سیاست و بازاریابی

آخرين مطالب

سیستم نظارت تصویری Super Camera چین از امکانات فوق قوی تشخیص چهره برخوردار است استارت آپ

  بزرگنمايي:

سیاست و بازاریابی - چینی‌ها سیستم نظارت تصویری جدیدی راه‌اندازی کردند که با استفاده از پیشرفته‌ترین دوربین‌ها، امکان شناسایی افراد را در بین هزاران نفر دارد.

دانشمندان چینی از یک سیستم دوربینی تحت خدمات ابری رونمایی کردند که با رزولوشن 500 مگاپیکسل توانایی تشخیص جزئیات بالای چهره‌ی افراد را دارد. آن‌ها ادعا می‌‌کنند که سیستم جدید یک فرد را در میان جمعیتی ده‌ها هزار نفری به‌را‌حتی شناسایی می‌کند. دستاورد این گروه از دانشمندان علاوه بر گسترش مرزهای فناوری، نگرانی را درباره‌ی توسعه‌ی سیستم‌های جامع نظارت تصویری افزایش می‌دهد. مقاله‌های مرتبط:
ابزار نظارتی جدید چین: شناسایی فرد از طریق تجزیه و تحلیل نحوه راه رفتن آیا فناوری تشخیص چهره نگران کننده است؟
دوربین نظارتی جدید چین هفته‌ی گذشته در نمایشگاه بین‌المللی صنعت چین رونمایی شد. از مؤسسه‌های دخیل در طراحی و ساخت این دوربین می‌توان به دانشگاه Fudan، مؤسسه‌ی اپتیک Changchun و دپارتمان فیزیک و مکانیک Fine در آکادمی علوم چین اشاره کرد. رزولوشن دوربین جدید چینی‌ها پنج برابر بیشتر از رزولوشن چشمان انسان است. به‌علاوه قابلیت‌هایی همچون هوش مصنوعی ، تشخیص چهره، نظارت زنده و فناوری پردازش ابری هم به آن اضافه شده‌اند. ژیائویانگ زنگ، یکی از دانشمندان دخیل در پروژه‌ی طراحی دوربین، توضیحات عملکردی آن را به خبرنگارها شرح داد. او با توضیح فناوری‌های موجود اضافه کرد که ترکیب آن‌ها، قابلیت تشخیص و شناسایی چهره‌های انسانی یا اجسام دیگر را به‌راحتی به دوربین می‌دهد. درنتیجه اهداف مشخص را می‌توان با استفاده از آن حتی در یک استادیوم ورزشی شلوغ پیدا کرد. او می‌گوید، سیستم جدید توانایی ثبت تصاویر متحرک و ثابت از سوژه دارد. شایان ذکر است، رسانه‌های محلی نام Super Camera را برای سیستم جدید نظارت تصویری انتخاب کرده‌اند.
الکس کیدمن، ژورنالیست فریلنسر دنیای فناوری از استرالیا، ساخت چنین دوربینی را از لحاظ فنی امکا‌ن‌پذیر می‌داند، اما به چالش‌های متعدد آن نیز اشاره می‌کند: چالش اصلی دوربینی با این هدف، خصوصا در فضاهای ابری تحت مدیریت هوش مصنوعی، در حجم بالای داده نهفته است که برای تشخیص نهایی مورد نیاز خواهد بود. دانشمندان دانشگاه Fudan در این پروژه کیفیت تصاویر را به میزان قابل توجهی بهبود داده‌اند. وقتی کیفیت تصاویر ورودی افزایش پیدا کند، قطعا حجم داده‌ها نیز به‌میزان نمایی بیشتر می‌شود. صرف‌نظر از چالش‌های حریم خصوصی این پروژه، چالش بسیار مهم در بارگذاری حجم بالای داده وجود دارد. پردازش داده در دوره‌ی زمانی کوتاه برای حصول بهترین نتایج مورد انتظار سازمان‌ها، اهمیت بالایی دارد. به‌علاوه همه‌ی فرایندها هم به‌صورت بی‌سیم انجام می‌شوند. قابلیت‌های بسیار زیاد دوربین جدید، نگرانی‌‌های متعددی را هم در حوزه‌ی حریم خصوصی ایجاد کرده است. چین هم‌اکنون نیز به‌خاطر نظارت شدید بر شهروندان تحت انتقادهای جدی قرار دارد. سامانتا هافمن، یکی از تحلیل‌گران انجمن سیاست‌های استراتژیک استرالیا در مصاحبه‌ای پیرامون برنامه‌ی نظارت تصویری چین می‌گوید: دولت حزبی چین دیتابیسی عظیم از تصاویر مردم دارد. همچنین آن‌ها می‌توانند تصاویر را به هویت افراد متصل کنند. به‌هرحال پیاده‌سازی این فناوری اگر امروز هم ممکن نباشد، در آینده‌ قطعا اجرایی خواهد شد.
