سیاست و بازاریابی

آخرين مطالب

گوشی‌های اندرویدی به شبکه جهانی تشخیص زلزله تبدیل می‌شوند اخبار

  بزرگنمايي:

سیاست و بازاریابی - گوگل در پروژه‌ای جاه‌طلبانه که مرحله‌ی اول آن رسما آغاز شده است قصد دارد با استفاده از گوشی‌های اندرویدی، سیستم تشخیص زلزله در سطح جهان پیاده‌سازی کند. این سیستم متکی‌بر حسگر شتاب‌سنج گوشی خواهد بود.

گوگل در حال ساخت سیستم هشدار زلزله در سطح جهان است که پیاده‌سازی آن به‌لطف گوشی‌های هوشمند مبتنی‌بر سیستم‌عامل اندروید امکان‌پذیر می‌شود. نخستین بخش از این پروژه‌ی بزرگ، امروز دردسترس قرار می‌گیرد. اگر در این سیستم مشارکت کنید، حسگر شتاب‌سنج گوشی اندرویدی شما تبدیل به یک نقطه‌ی داده (دیتا پوینت) برای الگوریتم پیشرفته‌ای می‌شود که به‌منظور شناسایی رخداد زلزله طراحی شده است. سیستمی که گوگل طراحی کرده درنهایت خواهد توانست به‌صورت خودکار به کسانی که ممکن است از زلزله متأثر شوند، پیام هشدار‌ بفرستد. سیستم جهانی تشخیص زلزله قابلیت ویژه‌ای است که به‌لطف قدرت بسیار زیاد گوگل امکان روی کار آوردن آن فراهم می‌شود. فراموش نکنید گوگل مالک اندروید است و شمار گوشی‌های اندرویدی در سراسر دنیا به‌مرور زمان افزایش پیدا می‌کند. امروزه تقریبا در یکایک مناطق دنیا گوشی اندرویدی یافت می‌شود. گوگل می‌خواهد به‌شکلی هوشمندانه از الگوریتم‌های پیشرفته روی داده‌های بزرگ استفاده کند. این سیستم تشخیص زلزله و همچنین سیستم‌های مشابه دیگر که نمونه‌ی آن‌ها را مدتی پیش برای رهگیری ویروس کرونا مشاهده کردیم به‌وضوح نشان می‌دهند گوشی‌های هوشمند دارای پتانسیل‌های کشف‌نشده‌ی زیادی هستند و کاربردهای بسیار بیشتر از آنچه فکر می‌کنیم، دارند. گوگل می‌خواهد سیستم جهانی تشخیص زلزله را به‌صورت مرحله‌ای و برنامه‌ریزی‌شده دردسترس قرار دهد. گوگل در ابتدا با سازمان زمین‌شناسی ایالات متحده‌ی آمریکا و دفتر خدمات ضروری کالیفرنیا همکاری می‌کند تا بتواند هشدار زلزله‌ی این نهادها را برای آن‌دسته از کاربران اندرویدی که در ایالت کالیفرنیا حضور دارند بفرستد. پیام‌های هشدارِ موردبحث توسط سیستم ShakeAlert که از مدت‌ها پیش وجود دارد، ارسال می‌شوند. ShakeAlert برای ارسال پیام هشدار به داده‌هایی متکی می‌شود که ازسوی حسگرهای لرزه‌نگار سنتی به‌دستش می‌رسند. سیستم جهانی تشخیص زلزله‌ی گوگل در چند مرحله دردسترس قرار می‌گیرد
مارک استوگایتیس ، یکی از مهندسان نرم‌افزار اندروید در شرکت گوگل، می‌گوید: «اگر سیستم‌های مبتنی‌بر حسگرهای لرزه‌نگار در تمامی مناطق دنیا حضور داشتند و می‌توانستند زلزله را تشخیص دهند، عالی می‌شد. بااین‌حال این هدف، شدنی نیست و نمی‌توان در سراسر دنیا از سیستم‌های لرزه‌نگار استفاده کرد؛ زیرا این سیستم‌ها به‌شدت گران‌قیمت هستند. به‌علاوه باید به‌صورت مداوم از سیستم‌های لرزه‌نگار نگه‌داری کرد و همچنین برای اینکه بتوانید به سیستم هشدار اولیه‌ی دقیق و خوبی دست پیدا کنید، باید تعداد زیادی لرزه‌نگار در یک منطقه‌ی به‌خصوص داشته باشید». توضیحات مهندس نرم‌افزار گوگل به‌وضوح نشان می‌دهد امکان استفاده از لرزه‌نگارها در سراسر دنیا وجود ندارد؛ گزینه‌ی جایگزین چیست؟ دستگاهی که در تقریبا تمامی مناطق دنیا یافت می‌شود. به‌همین دلیل گوگل در مرحله‌ی دوم و سوم راه‌اندازی سیستم لرزه‌نگار جهانی،‌ سراغ استفاده از گوشی‌های هوشمند مجهز به سیستم‌عامل اندروید می‌رود. گوگل تصمیم گرفته به‌شکلی محتاطانه در این مسیر پیش رود و این یعنی قرار نیست در زمانی سریع، شاهد راه‌اندازی کامل سیستم باشیم. گوگل می‌گوید قصد دارد در مرحله‌ی دوم، شروع‌به نمایش نتایج مربوط به لرزه‌نگاری در موتور جست‌و‌جو بکند (این نتایج، محلی‌سازی می‌شوند و این یعنی برای هر منطقه، به‌صورت جداگانه ارائه خواهند شد). درواقع گوگل براساس داده‌هایی که از گوشی‌های اندرویدی به‌دست می‌آورد، نتایج مربوط به لرزه‌نگاری سیستم خود را در صفحه‌ی جست‌و‌جو نشان می‌دهد. ایده‌ی اصلی پشت این کار این است که وقتی حس کردید زلزله رخ داده، سراغ گوگل بروید تا بفهمید آنچه حس کردید واقعا زلزله بوده یا خیر.

