بازاریابی سیاسی

آخرين مطالب

AMD از محصولات جدید در خانواده تردریپر، رایزن و اتلون رونمایی کرد اخبار

AMD از محصولات جدید در خانواده تردریپر، رایزن و اتلون رونمایی کرد
  بزرگنمايي:

سیاست و بازاریابی - محصولات جدید AMD در خانواده‌های گوناگون رونمایی شدند که مسیر آن‌ها را در رقابت جدی‌تر در بازار پردازنده، هموارتر می‌کنند.

AMD از پردازنده‌های جدید خود در خانواده‌های تردریپر، رایزن و اتلون رونمایی کرد. تعدادی از پردازنده‌های جدید، دو محصول جدید از نسل سوم خانواده‌ی Threadripper با 24 و 32 هسته هستند. علاوه بر پردازنده‌های جدید، اخباری پیرامون خانواده‌های دیگر AMD نیز منتشر شد. غول پردازنده از نسخه‌ی آنلاک پردازنده‌ی اتلون نیز رونمایی کرد. همچنین اخبار منتشرشده تأیید می‌کنند که پردازنده‌‌ی 16 هسته‌ای رایزن 9 به‌نام 3950X هم در 28 نوامبر سال جاری معرفی خواهد شد. مقاله‌های مرتبط:
بررسی پردازنده AMD رایزن 5 3500X: امیدوارکننده اما خارج از دسترس AMD دوران طلایی را در دنیای پردازنده تجربه می‌کند
دو پردازنده‌ی جدید خانواده‌ی تردریپر، مهم‌ترین اخبار AMD بودند. نسخه‌ی 24 هسته‌ای جدید به‌نام 3960X و با قیمت 1،399 دلار به بازار عرضه می‌شود. این پردازنده با فناوری ساخت هفت نانومتری طراحی و ساخته شده است و 140 مگابایت حافظه‌ی کش دارد. سرعت کلاک پایه برای محصول 24 هسته‌ای، 3/8 گیگاهرتز عنوان شد که قابل ارتقاء تا 4/5 گیگاهرتز خواهد بود. نسخه‌ی 32 هسته‌ای تردریپر به‌نام 3970X رونمایی شد که با برچسب قیمتی 1،999 دلار به بازار عرضه می‌شود. عرضه‌ی پردازنده‌ی 32 هسته‌ای، به تمام حدس و گمان‌ها و نگرانی‌های بی‌موردی پایان داد که محصولی با بیش از 24 هسته‌ی پردازشی را برای AMD متصور نبودند. پردازنده‌ی جدید 3970X سرعت کلاک بین 3/7 تا 4/5 گیگاهرتز را ارائه می‌کند و دارای 144 مگابایت حافظه‌ی کش خواهد بود. AMD ادعا می‌کند محصولش 90 درصد سریع‌تر از 9980X عمل می‌کند. نتایج آزمایش، نشان‌دهنده‌ی عملکرد بهتری 49 درصدی در Cinebench R20، عملکرد بهتر 49 درصدی در V-Ray و 47 درصد امتیاز بهتر در Premier Pro و 36 تا 43 درصد عملکرد سریع‌تر در کامپایلرها هستند.
محصولات جدید AMD با پلتفرم جدید شرکت به‌نام TRX40 هماهنگ هستند و سوکت sTRX4 استفاده می‌کنند. استفاده از سوکت جدید بدین معنا خواهد بود که تراشه‌های X399 و سری Threadripper 2000 در آینده کاربرد کمتری خواهند داشت. ویژگی‌های پلتفرم جدید با خطوط PCIe بی‌شمار
محصولات جدید AMD با پهنای باند بسیار بالا در بخش PCIe همراه خواهند بود. شرکت ادعا می‌کند که در پلتفرم جدید، امکان استفاده از 72 خط PCIe وجود دارد. نقشه‌ی بلوکی که شرکت همراه‌با پردازنده‌های جدید منتشر کرد، نشان‌دهنده‌ی 48 خط PCIe 4.0 است که برای کاربرد عمومی قابل استفاده خواهند بود. جفت دیگر شامل چهار خط PCIe 4.0 برای NVMe کاربرد دارند یا می‌تون آن‌ها را به‌صورت دو خوشه‌ی چهار عددی از پورت‌های SATA استفاده کرد. اتصال بخش تراشه نیز با هشت خط PCIe 4.0 انجام می‌شود و درنهایت 64 خط از پردازنده‌ی مرکزی خواهیم داشت. بخش عمده‌ای از خصوصیات بالا مشابه با X399 است که آن هم مجهز