سیاست و بازاریابی

آخرين مطالب

چرا مصونیت دربرابر برخی بیماری‌ها همیشگی است؟ اخبار

چرا مصونیت دربرابر برخی بیماری‌ها همیشگی است؟
  بزرگنمايي:

سیاست و بازاریابی - مصونیت حاصل از ابتلا به عفونت یا واکسیناسیون در برخی بیماری‌ها مادام‌العمر و در برخی بیماری‌ها کوتاه‌مدت است. درک علت این امر به ما در دسته‌بندی کووید 19 از این نظر کمک می‌کند.

بعضی از بیماری‌ها مانند سرخک ما را یک‌بار عفونی می‌کنند و معمولا به ما یک عمر مصونیت می‌بخشند. برای بیماری‌های دیگری مانند آنفولانزا باید پس از یک سال واکسینه شویم؛ بنابراین، چرا دربرابر برخی بیماری‌ها مصونیت همیشگی کسب می‌کنیم اما درمقابل برخی دیگر نه؟ ویروس کرونای جدید از کدام نوع است؟ اینکه ما دربرابر بیماری ایمنی حاصل کنیم یا نه، اغلب بستگی به آنتی‌بادی‌های ما دارد. آنتی‌بادی‌ها پروتئین‌هایی هستند که در پاسخ به عفونت تولید می‌کنیم و یکی از شیوه‌های شناخته‌شده‌ی دفاع بدن هستند. آن‌ها عوامل مهاجم را می‌پوشانند و در بهترین حالت مانع از این می‌شوند که مهاجمان سلول‌های ما را بربایند و در آن‌ها تکثیر شوند. پس از اینکه عفونتی را پاک‌سازی می‌کنیم، اغلب سطوح آنتی‌بادی‌ها در بدن ما کاهش پیدا می‌کند؛ اما حداقل تعدادی از آن‌ها در آن اطراف می‌مانند و آماده‌اند تا اگر همان عامل بیماری‌زا دوباره حمله کند، تولید را افزایش دهند. به‌همین‌دلیل، آزمایش آنتی‌بادی می‌تواند به شما بگوید در گذشته عفونی شده‌اید یا نه. وجود این آنتی‌بادی‌ها معمولا ‌از بیمارشدن مجدد ما با همان عامل عفونی جلوگیری می‌کند. به‌گفته‌ی مارک جنکینز ، ایمونولوژیست دانشکده پزشکی دانشگاه مینه‌سوتا، بدن درواقع فراموش نمی‌کند. معمولا وقتی دوباره دچار بیماری (عفونی) می‌شویم، به این علت نیست که بدنمان مصونیت خود را از دست داده است. دوباره به بیماری مبتلا می‌شویم؛ زیرا پاتوژن جهش پیدا کرده است و سیستم ایمنی ما دیگر نمی‌تواند آن را شناسایی کند یا اینکه بدن ما تمایل دارد پاسخ ایمنی بسیار ضعیف‌تری ایجاد کند. آنفولانزا را در نظر بگیرید. ویروس آنفولانزا ویروسی است که می‌تواند ژن‌های خود را به‌سادگی تغییر دهد. درست وقتی سیستم ایمنی ما نسخه‌ای از ویروس را می‌کشد، نسخه‌ی دیگری ظهور می‌کند که سیستم ایمنی ما نمی‌تواند آن را تشخیص دهد. همه‌ی ویروس‌ها به این راحتی جهش پیدا نمی‌کنند. برای مثال، ویروس فلج اطفال نمی‌تواند به‌راحتی ژنوم خود را تغییر دهد؛ به‌همین‌دلیل تقرییا در ریشه‌کن‌کردن آن بسیار موفق بوده‌ایم. مارک سلفیکا ، ایمونولوژیست مرکز تحقیقات ONPRC در آمریکا، گفت ویروس‌های عامل سرماخوردگی و ویروس‌های دیگر که معمولا از دستگاه تنفسی فوقانی ما عبور نمی‌کنند، لزوما به این دلیل دوباره ما را عفونی نمی‌کنند که به‌سرعت جهش می‌یابند؛ بلکه به این دلیل است که بدن ما معمولا از اول آنتی‌بادهای زیادی علیه این پاتوژن‌ها تولید نمی‌کند. بدن ما بابت دستگاه تنفسی فوقانی نگران نیست. این چیزی است که ما در موارد خفیف کووید 19 می‌بینیم. ویروس به دستگاه تنفسی فوقانی می‌چسبد؛ جایی که بدن با آن مانند تهدید برخورد نمی‌کند. در مطالعه‌ی پیش‌چاپی که در سال جاری در MedRxiv منتشر شده است، از 175 فرد مبتلا به علائم خفیف بیماری، 10 نفر بدون توسعه‌ی آنتی‌بادی‌های تشخیص‌پذیر بهبود پیدا کردند. مقاله‌های مرتبط:
آنتی‌بادی ویروس کرونا احتمالا دوام کمی در بدن دارد آیا می‌توان دربرابر ویروس کرونا مصونیت کسب کرد؟
