سیاست و بازاریابی

آخرين مطالب

رئیس موسسه مطالعات جمعیتی کشور:

آمار یک طلاق در ازای 3 ازدواج کاملا نادرست است معاونت امور زنان و خانواده

آمار یک طلاق در ازای 3 ازدواج کاملا نادرست است
  بزرگنمايي:

سیاست و بازاریابی -

رسول صادقی گفت: یکی از شاخص های که نشان می‌دهد از هر 3 ازدواج 1 مورد منجر به طلاق می‌شود که چنین شاخصی کاملا نادرست است و متاسفانه رسانه ها هم از این شاخص استفاده می‌کنند.
رسول صادقی، عضو هیات علمی دانشگاه تهران و رئیس موسسه مطالعات جمعیتی کشور در نشست توسعه اجتماعی جوانان با موضوع تغییرات اجتماعی و طلاق در ایران که در ساختمان وزارت ورزش وجوانان برگزارشد، گفت: از دهه 80 به بعد شاهد افزایش طلاق در کشور هستیم و این اتفاق برای تمام استان‌های کشور روند افزایشی داشته است.
او افزود: ما در کشوری زندگی می‌کنیم که دارای ساختار جمعیتی جوان است و افراد بین 18 تا 35 سال در این محدوده سنی قرار می گیرند. دوره جوانی دوره ای است که بیشترین وقایع اجتماعی مانند پیک بیکاری، مهاجرت، طلاق و... اتفاق می‌افتد به همین دلیل طلاق یک مسئله اجتماعی برای جوانان است.
صادقی تصریح کرد: طلاق ساختار جوان دارد به همین دلیل عموما جمعیت مطلقه در ایران، جوان هستند و در این میان زنان زمان طولانی از زندگی خود را در وضعیت مطلقه بودن سپری می کنند.
او گفت: سال 1360 و 1380 طلاق ها دوبرابر شد و در سال‌های اخیر با وجود اینکه با روند افزایشی طلاق مواجه بودیم درعین‌حال با کاهش ازدواج هم مواجه بودیم و یکی از شاخص ها نشان می‌دهد از هر 3 ازدواج 1 مورد منجر به طلاق می‌شود که چنین شاخصی نادرست است و متاسفانه رسانه ها هم از این شاخص استفاده می‌کنند درحالی که این شاخص اصول دیگری هم دارد که مدنظر قرار نمی‌گیرد.
این عضو هیات علمی دانشگاه تهران بیان کرد: شاخص درستی که مورد استفاده قرار می‌گیرد این است که به ازای هر 1000 زن متاهل چند طلاق اتفاق می‌افتد که در سال 95 به ازای هر 1000 زن فقط 9 زن متارکه کرده است که این آمار صحیح تر است و بررسی ها نشان می‌دهد طلاق در سالهای اخیر 3 برابر شده است.
او افزود: بیشترین طلاق ها در 5 سال اول زندگی رخ می‌دهد و ما در این زمینه تحقیقی انجام دادیم و به این نتیجه رسیدیم هر چه به نسل های جدید نزدیک می‌شویم، نرخ طلاق افرایش پیدا می‌کند؛ این نشان می دهد ما با نسل هایی رو به رو هستیم که به طلاق بیشتر تمایل دارند درحالی که در گذشته معتقد به ضرب المثل سوختن و ساختن، با لباس سفید رفتن و با لباس سفید برگشتن بودند و درواقع طلاق را ضدارزش می‌دانستند اما نسل جدید طلاق را آسان تر می‌پذیرد و به عنوان یک راه حل می‌داند و می‌گوید یه پایان تلخ بهتر از یک تلخی بی پایان است.
صادقی گفت: طلاق ساختار جوانانه و زنانه دارد و چون ازدواج مجدد زن در ایران مشکل است، اکثر زنان مطلقه باقی می‌مانند که این می‌تواند آسیب های اجتماعی فراوانی با همراه داشته باشد.
او افزود: استان‌های تهران، قم، خراسان رضوی، البرز، کرمانشاه و کردستان بیشترین میزان طلاق را دارند.