به 64 خط PCIe خروجی از پردازنده بود. تنها تفاوت اصلی در پردازنده‌ی جدید، استفاده از PCIe 4.0 است که پهنای باند دوبرابری نسبت به PCIe 3.0 ارائه می‌کند. تفاوت دیگر در تعداد خطور PCIe 4.0 داخل تراشه دیده می‌شود. نقشه‌ی بلوک AMD هشت خط PCIe 4.0 را از تراشه‌ی TRX40 نشان می‌دهد که برای کاربرد عمومی استفاده می‌شوند. به‌علاوه هست خط دیگر هم وجود دارد که قابل تقسیم هستند. درمجموع شاهد 72 خط خواهیم بود، اما AMD ادعای 88 خط دارد. تنها با شمارش خطوط برعکس ارتباط تراشه‌‌ای، ادعای آن‌ها صحیح خواهد بود.
ثابت ماندن کانال‌های چهارگانه‌ی مخصوص رم
تعداد کانال‌‌های حافظه برای محصول جدید خانواده‌ی تردریپر ثابت خواهد ماند. چهار کانال DDR4 برای هر دو پردازنده اعلام شد. کارشناسان قبلا تخمین زده بودند که AMD طراحی هشت کاناله‌ را عرضه می‌کند تا با پردازنده‌ی 64 هسته‌ای آتی هماهنگ باشد. البته شرکت در اخبار جدید هیچ اطلاعی از چنین رویکردها یا محصولاتی منتشر نکرد. فراموش نکنید که استفاده از هشت کانال حافظه احتمالا نیازمند پلتفرم جدید باشد. به‌هرحال تردریپر فعلا تنها با کانال‌های چهارگانه عرضه خواهد شد. شایعه‌های قبلی ادعا می‌کردند که محصول 64 هسته‌ای به‌نام 3990X سال آینده‌ی میلادی به بازار عرضه می‌شود.
ادعای سرعت بالا از سوی AMD
AMD همیشه در تعداد هسته‌ها نسبت به خانواده‌ی رقیب Core i9 برتری داشته است. اکنون با هسته‌های پربازده بیشتر Zen 2 در Threadripper 3000، کارایی و قدرت محصولات آن‌ها بیشتر هم خواهد بود. به‌عنوان مقال AMD می‌گوید که تردریپر 3970X با 32 هسته‌ی پردازشی‌، در بنچمارک Cinebench تا 90 درصد سریع‌تر از پردازنده‌ی 18 هسته‌ای Core i9-9980XE عمل می‌کند. نسخه‌ی 24 هسته‌ای نیز تا 54 درصد عملکرد بهتری نسبت به بهترین پردازنده‌ی Core i9 دارد. AMD همچنین ادعا می‌کند که محصولات جدید در کامپایل‌های کرومیوم، آنریل انجین، ادوبی پریمیر سی‌سی (22 درصد) و رندر V-Ray (حدود 24 درصد) عملکرد بهتری نسبت به برترین نسخه‌های Skylake-X خواهند شد. AMD ادعا می‌کند محصولات جدید در اکثر بنچمارک‌ها، رقیب را شکست می‌دهد
در بحث مقایسه‌ی پردانده‌های دو رقیب قدیمی، شایان ذکر است که Core i9-9980XE برترین محصول پیشتار اینتل محسوب نمی‌شد. آن‌ها در ماه اکتبر پردازنده‌ی Core i9-10980XE را با قیمتی بسیار پایین معرفی کردند. اکنون نسخه‌ی 18 هسته‌ای از 9980XE با قیمت 1،919 دلار و نسخه‌ی 18 هسته‌ای 10980XE با قیمت 979 دلار در آمازون به فروش می‌رسد.
رقابت میان غول‌های پردازنده باعث شد تا اینتل کاهش قیمت شدیدی در پردازنده‌های خود لحاظ کند. ازطرفی اکنون محصولات جدید AMD، بخش گران‌تر بازار را نشانه گرفته‌اند؛ درنتیجه برای کاربرانی که نسبت قیمت را با تعداد رشته‌های پردازشی مقایسه می‌کنند، Core i9 نسبت به Threadripper برتری دارد. البته AMD ادعا می‌کند که Core i9 هیچ‌گاه توانایی رقابت با پردازنده‌های حرفه‌ای آن‌ها را ندارد و یک محصول 750 دلاری 16 هسته‌ای همچون Ryzen 9 3950X برای رقابت با آن‌ها کافی است. تاریخ عرضه‌ی Ryzen 9 3950X