برای بیماری‌هایی که در هیچ‌یک از این گروه‌ها قرار نمی‌گیرند؛ یعنی به‌سرعت جهش پیدا نمی‌کنند و معمولا پاسخ ایمنی قوی ایجاد می‌کنند، ایمنی معمولا برای مدت بیشتری ماندگار است. مطالعه‌ای که در سال 2007 در مجله‌ی New England Journal of Medicine منتشر شد، نشان می‌داد پس از عفونت سرخک یا اوریون، بیش از 200 سال طول می‌کشد تا نصف آنتی‌بادی‌های شما ناپدید شوند. همین مطالعه نتایج مشابهی برای ویروس اپشتین–بار پیدا کرده است که موجب بیماری مونو (مونو نوکلئوز عفونی) می‌شود. با‌این‌حال، پاسخ‌های آنتی‌بادی همیشه تا آخر عمر دوام ندارند. مطالعه‌ی مذکور نشان داد برای ازبین‌رفتن نیمی از آنتی‌بادی‌های آبله‌مرغان حدود 50 سال زمان نیاز است و 11 سال طول می‌کشد تا نیمی از آنتی‌بادی‌های کزاز را از دست بدهیم. این بدان‌معنا است که ازنظر تئوری، بدون تزریق تقویت‌کننده می‌توانید در بزرگ‌سالی به این بیماری‌ها مبتلا شوید. دانشمندان هنوز مطمئن نیستند چرا پاسخ آنتی‌بادی‌های ما برای برخی از بیماری‌ها درمقایسه‌با بیماری‌های دیگر به مدت بیشتری حفظ می‌شود. جنکینز گفت ممکن است برخی از این بیماری‌های شایع‌تر مانند آبله‌مرغان و مونو درواقع بیش از حد تصور دوباره ما را عفونی کنند؛ اما آنتی‌بادی‌های ما موجب شوند عفونت قبل از تشخیص‌پذیرشدن برای ما از بین برود. در این مواقع، به‌علت عفونت‌های مجدد سیستم ایمنی دوباره به ظرفیت کامل خود می‌رسد. به‌گفته‌ی جنکینز، این امر سیستم ایمنی ما را هوشیار نگه می‌دارد. درمقابل، در کزاز احتمالا ما به‌ندرت درمعرض آن قرار می‌گیریم. سلفیکا گفت دانشمندان دیگر خاطرنشان می‌کنند سیستم ایمنی انسان در جهتی آموزش دیده است تا پاتوژن‌هایی را هدف قرار دهد که شکل ظاهری خاصی دارند. باکتری‌ها و ویروس‌ها به‌‌علت الگویی تکراری از پروتئین‌ها که در سطح خود دارند، معمولا متقارن به‌نظر می‌رسند. به ویروس عامل کووید 19 فکر کنید. این ویروس مانند توپی است که برجستگی‌هایی به‌طور یکنواخت روی آن را پوشانده‌اند. یکی از تئوری‌ها پیشنهاد می‌کند که پاسخ ایمنی ماندگارتر و بزرگ‌تری دربرابر پاتوژن‌های دارای ظاهر تکراری تدارک می‌بینیم. به‌عنوان مثال، آنتی‌بادی‌هایی که علیه واریولا تولید می‌کنیم، برای یک عمر باقی می‌ماند. ویروس آبله (واریولا) ساختار بسیار تکرارشده‌ای دارد؛ در‌حالی‌که کزاز اصلا ساختار تکراری ندارد. آنچه موجب بیماری ما می‌شود، توکسینی است که باکتری کزار تولید می‌کند و نه خود باکتری. براساس این تئوری، ممکن است بدن‌های ما برای هدف‌قراردادن این پروتئین نامتقارن ساده به‌خوبی آموزش ندیده باشند. در اینجا، این سؤال مطرح می‌شود: آیا مصونیت دربرابر ویروس کرونای جدید (چه ازطریق ابتلا به عفونت، چه از راه واکسن) مانند ایمنی دربرابر آبله ماندگار خواهند بود یا اینکه هر سال به واکسن جدیدی نیاز خواهیم داشت؟ درحالی‌که این موضوع حقیقت دارد که برخی افراد پاسخ‌های آنتی‌بادی درخورتوجهی تدارک نمی‌بینند، جنکینز هنوز به مورد اول امیدوار است. او گفت تمامی شواهد هم از عفونت‌های طبیعی و هم از کارآزمایی‌های واکسن نشان می‌دهند که بیشتر افراد در حال ساختن آنتی‌بادی‌های خنثی‌کننده هستند که نوعی از آنتی‌بادی‌ها محسوب می‌شوند که از ورود ویروس به سلول‌های ما مانع‌ می‌شوند. برخلاف آنفولانزا، ویروس عامل کووید 19، یعنی SARS-CoV-2، به‌سرعت جهش پیدا نمی‌کند. جنکینز معتقد است: «این ویروس ویژگی‌های ویروس‌هایی را دارد که ما در واکسیناسیون علیه آن‌ها بسیار موفق بوده‌ایم.»


