سیاست و بازاریابی

آخرين مطالب

حمایت از بهداشت باروری زنان، کلید سلامت جامعه معاونت امور زنان و خانواده

حمایت از بهداشت باروری زنان، کلید سلامت جامعه
  بزرگنمايي:

سیاست و بازاریابی -

حمایت از بهداشت باروری زنان در تامین سلامت جامعه و خانواده بسیار مهم است و به عنوان حقوق اجتماعی باید مدنظر قرار گیرد تا شاهد جامعه‌ای پویا و سالم باشیم.
بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت 99 درصد از مرگ و میر مادران در کشورهای در حال توسعه رخ می‌دهد و احتمال زنده ماندن یک زن در دوران زایمان با وضعیت اقتصادی اجتماعی وی، دسترسی به مراقبت‌های بهداشتی، جایی که او از لحاظ جغرافیایی و هنجارهای فرهنگی زندگی می‌کند، ارتباط نزدیکی دارد.
بر اساس استانداردهای سلامت، سن بارداری مناسب برای دختران 20 سن 40 سالگی است البته در مورد بارداری های بعد از 35 سالگی نیاز به مراقبت ویژه تری است و یکسری بررسی ها، غربالگری ها و مراقبت های ویژه قبل از بارداری و در زمان آن برای بارداری های بالای 35 سال باید انجام شود.
به باور برخی پزشکان، بهداشت باروری یعنی سلامت کامل جسمی، روانی و اجتماعی و حق برخورداری از خدمات مراقبتی بهداشتی مناسب که زنان را قادر به داشتن حاملگی و زایمان ایمن می سازد، است، زایمان ایمن، برنامه تنظیم خانواده، روشهای پیشگیری از بارداری، تغذیه با شیر مادر، نازایی و تنظیم خانواده یک رکن اساسی جهت دستیابی به سلامت باروری، حفظ و ارتقاء سلامت مادر و کودک است.
فاطمه نیکخواه متخصص زنان روز سه شنبه و در ششمن روز از هفته سلامت که به عنوان «نقش زنان در ترویج منابع معتبر آموزشی و اطلاعات معتبر و پیشگیری از انتشار باورهای غلط در باره پیشگیری و درمان کووید19» نامگذاری شده، به خبرنگار ایرنا گفت: بارداری در سنین پایین به دلیل عدم تکامل فیزیولوژیک مادر از یک طرف و آماده نبودن وی برای پذیرش یک بارداری و فشارهای ناشی از آن، مادر و نوزاد را با خطرات زیادی روبرو می کند، احتمال مسمومیت حاملگی، سقط، زایمان زودرس و سخت، کم خونی و دیابت حاملگی در این مادران افزایش یافته و خطر مرگ مادران 15 تا 18 سال دو برابر مادران 20 تا 24 سال است.
وی افزود: کودکانی که از مادران کمتر از 18 سال متولد می شوند در بسیاری از مواقع زودتر از موقع مقرر به دنیا آمده وزن تولدشان کم بوده و نارس بودن و وزن کم زمینه ابتلا به عفونت ها و بیماری های مختلف در این کودکان زیاد است.
این پزشک تصریح کرد: در عین حال بارداری در سنین بالای 35 سال نیز خطر سقط جنین، مشکلات جنینی و کروموزومی و بیماری های مربوط به بارداری را افزایش می دهد، مرگ ناشی از بارداری و زایمان در زنانی که در دوره سنی 40 تا 44 سال باردار می شوند پنج برابر زنانی است که در دوره سنی 20 تا 30 سال باردار می شوند و این مساله از دلایل افزایش بروز بیماری های زمینه ای مانند دیابت و فشار خون بالا بوده که با افزایش سن اتفاق می افتد و می تواند سلامت مادر و جنین را با خطر مواجه کند.
نیکخواه گفت: فشار خون بالا به علت اختلال در خون رسانی به جنین منجر به جدا شدن زودرس جفت شده، موجب سقط و مرگ جنین می شود و با افزایش سن مادر بروز ناهنجاری های کروموزومی مانند «سندروم داون» به میزان قابل توجهی افزایش می یابد.
وی افزود: فاصله گذاری مناسب بین دو زایمان حداقل سه سال است زیرا بعد از هر زایمان سه سال طول می کشد تا بدن مادر بهبودی کامل یافته و از نظر جسمی و روحی آمادگی حاملگی بعدی را پیدا کند و مادرانی که بین زایمان ها یشان فاصله حداقل سه سال را رعایت نکنند خطر بیشتری سلامت آنان را تهدید می کند.
