بازاریابی سیاسی

آخرين مطالب

اقدامات انجام گرفته مرتبط با اینترنت 5G در ایران نکات خواندني

اقدامات انجام گرفته مرتبط با اینترنت 5G در ایران
  بزرگنمايي:

سیاست و بازاریابی - باشگاه خبرنگاران / در حالی که شبکه‌های ارتباطات سیار نسل اول و دوم بر روی خدمات صوتی تمرکز داشتند، تمرکز شبکه‌های ارتباطات سیار نسل سوم و چهارم (3G و 4G) به سمت داده و خدمات پهن‌باند سوق یافته و در آینده نیز تمرکز ارتباطات سیار نسل پنجم(5G) در جهت خدمات پهن‌باند ادامه خواهد داشت و انتظار می‌رود که گستره وسیعی از کاربردها را پشتیبانی کند.
دکتر وحید عابدی‌فر، پژوهشگر و مشاور پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات وزارت ارتباطات به فعالیت‌های حاکمیتی صورت گرفته‌ مرتبط با 5G در ایران در سال‌های اخیر پرداخت‌. وی صحبت‌هایش را اینطور آغاز کرد: در سالیان اخیر، مجموعه نهادها و ارگان‌های حاکمیتی کشور به تناسب جایگاه و اهمیت فناوری 5G، اقدامات و فعالیت‌های متنوعی را در این حوزه به انجام رسانده و در حال پیگیری برنامه‌های خود در این زمینه هستند.
عابدی‌فر افزود: باید یادآور شد که نهادهای غیردولتی اعم از اپراتورهای ارتباطی، بازیگران حوزه فاوا و دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی نیز اقدامات گسترده و مختلف مرتبط با 5G را پیگیری می‌نمایند و به دلیل تنوع و تکثر این اقدامات، در صحبت‌هایی که در ادامه خواهم داشت صرفاً به ذکر فعالیت‌های نهادهای حاکمیتی می‌پردازم.
این پژوهشگر حوزه فناوری ادامه داد: مرکز پژوهش‌های مجلس در سال 93 گزارشی تحلیلی با عنوان "شبکه‌های مخابراتی سیار نسل پنجم" منتشر‌کرد که در آن، ابتدا به بیان دورنمای کوتاهی از پیشرفت فناوری‌های مورد استفاده در صنعت ارتباطات پرداخته شده و سپس، اهمیت، مزایا و کاربردهای فناوری نسل پنجم و فعالیت برخی از کشورها در این حوزه مورد بررسی قرار گرفته است؛ همچنین، این نهاد در سال 95 گزارشی در مورد "اینترنت اشیا" منتشر کرده که ارتباط تنگاتنگی با توسعه 5G دارد. او افزود: در میان پروژه‌های مطرح در حوزه اینترنت اشیا در ایران، از سامانه اطلاعات سلامت و سامانه پرونده الکترونیک سلامت (طرح سپاس) نام برده شده است.
عابدی‌فر در خصوص اقدامات نهاد زیاست جمهوری در این حوزه گفت: همایش بین‌المللی ارتباطات نسل پنجم یا "تهران 5G" در تاریخ 26 مهرماه 95 از طرف مرکز فناوری اطلاعات، ارتباطات و امنیت نهاد ریاست جمهوری و در مرکز همایش‌های بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران برگزار شد؛ در این کنفرانس یک‌روزه، سخنرانان مختلف داخلی و خارجی از میان مدیران اپراتورهای مخابراتی، اساتید دانشگاه، صاحب‌نظران بین‌المللی در زمینه استانداردگذاری 5G و نمایندگان انجمن‌های بین‌المللی، در خصوص فناوری، فرصت‌ها و چالش‌های نسل پنجم ارتباطات سیار به سخنرانی پرداختند.
وی افزود: پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات (مرکز تحقیقات مخابرات ایران)، یکی از قدیمی‌ترین نهادهای پژوهشی حاکمیتی در حوزه فاوا و مشاور تحقیقاتی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به شمار می‌رود و از مأموریت‌های اصلی این پژوهشگاه کمک به رشد و ارتقای وضعیت دانش، فناوری و نوآوری کشور از طریق بسترسازی و فعالیت‌های همراستا با اولویت‌های تعیین‌شده در اساسنامه، احکام و اسناد بالادستی کشور است. پژوهشگر پژوهشگاه ICT در ادامه صحبت‌های خود به صورت موردی به برخی اقدامات انجام شده در این حوزه در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات پرداخت.
اقدامات حاکمیتی انجام گرفته مرتبط با اینترنت 5G در ایران