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

شریعتمداری: تلاش می کنیم ناگفته های ناشنوایان را بشنویم

مایکروسافت در اندیشه نسل دهم کنسول‌های بازی خانگی

بازی Teslagrad 2 معرفی شد

دو گوشی سامسونگ به‌روز شدند

قیمت انواع گجت‌های هوشمند در بازار

خبری از گوشی وان پلاس 8T پرو نیست

شیائومی از دو تلویزیون غول پیکر رونمایی کرد

ظرفیت شبکه فیبر نوری کشور افزایش یافت

تریلر جدیدی از بازی Tony Hawk’s Pro Skater 1+2 منتشر شد

مشکلات ادامه‌دار واردات کالاهای‌ فناوری اطلاعات

اولین لپ‌تاپ مجهز به ایرباد در دنیا رونمایی شد

Titanfall 3 در دست توسعه قرار دارد

گوشی اوپو Reno4 Z 5G معرفی شد

حکم قصاص محیط بان «مومیوند» نقض شد

هیچ قدرتی نمی‌تواند به صادرات و واردات ایران خدشه‌ای وارد کند

آذربایجان از زیرساخت‌های نفتی محافظت می‌کند

وزارت نفت همه تلاش خود را برای فروش نفت به‌کار بسته است

موانع اداری، قضایی و سیاسی تولید و سرمایه‌گذاری باید برطرف شود

تحقق برنامه تولید تکلیفی نفت خام در کارون

ضوابط ایمنی ساختمان ها در کشورهای پیشرفته سختگیرانه تر است

آتش نشانان مدافعان ایمنی جامعه هستند

هفته تهران با شعار مکتب تهران در قلب طهران

قیمت سبد نفتی اوپک؛ 41 دلار و 93 سنت

بررسی فرصت‌های جهش تولید در مناطق نفت‌خیز جنوب

ارزش صادرات نفت عربستان کاهش یافت

توسعه تجدیدپذیرها منوط به بهینه‌سازی مصرف انرژی است

بررسی سناریوهای افزایش تولید نفت گچساران در دانشگاه صنعت نفت

اختلال سرویس‌های آنلاین مایکروسافت برطرف شد

حرکت صعودی بیت‌ کوین در ادامه مسیر سبز بازارهای مالی

لپ‌تاپ‌های دل با قابلیتی کارآمد به‌روز شدند

زمان اجرای قانون جدید رجیستری تلفن همراه مسافری اعلام شد

آمار جدیدی از فروش سری The Legend of Heroes: Trails منتشر شد

دزدگیری که جلوی سرقت نامه‌ها را می‌گیرد

شاخ‌های رکورددار اینستاگرام

بزرگ‌ترین موتور جت تجاری دنیا از اداره هوانوردی فدرال آمریکا مجوز گرفت

گلکسی S21 احتمالا از فناوری شارژ سریع 65 واتی پشتیبانی می‌کند

دل لپ‌تاپ‌های سری XPS 13 را با پردازنده تایگر لیک و رم‌قوی‌تر به روز کرد

گوگل 17 اپ آلوده به بدافزار جوکر را از پلی استور حذف کرد

ظاهر شدن نقاط نارنجی و سبز در iOS 14 به چه معنا است؟

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست: اولین هدف احیای دریاچه ارومیه سلامت مردم است

استفاده از ظرفیت های جوامع محلی برای حفاظت از میانکاله/ رویکرد حفاظت مشارکتی در اولویت این منطقه قرار گیرد

کلانتری: کسری بودجه دستگاه‌ها نباید از کیسه محیط‌ زیست جبران شود

ویژه برنامه های «نکوداشت شمیران» در هفته تهران تشریح شد

حدود 4500 خودرو عمومی در آذربایجان شرقی دوگانه‌سوز می‌شوند

روانی ترافیک در منطقه 15 با اجرای اصلاح هندسی معابر پر تردد

ظرفیت تولید نفت میدان هندیجان افزایش می‌یابد

ضرورت حفظ آمادگی جسمانی و روحی آتش‌نشانان در بالاترین سطح

دوشان تپه دربند وحوش

مانور مقابله با آتش‌سوزی مخازن ذخیره‌سازی در خارک برگزار شد

برنامه های هفته تهران در مرکز پایتخت از هفته آینده اجرا می شوند

سیاست و بازاریابی

سیاست و بازاریابی