این متخصص زنان گفت: کمبود ذخیره آهن و سایر ریز مغذی ها موجب بروز کم خونی و سایر بیماریهای ناشی از کمبود این مواد می شود، خطر سقط و چسبندگی جفت افزایش یافته احتمال بروز عوارض مرگ و میر ناشی از بارداری و زایمان افزایش می یابد.
نیکخواه افزود: تولد نوزاد جدید یکی از بزرگترین خطراتی است که سلامت کودک زیر سه سال را تهدید می کند زیرا تغذیه شیر مادر که برای رشد کودک بسیار مهم است بطور ناگهانی قطع شده و مادر فرصت تهیه غذای کمکی برای فرزند کوچک خود را ندارد و احتمال ابتلای کودک به سو تغذیه و عدم رشد کافی افزایش می یابد، بنابر این رعایت فاصله مناسب بین بارداری ها مهم است.
خدمات مراقبتی وزارت بهداشت به مادران باردار
حامد برکاتی مدیرکل سلامت خانواده و جمعیت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز در این زمینه گفت: یکی از وظایف این وزارتخانه را مراقبت از بارداری و باروری سالم مادران است و بر اساس محاسبه میزان باروری، زنانی که در دو محدوه سنی 10 تا 54 و 15 تا 49 سن باردار شوند از خدمات مراقبتی وزارت بهداشت برخوردار خواهند شد.
وی افزود: وزارت بهداشت توصیه ای در مورد بارداری در سنین خیلی پایین یا خیلی بالا ندارد اما هر زنی که در این سنین باردار شود، وزارت بهداشت وظیفه دارد از سلامت او حفاظت و حراست کند صرف نظر از اینکه سن او برای بارداری خیلی کم یا خیلی زیاد باشد از سوی دیگر برای اینکه نرخ باروری در کشور صحیح تر برآورد شود، نرخ باروری بر مبنای بانوان سنین 10 تا 54 هم محاسبه می شود.
برکاتی تاکید کرد: برای محاسبه نرخ باروری در کشور با توجه به اینکه در عمل بارداری های بعد از 49 سال و قبل از 15 سال هم در کشور داریم که گر چه تعداد زیادی نیستند، اما این بارداری ها نیازمند مراقبت ویژه تری است، به همین علت محاسبه میزان باروری کل، در بازه سنی 10 تا 54 سال هم محاسبه می شود و این به این معنا نیست که وزارت بهداشت بارداری های زیر 15 یا بالای 45 سال را تشویق کند.
وی افزود: وظیفه وزارت بهداشت مراقبت از بارداری و باروری سالم است و بازه 10 تا 54 سال برای محاسبه میزان باروری کل در کشور و به ویژه برای خدمات رسانی مناسب به زنان بارداری است که در این بازه سنی قرار دارند محاسبه نرخ باروری در بازه 10 تا 54 سال به لحاظ عددی مختصری و در حد صدم درصد از نرخ باروری در بازه سنی 15 تا 49 سال بیشتر است، زیرا عمده باروری زنان ایران بین 15 تا 45 سال است. با توجه به این محاسبه نرخ باروری کل برای سال 1398 اندکی بیش از 1.7 است.
در تقویم رسمی کشور، از 24 تا 30 مهرماه هفته ملی سلامت بانوان برگزار می شود که روزهای آن به ترتیب پنجشنبه 24 مهرماه به «زنان پیشگامان خود مراقبتی و حفاظت از خود و اعضای خانواده در پیشگیری از کووید19»، جمعه25 مهر روز «پاسداشت و تکریم بانوان فداکار کادر بهداشت و درمان به عنوان پیشتازان پیشگیری و درمان کووید 19»، شنبه26 مهر به نام «شیوه زندگی سالم زنان و کووید 19 با تاکید بر چاقی به عنوان عامل وخامت کووید19» نامگذاری شده است.
همچنین یکشنبه 27مهر نیز روز «سلامت باروری زنان (روابط زناشویی، بارداری و زایمان ایمن و سالم) در همه گیری کووید19»، دوشنبه 28مهر روز «زنان و سلامت روانی در همه گیری کووید19»، سه شنبه 29مهر روز «نقش زنان در ترویج منابع معتبر آموزشی و اطلاعات معتبر و پیشگیری از انتشار باورهای غلط در باره پیشگیری و درمان کووید19» و چهارشنبه 30مهر روز «پیشگیری از آسیبهای شغلی و اجتماعی زنان در اپیدمی کووید19» نامگذاری شده است.
منبع: ایرنا


