بازاریابی سیاسی

آخرين مطالب

کشف فسیل شگفت‌انگیزی از میمون‌ها در آلمان اخبار

کشف فسیل شگفت‌انگیزی از میمون‌ها در آلمان
  بزرگنمايي:

سیاست و بازاریابی - فسیل‌هایی که به‌تازگی در بایرن آلمان کشف شده است، سرنخ‌هایی را درمورد نحوه‌ی تکامل راه رفتن روی دو پا ارائه می‌دهد.

کشف موجودی که در درختان می‌زیسته ولی روی پاهای عقبی خود می‌ایستاده است، نشان می‌دهد که دوپایی (bipedalism) میلیون‌ها سال زودتر از چیزی که قبلا تصور می‌شد، ظهور کرده است. بقایای فسیل‌شده‌ی گونه‌ی تازه کشف‌شده‌ای از یک میمون باستانی نشان می‌دهد که او شاید میلیون‌ها سال قبل از پیدایش نخستین انسان‌ها، قادر بوده است که روی پاهای خود راه برود. این یافته‌ها، ایده‌ی پذیرفته‌شده را به چالش می‌کشانند که «راه رفتن دوپایی بسیار دیرتر و در اجداد انسان‌های مدرن تکامل پیدا کرده است و داشتن اسکلتی که برای راه رفتن منظم روی دو پا سازگار شده باشد، منحصر‌به‌فرد و مشخصه‌ی انسان‌تباران است». با این حال، همه‌ی پژوهشگران با این نتیجه‌گیری موافق نیستند و هنوز مشخص نیست که جانور باستانی کجای درخت تکاملی میمون‌ها قرار دارد. میمون تازه کشف‌شده با نام علمی دانویوس گوگنموسی ( Danuvius guggenmosi )، حدود 11/6 میلیون سال پیش در منطقه‌ای که اکنون کشور آلمان است، می‌زیسته است. یافته‌های حاصل از این پژوهش در مجله‌ی Nature منتشر شده است. فسیل‌های کشف‌شده نشان می‌دهند که گرچه این موجود دارای بازوهای بلندی بوده که برای آویزان شدن از درختان مناسب بوده است، ویژگی‌های پاهای و ستون فقرات او حاکی از آن است که او احتمالا می‌توانسته روی دو پای خود نیز راه برود. اگر این نتیجه‌گیری به‌طور گسترده مورد قبول دانشمندان قرار گیرد، می‌تواند اطلاعات جدیدی را درمورد چگونگی و زمان تکامل راه رفتن دوپایی فراهم کند؛ چیزی که در حال حاضر یک معما است.
فسیل‌های دانوویوس، شامل استخوان‌هایی است که حداقل به چهار نفر تعلق دارد و در گودالی از خاک رس در بایرن کشف شده است انسان‌تبار آردی‌کپی رامید (Ardipithecus ramidus) ، با قدمتی حدود 4/4 میلیون سال به‌وضوح جزء دوپایان بوده است و نشانه‌هایی درمورد دو پایی در برخی از گونه‌های دارای قدمت 6 میلیون تا 7 میلیون سال دیده شده است. اما براساس فسیل‌های دانوویوس، به‌نظر می‌رسد که راه رفتن روی دو پا قبل از جدایش شاخه‌ی انسان‌تباران از شاخه‌ای که شامل شامپانزه‌های مدرن و شامپانزه‌های کوتوله (بونوبو) می‌شود (حدود 7 میلیون سال پیش)، تکامل پیدا کرده است. مادلائین بوهمه از دانشگاه توبینگن آلمان، می‌گوید: آن‌چه اکنون مسائل را واقعا پیچیده می‌کند این است که اگر خصوصیت دوپایی مشخصه‌ی انسان‌تباران نیست، پس چه چیزی انسان‌تباران را تعریف می‌کند؟ مقاله‌ی ما ممکن است تعریف انسان‌تباران را به چالش بکشاند. بوهمه و دیوید بیگان به اتفاق همکارانشان در دانشگاه تورنتو چندین استخوان دانویوس گوگنموس را که به حداقل چهار نفر تعلق دارند، در گودالی در بایرن پیدا کردند. فسیل‌ها شامل استخوان‌های ران، ساق پا و ساعد بود و نیز چندین استخوان دست و پا و مهره نیز وجود داشت. استخوان‌های پا و مهره‌ها نشان می‌دهند که این میمون روی دو پا راه می‌رفته است. برای مثال، شکل برخی از مهره‌ها نشان می‌دهد که بخش تحتانی کمر این میمون باستانی بلند و انعطاف‌پذیر بوده است؛ ویژگی که به انسان‌های مدرن اجازه می‌دهد تا در حالی که به‌صورت قائم راه می‌روند، تعادل خود را حفظ کنند. این میمون باستانی همچنین دارای سازگاری‌های مختلفی در زانوها و مچ پاهای خود بوده است که به آن‌ها امکان تحمل وزن را می‌داده است. اما بازوها، دست‌ها و پاهای قوی این میمون که می‌توانسته شاخه‌ها را محکم بگیرد، موجب شده است پژوهشگران به این نتیجه برسند که او احتمالا در درختان می‌زیسته و روش منحصر‌به‌فردی نیز برای حرکت در اطراف داشته است. مقاله‌های مرتبط:
انسان گونه غالب؛ نگاهی جامع به تکامل و پیدایش انسان خردمند کشف کوچک‌ترین فسیل میمون جهان در جنگل آمازون کشف شواهدی از زندگی انسان‌تبار دنیسووا در ارتفاعات تبت
جرمی دسیلوا ، انسان‌شناس کالج دارتموث که یکی از داوران مقاله بوده است، می‌گوید این نتیجه‌گیری منطقی است. او می‌گوید تمامی عناصر مورد نیاز برای حرکت روی دوپا وجود دارد. نتایج این پژوهش ایده‌های دیگر را به چالش می‌کشاند و انگیزه‌ای برای انجام پژوهش‌های بیشتر است. برخی از پژوهشگران درمورد این نتیجه‌گیری متقاعد نشده‌اند. اسکات ویلیامز از دانشگاه نیویورک می‌گوید که به‌اندازه‌ی کافی استخوان ستون فقرات از این میمون وجود ندارد که به‌طور قطع نشان دهد که بخش تحتانی کمر او بلند و انعطاف‌پذیر بوده است. سرجیو المسیجا از موزه‌ی تاریخ طبیعی آمریکا در نیویورک می‌گوید که نتیجه‌گیری درمورد حرکت میمون تنها براساس شکل چند استخوان دشوار است. سال گذشته، او و همکارانش کشف کردند که روش مورد استفاده به‌وسیله‌ی گوریل‌ها برای عبور چهار دست و پا از مسیری کوهستانی، تنوع غیرمنتظره‌ای داشته است. او می‌گوید: این مساله در وضعیت بررسی فسیل‌های تکه‌تکه و تغییر شکل یافته چالش برانگیزتر می‌شود.
مطالعه‌ی جدید، چندین هفته پس از آن منتشر شد که گروه پژوهشی دیگری که بیگان نیز عضوی از آن‌ها بود، لگن 10 میلیون ساله‌ای را تشریح کردند که به میمون باستانی اروپایی دیگری یعنی روداپیتکوس هانگاریکوس ( Rudapithecus hungaricus ) تعلق داشت. ویژگی‌های لگن مذکور نشان می‌داد که قسمت تحتانی کمر این میمون باستانی نیز بلند و انعطاف‌پذیر بوده است. این امر نشان می‌دهد که او نیز ممکن است یکی از اعضای درخت دوپایان باشد. براساس این یافته‌ها، برخی پژوهشگران این احتمال را مطرح می‌کنند که شاید شامپانزه‌ها و گوریل‌های مشت‌پیما از یک جد دوپا تکامل پیدا کرده باشند و انسان‌های مدرن ممکن است دوپایی را مستقیما از جانورانی مانند دانویوس گوگنموس به ارث برده باشند. اما دیوید آلبا از موسسه‌ی دیرینه‌شناسی کاتالان در بارسلونا درمورد درنظر گرفتن راه رفتن دانویوس گوگنموس به‌عنوان حالت اولیه‌ی راه رفتن انسان‌تباران هشدار می‌دهد. او این تفسیر را مخصوصا با توجه به این موضوع که گروه بوهمه و بیگان هنوز تجزیه‌و‌تحلیل کاملی برای تعیین ارتباط احتمالی دانویوس گوگنموس و انسان‌تباران انجام نداده‌اند، درست نمی‌داند. دسیلوا می‌گوید فرض کردن یک خط مستقیم اجدای بین دانویوس گوگنموس و انسان‌تباران عاقلانه نیست زیرا دانویوس گوگنموس بسیار قدیمی‌تر از اولین فسیل‌های یافت‌شده‌ی انسان‌تباران است. البته او می‌گوید حتی اگر معلوم شود که این موجود در مسیر دوپا شدن انسان تباران قرار نمی‌گیرد، این کشف اهمیت دارد زیرا نشان می‌دهد که میمون‌ها در طول تکامل بیش از یک بار خصوصیت دوپایی را کسب کرده‌اند. میمون دانویوس گوگنموس می‌تواند سرنخ‌هایی را درمورد شرایطی که موجب شد میمون‌ها روی دوپای خود راه بروند، فراهم کند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مولفه های سازمانها و شرکتهای تک‌آور، آیا وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی می تواند تک‌آور باشد؟ | مسعود بابایی