خبر مهم دیگر AMD در بازار پردازنده، تاریخ عرضه‌ی محصول 16 هسته‌ای یعنی Ryzen 9 3950X بود. آن‌ها 25 نوامبر برابر با چهارم آذرماه را به‌عنوان تاریخ نهایی عرضه‌ی محصول جدید اعلام کردند. البته اخبار قبلی، عرضه‌ی این پردازنده را در ماه سپتامیر تخمین می‌زدند که دچار تأخیر شد. AMD می‌گوید در دوره‌ی تأخیر، قابلیت جدید مصرف اقتصادی (Eco Mode) را به محصوا خود افزوده است. مصرف اقتصادی به کاربر امکان می‌دهد تا توان طراحی گرمایی (TDP) را از 105 وات به 65 وات کاهش دهد. AMD می‌گوید حالت جدید، کارایی نزدیک به 77 درصد را همراه‌با 44 درصد کاهش مصرف انرژی و هفت درصد گرمای کمتر را به کاربر ارائه می‌کند. خاموش و روشن کردن قابلیت مذکور، در ابزار Ryzen Master جدید در اختیار کاربر خواهد بود.
AMD می‌گوید حالت اقتصادی بنا بر درخواست کاربران به پردازنده‌ی جدید اضافه شد که محصول را برای کاربری‌هایی همچون کامپیوتر مخصوص سینمای خانگی تهیه می‌کردند. چنین کاربردهایی امکانات کمتری در کاهش دما و صدا به کاربر می‌دهند. شرکت سازنده می‌گوید حالت اقتصادی در در محصولات 105 واتی دیگر رایزن هم استفاده خواهد شد. به‌علاوه حالت اقتصادی، توان طراحی گرمایی پردازنده‌های 95 واتی را به 65 وات کاهش می‌دهد و در نسخه‌های 65 واتی نیز کاهش مصرف را تا 45 وات به‌همراه خواهد داشت. در ادامه‌ی اخبار پیرامون محصول جدید AMD‌ در خانواده‌ی رایزن، مقایسه‌ای نسبی با رقبا هم انجام شد. آمارها نشان می‌دهد 3950X با پردازنده‌ی 500 دلاری هشت هسته‌ای Core i9-9900K برابری می‌کند، اما AMD آن را قابل رقابت با Core i9-9920X هزار دلاری می‌داند. تولید محتوا، بخش عمده‌ای از کارایی‌ محصولات 16 هسته‌ای Ryzen 9 3900X را تشکیل می‌دهد. محصول 500 دلاری، Ryzen 9 3900X در تولید محتوا و وظایف نیازمند پردازش چندرشته‌ای با Core i9-9900KS برابری می‌کند؛ درنتیجه با عرضه‌ی محصول 16 هسته‌ای جدید، می‌توان پیروزی مجددی را برای AMD متصور شد.
پردازنده‌ی اتلون جدید با قابلیت اورکلاک
قطعا همه‌ی کاربران توانایی خرید پردازنده‌ی 32 هسته‌ای Threadripper 3970X را با برچسب قیمتی دو هزار دلار، ندارند. حتی خرید پردازنده‌ی 750 دلاری Ryzen 9 3950X نیز برای همه ممکن نیست. AMD باتوجه به همین حقایق بازار، پردازنده‌ی کامپیوتر شخصی جدیدی را در دسته‌ی اقتصادی معرفی کرد: نسخه‌ی جدید از Athlon 3000G با قابلیت اورکلاک. پردازنده‌ی جدید خانواده‌ی اتلون مجهز به دو هسته با رشته‌های پرداشی متقارن چندگانه خواهد بود. به‌علاوه این محصول 50 دلاری مجهز به گرافیک Radeon Vega 3 هم می‌شود. تراشه‌ی مذکور سرعت کلاک 3/5 گیگاهرتز خواهد داشت و قطعا قابل اورکلاک است. AMD تخمین می‌زند که پردازنده‌ی 50 دلاری 3000G با نسخه‌ی 60 دلاری دوهسته‌ای اینتل به‌نام Pentium Gold G5400 برابری کند. شرکت سازنده اطلاعات زیادی از جزئیات معماری منتشر نکرد، اما کارشناسان استفاده از فرایند تولید 12 نانومتری براساس معماری +Zen را تخمین می‌زنند. AMD ادعا می‌کند که محصولش در آزمایش کاربردهای روزمره و همچنین بازی، محصول اینتل را شکست می‌دهد. زمان عرضه‌ی نهایی 3000G نیز 19 نوامبر برابر با 28 آبان بیان شد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

