سیاست و بازاریابی

آخرين مطالب

صدور نخستین شناسنامه برای فرزند مادر ایرانی و پدر خارجی/ مولاوردی: این یک گام رو به جلو است معاونت امور زنان و خانواده

صدور نخستین شناسنامه برای فرزند مادر ایرانی و پدر خارجی/ مولاوردی: این یک گام رو به جلو است
  بزرگنمايي:

سیاست و بازاریابی -

صدور نخستین شناسنامه برای فرزند مادر ایرانی و پدر خارجی همزمان با روزهای آکنده از بحران کرونا در کشور، خبری است گویای آن ‌که سرانجام در دولتی که وعده‌های فراوانی برای تحقق مطالبات زنان داده بود، وعده‌ای به سرانجام رسیده و فعالان حوزه زنان و کنشگران مدنی در آخرین سال دولت دوازدهم به ثمر نشستن بخشی از تلاش‌های سالیان را به چشم دیدند.
از زمان تصویب قانون اعطای تابعیت به فرزندانِ دارای مادر ایرانی و پدر خارجی 18 هزار و 300 نفر از افراد متقاضی دریافت شناسنامه در سایت اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری تهران و وزارت کشور ثبت‌نام کردند.
از تعداد افرادی که در سایت یادشده ثبت‌نام کرده‌اند، ‌هزار و 51 پرونده برای صدور شناسنامه ایرانی تشکیل شد و مراحل اجرایی آنها در حال انجام است و هزار و 400 پرونده نیز در دست اقدام هستند.
حالا اولین شناسنامه ایرانی در کشور توسط اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری تهران صادر و تحویل متقاضی شده است. پیگیری‌های همشهری نشان می‌دهد فرزندی که شناسنامه گرفته، دارای مادر ایرانی و پدری با تابعیت عراقی بوده است.
مولاوردی: گامی رو به جلو برداشتیم
شهیندخت مولاوردی، نماینده رئیس‌جمهوری در شورای فرهنگی و اجتماعی زنان و پژوهشگر امورزنان، صدور نخستین شناسنامه برای فرزند متولد از مادر ایرانی و پدر غیر ایرانی را مسئله‌ای می‌داند که دولت‌ها و مجالس مختلف به‌دنبال حل آن بودند.
او به همشهری می‌گوید تلاش‌های چندین‌ساله فعالان حقوق زنان اکنون به بار نشسته و سدی دیگر از پیش‌روی زنان ایرانی در مسیر تحقق مطالباتشان برچیده شده است: «با تصویب قانون تعیین‌تکلیف فرزندان ناشی از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی و صادر شدن نخستین شناسنامه برای این دسته از فرزندان، تلاش‌های جامعه مدنی و حامیان حقوق زنان به بار نشست. این اتفاق در سایه هم‌افزایی میان دولت و مجلس و فعالان مدنی محقق شد و امیدواریم همچنان این همراهی‌ها ادامه داشته باشد.»
مولاوردی با بیان اینکه آغاز فرایند صدور شناسنامه برای این دسته از فرزندان به‌معنای کاهش بار مشکلات و چالش‌های پیش‌روی این گروه از زنان و فرزندان آنان است، می‌گوید: «پایان دادن به چالش بی‌هویتی و مشکلات بی‌شمار ناشی از آن، نخستین اثر مطلوب در روند اجرای این قانون است. با صدور شناسنامه و هویت‌دهی به این فرزندان می‌توان از آسیب‌های اجتماعی ناشی از بی‌هویتی پیشگیری و فرصت‌های تازه‌ای برای زندگی بهتر فرزندان و مادران آنها ایجاد کرد.»
مولاوردی به آمار وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی درباره تعداد افراد متقاضی دریافت شناسنامه در سامانه‌های این وزارتخانه اشاره کرده و می‌گوید: «تنها نباید به کمیت و اعداد و آمارها توجه کرد: «وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرده است بیش از 18هزار نفر تقاضای صدور شناسنامه داده‌اند. به هر شکل نباید صرفا کمیت را ملاک قرار داد، بلکه معتقدم حتی اگر یک کودک مشکل هویت داشته باشد و بتواند با استفاده از قانون تصویب شده اخیر دارای هویت قانونی شود، گامی به جلو برای پیگیری مطالبات و خواسته‌های این افراد که اغلب به اقشار آسیب‌پذیر جامعه تعلق دارند، برداشته‌ایم.»