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

پادکست های خانه مان /4: مدیریت خشم

آموزش زنان فعال حوزه اقتصادی برای بهره مندی از فضای فروش مجازی

برگزاری 2 وبینار آموزشی در هفته جهانی کارآفرینی

یک هزار و 492 مددجوی بهزیستی البرز مشغول به کار شدند

شناسایی کودکان بازمانده از تحصیل در استان سمنان

خدمت رسانی به ارباب رجوع در دوران محدودیت‌های کرونایی در زنجان ادامه دارد

با حمایت صندوق کارآفرنینی امید 3672 طرح اشتغال‌زا در استان اردبیل اجرا شد

افتتاح مرکز مشاوره حقوقی به جامعه کارگری و کارفرمایی در استان چهارمحال و بختیاری

324 شغل اولی در ایلام با حمایت دولت جذب و بکارگیری شدند

افزایش 55 درصدی دریافتی مستمری‌بگیران صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر البرز

ایجاد بیش از 5هزار فرصت شغلی در استان سمنان

وبینار نقش سازمان‌های مردم نهاد در اکوسیستم کسب و کارهای نوین در اصفهان برگزار شد

اجرای طرح پیشگیری از رفتارهای خشونت آمیز در محلات البرز

بیش از 19 هزار شغل در مناطق زلزله‌زده کرمانشاه ایجاد شد

حق بیمه سهم کارفرما توسط دولت پرداخت می شود

ایمیل چند نفر از مدیران شرکت مایکروسافت هک شد

پلی‌استیشن 5 به پرفروش‌ترین کنسول در اسپانیا تبدیل شد

ZTE از گوشی میان‌رده Blade 20 5G رونمایی کرد

قیمت انواع تبلت کیبورددار در بازار

ترجمه گفتار به زبان اشاره با هوش مصنوعی SignGAN

حراج اطلاعات ایمیل صدها مدیر شرکت‌ توسط یک هکر

درایو SSD قابل حمل Biostar P500 رونمایی شد

دسترسی یک میلیارد نفر به اینترنت 5G تا پایان 2020

برابری قیمت گلکسی زد فولد 3 با گلکسی زد فولد 2

ایتالیا اپل را جریمه کرد

نقدها و نمرات بازی Chronos: Before the Ashes منتشر شد

سری وان پلاس 9 احتمالا عضو دیگری هم خواهد داشت

گوگل کروم با یک ویژگی جذاب آپدیت شد

اتحادیه اروپا مانع رشد شرکت‌های بزرگ فناوری

بیت‌ کوین‌ تقلبی از راه رسید!

همکاری ایران در تدوین سند اخلاق هوش مصنوعی یونسکو

آزمایش سرویس تحویل سفارش با ربات توسط ال‌جی

تاریخ انتشار نسخه‌ رایانه‌های شخصی بازی Omori مشخص شد

نقدها و نمرات بازی Empire of Sin منتشر شد

تلاش چینی‌ها برای قبضه بازار موبایل در روزهای سیاه اپل

رونمایی از خدمات ابری آمازون برای سازندگان اپلیکیشن اپل

نسل جدید GPS در راه است

درآمد 400 درصدی زوم در سه‌ ماهه سوم سال 2020

آپدیت اندروید 11 چه زمانی به گوشی‌های سونی می‌رسد؟

نقدها و نمرات بازی Shiren the Wanderer منتشر شد

ریزش قیمت گوشی‌ پشت سد واردکنندگان

تجهیز تمام روستاها به اینترنت تا پایان سال

هزینه هنگفت فیس‌بوک برای خرید استارتاپ Kustomer

آیا 2020 سال شیوع بدافزار برای لینوکس بود؟

نقدها و نمرات بازی Immortals: Fenyx Rising منتشر شد

قیمت انواع گجت‌های هوشمند در بازار

میلیون‌ها دامنه اینترنت در دام مهاجمان سایبری

ردمی Note 9T در تایلند تاییدیه گرفت

ایرپادهای آینده صدای کاربر را تشخیص می دهند

نسل جدید گوشی‌های تاشوی سامسونگ در راهند

سیاست و بازاریابی

سیاست و بازاریابی