بازاریابی سیاسی

آخرين مطالب

هدیه گوگل به جهانیان نکات خواندني

هدیه گوگل به جهانیان
  بزرگنمايي:

سیاست و بازاریابی - هدیه گوگل به جهانیان
٢
٠


ایران / در راستای تلاش کشورها برای کاهش گازهای گلخانه‌ای و تحقق اهداف درازمدت به منظور حذف کربن از شهرها در 2دهه آینده، گوگل بتازگی از جدیدترین ابزار خود رونمایی کرده است که گفته می‌شود این کار را بسیار ساده‌تر می‌کند و خدمتی بزرگ به محیط زیست خواهد بود.
این ابزار رایگان که همه شهرهای جهان می‌توانند آن را دراختیار داشته باشند، هم گازهای گلخانه‌ای را اندازه‌گیری می‌کند و هم برای کاهش میزان متصاعد شدن این گازها برنامه‌‌ریزی می‌کند تا به این ترتیب شاهد کندتر شدن روند گرمایش کره زمین باشیم.
خبر خوش در اجلاس کپنهاگ
تغییرات آب و هوایی، گرمایش کره زمین و گازهای گلخانه‌ای واژه‌هایی آشنا برای کسانی است که دغدغه حفاظت از کره زمین را دارند و این بار نیز گوگل با ارائه ابزار آنلاین با نام (Environmental Insights Explorer (EIE در مسیر «زمین سبز» گام برداشته است. بسیاری معتقدند این ابزار رایگان که با همکاری مؤسسه انرژی GCoM طراحی شده است، می‌تواند بسیار موفق عمل کند چراکه از اطلاعات گوگل مپ و سایر پروژه‌های ابتکاری این غول دنیای فناوری بهره خواهد گرفت تا میزان کربن و گازهای گلخانه‌ای شهرهای بزرگ که امروز دغدغه بسیاری از فعالان محیط‌زیست است را به حداقل ممکن برسد. رونمایی از ابزار جدید گوگل در اجلاس شهرداران جهان (C40 World Mayors Summit) که بتازگی در کپنهاگ، پایتخت رنگارنگ دانمارک برپا بود، انجام شد. هدف این اجلاس، افزایش آگاهی از منابع اطلاعاتی و روش‌هایی بود که بتوانند نقشی جدی برای تأمین آینده‌ای بدون کربن ایفا کنند. در این اجلاس عنوان شد که تاکنون بیش از هزار شهر جهان، متعهد به تلاش برای مقابله با تغییرات آب و هوایی در یک دهه آینده شده‌اند ولی مطمئناً بدون داشتن اطلاعات و دیتای درست و دقیق، شاید برای رهبران این نهضت‌ها بسیار سخت باشد که متوجه شوند کار را باید از کجا شروع کنند.
شاید پاسخ قاطع به شرکت‌کنندگان در این اجلاس، همین ابزار جدید گوگل باشد چرا که این ابزار می‌تواند دیتا و اطلاعات حاصل از گوگل مپ را آنالیز کند و میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای را از ساختمان‌های شهر، سیستم حمل‌و‌نقل و... به تفکیک تخمین بزند.این ابزار نوین گوگل همچنین می‌تواند پتانسیل شهرهای مختلف را برای تولید انرژی‌های نوین و تجدیدپذیر مورد بررسی دقیق و موشکافانه قرار دهد تا این دیتا و اطلاعات منجر به اتخاذ سیاست‌های جدید، ارائه راهکارهای کارآمد و همچنین اندازه‌گیری پیشرفت‌ها در زمینه مقابله با گرمایش کره زمین شود.
فاز اجرایی ابزار گوگل در 5شهر
ابزار EIE گوگل پس از رونمایی، در چند شهر اروپا ازجمله دوبلین پایتخت ایرلند، بیرمنگام، منچستر و دو شهر دیگر بریتانیا وارد فاز اجرایی شد. این ابزار اکنون در دسترس شهروندان این شهرها قرار دارد و آنها می‌توانند با استفاده از مرورگرها، اطلاعاتی درباره میزان گازهای گلخانه‌ای منتشر شده در شهرشان به دست بیاورند.به‌عنوان مثال یک جست‌و‌جوی ساده برای دوبلین نشان می‌دهد که گوگل با استفاده از ابزار رایگان و فناورانه خود، تخمین زده است میزان گازهای گلخانه‌ای و دی اکسید کربن منتشر شده از ساختمان‌ها و همچنین سیستم حمل‌و‌نقل شهری به ترتیب سالانه 2.13میلیون تن و 1.31میلیون تن است. همچنین ابزار EIE به شما کمک می‌کند تا در جست‌وجوهایتان دریابید که شهر دوبلین آنقدر پتانسیل بالایی برای نصب سقف‌های خورشیدی و تولید انرژی تجدید پذیر دارد که می‌تواند سالانه 206هزار تن دی‌اکسیدکربن را از سطح شهر حذف کند. گفتنی است که فازآزمایشی (بتا) ابزار گوگل EIE، سال گذشته در 5شهر جهان در امریکا، کانادا، استرالیا و آرژانتین به‌صورت پایلوت انجام شد. «ربه‌کا مور» دبیر گوگل ارت(Google Earth) دراین باره گفت: در فاز آزمایشی، مسئولان شهری این 5شهر ابزار گوگل را مود آزمایش قرار داده و از اطلاعات آنالیز شده آن، برای برنامه‌های ترانزیت هوشمند و روش‌هایی کم آلاینده و پاک برای سفر استفاده کرده و نتیجه خوبی هم گرفته‌اند.
