سیاست و بازاریابی

آخرين مطالب

تیک تاک در آستانه مسدودشدن در آمریکا، با دولت ترامپ به‌توافق رسید اخبار

تیک تاک در آستانه مسدودشدن در آمریکا، با دولت ترامپ به‌توافق رسید
  بزرگنمايي:

سیاست و بازاریابی - درحالی‌که دونالد ترامپ به رسانه‌ها گفته بود امروز تیک‌تاک را رسما در آمریکا مسدود می‌کند، گفته می‌شود توسعه‌‌دهنده‌ی این اپلیکیشن با ایالات متحده به‌توافق رسیده است.

تیک‌تاک اپلیکیشن بزرگ ویدئومحور چینی است که شرکتی با نام بایت‌دنس (ByteDance) طراحی کرده و کاربران بسیار زیادی در سراسر دنیا دارد. به‌دنبال ایجاد تنش‌هایی جدی در بین هند و چین، هند تصمیم گرفت تیک‌تاک را به‌همراه دَه‌ها اپلیکیشن چینی دیگر مسدود کند . گزارش‌های اخیر می‌گویند هند به‌زودی بیش از 200 اپلیکیشن دیگر را مسدود خواهد کرد که توسعه‌دهنده‌ی چینی دارند . مسدودشدن تیک‌تاک در هند میلیاردها دلار به بایت‌دنس ضرر زد. دراین‌میان، رسانه‌های متعددی اعلام کردند ایالات متحده نیز به فکر مسدودسازی تیک‌تاک افتاده و قصد دارد در آینده‌ای نزدیک تصمیم خود را عملی کند. اوایل مرداد، مجلس نمایندگان ایالات متحده 336 رأی موافق دربرابر 71 رأی مخالف به لایحه‌ی صلاح‌دید حقوقی دفاع ملی داد. در بخشی از این لایحه آمده است دولت باید به مسدودسازی تیک‌تاک روی تمامی دستگاه‌های فدرال فرمان دهد. درحالی‌که کسی انتظار نداشت، دونالد ترامپ اعلام کرد شنبه فرمان مسدودسازی تیک‌تاک را «به‌شکل اضطراری» امضا می‌کند تا این اپلیکیشن به کارش در ایالات متحده پایان دهد. درحالی‌که تحلیلگران بررسی جوانب مسدودسازی تیک‌تاک در ایالات متحده را شروع کرده بودند، به‌یک‌باره خبر مهمی فضای مجازی را درنوردید: بایت‌دنس با ایالات متحده به‌توافق رسیده است. به‌نوشته‌ی خبرگزاری روئیترز به‌نقل از منابع آگاه، بایت‌دنس با فروش واحد تجاری تیک‌تاک در ایالات متحده موافق کرده است تا دولت ترامپ این اپلیکیشن را در آمریکا مسدود نکند. در ابتدا، گزارش‌هایی منتشر شده بودند که اعلام می‌کردند بایت‌دنس می‌خواهد تیک‌تاک را به مایکروسافت واگذار کند. تیک‌تاک در حوزه‌ی ویدئو نفوذ بسیار زیادی دارد و اضافه‌شدن آن به فهرست شرکت‌های تحت مالکیت مایکروسافت، اتفاقی مهم برای شرکت ردموندی خواهد بود. در ابتدا از جزئیات کامل ماجرا خبر نداشتیم؛ بااین‌حال روئیترز می‌نویسد مایکروسافت می‌خواهد وظیفه‌ی حفاظت از داده‌های کاربران آمریکایی تیک‌تاک را طبق دستور دولت برعهده بگیرد. طبق برنامه‌ی تدوین‌شده‌ی دولت، شرکت آمریکایی دیگری اجازه‌ی تصاحب واحد تجاری تیک‌تاک در آمریکا را خواهد داشت. فعلا تضمینی وجود ندارد که آمریکا تیک‌تاک را مسدود نکند
چندین هفته است که دولت ترامپ تهدید کرده تیک‌تاک را در آمریکا مسدود می‌کند؛ نرم‌افزاری که توسعه‌دهنده‌‌ای چینی دارد. آمریکا می‌گوید بایت‌دنس با دولت چین در ارتباط است و داده‌هایی که در تیک‌تاک جمع می‌شوند، ممکن است برای اهداف جاسوسی استفاده شوند. مایک پمپئو ، وزیر امور خارجه‌ی آمریکا، 7 ژوئیه‌ی 2020 (17 تیر 1399) گفت دولت آمریکا در حال بررسی گزینه‌ی مسدودسازی تیک‌تاک است. جمعه‌ی گذشته، دونالد ترامپ در گفت‌و‌گو با رسانه‌ها اعلام کرد: «می‌خواهیم آن‌ها [تیک‌تاک] را در ایالات متحده‌ی آمریکا مسدود کنیم.» ترامپ دراین‌باره جزئیات بیشتری ارائه نداد؛ اما گفت قصد دارد شنبه دستور مسدودسازی را صادر کند. ونسا پاپاس ، مدیرکل شعبه‌ی آمریکایی تیک‌تاک، ساعات اولیه‌ی امروز در ویدئویی گفت: «برنامه نداریم هیچ‌جا برویم و تیک‌تاک قرار است تا مدت‌ها در اینجا» باقی بماند.» منتقدان