بازاریابی سیاسی

آخرين مطالب

اینشتین از ترس نازی‌ها، از آمریکایی‌ها خواست زودتر بمب اتمی بسازند اخبار

اینشتین از ترس نازی‌ها، از آمریکایی‌ها خواست زودتر بمب اتمی بسازند
  بزرگنمايي:

سیاست و بازاریابی - نامه‌‌ مشهوری که آلبرت انیشتین به همراه چند فیزیکدان دیگر برای رئیس‌جمهور آمریکا فرستاد، آغازگر پروژه منهتن بود که منتهی به ساخت بمب اتم شد.

هر زمانی‌که ایالات متحده با هجوم گسترده مهاجران رو‌به‌رو شود، هرج‌و‌مرج حکم فرما می‌شود. برخی از ترس جان از رژیم‌های خودکامه حاکم بر کشورشان گریزان هستند و برخی دیگر نیز به‌دنبال رؤیای آمریکایی. اما این مهاجران، گاه تا مدت‌ها در شرایط اسفباری نگه‌داری می‌شوند تا توسط مقامات مهاجرتی کشور به وضعیتشان ترتیب اثر داده شود و جواز حضور در کشور را پیدا کنند. البته صحبت از بحث اخیر مرز آمریکا و مکزیک نیست، بلکه صحبت از «جزیره ایلیس (Ellis Island) است، جزیره‌ای در خلیج بالای نیویورک دروازه ورودی میلیون‌ها مهاجر به خاک ایالات متحده بود و وارسی و نگه‌داری مهاجران تازه‌وارد در همین جزیره انجام می‌گرفت. وقتی در دهه‌ی 1930 نازی‌ها در آلمان قدرت را به دست گرفتند و با روشنفکران چپگرا و یهودیان سر ناسازگاری گذاشتند، بسیاری از این فراری‌های به ایالات متحده آمریکا گریختند. یکی از تازه واردین آلبرت انیشتین مشهور بود که در سال 1933 وارد کشور آمریکا شد و چند سال بعد در ترنتون، ایالت نیوجرسی سوگند وفاداری به میهن جدید خود را خواند. ورود انیشتین به ایالات متحده با توجه به این واقعیت که او قبلا توانسته بود جایزه نوبل فیزیک (در سال 1921) به دست بیاورد، دشوار نبود. حتی اگرچه که یکی دیگر از برندگان نوبل فیزیک، یعنی فیلیپ لنارد که در آن زمان رهبری جنبش ناسیونالیستی « دویچه فیزیک» را برعهده داشت که از نظریات انیشتین مشخصا نظریه نسبیت او با لفظ «فیزیک یهودی» یاد می‌کرد. انیشتین نقشی در نوشتن نامه به روزولت نداشت، او تنها پای آن را امضاء کرد
انیشتین که نظریه مشهور خود «نسبیت خاص» را در سال 1905 به چاپ رسانده بود، قبل از نوبل هم به شهرت جهانی دست یافته بود. بنابراین، انیشتین تنها یک دانشمند پناهندهِ معمولی نبود که بخواهد به خاک آمریکا برسد، بلکه او دیگران را نیز تحت‌الشعاع قرار می‌داد. با نزدیک شدن به جنگ جهانی دوم، انیشتین که همواره شخصیتی صلح‌جو بود و به جز امور شخصی و ضروریات کار دیگری انجام نمی‌داد. در اتفاقی نادر دست به نوشتن یک نامه زد. او روز دوم اوت سال 1939 پای نامه‌ای خطاب به فرانکلین روزولت ، رئیس‌جمهور وقت ایالات متحده را امضا کرد که در آن به رئیس‌جمهور آمریکا هشدار داده شده بود که نازی‌ها در حال ساخت سلاح اتمی هستند. انیشتین از ایالات متحده خواسته بود که اورانیوم مورد نیاز خود را انبار کند و کار خود برای ساخت