سیاست و بازاریابی

مارک استوگایتیس در ادامه می‌گوید:‌ «ما متوجه شدیم گوشی‌های هوشمند اندرویدی به‌حدی حساس هستند که بتوانند امواج زلزله را تشخیص دهند. همین‌که موج زلزله به‌سمت جلو پیش می‌رود، گوشی‌های اندرویدی توانایی تشخیص آن‌ها را پیدا می‌کنند. به‌علاوه گوشی‌های اندرویدی به‌طور معمول می‌توانند دو نوع اصلی امواج زمین‌لرزه یعنی امواج P و امواج S را بفهمند. هر یک از گوشی‌های اندرویدی می‌تواند تشخیص دهد که چیزی شبیه به زلزله درحال رخ دادن است؛ بااین‌حال برای اینکه مطمئن شوید که واقعا با زلزله سر و کار دارید، باید مجموعه‌ی زیادی از گوشی‌های اندرویدی را در یک منطقه داشته باشید». طبق اطلاعات علمی، موج P (مخفف Primary به‌معنی اولیه)، اولین و سریع‌ترین موجی است که از مرکز زمین‌لرزه نشئت می‌گیرد. امواج S (مخفف Secondary به‌معنی ثانویه) کندتر هستند، اما می‌توانند بسیار قوی‌تر و مخرب‌تر باشند. آن‌طور که استوگایتیس ادعا می‌کند، سیستم ویژه‌ی گوگل توانایی تشخیص هر دو نوع موج را دارد. این مهندس در ادامه می‌گوید:‌ «در اغلب اوقات مردم حتی امواج P را حس نمی‌کنند، زیرا این امواج کوچک‌تر هستند، بااین‌حال امواج S [به‌دلیل قدرت زیادشان] متمایل‌به ایجاد خسارت بسیار بیشتری هستند. موج P چیزی است که می‌تواند به شما بگوید برای موج S آماده شوید». داده‌های مربوط به سیستم لرزه‌نگار جهانی، به روشی که گوگل علاقه‌ی زیادی به آن دارد پردازش می‌شوند: استفاده از الگوریتم‌های پیشرفته روی داده‌های جمع‌‌آوری‌شده از هزاران گوشی برای تشخیص اینکه زلزله در حال رخ دادن است یا خیر. همان‌طور که بالاتر اشاره کردیم، سیستم‌های پیشرفته‌ی لرزه‌نگار بسیار گران‌قیمت هستند و البته دقت زیادی هم دارند، ازطرفی گوشی‌های اندرویدی را داریم که از دو مزیت مهم بهره می‌برند؛ گوشی‌های اندرویدی هم ارزان‌تر هستند و هم به‌تعداد بی‌شمار یافت می‌شوند. گوگل می‌تواند از فیلترهای بیزی و الگوریتم‌های دیگر به‌منظور تبدیل آن اعداد به داده‌های لرزه‌نگاری استفاده کند. این داده‌ها به‌حدی دقیق خواهند بود که می‌توان از آن‌ها برای ارسال پیغام هشدار استفاده کرد. گوگل می‌گوید سیستم جدیدی که طراحی کرده می‌تواند مرکز زمین‌لرزه را مکان‌یابی کند و حتی میزان شدت زلزله را تشخیص دهد.