این عضو هیات علمی دانشگاه تهران عنوان کرد: این روزها تقریبا نیمی از جوانان دید مثبتی به طلاق دارند و این نشان می‌دهد نه تنها میزان طلاق در حال افزایش است بلکه نگرش های مربوط به طلاق هم رو به افزایش است.
او افزود: جامعه ایرانی تغییریافته است و 74 درصد جمعیت آن در مناطق شهری زندگی می‌کنند، جامعه ما از بی سواد به باسواد تبدیل شده است و آمارها نشان می‌دهد در سال 85 فقط 15 درصد فرد بی سواد وجود داشت و تحصیلات به ویژه در زنان روبه افزایش است.
صادقی در ادامه گفت: این روزها مسائل جنسی یکی از مهم ترین دلایل طلاق است هرچند در گذشته هم وجود داشت اما در سال‌های اخیر بیشتر بروز پیدا کرده است.
او افزود: در ازدواج هایی که خودِ افراد همسرشان را انتخاب می‌کنند، طلاق بیشتر اتفاق می‌افتد دقیقا برعکس ازدواج هایی که خانواده انتخاب می‌کنند .
صادقی خاطرنشان کرد: در سالهای اخیر شیوع معاشرت قبل از ازدواج بیشتر شده است و در کلانشهرها این دوستی ها با روابط جنسی همراه بوده که تحقیقات نشان می‌دهد این افراد بیشتر تمایل به طلاق دارند.
او افزود: 57 درصد از افرادی که طلاق گرفتند، تجربه خشونت خانگی داشتند به همین دلیل می‌توان این عامل را یکی از دلایل طلاق دانست.
صادقی تصریح کرد: بیکاری یکی دیگر از دلایل مهم طلاق است اما در ایران بیکار بودن آنچنان باعث طلاق نمی‌شود بلکه این که مدت زمان بیکار بودن است که منجر به طلاق می‌شود.
این عضو هیات علمی دانشگاه تهران بیان کرد: کشور ترکیه برای کاهش طلاق از مددکاری اجتماعی استفاده کرده است و موفق هم شده بنابراین ما هم به جای قانون گذاری باید از اورژانس اجتماعی استفاده کنیم تا با این آسیب اجتماعی مقابله کنیم.
او افزود: بر روی جامعه آماری 50 فرد مطلقه که یکسال از طلاق آنها گذشته بود، مطالعه شد و نشان داد عوامل اجتماعی و فرهنگی مانند تفاوت فرهنگی، اعتیاد، افزایش طلاق در جامعه، ماهواره، فضای مجازی، خیابانی شدن معاشرت ها، پذیرش اجتماعی طلاق، ازدواج های موقت از دلایل مهم طلاق هستند و در حوزه اقتصادی هم به ناامنی اقتصادی بیکاری، تجمل گرایی، افزایش هزینه های زندگی ومخالفت شوهر با اشتغال زن اشاره کردند و در حوزه فردی هم دخالت اطرافیان، خیانت و مسائل جنسی از دلایل مهم طلاق در این حوزه است.
صادقی گفت: سن ازدواج در کشور رو به افزایش است و آمارها نشان می‌دهد 40 درصد از پسرانتا 30 سالگی مجرد هستند که طبیعتا به دنبال چنین رخدادی، فرزندآوری کاهش پیدا می‌کند درواقع در گذشته ها به زوجین می‌گفتند اگر مشکلی دارید بچه به دنیا بیاورید تا مشکلتان حل شود اما الان تا افراد در ازدواج خود احساس پایداری نکنند، تمایلی به فرزندآوری ندارند.
او بیان کرد: خوشبختانه بحث طلاق در سازمان امور اجتماعی به عنوان یک معضل اجتماعی درنظرگرفته شده است اما مهم این است که راهبردها عملیاتی باشد.
صادقی گفت: از سال 95 به بعد در شاخص های طلاق تغییرات صورت گرفته است و اینکه کدام شاخص اثرگذاری بیشتری داشته است باید گفت اثرات فرهنگی به ویژه فردگرایی بیشتر بوده است و این حوزه بیشترین تاثیر بر‌خلاف را داشته است البته فقط نباید تقصیر را گردن ماهواره انداخت و نهادهای فرهنگی ما از جمله صدا و سیما مسئول بودند.
منبع:برنا