تاکنون به‌دفعات به بررسی شیوه‌های حفظ حریم خصوصی کاربران در تیک‌تاک اشاره کرده و آن‌ را ناقص دانسته‌اند و مدعی هستند تیک‌تاک ارتباطاتی تناتنگ با دولت چین دارد. باوجوداین، تیک‌تاک به‌طور‌کلی این اتهامات را رد می‌کند و آن را زاده‌ی ذهن منتقدان می‌خواند. پمپئو تاکنون چندبار تیک‌تاک را با هواوی و ZTE مقایسه کرده است؛ دو شرکت بزرگی که دولت ترامپ از آن‌ها به‌عنوان تهدیدی برای امنیت ملی یاد می‌کند. در پی انتشار گزارش روئیترز، برخی از خبرنگاران با تیک‌تاک ارتباط برقرار کردند تا جزئیات ماجرا را جویا شوند. مدیران تیک‌تاک به انگجت می‌گویند قصد ندارد درباره‌ی شایعه‌ها نظر دهند؛ ولی به موفقیت بلندمدت تیک‌تاک اطمینان دارند. مایکروسافت ترجیح داده است درخواست خبرنگاران برای ارائه‌ی توضیح بیشتر را بی‌پاسخ بگذارد. کاخ‌سفید نیز فعلا بیانیه‌ی رسمی منتشر نکرده و نگفته است توافق جدید از مسدودشدن اپلیکیشن جلوگیری می‌کند یا خیر؛ بااین‌حال، انتظار داریم به‌زودی بیانیه‌ی توافق تیک‌تاک با ایالات متحده منتشر شود. در نظر داشته باشید این توافق لزوما به‌معنی پایان خطر مسدودشدن تیک‌تاک در آمریکا نیست و فعلا هیچ تضمینی وجود ندارد که دولت ترامپ تیک‌تاک را مسدود نکند. ترامپ در گفت‌و‌گو با رسانه‌ها صراحتا موضوع مسدودسازی تیک‌تاک را مطرح کرده و اصلا درباره‌ی فروخته‌شدن واحد تجاری تیک‌تاک به شرکتی آمریکایی سخن به‌میان نیاورده بود. ترامپ گفت برای مسدودسازی تیک‌تاک به فرمانی اجرایی یا قدرت‌هایی متکی خواهد شد که برای مواقع اورژانسی اقتصادی به او داده شده است. البته گفته‌های ترامپ قبل از مطرح‌شدن احتمال توافق بین آمریکا و تیک‌تاک اعلام شدند. مقاله‌های مرتبط:
مایکروسافت احتمالا به‌دنبال خرید تیک ‌تاک است تیک‌تاک الگوریتم خود را باز می‌کند و رقبا را به چالش می‌کشد
انتخابات ریاست‌جمهوری ایالات متحده در ماه‌های آینده برگزار می‌شود و کاربران تیک‌تاک تلاش می‌کنند از راه انتخاباتی انتقاد خود را به تصمیم ترامپ اعلام کنند. ماه گذشته، کاربران تیک‌تاک و البته طرفداران K-Pop دنبال‌کنندگان خود را ترغیب کردند بلیت‌های گردهمایی بزرگ ترامپ در شهر تالسا را بخرند؛ اما در مراسم حضور پیدا نکنند تا صندلی خالی زیادی وجود داشته باشد. بررسی‌ها نشان داد میزان استقبال از گردهمایی ترامپ کمتر از حد انتظار بوده و این یعنی احتمالا پویش به‌راه‌افتاده‌ی کاربران تیک‌تاک موفقیت‌آمیز بوده است. طبق اعلام گزارش‌های روز گذشته، احتمالا ترامپ نهایتا مالک چینی تیک‌تاک را به فروش سهام خود مجبور کند تا دیگر نقشی در فعالیت‌های این سرویس بزرگ نداشته باشد. در پی همین گزارش، گزارش‌های دیگری منتشر شدند و از مایکروسافت به‌عنوان خریدار احتمالی واحد تجاری تیک‌تاک در آمریکا یاد کردند. قوانین ایالات متحده برخلاف قوانین سرسختانه‌ی چین موسوم ‌به «دیوار آتش بزرگ چین»، سابقه‌ی مسدودسازی نرم‌افزار را ندارد. مسدودسازی تیک‌تاک در ایالات متحده ضرر زیادی به این شرکت خواهد زد. طبق آمار، امروزه 100 میلیون نفر از ساکنان آمریکا کاربر تیک‌تاک هستند. مسدودسازی ناگهانی تیک‌تاک بسیاری از مردم را در اپلیکیشن نگه می‌دارد؛ اما هم‌زمان خیلی‌ها سراغ استفاده از اپلیکیشن‌های جایگزین خواهند رفت یا اینکه از مسدودشدن اپلیکیشن بسیار ناراحت خواهند شد. ناگفته نماند مسدودشدن تیک‌تاک درآمد خالقان محتوای این سرویس را نیز متأثر خواهد کرد و تیک‌تاک برای جلوگیری از رخداد این اتفاقات چاره‌ای جز تن‌دادن به خواسته‌های دولت ترامپ ندارد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