1- شناسایی و تحلیل فناوری‌ها و جهت‌گیری‌های مرتبط با نسل پنجم
دکتر عابدی‌فر در این خصوص توضیح داد: این پروژه تحقیقاتی در سال 93 انجام شده و در آن، با توجه به اطلاعات و مستندات موجود در آن مقطع زمانی، موضوعات زیر مورد بررسی و تحلیل قرار گرفت:
مطالعه وضعیت در حوزه 5G در کشورهای مختلف و ضرورت حرکت به سمت 5G؛
بررسی روند استاندارسازی 5G؛
ساختار، خصوصیات و قابلیت‌های فنی و سرویس‌های 5G؛
جهت‌گیری‌های محتمل برای پیاده‌سازی 5G
2- همایش نسل پنجم شبکه ارتباطی
وی گفت: همایش "فرصت‌ها، چالش‌ها و رویکردهای نسل پنجم ارتباطات" با هدف بررسی رویکرد صنعت مخابرات کشور در گذر به نسل آینده ارتباطات، در خرداد ماه 94 در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد؛ این همایش با حضور مسئولان بخش دولتی از جمله ریاست پژوهشگاه، ریاست سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، مدیران اپراتورهای کشور و تأمین‌کنندگان بین‌المللی تجهیزات مخابراتی، اساتید و دانشجویان دانشگاه‌ها و کارشناسان مراکز پژوهشی به بررسی و تبادل نظر پیرامون آخرین دستاوردهای حوزه 5G پرداخت.
3- رصد فناوری و تدوین برنامه جامع توسعه شبکه 4G و 5G
عابدی فر در خصوص این مورد گفت: پروژه "رصد فناوری و تدوین برنامه جامع توسعه شبکه 4G و 5G" به‌عنوان زیرمجموعه طرح کلان 5G از خرداد ماه 1395 در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات آغاز شده و در اردیبهشت 1396 به اتمام رسید. در این دوره حدوداً یکساله، تیم‌های فنی، اقتصادی، کسب‌وکار، اجتماعی و حقوقی فعالیت داشتند و بر این نکته تأکید شده که برای بهره‌برداری حداکثری از مزایای 5G لازم است همه بخش‌ها در کنار هم و با همکاری همدیگر به سمت این فناوری گام بردارند. در همین راستا، پیشنهادات مختلفی از قبیل تشکیل کمیته‌های راهبری و بین‌بخشی با مشارکت همه ذی‌نفعان 5G ارائه شده تا اقدامات برنامه‌ریزی‌شده، با همکاری همگان پیش برده شود.
4- فروم نسل پیشرو ارتباطات ( فروم 5G)
وی افزود: یکی از اهداف اصلی طرح 5G در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، ایجاد همسویی بین سیاست‌گذاری‌های بخش دولتی، اقدامات بخش خصوصی و شرکت‌های داخلی و همچنین فعالیت‌های مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی در زمینه توسعه نسل پنجم شبکه‌های ارتباطی بوده است. در همین راستا فروم نسل پیشرو ارتباطات (فروم 5G)، در این پژوهشگاه با حضور بسیاری از صاحب‌نظران، فعالان و بازیگران حوزه‌ی فاوا به خصوص 5G اعم از اپراتورهای موبایل، نهاد رگولاتوری، تولیدکنندگان و فروشندگان تجهیزات مخابراتی، اساتید دانشگاه و مراکز تحقیقاتی و مدیران سازمان‌های دولتی در حوزه فاوا از تابستان سال 95 تشکیل‌شده است.
این کارشناس حوزه ارتباطی گفت: از میان مأموریت‌های فروم 5G، می‌توان از جهت‌دهی و حمایت هدفمند، شناخت فرصت‌های اقتصادی و اجتماعی در پیش رو، هماهنگی فعالیت‌های داخلی، گسترش همکاری‌های بین‌المللی و اطلاع‌رسانی در حوزه 5G نام برد. شایان ذکر است که جلسات فروم با حضور ذی‌نفعان حوزه 5G به تناوب در محل پژوهشگاه تشکیل شده و تاکنون 38 جلسه آن برگزار شده است.
5- مطالعه و بررسی نسل پنجم ارتباطات سیار و نحوه ارائه خدمات آن در کشور
عابدی فر افزود: این پروژه راهبردی از تیرماه 96 تا اسفند 97 به کارفرمایی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و مجری‌گری پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات به انجام رسید. در مدت اجرای این پروژه، حوزه‌های متنوعی اعم از فنی، حقوقی، مالی و اقتصادی جهت ارائه خدمات مبتنی بر 5G در کشور پوشش داده شدند و پیشنهادات مربوطه در اختیار سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی قرار گرفته است.
6- بستر نرم‌افزاری 4G با رویکرد 5G
وی ادامه داد: در این پروژه، شبکه LTE شامل هسته (EPC) و ایستگاه پایه (eNB) بصورت نرم‌افزاری پیاده شد تا ضمن تأمین یک بستر انعطاف‌پذیر، مقدمات لازم برای آزمون قابلیت‌ها و سرویس‌های 5G انجام شود. در آزمایشاتی که بر روی این بستر اجرا شده، سرعت دانلود 17 مگابیت بر ثانیه برای مشترکین فراهم شده و از طریق شبکه IoT متصل به این بستر و جریان ویدیوی زنده، می‌توان موارد کاربردی همچون نظارت هوشمند را محقق نمود. مراحل اجرایی این پروژه از تیرماه 96 تا تیرماه 97 به طول انجامیده است.
7- طراحی و پیاده‌سازی نرم‌افزاری شبکه LTE مجهز به هوش مصنوعی با رویکرد 5G و قابلیت خودسازماندهی (SON) در بخش دسترسی رادیویی
عابدی فر در انتهای صحبت‌های خود پیرامون این پروژه گفت: پروژه شبکه خودسازمانده (SON) همراه با هوش مصنوعی با رویکرد 5G (به عنوان یکی از پروژه‌های تعریف‌شده ذیل نقشه راه 5G) در صدد طراحی و پیاده‌سازی شبکه LTE بصورت نرم‌افزاری و مجازی‌سازی‌شده است که در آن از الگوریتم‌های هوش مصنوعی و یادگیری ماشین برای ارتقای مدیریت اتوماتیک شبکه مبتنی بر SON استفاده می‌شود. این پروژه از تاریخ بهمن ماه 97 در حال اجراست و یکی از اهداف آن، ایجاد هوشمندی، تطبیق‌پذیری و انعطاف لازم در مدیریت شبکه برای های آتی (5G) است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