سلاح‌های اتمی را شروع کند. البته آنطور که بعدا مشخص شد، اینشتین شخصا این نامه را ننوشت، بلکه این نامه نوشته لئو زیلارد ، فیزیکدان مجارستانی بود که او و انیشتین قبلا حق اختراع یک یخچال را با همکاری هم به ثبت رسانده بودند. زیلارد به همراه دو فیزیکدان مجار دیگر به نام‌های ا دوارد تلر و یوجین ویگنر با هم این نامه را تایپ کرده بودند. با پایان نوشتن نامه زیلارد و تلر از محل اقامت خود در پکانیک، نیویورک به سوی لانگ‌آیلند رفتند که انیشتین در آنجا بود، تا پای نامه را که از قول او نوشته شده بود را امضاء کند. و به این ترتیب بود که پروژه منهتن متولد شد.
لئو زیلارد و آلبرت انیشتین در حال بررسی نامه‌ای که قرار است به روزولت، رئیس‌جمهور ایالات متحده فرستاد شود و به او در مورد ساخت بمب توسط نازی‌ها هشدار دهد شش سال بعد، در دو روز سرنوشت‌ساز در اوت سال 1945، دو بمب معروف به «مرد چاق» و «پسربچه» روی مردم هیروشیما و ناکازاکی ژاپن انداخته شدند. بمب پسربچه که روی هیروشیما انداخته شد، قدرت انفجاری برابر با 16 کیلو تن داشت و در همین حال بمب مرد چاق نیز حدود 20 کیلو تن قدرت انفجاری داشت تا در عرض چند ساعت، منظره معمولی یک شهر عادی بدل به ویرانه‌ای از خاکستر شود. فرار مغزهای رژیم نازی موجب شد ایالات‌متحده به یک ابرقدرت علمی بدل شود
انفجار این بمب‌های اتمی شاید توانسته باشند به پایان بخشیدن به جنگ جهانی دوم شتاب دهند، اما به جنگ سرد دامن زدند که برای چند دهه‌ی بعدی نیمه دوم قرن بیستم، ابرقدرت‌های شرق و غرب را درگیر خود کرد. انیشتین هم از امضاء این نامه اظهار پشیمانی کرد. در مقاله‌ای که در سال 1947 در هفته‌نامه «نیوزویک» با عنوان: «مردی که همه‌چیز را شروع کرد» چاپ شد از فیزیکدان مشهور نقل می‌شود: اگر می‌دانستم آلمانی‌ها در ساخت بمب اتم موفق نمی‌شوند، هیچ‌وقت این کار را نمی‌کردم. در حقیقت، نازی‌ها نتوانستند به آن دستاوردهای لازم برای دستیابی به سلاح‌های اتمی که انیشتین و فیزیکدانان دیگر از آن واهمه داشتند دست پیدا کنند. دانشمندان زیادی از قلمرو تحت اشغال نازی‌ها گریختند تا دست رایش سوم رفته رفته از مغزهای متفکر سازنده‌ی بمب اتم خالی شود. نازی‌ها لنارد و ورنر هایزنبرگ را داشتند، اما به دلیل سیاست‌های رژیم هیتلر، دانشمندان درجه یک اتمی آلمان که اکثرا یهودی بودند، عمیقا احساس خطر کردند. و این به ضرر نازی‌ها و به سود ایالات متحده بود. متخصصان مهاجر، تخصص خود را وارد پروژه منهتن کردند. انریکو فرمی به دلیل وجود همین تبعیض‌ها و یهودی‌ستیزی‌ها علیه همسرش از ایتالیا گریخت. برای امیلیو سگره نیز همین صدق می‌کرد. رودولف پیرلز، فیزیکدان یهودی آلمانی که مقیم انگلستان بود و فلیکس بلوخ که برای مدت کوتاهی روی بمب کار کرد، از دیگر پناهندگان یهودی بودند که از دست رژیم آلمان نازی گریخته بودند. این گروه همراه‌با زیلارد و ویگنر، فوق ستاره‌های فیزیک قرن بیستم بودند.
