‌تان ادامه دهید، چیزهایی را که نیاز دارید به‌دست بیاورید و چک بعدی را دریافت کنید. در پایان روز، متوجه می‌شوید این شخص که ظاهرا درحال سود رسانی به شما است و باعث می‌شود حس خوبی پیدا کنید، درنهایت قرار است مایه‌ی بدبختی‌تان شود». بعد از این گفته‌ها سیسیلین از بزوس پرسید که چرا باید یکی از شرکای تجاری این شرکت، آمازون را با فروشنده‌ی مواد مخدر مقایسه کند، مدیرعامل آمازون گفت: «با توصیفاتی که در آن نقل قول شنیدم کاملا مخالفت می‌کنم». جف بزوس در ادامه‌ی سخنانش اضافه کرد که آمازون درهای خرده‌فروشی خود را به روی فروشندگان خارجی باز کرده تا به مشتریان سود برساند و انتخاب‌های بیشتری به آن‌ها ارائه دهد.

سیاست و بازاریابی

شاید بتوانیم بگوییم که مهم‌ترین بخش جلسه‌ی استماع شب گذشته‌ی کنگره، در بخش انتهایی رخ داد. این جلسه‌ پنج ساعت و نیم طول کشید و حاوی مباحث پراهمیتی بود؛ اما اتفاقی که در بخش نهایی افتاد توانسته در شبکه‌های اجتماعی توجهات کاربران را جلب کند. دیوید سیسیلین، نماینده‌ی دموکرات و رئیس هیئت‌مدیره‌ی کمیته‌ی قضایی مجلس نمایندگان، در اظهارات اختتامیه گفت که کنگره در نظر داشت اقداماتی سخت علیه بزرگان فناوری (که اصطلاحا از آن‌ها با عبارت Big Tech یاد می‌شود) انجام دهد. مقاله‌های مرتبط:
بیانیه آغازین مدیران عامل شرکت‌های بزرگ فناوری برای جلسه سرنوشت‌ساز با مجلس نمایندگان خلاصه جلسه شب گذشته کنگره ایالات متحده با اپل، آمازون، گوگل و فیسبوک
سیسیلین در این باره گفت: این جلسه‌ی استماع حقیقتی را برای من روشن کرده است: این شرکت‌ها به‌نحوی که امروزه فعالیت دارند، از قدرت انحصارگرایی برخوردار هستند. شماری از آن‌ها باید در هم شکسته شوند؛ همه‌ی آن‌ها باید به‌درستی تحت قانون دربیایند و [در برابر اتهامات] پاسخ‌گو بمانند. ما باید مطمئن شویم قوانین ضدانحصار که نخستین‌بار بیش از یک قرن پیش نوشته شده‌اند در عصر دیجیتالی هم برقرار باشند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

زمینِ غمگین! اما این شب‌ها در آسمان جشن است

گوگل قابلیت رمزگذاری پوشه‌‌ها را به دستگاه‌های اندرویدی اضافه کرد

بازی Horizon Zero Dawn برای رایانه‌های شخصی در دسترس قرار گرفت

اینتل چگونه می‌تواند از بحران‌های کنونی عبور کند؟

توییتر از احتمال افشای پیام‌های خصوصی کاربران نسخه اندروید خبر می‌دهد

دانشمندان نشانه‌های بیولوژیکی موارد شدید کووید 19 را کشف کردند

مشکلات سامسونگ در فرایند تولید پنج نانومتری، کوالکام را به همکاری با TSMC سوق داده است

دوال سنس و لوازم جانبی PS5 سونی را در تصاویر 360 درجه رسمی ببینید

لوگو هوشمندانه گوگل کاربران را به زدن ماسک و رعایت فاصله اجتماعی تشویق می‌کند

آزمایش جدیدی که نویدبخش تشخیص بیماری آلزایمر است

اسنپدراگون 860 در دست توسعه است

پنل نمایشگر آیفون 12 لو رفت

بازی Sense - A Cyberpunk Ghost Story به‌زودی منتشر خواهد شد

ساعت هوشمند گلکسی واچ 3 تاییدیه غذا و دارو گرفت!

فروش ناامیدکننده نسخه‌ فیزیکی بازی Final Fantasy 7 Remake

تاکنون چند کنسول نینتندو سوییچ به فروش رفته است؟

گوگل چند سرویس را آپدیت می‌کند

برای همیشه با مشکل کمبود حافظه گوشی خود خداحافظی کنید

اپ استور با ایستر اگی جالب، تولد 10 سالگی خود را جشن گرفت

کروم امکان جست‌وجوی تب‌های بازشده را فراهم می‌کند

المپوس دوربین OM-D E-M10 Mark IV و یک لنز جدید را رونمایی کرد

شریعتمداری: رسانه ها در هدایت،اصلاح و تغییر افکار جامعه نقشی بی بدیل دارند

اسامی 10 گوشی چینی دارای بیشترین امتیاز منتشر شد

اینترنت و تماس تلفنی در عید غدیر رایگان است

مایکروسافت: برنامه‌ای برای تغییر نام ایکس باکس لایو نداریم

کد تخفیف جدید فروشگاه‌های اینترنتی را از تخفیفه بگیرید

انتوتو فهرست 10 گوشی دارای بیشترین امتیاز در ماه ژوئیه را منتشر کرد

گوگل سرویس‌های داکس و شیتس و اسلایدز را آپدیت می‌کند

تعداد مشارکت‌کنندگان به ویدیوکنفرانس‌ها در مایکروسافت تیمز به 20 هزار نفر افزایش یافت

زمان عرضه MIUI 12 برای محصولات مختلف شیائومی اعلام شد

سیستم‌های مورد نیاز بازی Boundary اعلام شدند

به‌روزرسانی جدید بازی Ghost of Tsushima منتشر شد

فراخوان جذب سرمایه گذار برای راه اندازی هایپر مال پایانه شرق

برترین فیلمسازان موبایلی جشنواره در برج میلاد معرفی شدند

تلفن همراه چطور کار می کند؟ - قسمت اول

آمار فروش سه ماهه آیپد توسط اپل

عرضه بازی Street Fighter 6 به‌ تعویق افتاد

زمان عرضه رابط کاربری MIUI 12 برای محصولات مختلف شیائومی مشخص شد

اپلیکیشن‌های متفرقه iOS برای تبدیل به اپلیکیشن پیش‌فرض باید چه پیش‌نیازهایی رعایت کنند؟

چگونه گلکسی بادز گمشده خود را پیدا کنیم؟

10 بازی پرفروش نینتندو اعلام شدند

سهم AMD از بازار نوت‌بوک‌ها به بالاترین حد در تاریخ رسید

اپل در سه‌ماهه دوم سال 2020 بیش از 14 میلیون آیپد فروخته است

اینتل تأیید کرد پردازنده‌های تایگر لیک 12 شهریور معرفی می‌شوند

تست سرعت اینترنت 5G روی گلکسی نوت 20 اولترا

اولین مانیتورهای گیمینگ جهان با درگاه HDMI 2.1 معرفی شدند

نسخه یادبود ردمی K30 به زودی معرفی می‌شود

یوتیوب هزاران کانال چینی را حذف کرد

قیمت انواع لپ‌تاپ‌های لمسی در بازار

سهم AMD از بازار نوت بوک‌ها به بالاترین حد در تاریخ رسید

سیاست و بازاریابی

سیاست و بازاریابی