آخرین به روزرسانی پیکسل شامل چه ویژگی هایی می شود؟

افشای تصمیم جنجالی هواوی که عملی نشد

قیمت گلکسی های جدید سامسونگ فاش شد

شرکت شیائومی چهارمین گوشی‌ساز برتر جهان شد

رئیس ایکس باکس پروژه اسکارلت را به خانه برد

Asus ROG Phone II؛ تلفن گیمینگی که محدودیت‌ها را کنار می‌زند

سرنوشتی مشابه آیفون های جدید در انتظار گلکسی های سامسونگ

کنسول‌های بازی نسل جدید را بشناسید

چرا شارژ گوشی هوشمند من زودتر از حد معمول خالی می‌شود؟

چیپست اپل A14 در قلب آیفون 12 خواهد تپید

ظاهر احتمالی Dualshock 5 افشا شد

آخرین تصاویر Vivo X30 نشان از رابط کاربری جدید دارد

نام ریزمعماری گرافیکی آتی انویدیا انتخاب شد

سرنوشت Baraka؛ جنگجوی بی رحم Mortal Kombat چه شد؟

اینترنت 5G در ایران؛ زمان عرضه نسل پنجم اینترنت در کشور

منطقه‌ی امن دیگر در بازی PUBG معنایی ندارد

حرفه‌ای‌ترین گیمر دنیا با یک دست سخت‌ترین بازی‌ها را می‌برد!

کنترلر پلی استیشن 5 انقلاب بزرگی ایجاد می‌کند

اپل در فروش گوشی های رده بالا بی‌رقیب است

اکسپریا 3 سونی در Geekbench ظاهر شد

وابستگی شدید ارتش آمریکا به شرکت‌های بزرگ تکنولوژی

جزئیات جدیدی از دوربین سامسونگ گلکسی S11 پلاس فاش شد

منقطه‌ی امن دیگر در بازی PUBG معنایی ندارد

اولین بسته الحاقی بازی Tropico 6 منتشر شد

سلاح مخفی AMD علیه کارت‌های گرافیک اقتصادی انویدیا چیست؟

قیمت گلکسی A51 و گلکسی A71 سامسونگ فاش شد

ایسوس از سری جدید اسمارت‌فون‌های قدرتمند راگ‌فون 2 رونمایی کرد

مک بوک پرو جدید اپل از فردا قابل سفارش خواهد بود

سوکت AM5 با پردازنده‌های Ryzen 5000 معرفی می‌شود

اپل واچ به‌ کمک بیماران پارکینگسون می آید

ایربادز ریلمی به زودی رونمایی می شود

باتری آیفون 2020 بزرگتر از آیفون های قبلی خواهد بود

فروش نینتندو سوییچ از فروش کلی پلی‌استیشن 3 عبور کرد

3 مدیر ارشد اجرایی سامسونگ به زندان افتادند

پشتیبانی از ویندوز 10 موبایل به پایان راه رسید

اشتباه مهلک امنیتی برای موبایل

ارتقای قابلیت کنترل توسط والدین در سیستم عامل به روزشده اپل

بتسدا توسعه‌ی بازی کارتی The Elder Scrolls را متوقف کرد

کاربران اندروید 8 به بعد مراقب باشند

سیستم عامل HarmonyOS سال 2020 به گوشی‌های هوشمند هواوی می‌آید

ایکس‌باکس نسل بعد ممکن است یک مدل ارزان هم داشته باشد

اولین تصاویر واقعی گلکسی S11 سامسونگ لو رفت!

پتنت دوربین سلفی زیر صفحه نمایش شیائومی منتشر شد

فناوری جدید کنترلرهای PS5 «انقلابی بزرگ» ایجاد خواهد کرد

بهترین بازی‌های سال 2019 بر اساس میانگین امتیاز

آیا آیفون و آیپد به آنتی ویروس احتیاج دارند؟

قابلیت جالب Vivo X30 برای به اشتراک گذاری نمایشگر گوشی

گوشی‌های هوشمند تا چه اندازه باعث آسیب فیزیکی به شما می‌شوند؟

کنفرانس عجیب اینتل برای نمایش برتری‌ها در برابر AMD Ryzen

رقیب فنلاندی آیفون به سرانجام نرسید