بازاریابی سیاسی

آخرين مطالب

سیستم نظارت تصویری Super Camera چین از امکانات فوق قوی تشخیص چهره برخوردار است استارت آپ

سیستم نظارت تصویری Super Camera چین از امکانات فوق قوی تشخیص چهره برخوردار است
  بزرگنمايي:

سیاست و بازاریابی - چینی‌ها سیستم نظارت تصویری جدیدی راه‌اندازی کردند که با استفاده از پیشرفته‌ترین دوربین‌ها، امکان شناسایی افراد را در بین هزاران نفر دارد.

دانشمندان چینی از یک سیستم دوربینی تحت خدمات ابری رونمایی کردند که با رزولوشن 500 مگاپیکسل توانایی تشخیص جزئیات بالای چهره‌ی افراد را دارد. آن‌ها ادعا می‌‌کنند که سیستم جدید یک فرد را در میان جمعیتی ده‌ها هزار نفری به‌را‌حتی شناسایی می‌کند. دستاورد این گروه از دانشمندان علاوه بر گسترش مرزهای فناوری، نگرانی را درباره‌ی توسعه‌ی سیستم‌های جامع نظارت تصویری افزایش می‌دهد. مقاله‌های مرتبط:
ابزار نظارتی جدید چین: شناسایی فرد از طریق تجزیه و تحلیل نحوه راه رفتن آیا فناوری تشخیص چهره نگران کننده است؟
دوربین نظارتی جدید چین هفته‌ی گذشته در نمایشگاه بین‌المللی صنعت چین رونمایی شد. از مؤسسه‌های دخیل در طراحی و ساخت این دوربین می‌توان به دانشگاه Fudan، مؤسسه‌ی اپتیک Changchun و دپارتمان فیزیک و مکانیک Fine در آکادمی علوم چین اشاره کرد. رزولوشن دوربین جدید چینی‌ها پنج برابر بیشتر از رزولوشن چشمان انسان است. به‌علاوه قابلیت‌هایی همچون هوش مصنوعی ، تشخیص چهره، نظارت زنده و فناوری پردازش ابری هم به آن اضافه شده‌اند. ژیائویانگ زنگ، یکی از دانشمندان دخیل در پروژه‌ی طراحی دوربین، توضیحات عملکردی آن را به خبرنگارها شرح داد. او با توضیح فناوری‌های موجود اضافه کرد که ترکیب آن‌ها، قابلیت تشخیص و شناسایی چهره‌های انسانی یا اجسام دیگر را به‌راحتی به دوربین می‌دهد. درنتیجه اهداف مشخص را می‌توان با استفاده از آن حتی در یک استادیوم ورزشی شلوغ پیدا کرد. او می‌گوید، سیستم جدید توانایی ثبت تصاویر متحرک و ثابت از سوژه دارد. شایان ذکر است، رسانه‌های محلی نام Super Camera را برای سیستم جدید نظارت تصویری انتخاب کرده‌اند.
الکس کیدمن، ژورنالیست فریلنسر دنیای فناوری از استرالیا، ساخت چنین دوربینی را از لحاظ فنی امکا‌ن‌پذیر می‌داند، اما به چالش‌های متعدد آن نیز اشاره می‌کند: چالش اصلی دوربینی با این هدف، خصوصا در فضاهای ابری تحت مدیریت هوش مصنوعی، در حجم بالای داده نهفته است که برای تشخیص نهایی مورد نیاز خواهد بود. دانشمندان دانشگاه Fudan در این پروژه کیفیت تصاویر را به میزان قابل توجهی بهبود داده‌اند. وقتی کیفیت تصاویر ورودی افزایش پیدا کند، قطعا حجم داده‌ها نیز به‌میزان نمایی بیشتر می‌شود. صرف‌نظر از چالش‌های حریم خصوصی این پروژه، چالش بسیار مهم در بارگذاری حجم بالای داده وجود دارد. پردازش داده در دوره‌ی زمانی کوتاه برای حصول بهترین نتایج مورد انتظار سازمان‌ها، اهمیت بالایی دارد. به‌علاوه همه‌ی فرایندها هم به‌صورت بی‌سیم انجام می‌شوند. قابلیت‌های بسیار زیاد دوربین جدید، نگرانی‌‌های متعددی را هم در حوزه‌ی حریم خصوصی ایجاد کرده است. چین هم‌اکنون نیز به‌خاطر نظارت شدید بر شهروندان تحت انتقادهای جدی قرار دارد. سامانتا هافمن، یکی از تحلیل‌گران انجمن سیاست‌های استراتژیک استرالیا در مصاحبه‌ای پیرامون برنامه‌ی نظارت تصویری چین می‌گوید: دولت حزبی چین دیتابیسی عظیم از تصاویر مردم دارد. همچنین آن‌ها می‌توانند تصاویر را به هویت افراد متصل کنند. به‌هرحال پیاده‌سازی این فناوری اگر امروز هم ممکن نباشد، در آینده‌ قطعا اجرایی خواهد شد.