هواوی لپ تاپی با نمایشگر تمام‌صفحه شناور رونمایی می‌کند

تلویزیون شفاف 55 اینچی شیائومی رونمایی شد

انسان برای کسب توانایی خواندن، بخش مهمی از مغز را بازیابی کرده است

تلویزیون شیائومی Mi TV LUX OLED رسما معرفی شد

سوتی های جالب کمپانی های بزرگ در مراسم رونمایی از محصولاتشان

امتیاز DxO شیائومی M10 Ultra منتشر شد: صدر برای شیائومی

عنوان Cyberpunk 2077 تاکید زیادی برروی محیط تخریب‌پذیر دارد

قابلیت امنیتی جدید برای گوشی‌های سامسونگ

منتظر حسگر اثرانگشت متفاوتی از هواوی باشید

بهترین اپلیکیشن های ورزش در خانه برای دوران قرنطینه

چرا مصونیت دربرابر برخی بیماری‌ها همیشگی است؟

می 10 اولترا شیائومی با شارژ 120 واتی، زوم 120 برابری و نمایشگر 120 هرتزی رونمایی شد

دوربین شیائومی می 10 اولترا رکوردشکنی کرد و به صدر رده‌بندی DxOMark رفت

بلوار استاد معین یک خیابان اجتماعی است

افزایش 25 درصدی و صرفه جویی 200 میلیارد تومانی آسفالت

مشخصات گوشی جدید ویوو آشکار شد

بررسی اولیه گلکسی نوت 20 و نوت 20 اولترا

بازگشت «گوگل مپس» به اپل واچ

مایکروسافت دیگر از این اصطلاح استفاده نخواهد کرد

اتصال اینترنت در روستاها برای آموزش مجازی

گوگل پیکسل 5 رویت شد؛ منتظر گوشی پرچمدار نباشید

بازی DIRT 5 تاخیر خورد

شیائومی 10 سالگی خود را با معرفی پرچم‌دار جدیدش گرامی داشت

ردمی K30 اولترا رسما معرفی شد

حالا می‌توانید از دوربین نیکون خود به عنوان وب‌کم استفاده کنید

رنگ‌های محبوب کنترلر DualShock 4 دوباره در دسترس قرار گرفتند

ویندوز 10 برای همیشه ساختار کپی پیست را عوض می‌کند

جریمه برای نزدن ماسک در اماکن تفریحیِ پاریس

هیچ محیط بانی در سه سال گذشته قصاص نشده است

امنیت زیستی بخش مهمی از امنیت ملی است

حناچی: ساخت بوستان در مناطق متراکم ارزشمندتر است

شمارش معکوس راه اندازی بورس بین الملل کیش

انویدیا تاریخ معرفی کارت‌های گرافیک سری RTX 3000 را اعلام کرد

پیکسل 5 گوگل به پردازنده اسنپدراگون 765G مجهز می‌شود؟

چگونه کاربران را در پاسخ‌دادن به توییت‌هایمان محدود کنیم؟

گوگل مپس پس از سه سال غیبت به اپل واچ برمی‌گردد

آغاز مرحله دوم فروش سهام عدالت در سامانه سعدی

توییتر قابلیت ترجمه‌ی خودکار توییت‌ها را آزمایش می‌کند

نسخه بتا سرویس استریم xCloud دردسترس کاربران اندروید قرار گرفت

روند ثبت دامنه‌های اینترنتی با هویت ایرانی آهسته شده است

کارت‌های مجازی People Card برای معرفی کاربران به موتور جست‌وجوی گوگل اضافه شد

مترو کتاب در متروی تهران افتتاح می‌شود

درخواست از پدافند غیرعامل برای بررسی وضعیت انبار نفت شهران

اجرای طرح کاپ در منطقه 3 تهران

صندوق ذخیره کارکنان شهرداری تهران آماده برگزاری مجمع سالیانه می شود

احداث عریض ترین پل موتوررو تهران در منطقه 15

آغاز به کار پارکینگ مترو آزادگان در منطقه 19

سهام پالایشگاه‌ها در قالب صندوق سرمایه‌گذاری ETF شهریورماه عرضه می‌شود

الزام پیمانکاران طرح‌های گازی به استفاده از شریکان خارجی صاحب فناوری

راه‌اندازی صندوق ETF دارا دوم مورد حمایت قاطع دولت است

سیاست و بازاریابی

سیاست و بازاریابی