مردی در ویرانه‌های هیروشیما، ژاپن. بمب پسر بچه که ارتش ایالات متحده در اوت سال 1945 بر سر این شهر انداخت، قدرت انفجاری در حدود 16 کیلو تن داشت و در مدت کوتاهی صدها هزار نفر را به کام مرگ کشاند و شهر را به تلی از خاکستر بدل کرد آیا دولت ایالات متحده وقتی اجازه ساخت بمب اتم را به فیزیکدانانش می‌داد می‌دانست دارد به چه سلاح مخوفی دست پیدا می‌کند؟ آیا گروهی از برندگان آینده نوبل، متعهد شده بودند با هم از آزادی کشور جدید خود در برابر استبداد وطن خود دفاع کنند؟ گروهی که پژوهش‌های آن‌ها نه‌تنها امکان ساخت بمب اتم را فراهم کرد، بلکه بعدا به نیل آرمسترانگ و باز آلدرین اجازه داد که روز 20 ژوئیه 1969 (29 تیر 1348) در دریای آسایش ماه فرود بیایند. آیا نازی‌ها با برنامه‌ها و خط‌مشی‌های فرهنگی که موجب جلای وطن بسیاری از دانشمندان شناخته شد، متوجه بودند که چه چیزی را از دست داده‌اند؟‌ احتمالا نه. اما ما می‌دانیم. فرار مغزها که ناشی از فشارهای رژیم نازی‌ها بود موجب شد که ایالات متحده به یک ابرقدرت علمی بدل شود. جایزه نوبل فیزیک ممکن است توسط آکادمی سلطنتی علوم سوئد در استکهلم اعطا شود، اما نوبل هم دیگر آمریکایی شده بود. بسیاری از کسانی که بعدا جایزه نوبل دریافت کردند، در ایالات متحده زندگی می‌کردند، خواه متولد آمریکا باشند خواه جذب جامعه علمی-پژوهشی کشور شده باشند. مقاله‌های مرتبط:
مورد عجیب نبوغ ناگهانی: آیا می‌توان تصادفا نابغه شد؟ بیوگرافی آلبرت اینشتین، پایه‌گذار فیزیک مدرن و خالق نظریه نسبیت
با این حال، مسئله چالش‌برانگیز ادامه این روند است. به قطحی رساندن ملتی از دانشمندان یا بودجه‌های علمی‌اش، استراتژی پر ضرری است. در سه‌ماهه‌ی آخر سال 2018، یک چهارم کل درخواست‌ها برای «ویزای H1-B» ، رد شدند. این نوع ویزاها به افراد متخصص اهدا می‌شود که می‌خواهند با تخصص خود وارد کشور ایالات متحده شوند. این میزان تنها 5 درصد نسبت به سال 2014 افزایش یافته است. اگر سیلیکون‌ولی و دیگران شرکت-نهادهای پژوهشی نتوانند کارکنان ماهر را برای نوآوری‌ها و ابداعات و رقابتی ماندن خود به آمریکا بیاورند، همین شرکت‌ها و نهادها روزی مجبور می‌شوند، کار خود را در جایی خارج از آمریکا انجام دهند. شاید وقت سیاست‌های فعلی مهاجرتی ضرری را متوجه آمریکا کند که تا سال‌ها قابل جبران نباشد. به همین جهت، برخی سناتورها و نمایندگان کنگره این بحث را به میان کشیده‌اند که تغییراتی در قوانین مهاجرتی اعمال شود تا افرادی که تخصص فنی قابل‌توجهی دارند بیشتر جذب کشور شوند. اگر انیشین زنده بود، قطعا پای چنین نامه‌ای را خطاب به هر رئیس‌جمهوری (حتی دونالد ترامپ) امضاء می‌کرد و اصلا هم ابراز تأسف نمی‌کرد!