همچنین گوگل اعلام کرده که شهرداران می‌توانند از طریق فرم آنلاین، شهرخود را کاندیدای دریافت این ابزار رایگان گوگل کنند یعنی ازطریق وب سایت گوگل به لیست شهرهای درخواست دهنده بپیوندند.
عملکرد ابزار EIE
اما ابزار گوگل چگونه کار می‌کند؟ «جیمی کادن» یکی از افراد پیشتاز در حوزه شهر هوشمند در شورای شهر دوبلین در این زمینه گفت: ایجاد جریان اطلاعات دینامیک بیشتر، کلیدی تأثیرگذار در اتخاذ سیاست‌هایی برای مقابله با تغییرات آب و هوایی کره زمین خواهد بود.وی ادامه داد: ابزار EIE با استفاده از گوگل‌مپ می‌تواند اندازه و سایز ساختمان‌های شهری را شناسایی کند و همچنین تشخیص دهد که این، یک خانه معمولی یا دفتر کار است و درنهایت میزان مصرف انرژی آن را تخمین بزند. همچنین EIE می‌تواند با نگاهی به ترافیک شهری، مدل‌های سفر درون شهری و با توجه به خودروها و نوع سوخت مصرفی آنها، اطلاعاتی در زمینه میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای در بخش حمل و نقل پیدا و راهکارهایی ارائه دهد. محققان، بخشی از این راهکارها را ایجاد لاین‌های بیشتر برای دوچرخه سواری یا ایجاد پنل‌های خورشیدی بر سقف و پشت بام خانه‌ها برای تولید انرژی‌های نوین می‌دانند.این ابزار گوگل همچنین می‌تواند تصاویر ماهواره‌ای را آنالیز کند تا دریابد سقف کدامیک از ساختمان‌های شهر مناسب تولید انرژی خورشیدی است و همچنین محل‌های هدررفت انرژی را مشخص کند.وی افزود: این ابزار گوگل تنها برای ارزیابی نتایج لحظه‌ای آلاینده‌های محیط‌زیست نیست و این کمپانی اعتقاد دارد که با کمک آن، می‌تواند برنامه‌ای درازمدت داشته باشد چرا که قابلیت پیش‌بینی وضعیت کلی آب و هوا تا 20سال آینده را دارد. درواقع این ابزار می‌تواند میزان بارش و دمای هوا را با دقت بالا و برای دو دهه آینده پیش‌بینی کند و حتی روزی مژده شهری با میزان کربن صفر را به شهروندان بدهد. همچنین باید گفت که قرار است در آینده در شهرهای دیگر اروپا هم این ابزار پرکار گوگل مورد استفاده قرار بگیرد.ازسوی دیگر این ابزار وقتی اهمیت بیشتری می‌یابد که بتوانیم اطلاعات و دیتای به دست آمده سالانه را با یکدیگر مقایسه کنیم.
«گوگل استریت» در کپنهاگ
گوگل همچنین اعلام کرد که در قالب طرح Project Air View، دستیابی به اطلاعات کیفیت هوا کپنهاگ را آغاز کرده تا با کمک این پروژه و استفاده از ابزارهایی مشخص، بتوان کیفیت هوا را در سطح خیابان‌های شهر مورد ارزیابی قرار داد. این پروژه سال گذشته آغاز شد و اطلاعاتی که حالا در دسترس عموم قرار دارد درابتدا تنها میان دانشمندان و محققان و اعضای شورای شهر کپنهاگ به اشتراک گذاشته می‌شد.اما شیوه کار به چه صورت است؟گوگل درواقع برای اجرای این طرح، شبکه خودروهای گوگل استریت (Google Street View) خود را به کار گرفته تا کیفیت هوا، وضعیت آلودگی شهرها و میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای را در خیابان‌های شهرها مورد ارزیابی قرار دهد و آنها را اندازه‌گیری کند. این اطلاعات و دیتاها از طریق نصب سنسورهای سیار روی خودروهای گوگل استریت و همچنین سنسورهای ثابت روی پشت بام ساختمان‌ها و تیرهای چراغ برق جمع‌آوری می‌شود. سپس این داده‌ها از طریق ابزار EIE مورد آنالیز و تحلیل قرار گرفته و به اشتراک گذاشته می‌شود.البته این نخستین بار نیست که یک کمپانی بزرگ فناوری به حوزه حفاظت از زمین وارد شده و پیش از این نیز غول‌های تکنولوژی جهان برنامه‌هایی ویژه داشتند. به‌عنوان مثال مایکروسافت قرار است تا سال 2020، 60درصد از انرژی مورد نیاز دیتاسنترهایش تجدیدپذیر باشد. البته اپل تاکنون پیشتاز بوده و در سال‌جاری اعلام کرد 100درصد دیتاسنترهایش در سراسر جهان از انرژی پاک بهره می‌گیرند. کمپانی HP نیز به‌دنبال صفر شدن میزان کربن تولیدی این شرکت است. آمازون نیز در قالب طرح و پروژه یک سرزمین سبز(One Green Planet) در زمینه مقابله با تغییرات آب و هوایی فعالیت دارد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سامسونگ 80 درصد از سفارشات OLED را برای آیفون‌های 2020 تضمین می‌کند