سیاست و بازاریابی

اپلیکیشن MyShake که توسط ریچارد آلن توسعه داده شده، مثال اولیه‌ی سیستم‌هایی شبیه به آنچه گوگل راه‌اندازی کرده به‌حساب می‌آید. بااین‌حال، تفاوت مهمی بین MyShake و سیستم گوگل وجود دارد. گوگل می‌تواند این سیستم تشخیص زلزله را مستقیما به‌درون اندروید منتقل کند و این کار در مقیاسی بسیار بزرگ انجام می‌گیرد. البته برخلاف سیستم گوگل، اپلیکیشن MyShake روی آیفون‌های اپل هم کار می‌کند. گوگل قصد دارد سطوح مختلف هشدار را برای انواع زمین‌لرزه‌ها طراحی کند. اهالی مانتین‌ویو برای دستیابی به این هدف سراغ زلزله‌شناسان متعددی رفته‌اند و با آن‌ها مشورت کرده‌اند. گوگل نه‌تنها در زمینه‌ی طراحی هسته‌ی اصلی سیستم بلکه برای فهمیدن اینکه پیغام‌های هشدار باید چگونه به‌نمایش دربیایند، با زلزله‌شناسان مشورت کرده است. استوگایتیس می‌گوید: «هدف اصلی این است که بتوانیم در سریع‌ترین زمان ممکن، اطلاعات را انتقال دهیم و به کاربر بفهمانیم که باید در زمانی بسیار سریع به این اتفاق واکنش نشان دهند. برای این کار کاربر باید بدون اینکه مجبور باشد متن زیادی را بخواند، از رخداد زلزله باخبر شود».

سیاست و بازاریابی

میزان کاربردهای سیستم لرزه‌نگار گوگل بسیار زیاد است و مسئولیت نگه‌داری از این سیستم بزرگ هم به‌همان مقدار سخت خواهد بود. بنابراین هنوز فاصله‌ی زیادی تا طراحی API گوگل داریم. گوگل می‌گوید قصد دارد سیستم را به‌گونه‌ای طراحی کند که کمترین خطا را داشته باشد و زلزله را به‌درستی تشخیص دهد. گوگل در طراحی سیستم جدیدش مجبور شد به‌شدت تلاش کند تا مطمئن شود اعلان این سرویس مشکلی برای شبکه‌های سلولار ایجاد نمی‌کند. ارسال ناگهانی یک پینگ خاص به همه‌ی گوشی‌های اندرویدی از پتانسیل لازم برای گرفتار کردن امواج مربوط به شبکه‌های سلولار برخوردار است. گوگل قصد دارد سرویس جدید خود را ازطریق خدمات موبایلی گوگل (Google Mobile Services) دردسترس عموم قرار دهد؛ بنابراین به‌منظور دسترسی به آن مجبور نیستید که کل سیستم‌عامل را به‌روزرسانی کنید. این موضوع بدین معنی است که سیستم لرزه‌نگار گوگل و همچنین پیغام‌های هشدار آن، روی بسیاری از گوشی‌های هوشمند اندرویدی که امروزه در بازار پیدا می‌شوند کار خواهند کرد. در‌دسترس‌قرار‌گرفتن سیستم لرزه‌نگار ازطریق GMS همچنین بدین معنی است که این سیستم قرار نیست به این‌زودی‌ها برای کاربران چینی منتشر شود؛ زیرا گوشی‌های اندرویدی در چین، از GMS استفاده نمی‌کنند. گوگل با استفاده از شبکه‌ی دستگاه‌های لرزه‌نگار فعلی، به‌شکل فوری ارسال پیغام هشدار زلزله را برای ساکنین ایالت کالیفرنیا آغاز می‌کند. به‌علاوه گوگل به‌زودی، نمایش داده‌های زمین‌لرزه را در صفحه‌ی نتایج جست‌و‌جو آغاز می‌کند. نمایش پیغام‌های هشداری که براساس داده‌های جمع‌آوری‌شده از گوشی‌های اندرویدی به‌دست می‌آیند، کمی بیشتر طول می‌کشد. گوگل می‌گوید اگر منطقه‌ای دارای سیستم تشخیص زمین‌لرزه و هشدار درباره‌ی آن باشد، ترجیح می‌دهد به‌جای سیستم مبتنی‌بر گوشی، از همان سیستم استفاده کند. مارک استوگایتیس در انتهای سخنان خود می‌گوید «اساسا صدها میلیون نفر در سراسر دنیا وجود دارند که در نزدیکی گسل‌های زمین‌لرزه زندگی می‌کنند» و گوگل معتقد است که می‌تواند به این افراد برای فهمیدن رخداد زلزله کمک کند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