رسانه‌های محلی می‌گویند، متخصصان چینی بازخوردهای متنوعی در برابر دستاورد جدید نظارت تصویری داشته‌اند. برخی از آن‌ها نوآوری دوربین با کیفیت جدید را در کاربردهای نظامی و امنیت ملی تحسین می‌کنند. البته برخی دیگر نیز نگرانی‌ها پیرامون حریم خصوصی را چالشی مهم می‌دانند. سیستم اعتبار اجتماعی چین
چین در سال‌های اخیر سیستم اعتبار اجتماعی را توسعه داده است که به‌صورت کشوری اجرا خواهد شد. در سیستم جدید، افراد و کسب‌وکارها طبق اعتبار اقتصادی و اجتماعی ارزیابی می‌شوند. در نتیجه هریک از افراد جمعیت 1/4 میلیارد نفری چین و هر یک از چند میلیون شرکت فعال در آن کشور، فاکتوری به‌نام اعتبار اجتماعی خواهند داشت. به‌علاوه چینی‌ها در ماه جاری میلادی از برنامه‌ای رونمایی کردند که 33 میلیون شرکت را در یک رتبه‌بندی سازمانی وارد می‌کند. شهروندان چینی با سیستم نظارت جامع اعتبار اجتماعی، رتبه‌بندی می‌شوند
سیستم رتبه‌بندی اجتماعی شهروندان چینی برای ارزش‌گذاری و مهندسی بهتر رفتار فردی شهروندان طراحی شده است. این سیستم به افراد قابل اعتماد پاداش می‌دهد و رفتارهای غیرقانونی را تنبیه می‌کند. در سیستم مذکور، شهروندانی که بالاترین اعتبار را داشته باشند مزایایی همچون پذیرایی VIP در هتل‌ها و فرودگاه‌ها، وام ارزان‌قیمت و حتی پذیرش آسان‌تر در بهترین دانشگاه‌ها و شغل‌های کشور را دریافت می‌کنند. افراد با اعتبار کمتر احتمالا تنبیه‌هایی همچون منع سفر یا عدم پذیرش شغل‌های دولتی را تجربه خواهند کرد. سیستم اعتبارسنجی اجتماعی چین به‌کمک دوربین‌های نظارتی مجهز به سیستم تشخیص چهره فعالیت می‌کند. به‌علاوه قابلیت‌های دیگر همچون اسکن بدن و ردگیری جغرافیایی هم در دوربین‌های نظارتی وجود دارد که نظارت دقیق دائمی بر شهروندان را ممکن می‌کند. دوربین جدید 500 مگاپیکسلی احتمالا اجرای فرایندهای مذکور را آسان‌تر خواهد کرد.
زنگ در مراسم معرفی دوربین جدید توضیح داد که فیلم‌برداری از هزاران شهروند با دوربین‌های قبلی هم ممکن بود؛ منتهی آن دوربین‌ها چهره‌ی هر فرد را حداکثر با چند پیکسل مشخص می‌کردند و درنتیجه تشخیص چهره‌ی هدف آسان نبود. با به‌کارگیری دوربین 500 مگاپیکسلی، چهره‌ی هر فرد با دقت بالا قابل شناسایی خواهد بود و هوش مصنوعی با سرعت بالاتری فرایند تشخیص را انجام می‌دهد. هافمن می‌گوید، می‌توان داده‌های بی‌شمار را که توسط دوربین‌های نظارتی تولید می‌شود، به یک استخر داده وارد کرد. در آنجا پردازش هوش مصنوعی با داده‌ها ترکیب می‌شود و ابزارهایی برای کنترل اجتماعی توسعه می‌یابند. این ابزارها را می‌توان بعدا به سیستم اعتبار اجتماعی متصل کرد. هافمن در بخشی از مصاحبه می‌گوید: نکته‌ی حائز اهمیت این است که داده‌هایی همچون ویدئوهای نظارتی به‌صورت مستقیم به سیستمی جهت امتیازدهی متصل نمی‌شوند. درواقع نمی‌توان گفت که این داده‌ها لزوما همراه‌با مواردی همچون سوابق دولتی، قانونی و اقتصادی به به سیستمی وارد می‌شوند و آن سیستم به‌صورت زنده به افراد امتیاز می‌دهد. البته قطعا دیتابیس‌های دولتی متعدد امنیت عمومی وجود دارند که چنین تصاویری به‌صورت مستقیم به آن‌ها وارد شود. منابع خبری چین می‌گویند که زنگ برای استانداردسازی استفاده از دوربین نظارتی جدید، تقاضای تصویب قانون و تنظیم‌گری کرده است. به‌هرحال به‌جز او، هیچ‌یک از توسعه‌دهنده‌های دوربین 500 مگاپیکسلی چین، اظهارنظری درباره‌ی دستاورد جدید خود نداشته‌اند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