بازی ماجراجویی و پلتفرمر Hoa معرفی شد

شناسایی گونه ای کمیاب از ژله ماهی دکمه آبی برای نخستین بار در شمال غربی جزیره کیش

فراخوان طرح پژوهشی تنظیم سند ارتقای وضعیت زنان منطقه آزاد کیش

الزام رعایت فاصله گذاری اجتماعی در مراکز ورزشی کیش

macOS 10.15.5 با قابلیتی ویژه برای بهبود عمر باتری منتشر شد

موبایل‌ساز‌ها چگونه سر شما را کلاه می‌گذارند؟

43 کارفرمای متخلف استان سمنان به دستگاه قضا معرفی شدند

دعوت زاگرس جنوبی از مناقصه‌گران برای ثبت‌نام در سامانه ستاد

عرضه نفت خام ونزوئلا کاهش یافت

صرفه‌جویی 960 میلیون دلاری سالانه سوخت ارمغان نوسازی ناوگان جاده‌ای

سرمایه‌گذاری در حوزه انرژی جهان 20 درصد کاهش می‌یابد

اسپاتیفای یک محدودیت را حذف کرد

رویداد Blizzcon 2020 رسما لغو شد

غول چینی 70 میلیارد دلار را صرف فناوری‌های جدید می‌کند

تعطیل شدن خط تولید نوکیا در هند به دلیل کرونا

بی ام و سری 5 سدان و تورینگ مدل 2021 معرفی شد

اجرای فورتنایت 90 فریم‌برثانیه‌ای برای اولین‌بار روی وان پلاس 8

اولین مانیتور ردمی رونمایی شد

چطور در بازی Pes 2020 قیچی برگردان بزنیم؟

قیمت کانن EOS R5 کمتر از 4000 دلار خواهد بود

ظرفیت هسته شبکه ملی اطلاعات به 18 هزار گیگابیت افزایش یافت

مایکروسافت می‌‌گوید تیمز حتی از ویندوز هم بزرگ‌تر خواهد شد

تصاویر واقعی شیائومی می بند 5 منتشر شد

در کارگروه تخصصی اشتغال در اردبیل عنوان شد: هدف‌گذاری دو اصل مهم برای گشایش اشتغال در اردبیل

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی خبر داد: تحقق 12 هزار و 500 فرصت شغلی در استان مرکزی تکلیف شد

افزایش پایداری ارتباطات در منطقه 10 عملیات انتقال گاز

زبیدی: اشتغال‌زایی در خوزستان، دغدغه اصلی وزارت نفت است

تجارت ایران با یک کشور دوست به آمریکایی‌ها ارتباطی ندارد

گلکسی S20 پلاس محبوب‌ترین عضو خانواده اما همچنان کم فروش‌!

ARM از نسل جدید پردازنده‌های موبایل رونمایی کرد

نخستین نمایشگر هولوگرافیک 8K جهان ساخته شد

گوشی Gionee K6 با حافظه زیاد و قیمت ارزان معرفی شد

ارزان‌ترین گوشی‌های نسل پنجم از راه رسیدند

تاریخ رونمایی از بازی Resident Evil 8 فاش شد

چگونه دو واتساپ روی یک گوشی داشته باشیم؟

تولید لپ‌تاپی جدید توسط اچ پی با عمر باتری 29 ساعت

قیمت کانن EOS R5 احتمالا زیر 4٬000 دلار خواهد بود

در خودرو بانک همه خودروها کارشناسی شده‌اند؛ با خیال راحت انتخاب کنید

آموزش شناسایی و پاک کردن فایل‌های تکراری در ویندوز

پرداخت 143 میلیارد تومان تسهیلات به تعاونی های گلستان

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی: کار در حوزه سلامت اداری موجب ارتقاء سیستم ، تغییر نگاه و نگرش مردم می شود

پرچم‌دار جدید ریلمی با دوربین پریسکوپی قدرتمند معرفی شد

بازی بعدی رمدی با اسم رمز BigFish رویت شد

الگوریتم های فیس بوک به تفرقه انگیزی دامن می زنند

هزینه‌کرد 120 میلیارد ریالی نفت‌خیز جنوب در آبرسانی غیزانیه

مصرف گاز طبیعی در گیلان کاهش یافت

قدردانی استاندار همدان از عملکرد شرکت گاز

افزایش بازده عملیاتی پالایشگاه ششم پارس جنوبی تا سال 1400

شیائومی تولید موبایل 4G را متوقف می کند