رسانه‌های محلی می‌گویند، متخصصان چینی بازخوردهای متنوعی در برابر دستاورد جدید نظارت تصویری داشته‌اند. برخی از آن‌ها نوآوری دوربین با کیفیت جدید را در کاربردهای نظامی و امنیت ملی تحسین می‌کنند. البته برخی دیگر نیز نگرانی‌ها پیرامون حریم خصوصی را چالشی مهم می‌دانند. سیستم اعتبار اجتماعی چین
چین در سال‌های اخیر سیستم اعتبار اجتماعی را توسعه داده است که به‌صورت کشوری اجرا خواهد شد. در سیستم جدید، افراد و کسب‌وکارها طبق اعتبار اقتصادی و اجتماعی ارزیابی می‌شوند. در نتیجه هریک از افراد جمعیت 1/4 میلیارد نفری چین و هر یک از چند میلیون شرکت فعال در آن کشور، فاکتوری به‌نام اعتبار اجتماعی خواهند داشت. به‌علاوه چینی‌ها در ماه جاری میلادی از برنامه‌ای رونمایی کردند که 33 میلیون شرکت را در یک رتبه‌بندی سازمانی وارد می‌کند. شهروندان چینی با سیستم نظارت جامع اعتبار اجتماعی، رتبه‌بندی می‌شوند
سیستم رتبه‌بندی اجتماعی شهروندان چینی برای ارزش‌گذاری و مهندسی بهتر رفتار فردی شهروندان طراحی شده است. این سیستم به افراد قابل اعتماد پاداش می‌دهد و رفتارهای غیرقانونی را تنبیه می‌کند. در سیستم مذکور، شهروندانی که بالاترین اعتبار را داشته باشند مزایایی همچون پذیرایی VIP در هتل‌ها و فرودگاه‌ها، وام ارزان‌قیمت و حتی پذیرش آسان‌تر در بهترین دانشگاه‌ها و شغل‌های کشور را دریافت می‌کنند. افراد با اعتبار کمتر احتمالا تنبیه‌هایی همچون منع سفر یا عدم پذیرش شغل‌های دولتی را تجربه خواهند کرد. سیستم اعتبارسنجی اجتماعی چین به‌کمک دوربین‌های نظارتی مجهز به سیستم تشخیص چهره فعالیت می‌کند. به‌علاوه قابلیت‌های دیگر همچون اسکن بدن و ردگیری جغرافیایی هم در دوربین‌های نظارتی وجود دارد که نظارت دقیق دائمی بر شهروندان را ممکن می‌کند. دوربین جدید 500 مگاپیکسلی احتمالا اجرای فرایندهای مذکور را آسان‌تر خواهد کرد.
زنگ در مراسم معرفی دوربین جدید توضیح داد که فیلم‌برداری از هزاران شهروند با دوربین‌های قبلی هم ممکن بود؛ منتهی آن دوربین‌ها چهره‌ی هر فرد را حداکثر با چند پیکسل مشخص می‌کردند و درنتیجه تشخیص چهره‌ی هدف آسان نبود. با به‌کارگیری دوربین 500 مگاپیکسلی، چهره‌ی هر فرد با دقت بالا قابل شناسایی خواهد بود و هوش مصنوعی با سرعت بالاتری فرایند تشخیص را انجام می‌دهد. هافمن می‌گوید، می‌توان داده‌های بی‌شمار را که توسط دوربین‌های نظارتی تولید می‌شود، به یک استخر داده وارد کرد. در آنجا پردازش هوش مصنوعی با داده‌ها ترکیب می‌شود و ابزارهایی برای کنترل اجتماعی توسعه می‌یابند. این ابزارها را می‌توان بعدا به سیستم اعتبار اجتماعی متصل کرد. هافمن در بخشی از مصاحبه می‌گوید: نکته‌ی حائز اهمیت این است که داده‌هایی همچون ویدئوهای نظارتی به‌صورت مستقیم به سیستمی جهت امتیازدهی متصل نمی‌شوند. درواقع نمی‌توان گفت که این داده‌ها لزوما همراه‌با مواردی همچون سوابق دولتی، قانونی و اقتصادی به به سیستمی وارد می‌شوند و آن سیستم به‌صورت زنده به افراد امتیاز می‌دهد. البته قطعا دیتابیس‌های دولتی متعدد امنیت عمومی وجود دارند که چنین تصاویری به‌صورت مستقیم به آن‌ها وارد شود. منابع خبری چین می‌گویند که زنگ برای استانداردسازی استفاده از دوربین نظارتی جدید، تقاضای تصویب قانون و تنظیم‌گری کرده است. به‌هرحال به‌جز او، هیچ‌یک از توسعه‌دهنده‌های دوربین 500 مگاپیکسلی چین، اظهارنظری درباره‌ی دستاورد جدید خود نداشته‌اند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

گوشی 108 مگاپیکسلی شیائومی در راه است

لیست پردازنده‌های مورد نیاز برای نصب نسخه 1909 ویندوز 10

درباره‌ی اپلیکیشن Gradient؛ شبیه کدام سلبریتی هستیم؟!