علی ‎بابا در سودای سبقت از آمازون

بازی‌های جدیدی برای Xbox Game Pass معرفی شد

بررسی ردمی 8A‌ شیائومی

منتظر عرضه بازی Avatar باشید

کناره گیری بنیانگذاران گوگل از مدیریت شرکت آلفابت

قیمت انواع هارد دیسک اکسترنال در بازار

تریلر فصل اول بازی Call of Duty: Modern Warfare منتشر شد

پوستر رسمی ردمی K30 نسخه 5G منتشر شد

اتحادیه اروپا در مورد فیس بوک تحقیق می کند

تازه‌ترین گزارش از سهم بازار اپراتورهای تلفن همراه

وزیر ارتباطات پاسخ پیامک‌های مردمی را داد!

مدیرعامل یوتیوب از عملکرد سایتش دفاع کرد

بررسی گلکسی واچ اکتیو 2 سامسونگ

آخرین قیمت انواع ارزهای دیجیتال در بازار

بهترین موبایل‌هایی که با کم‌تر از 2 میلیون تومان می‌توانید بخرید

برنامه اینتل برای افزایش کارایی پردازنده‌های خود

40 درصد خریدهای بلک فرایدی با گوشی انجام شد

فرصت مجدد مایکروسافت به کاربران ویندوز 7

نسخه اولیه سند راهبری اینترنت اشیا تدوین شد

وزیر ارتباطات: جمع‌بندی خسارات قطع اینترنت در حال انجام است

قیمت انواع فلش مموری و کارت حافظه در بازار

هشدار به استفاده کنندگان از موبایل هنگام رانندگی

سنگاپور خبرهای جعلی فیسبوک را نشانه گذاری می کند

صدرنشینی آمازون در بازار بلندگوهای هوشمند

فروش وسایل الکترونیکی بدون نرم افزار‌های بومی در روسیه ممنوع شد

افت سهم بازار ویندوز 10 و ثبات سهم مرورگرها

AMD روز به روز محبوب‌تر می شود

پاناسونیک در حال کوچک شدن است

قفل هوشمندی که امنیت خانه را تضمین می کند

مایکروسافت: ما در نسل نهم سونی را غافلگیر خواهیم کرد

هوش مصنوعی از پارک ملی استرالیا حفاظت می کند

منتظر آغاز فصل 6 بازی Clash Royale باشید

توطئه خاموش برای قتل مک‌بوک!

تولید رایانه بند انگشتی بدون نیاز به باتری!

حجره‌داران اینستاگرام

اپل ذخیره سازی قطعات آیفون SE2 را شروع کرد

بررسی SSD اینترنال سامسونگ 970 پرو

اینتل شرکت کوالکام را به رفتار ضدرقابتی و انحصارطلبانه متهم کرد

قیمت روز گوشی موبایل در 10 آذر

ایراد بزرگ جغرافیایی نقشه اپل، رفع می‌شود

عرضه‌ی بازی Final Fantasy XIV در هاله‌ای از ابهام

موجودی هدست‌های واقعیت مجازی Valve به اتمام رسیده است

قطعی اتصال برنامه‌های فیس‌بوک در روز جشن شکرگزاری

کلاهبرداری فیشینگ پیچیده‌تر شد

آمار باورنکردنی فروش یک بازی موبایل پس از 6 سال

جزئیات اینترنت جبرانی برای مشترکان موبایل

منتظر یک سیستم‌عامل جدید موبایل باشید

انگشت اتهام اینتل به سوی کوالکام

بازار گوشی موبایل آرام گرفت

عمر باتری پیکسل 4 مشخص شد