به گفته دبیرکل جمعیت حمایت از حقوق بشر زنان، برطرف کردن مشکل تحصیل و ازدواج، مشروعیت بخشیدن به حق شهروندی و برخورداری از حقوقی که دیگر ایرانیان از آن برخوردارند، ازجمله مزیت‌هایی است که با اعطای شناسنامه به فرزندان متولدشده از مادر ایرانی محقق خواهد شد.
مولاوردی در ادامه و در پاسخ به این سؤال همشهری درباره پیام تصویب قانون جدید به جامعه زنان می‌گوید: «تصویب قانون جدید به روشنی انتقال تابعیت از مادر به فرزند را تأیید می‌کند و نظام حقوقی ما از این پس این حق را برای زنان ایرانی به رسمیت می‌شمارد. تا پیش از این، تابعیت از پدر به فرزند منتقل می‌شد، اما اکنون این حق به مادر نیز داده شده است. این بهایی است که قانون به زن داده است و از این رو، پذیرش تابعیت مادرانه گامی بزرگ برای به رسمیت شناختن حقوق زنان در سایر حوزه‌ها نیز محسوب می‌شود و می‌تواند به شکل غیرمستقیم تأثیر خود را بر اصلاح سایر موضوعات مرتبط با حوزه زنان بگذارد و منشأ تحولات عدیده‌ای باشد. هرچند منکر سوءاستفاده‌های احتمالی از این قانون مانند هر قانون دیگری هم نیستیم که قانونگذار باید تدابیر و پیش‌بینی‌های لازم را ضمن آن یا در اصلاحیه‌های بعدی تدارک ببیند تا از آسیب‌های وارده بر زنان ایرانی ممانعت لازم را به‌عمل آورد.»
به گفته او، اکنون برخی لوایح مربوط به زنان از سوی دولت آماده ارسال به مجلس است و امید است لوایح ارسالی با حداقل تغییر و بیشترین پایبندی به اصل لایحه در مجلس به تصویب برسد: «اکنون لایحه تامین امنیت زنان از سوی دولت آماده ارسال به مجلس است. امیدواریم بعد از اجرای قانون جدید و صدور شناسنامه برای فرزندان دارای مادر ایرانی و پدر غیرایرانی، به‌زودی شاهد تصویب لایحه امنیت زنان در مجلس با کمترین تغییرات باشیم.»
صدور شناسنامه تبعات امنیتی دارد؟
سیدمحمود محمدی، حقوقدان می‌گوید: نباید نگران این بود که با تصویب قانون صدور شناسنامه برای فرزندان متولد از مادر ایرانی و پدر غیرایرانی، این نوع از ازدواج‌ها در جامعه افزایش یابد: «جای نگرانی در این‌باره نیست. نکته مهم این است که برای واقعیت‌ها باید سیاستگذاری کرد و اینکه بخواهیم از واقعیت‌ها فرار کنیم، به‌معنای کاهش تبعات آن نیست.»
او می‌گوید: اعطای شناسنامه به فرزندان زن ایرانی با مردان غیرایرانی تبعات به‌مراتب کمتری از بی‌هویتی این افراد برای جامعه دارد: «حداکثر تبعاتی که صدور شناسنامه برای فرزندان مادر ایرانی و پدر خارجی برای کشور دارد، ایجاد تابعیت مضاعف برای این دسته از افراد است. در کشورهایی که به اعتبار مادر شناسنامه و هویت به فرزند می‌دهند در قالب موارد، این افراد دچار هویت مضاعف هستند؛ یعنی از سمت پدر خود نیز دارای کارت شناسایی و شناسنامه از کشوری که پدر تابعیت آن را دارد، هستند. هویت مضاعف همواره مورد نقد دولت‌هاست و کمتر دولتی حاضر به پذیرش آن می‌شود، اما در قانون فعلی دولت مسئولیت وجود اتباع با تابعیت مضاعف را برعهده گرفته است.»