​ثبت‌نام شاغلین و بنگاه‌های فاقد بیمه برای دریافت تسهیلات کرونا در هفته آینده

نوعی از مک‌بوک‌ها از رده خارج شدند

قیمت انواع لپ‌تاپ‌ اچ‌ پی در بازار

فروش بازی A Plague Tale: Innocence از مرز یک میلیون نسخه عبور کرد

اسپیکر جدید قابل حمل مارشال معرفی شد

فوجی فیلم سیستم ذخیره‌سازی 400 ترابایتی را توسعه می‌دهد

بازی Ori and The Will Of The Wisps برای نینتندو سوییچ عرضه می‌شود

کنسول جدید آتاری از راه می‌رسد

گوشی آنر 30 لایت رسما معرفی شد

نسخه‌ کنسولی بازی Carto به‌زودی منتشر خواهد شد

گوشی آنر X10 Max رسما معرفی شد

برگزاری رویدادی که دموی 60 بازی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد

از ثبت قیمت موبایل در سامانه 124 غافل نشوید

رقابت ایکس باکس‌ها؛ کدام یک سریع‌تر است؟

آمار جدیدی از فروش بازی Dead Cells منتشر شد

سامسونگ به دنبال طراحی باتری‌های تاشو!

شهری در ژاپن استفاده از موبایل حین راه رفتن را ممنوع کرد!

اجلاس خانه هوشمند گوگل آنلاین برگزار می‌شود

نیکون Z5 با سه لنز جدید از راه می‌رسد

سامسونگ شارژر ضدعفونی کننده می‌فروشد

مایکروسافت به شایعات درباره یک بازی قوت بخشید

کوچ سامسونگ به معماری 3 نانومتری

اینترنت چطور کار می‌کند؟ - قسمت دوم

گوشی پوکو M2 پرو در گیک‌بنچ ظاهر شد

دستبند شیائومی می بند 5 پرو به زودی معرفی خواهد شد

فروش پردازنده‌های اینتل به بزرگ‌ترین سازنده سرور چین متوقف شد

تاریخ انتشار بازی Hellpoint مشخص شد

آخرین قیمت گوشی‌های موبایل در بازار

فیسبوک و رسوایی‌هایی که تمامی ندارد

چرا برنامه های موبایلی در هند تعطیل شد؟

هواوی Mate 40 آرزوی شما را برآورده می‌کند

سامسونگ SSD‌های سری 870 QVO را معرفی کرد

مشخصات Moto G 5G فاش شد

حرکت سامسونگ از تراشه‌های 5 نانومتری به سمت فناوری 3 نانومتری

آپدیت MIUI 12 برای سه مدل شیائومی عرضه شد

اپل در پی معتاد کردن کاربران بازی‌های Apple Arcade

شبکه‌های اجتماعی، جولانگاه قرعه‌کشی‌های تبلیغاتی

شارژر پوکو M2 Pro چه ویژگی دارد؟

اپل قابلیت تازه‌ای به آیفون می‌آورد

افزودن شماره تماس به واتس اپ با کد QR

اولین تلویزیون OLED شیائومی معرفی شد

تسلا اخراج کارگرانش را انکار کرد

هشدار فیسبوک و اینستاگرام برای استفاده از ماسک

تولید 52.7 میلیون تن زباله الکترونیکی در سال 2019

حالتی در فورتنایت که از حالت Early Access خارج شد اما رایگان نشد

وان پلاس سه تلویزیون هوشمند جدید معرفی کرد

اولین پیش فروش وان پلاس Nord تمام شد

با گوشی های پرطرفدار گوگل خداحافظی کنید

تلفن هوشمند رولی LG سال آینده به بازار می‌آید

تاریخ عرضه کنسول آتاری VCS برای پاییز امسال تعیین شده است