آغاز واریز بیمه بیکاری کرونا از هفته آینده+ فیلم

الون ماسک از توئیتر خداحافظی کرد

محبوبیت ناگهانی برنامه حذف اپلیکیشن‌های چینی

بازار کساد موبایل در دوران کرونا

چند قابلیت جدید Google Maps پس از شیوع ویروس کرونا

رئیس گوگل خواستار برابری نژادی در امریکا شد

اجزای داخلی گوشی مرموز Mi Mix Alpha شیائومی به نمایش گذاشته شد

فروش سهام عدالت در کمترین زمان در سامانه کارگزاری کیان

اپل هزینه‌ی ارتقای حافظه رم را در مدل پایه مک بوک پرو 13 اینچی دوبرابر کرد

سیتروئن +C1 JCC با قیمت 14 هزار پوند معرفی شد

کاهش 2 درصدی نرخ بیکاری در چهارمحال و بختیاری

اختصاص 547 میلیارد تومان اعتبار تسهیلات کرونا به واحدهای آسیب دیده گلستان

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان: حفظ حقوق شهروندی مستلزم ارائه خدمات در کوتاهترین زمان است

عربستان قیمت فروش نفت به آسیا برای ماه ژوئیه را افزایش می‌دهد

طرح کهاب در 7 جایگاه‌ عرضه بنزین شهر مشهد اجرایی شد

تعیین نرخ خوراک پتروشیمی‌ها با توجه به تبعات اقتصادی کرونا بررسی شد

MSI از لپ‌تاپ Creator 15 رونمایی کرد

گوشی‌های اقتصادی گلکسی M01 و M11 معرفی شدند

آموزش ساخت شماره مجازی برای اپل آیدی

انتشار ویدیویی از ماکت‌های‌ سری آیفون 12

سرویس نقشه مایکروسافت بینگ از TomTom به‌عنوان سرویس اصلی داده نقشه استفاده می‌کند

iOS 13.5.1 با هدف غیرفعال‌سازی جیلبریک جدید منتشر شد

GPS بومی آماده ورود به فاز اجرایی با نصب در پنج نقطه کشور

اپل باگ امنیتی خطرناک دسترسی کامل به حساب کاربری را برطرف کرد

فولکس واگن 2/33 میلیارد دلار در چین سرمایه‌گذاری می‌کند

درباره عالیجناب واکمن؛ تهِ پرستیژ ما دهه شصتی‌ها

پانزدهمین مرحله از طرح " یارانه دستمزد" در خراسان جنوبی پرداخت شد

ثبت نام بیش از 6 هزار نفر مشمول بیمه بیکاری در ایلام

مدیرکل تعاون،کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی تاکید کرد: رفع مشکلات کارگری و تعاونی ها روزنه ای به سوی جهش تولید

سرپرست جدید اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان شرقی: با همراهی شرکای اجتماعی اقدامات لازم برای تثبیت اشتغال انجام می شود

راه اندازی سیستم آموزش مجازی در حوزه روابط کار و تشکلات در استان البرز

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی اردبیل عنوان کرد: ارتباطی ارزان، فوری و فراگیر رویکرد روابط عمومی های نسل نوین است

بیش از 3 هزار شرکت تعاونی فعال در استان یزد وجود دارد

رشد اقتصادی سال 98 با درآمدهای نفتی به مثبت 1.2 درصد رسید

اصلاح ساختار بودجه بر مبنای حذف نفت از اقتصاد به مجلس ارائه می‌شود

گفت‌وگوی تلفنی ترامپ و پوتین درباره بازار نفت

افزایش 400 هزار لیتری توزیع آب در غیزانیه اهواز

نمایشگاه دائمی خودکفایی برپا می‌شود

وضع اچ‌اس‌یی تأسیسات پایانه خارک بررسی شد

واگذاری مطالعات جامع 8 میدان نفت و گاز مناطق مرکزی

لزوم ایجاد بانک اطلاعاتی برای پروژه‌های پژوهشی منطقه ویژه

افتتاح مرکز رشد و فناوری مشترک پژوهشگاه نفت با همکاری دانشگاه قوچان

اورژانس حاد غیر تنفسی در بیمارستان نفت اهواز افتتاح شد

قدردانی از فعالیت‌های بهداشت و درمان نفت در مناطق نفت‌خیز جنوب

شیر ارتباطی خط لوله سوم به چهارم سراسری انتقال گاز ترمیم شد

پوشش حدود 7 کیلومتر از خطوط لوله نفت منطقه لرستان

همکاری‌ پژوهشگاه صنعت نفت با ستاد معاینه فنی ساختمان گسترش می‌یابد

منطقه عملیاتی نار و کنگان 300 بسته معیشتی میان نیازمندان توزیع کرد

پروژه جدید انبار نفت نوشیجان همدان آماده بهره‌برداری است