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

واحد مبارزه با پهپاد در انگلیس راه اندازی می شود

اقدام عجیب فروشندگان آمازون دردسرساز شد

ادامه فعالیت Kik Messenger با مدیریت جدید

مردم چقدر از تلفن همراه و ثابت شکایت دارند؟

نرخ موبایل‌های هوآوی در بازار

بزرگ‌ترین بانک آمریکا هم با ارز دیجیتال فیس بوک مخالفت کرد

مرکز ماهر بیش از 95 درصد از درگاه‌های فیشینگ را حذف کرده است

رشته «بازی‌سازی رایانه ای» به زودی راه‌اندازی می‌شود

سواستفاده از پلی استیشن 5 برای معروف شدن

آیفون 11 پرو در تست‌های عملکرد رقبای اندرویدی را نابود کرد

درخواست وزیر ارتباطات از اپراتورها

آبسیدین اکنون می‌تواند روی ساخت بازی‌های جدید تمرکز کند

آیا سامسونگ اندروید 10 را برای گلکسی اس 8 عرضه می‌کند؟

آیا بازار تلفن همراه با کمبود گوشی مواجه است؟

گوشی تلفن همراه گران می شود؟

شرکتهای فناوری آمریکایی اطلاعات انحصارطلبی خود را به کنگره دادند

فاش شدن ملاقات‌های مخفیانه زاکربرگ با سیاست‌مداران آمریکا

ژست‌های حرکتی Motion Sense در پیکسل 4 چه کاربردی دارند؟

آلمان تجهیزات 5G هواوی را ممنوع نکرد

فناوری تشخیص چهره در چین اجباری شد

اینتل توقف تولید پردازنده‌های 10 نانومتری دسکتاپ را تکذیب کرد

پهپادها کارگردان می شوند

تعرفه عمده‌فروشی خدمات پایه تلفن همراه تصویب شد

مجرمان سایبری از آسیب‌پذیری روز صفر آیتونز برای نصب باج‌افزار استفاده کردند

آخرین وضعیت فیلترینگ گوگل پلی

هشدار درباره مخاطرات یک فناوری دولت گریز

لیست قیمت گوشی‌های پرطرفدار چینی در بازار

قیمت انواع هارد دیسک اکسترنال در بازار

روزهای سیاه ارز دیجیتال فیسبوک

سوئد هم به دومینوی تحریم هواوی می‌پیوندد؟

تهدید اعضای انجمن لیبرا توسط سناتورهای آمریکایی: فیسبوک را رها کنید

انگلیسی ها هم ربات ماه نورد می سازند

کاهش قیمت موبایل در آینده نزدیک؟

سامانه‌ مانیتورینگ سیار در مسیر حرکت زائران اربعین راه اندازی شد

شبکه 6G نسبت به شبکه 5G ایمن تر خواهد بود

بازگشت 33 میلیارد پول خدمات ارزش افزوده به مردم

آغاز به کار سرویس‌ جدید گوشی گلکسی فولد در آمریکا

قیمت آیفون SE 2 چقدر خواهد بود؟

گوگل پلی فیلتر می‌شود؟

مکان استقرار تیم‌های پشتیبانی اپراتورهای ایرانی در عراق اعلام شد

توصیه به خریداران موبایل؛ بیمه نمی‌تواند جای خالی گارانتی را پر کند

اپل اطلاعات کاربران را به یک شرکت چینی می فرستد

سیاه‌چاله فورتنایت؛ خداحافظی در اوج یا بزرگترین سورپرایز؟

گوگل پلی برای ایرانی‌ها مسدود می‌شود؟

مظنه انواع تبلت‌های سامسونگ در بازار

رصد اطلاعات موبایل آمریکایی ها شدت می گیرد

اینتل اخبار جدید در مورد کارت‌های گرافیک مجتمع خود را تکذیب کرد

حذف برنامه های فریبکار دریافت وام از گوگل پلی

همه آنچه که از پیکسل 4 های گوگل پیش از رونمایی رسمی می‌دانیم

اپل اوج گرفت؛ فروش گوشی ریزش کرد