تصاویری متفاوت و جذاب از طراحی دوربین‌های تلفن‌های هوشمند آینده

کدام گوشی‌های سونی آپدیت اندروید 10 را دریافت می‌کنند؟

فسیل Gen 5 از گوشی‌های آیفون پشتیبانی می‌کند

10 اسپیکر متفاوت سال که ارزش خرید دارند

کراس‌اوور‌های ارزانی که می‌توانند بازار ایران را تکان دهند

لپ‌تاپ‌های منعطف با نمایشگر یکپارچه در دنیای جدید

مهم‌ترین خطرهای فضایی که زندگی ما را تهدید می‌کند

احتمال وجود دوربین در پلی‌استیشن 5 قوت گرفت

مایکروسافت ویندوزفون استور را غیرفعال می‌کند

موتو G8 پلاس موتورولا با دوربین سه‌گانه رویت شد

Cyberpunk 2077 با قابلیتی به نام “سیستم صحنه” وارد عرصه خواهد شد

پیکسل 4XL در برابر وان پلاس 7T پرو، آیفون 11 پرو و سایر رقبا

چرا وان پلاس 7T پرو نسخه 5G ندارد؟

سرمایه‌گذاری 150 میلیون دلاری گوگل در انرژی‌های تجدیدپذیر

پیکسل 4XL از راه نرسیده بالاترین امتیاز ممکن را کسب کرد

اطلاعاتی جدید از گوشی Moto G8 پلاس منتشر شد

قابلیت عکاسی نجومی پیکسل 4 گوگل به پیکسل 3 می‌آید

هدفون بیتس سولو پرو با قابلیت حذف نویز فعال معرفی شد

گوگل اسیستنت شارژ گوشی شما را می‌خورد

اپل iOS 13.1.3 را منتشر کرد

قابلیت اجرای تمام بازی‌های پلی‌ استیش 4 در کنسول پلی‌ استیشن 5

CORSAIR سه مدل جدید از کامپیوترهای گیمینگ خود را معرفی کرد

عرضه نسل دوم آیفون SE در ابتدای سال 2020

سرمایه گذاری 11 میلیارد دلاری سامسونگ روی فناوری نسل آینده نمایشگرها

کشف آسیب‌پذیری در گوشی‌های جدید اندروید

توضیحات توسعه‌دهنده‌ Cyberpunk 2077 در رابطه با تاریخ انتشار این عنوان

مقایسه پیکسل 4 گوگل با نسل قبل و پرچمداران رقیب

با محبوب‌ترین کوپه‌های تاریخ آشنا شوید

ویژگی پیکسل 4 که در همه کشورها کار نمی کند

با 6 ویژگی جالب دوربین پیکسل 4 آشنا شوید

10 گوشی برتر و پرفروش سال 2019

گوشی هوشمند جدید آنر بزودی معرفی می شود

آخرین آپدیت واتس‌اپ ویژگی‌های جدیدی برای کاربران آیفون دارد

شیائومی هم به سمت AMD متمایل شد

ریلمی X2 پرو معرفی شد

شوک بزرگ به منتظران پردازنده‌های 10 نانومتری Ice Lake

حجم بازی Death Stranding لو رفت!

ردمی 8 شیائومی معرفی شد

افزایش کیفیت شبکه اپراتورها با نظارت عمومی

عرضه گوشی هوشمندی که حواس‌تان را پرت نمی‌کند

تلویزیون های هوشمند اطلاعات کاربران را رصد می کنند

کانن به‌زودی از حالت تصویربرداری 24 فریم‌برثانیه پشتیبانی خواهد کرد

Call of Duty: Modern Warfare شامل هیچ لوت باکسی نمی‌شود

اپل احتمالا روی اپلیکیشن Sleep برای پایش خواب در اپل واچ کار می‌کند

کیس Dune Pro PC با طراحی مشابه مک پرو جدید اپل به بازار عرضه می‌شود

گوشی ویوو IQOO نئو 2 در سایت گیک‌بنچ رویت شد

بررسی قابلیت‌های گلکسی نوت 10 و نوت 10 پلاس