این حقوقدان معتقد است: اکنون در قانون جدید تعیین‌تکلیف، شرط تولد در خاک ایران منتفی است و الزامی به تولد فرزند در ایران نیست: «تا پیش از این قانونگذار معین کرده بود که فرزند از مادر ایرانی و پدر غیر ایرانی باید حتما در خاک ایران به دنیا بیاید تا بتواند شناسنامه ایرانی دریافت کند. در قانون جدید این موضوع لغو و فرزند می‌تواند در کشور دیگری به دنیا بیاید، اما با مراجعه به یکی از نمایندگی‌های کشور تقاضای صدور شناسنامه ایرانی کند. علاوه بر این، مادر می‌تواند رأسا درخواست صدور شناسنامه کند یا اجازه دهد فرزند او در 18سالگی این تقاضا را ارائه کند. این دو مورد از موارد بااهمیت در اجرای قانون جدید تعیین‌تکلیف فرزندان با مادر ایرانی و پدر غیرایرانی است و می‌تواند راهگشای بسیاری از چالش‌های پیش‌روی خانواده‌هایی در این شرایط باشد.»
محمدی به نقدهای برخی منتقدان درباره تبعات امنیتی صدور شناسنامه برای این دسته از افراد اشاره می‌کند و می‌گوید: «تبعات امنیتی در این‌باره جدی نیست. در قانون سال 85 و در موضوع صدور شناسنامه برای فرزندان متولد شده از مادر ایرانی و پدر غیرایرانی، صادر شدن شناسنامه منوط به تأیید استعلام از وزارت اطلاعات است؛ بنابراین صدور شناسنامه تبعات امنیتی برای کشور ایجاد نمی‌کند. چراکه هر دولتی این اختیار را دارد تا از فرد متخلف یا دارای مشکل امنیتی سلب تابعیت کند. از این‌رو نباید نگران صدور شناسنامه برای افراد به‌دلیل نگرانی‌های امنیتی بود.»
این حقوقدان تأکید می‌کند: برخی دولت‌ها به‌دنبال توسعه اتباع خود هستند. چرا که این موضوع منجر به تقویت هویت و ساخت قدرت داخلی آنها می‌شود: «برخی کشورها دنبال توسعه اتباع خود هستند و بنابراین مسائل منجر به تابعیت مضاعف را می‌پذیرند و کمتر رخ می‌دهد کشوری از افراد سلب تابعیت کند. بنابراین فرزندانی که در ایران شناسنامه دریافت می‌کنند و تابعیت افغانی هم دارند، می‌توانند هم تابعیت اول خود و هم تابعیت دوم را حفظ کنند و مشکلی از این بابت نداشته باشند.»
صدور شناسنامه حلال مشکلات نیست
با اینکه صدور شناسنامه برای فرزندان دارای مادر ایرانی و پدر غیرایرانی خبر خوبی برای جامعه زنان ایرانیِ مزدوج با اتباع خارجی به شمار می‌رود، اما باید در مقابل این خبر واقع‌بین بود. مدیرکل امور زنان و خانواده استانداری تهران به همشهری می‌گوید: صدور شناسنامه به‌معنای برطرف شدن مشکلات این گروه از افراد نیست: «ازدواج زنان ایرانی با اتباع خارجی معضلات خاص خود را دارد. تا قبل از تسهیل‌گری برای صدور شناسنامه بچه‌های حاصل از ازدواج زنان ایرانی با اتباع خارجی، بدون هویت بودند که اکنون با اجرایی شدن روند صدور شناسنامه برای این دسته از فرزندان، مسئله هویت به‌عنوان یکی از مهم‌ترین چالش‌های پیش‌روی این دسته از افراد برطرف شده است.»
به گفته ثریا شارقی، باید برنامه‌ریزی‌های بلندمدت و میان‌مدت فرهنگی برای آگاه‌سازی‌ زنان ایرانی در آستانه ازدواج با افراد خارجی انجام شود تا تفاوت‌های فرهنگی منجر به بروز مشکلات بعدی در زندگی زنان نشود.
او تأکید می‌کند: دختران ایرانی نباید به بهانه رفع مشکل صادر نشدن شناسنامه برای فرزندان آینده خود، بدون شناخت کافی و درنظر گرفتن پیامدهای مختلف تصمیم به ازدواج با اتباع خارجی بگیرند: «تجربه‌های خوب و بد بسیاری در ازدواج دختران ایرانی با اتباع خارجی وجود دارد. همواره تأکید کرده‌ایم دختران ایرانی قبل از ازدواج با اتباع خارجی باید شناخت درستی از موقعیت خود و دوران بعد از ازدواج با تبعه خارجی داشته باشند و با کسب آگاهی کافی با این افراد ازدواج کنند.»
منبع: همشهری