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

کاخ گلستان

بیت کوین ریزش کرد

تاریخ انتشار نسخه‌ ایکس‌ باکس وان بازی Panzer Dragoon: Remake مشخص شد

فولکس‌واگن پاسات دیگر در اروپا عرضه نخواهد شد

شمارش معکوس برای خداحافظی با نیسان آبی

توسعه متروی تهران؛ ایستگاه امیرکبیر

سامسونگ تولید آزمایشی پنل‌های QD-OLED را ماه آینده میلادی کلید می‌زند

چین لینک؛ رمز ارزی با رشد 4 هزار درصدی

13 بهترین میوه و سبزیجات با کربوهیدرات پایین

10 روش طبیعی برای درمان اضطراب و استرس

6 نکته درباره تاثیر کرونا بر سلامت روان کادر درمان

پادکست های خانه مان /4: مدیریت خشم

آموزش زنان فعال حوزه اقتصادی برای بهره مندی از فضای فروش مجازی

برگزاری 2 وبینار آموزشی در هفته جهانی کارآفرینی

یک هزار و 492 مددجوی بهزیستی البرز مشغول به کار شدند

شناسایی کودکان بازمانده از تحصیل در استان سمنان

خدمت رسانی به ارباب رجوع در دوران محدودیت‌های کرونایی در زنجان ادامه دارد

با حمایت صندوق کارآفرنینی امید 3672 طرح اشتغال‌زا در استان اردبیل اجرا شد

افتتاح مرکز مشاوره حقوقی به جامعه کارگری و کارفرمایی در استان چهارمحال و بختیاری

324 شغل اولی در ایلام با حمایت دولت جذب و بکارگیری شدند

افزایش 55 درصدی دریافتی مستمری‌بگیران صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر البرز

ایجاد بیش از 5هزار فرصت شغلی در استان سمنان

وبینار نقش سازمان‌های مردم نهاد در اکوسیستم کسب و کارهای نوین در اصفهان برگزار شد

اجرای طرح پیشگیری از رفتارهای خشونت آمیز در محلات البرز

بیش از 19 هزار شغل در مناطق زلزله‌زده کرمانشاه ایجاد شد

حق بیمه سهم کارفرما توسط دولت پرداخت می شود

ایمیل چند نفر از مدیران شرکت مایکروسافت هک شد

پلی‌استیشن 5 به پرفروش‌ترین کنسول در اسپانیا تبدیل شد

ZTE از گوشی میان‌رده Blade 20 5G رونمایی کرد

قیمت انواع تبلت کیبورددار در بازار

ترجمه گفتار به زبان اشاره با هوش مصنوعی SignGAN

حراج اطلاعات ایمیل صدها مدیر شرکت‌ توسط یک هکر

درایو SSD قابل حمل Biostar P500 رونمایی شد

دسترسی یک میلیارد نفر به اینترنت 5G تا پایان 2020

برابری قیمت گلکسی زد فولد 3 با گلکسی زد فولد 2

ایتالیا اپل را جریمه کرد

نقدها و نمرات بازی Chronos: Before the Ashes منتشر شد

سری وان پلاس 9 احتمالا عضو دیگری هم خواهد داشت

گوگل کروم با یک ویژگی جذاب آپدیت شد

اتحادیه اروپا مانع رشد شرکت‌های بزرگ فناوری

بیت‌ کوین‌ تقلبی از راه رسید!

همکاری ایران در تدوین سند اخلاق هوش مصنوعی یونسکو

آزمایش سرویس تحویل سفارش با ربات توسط ال‌جی

تاریخ انتشار نسخه‌ رایانه‌های شخصی بازی Omori مشخص شد

نقدها و نمرات بازی Empire of Sin منتشر شد

تلاش چینی‌ها برای قبضه بازار موبایل در روزهای سیاه اپل

رونمایی از خدمات ابری آمازون برای سازندگان اپلیکیشن اپل

نسل جدید GPS در راه است

درآمد 400 درصدی زوم در سه‌ ماهه سوم سال 2020

آپدیت اندروید 11 چه زمانی به گوشی‌های سونی می‌رسد؟

سیاست و بازاریابی

سیاست و بازاریابی