پس از پیکسل 5 دیگر به گوشی‌های هزار دلاری نیاز نخواهید داشت

آپدیت جدید Red Dead Redemption 2 ایرادات آن را رفع می‌کند

اولین تبلیغ تلویزیونی بازی Cyperpunk 2027

قبل از ظهور گوگل، مردم چطور در اینترنت جستجو می‌کردند؟

سرفیس نئو از وب سایت مایکروسافت حذف شد

سالیانه 4 هزار میلیارد تومان از سهم صندوق محیط زیست به جیب شهرداری ها می‌رود

وجود 275 گود پرخطر در مناطق 22 گانه پایتخت

دومین نسخه آزمایشی iOS 14.2 عرضه شد

پیکسل 5 و بدنه آلومینیومی چطور از شارژ وایرلس پشتیبانی می کند؟

افزایش عمر گوشی با 5 ترفند ساده و موثر

سیستم کوانتومی 5000 کیوبیتی D-Wave معرفی شد

سرمایه‌گذاری هوآوی روی شرکت‌های چینی

رسانه ها تصویر واقعی از کیش ارائه دهند

بنچمارک Ryzen 7 5800X، رقیب جدی Core i9-10900K‌ فاش شد

مبارز جدید Super Smash Bros. Ultimate معرفی شد

گوشی Oppo A93 رسما معرفی شد

مایکروسافت Surface Pro X جدید رسما معرفی شد

جدیدترین آپدیت اندروید برای سری S20 سامسونگ در راه است

سازمان زیباسازی شهر تهران برای بهار 1400 برنامه دارد

مایکروسافت از ارزان‌ترین لپ‌تاپ سری سرفیس رونمایی کرد

جدیدترین بتای عمومی مک OS بیگ سر منتشر شد

تاریخ انتشار به‌روزرسانی 1٫1٫0 بازی Trials of Mana مشخص شد

ویندوز مبتنی بر پردازنده ARM از برنامه‌های بیشتری پشتیبانی می‌کند

ارزیابی ایمنی و بهداشتی مراکز درمانی جنوبشرق پایتخت

واکنش وزیر ارتباطات به حاشیه‌های گوشی ایرانی

نخستین هدفون تو گوشی مخصوص گیمینگ Astro رونمایی شد

نکاتی مهم درباره خرید گوشی‌های دست دوم

دود آتش اختلاف آمریکا و چین در چشم انویدیا رفت

مقایسه گوشی‌های گلکسی A50 سامسونگ و ردمی نوت 8 شیائومی

به بازی‌بازان Minecraft حق رای داده می‌شود

جعبه گشایی گوشی گوگل پیکسل 5

استارت‌آپ‌های هندی برای مقابله با گوگل پلی استور متحد می‌شوند

گوشی اوپو A93 معرفی شد

کانن رکورددار طولانی‌ترین عکس چاپ شده در جهان شد

اولین پاور بدون وقفه‌ حرفه‌ای مخصوص گیمرها معرفی شد

قفل Denuvo از بازی Resident Evil 3 Remake حذف شد

حفظ ثبات بیت‌ کوین در پایان سه ماهه سوم

10 وب‌سایت بی‌مصرف برای تلف کردن وقت شما! - قسمت اول

سن‌ دیسک از سری جدید حافظه‌های SSD اکستریم رونمایی کرد

بازی Ratchet & Clank: Rift Apart از قابلیت ری تریسینگ پشتیبانی می‌کند

چرا در اوضاع اقتصادی فعلی، دریافت وام به‌صرفه است؟

پرطرفدارترین بازی بین گیمرهای ایرانی مشخص شد

بی توجهی به کلان شهرها در قانون جدید مدیریت بحران

کیفیت هوای تهران، قابل قبول است

گوشی گوگل پیکسل 5 تولید کمی خواهد داشت

گوشی اقتصادی جدید سامسونگ رسما معرفی شد

متقلب‌های بازی Call of Duty: Warzone نقره داغ شدند

سامسونگ Good Lock را به‌روزرسانی کرد

پای گوگل به تحقیقات چینی‌ها کشیده شد

تریلر جدیدی از گیم‌ پلی بازی Evotinction منتشر شد

سیاست و بازاریابی

سیاست و بازاریابی