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

آمار جدیدی از فروش بازی Outward منتشر شد

فهرستی از بزرگ‌ترین هک‌ها و افشای اطلاعات 2020 منتشر شد

اپل در چهار کشور پای میز محاکمه کشیده می‌شود

آپدیت اندروید 11 گلکسی اس 20 به صورت رسمی ارایه شد

پلی‌استیشن 5 پرو دو کارت گرافیک خواهد داشت

مظنه گوشی‌های موبایل در بازار/ کاهش اندک قیمت‌ها

پیام تسلیت شریعتمداری در پی درگذشت مدیرکل سابق تعاون،کار و رفاه اجتماعی استان آذربایجان غربی

با هدف بررسی زمینه های همکاری متقابل؛ دومین نشست کمیته مشترک همکاری های ایران و ارمنستان برگزار شد

10هزار واحد مسکونی برای بهره مندی کارگران در شهرهای جدید ساخته می شود

درپیامی به مناسبت روز جهانی افراد دارای معلولیت ؛ شریعتمداری بر ضرورت تحقق عدالت و برابری فرصت‏ ها برای افراد دارای معلولیت تاکید کرد

شریعتمداری: از 104هزار واحد مسکونی واگذار شده به افراد دارای معلولیت، 75هزار واحد آن در دولت تدبیر و امید واگذار شده است

سرورهای بازی Fortnite تا آغاز فصل 5 آفلاین شدند

راهکار جدید مایکروسافت برای آپدیت منظم قابلیت‌های ویندوز

آزمایش مقاومت آیفون 12 در برابر آب تا عمق 20 متری

سونی برنامه انتشار به‌روزرسانی اندروید 11 برای گوشی‌های اکسپریا را منتشر کرد

تاریخ انتشار بازی PixelJunk Eden 2 مشخص شد

شیائومی در سال 2021 بیش از 240 میلیون گوشی راهی بازار می‌کند

تعداد کاربران فعال ردیت به 52 میلیون نفر رسید

تریلر جدید Captain Tsubasa محتویات سیزن پس بازی را نشان می‌دهد

نسخه جدید ZTE Axon 20 5G با طراحی چرمی از راه رسید

سامسونگ گوشی‌های هوشمند تاشو خود را باریکتر و سبکتر می‌کند

یک موتو G با اسنپدراگون 888 در سال آینده ارایه خواهد شد

حالت واقعیت مجازی به شبیه‌ساز پرواز مایکروسافت اضافه خواهد شد

بازی‌های پلی‌استیشن 2 روی ایکس‌باکس سری اس به‌خوبی اجرا می‌شوند

رکورد کامنت اینستاگرام دست کیست؟

بررسی فن‌های مختلف کنسول PS5

معرفی اولین پرچمدار با چیپست جدید تایید شد

افتتاح فروشگاه‌های آفلاین جدید آنر در مناطق مختلف چین

محبوبیت گوشی‌های‌ هوشمند با دوربین چهارگانه به روایت آمار و ارقام

ششمین نشست مرکز منطقه‌ای رامسر با حضور معاون سازمان محیط زیست برگزار شد

بسیج همگانی کارکنان شرکت عمران ، آب و خدمات کیش برای جبران کمبود تاکسی های شهری

نخستین نشست کمیته کارشناسی مشترک حوزه انرژی برگزار شد

رویکرد وزارت نفت به تولیدکنندگان داخلی، حمایتی و سازنده است

آماده باش نیروهای اجرایی شهرداری منطقه 7 به منظور جلوگیری از آبگرفتگی های احتمالی

ادعای خسارت 50 میلیارد تومانی سرقت خط لوله نفت تکذیب شد

آقای شهردار ،چرا در اتوبان‌ مسیر مخصوص دوچرخه وجود ندارد؟

اتمام عملیات احداث زیرگذر بزرگراه شهید نجفی رستگار در منطقه 15

لزوم صیانت از سلامت کارکنان توأم با ارائه خدمت از راه دور به شهروندان

بیست 21

پادکست های خانه مان /5: همدلی

بهره‌گیری از پویایی فقه شیعه برای حل معضلات حضانت زنان

پیشنهاد آیت‌الله عندلیب‌همدانی برای حل مشکلات فقهی حضانت زنان

اطلاعات 109 هزار بیمار آمریکایی در اینترنت فاش شد

هکرها شرکت هواپیماسازی امبرائر را هدف گرفتند

نقدها و نمرات بازی Dragon Quest XI S منتشر شد

hp اثاث کشی کرد

تعداد کاربران EMUI 11 به 10 میلیون نفر رسید

نقدها و نمرات بازی Root Double منتشر شدند

ردیت روزانه 50 میلیون کاربر فعال دارد

برترین برنامه‌ها و بازی‌های گوگل پلی در سال 2020 معرفی شدند

سیاست و بازاریابی

سیاست و بازاریابی