بازاریابی سیاسی

آخرين مطالب

7 فناوری که می‌تواند زندگی‌مان را در سال 2020 متحول کند استارت آپ

7 فناوری که می‌تواند زندگی‌مان را در سال 2020 متحول کند
  بزرگنمايي:

سیاست و بازاریابی - ایرنا / ما در میانه چهارمین انقلاب صنعتی هستیم. در دوره‌ای که فناوری‌های گوناگون سریع‌تر از هر زمان دیگری در حال پیشرفت هستند. آن‌قدر سریع که اگر شرکت‌ها و افرادی که با روند رو به رشد تکنولوژی خود را تغییر ندهند در معرض خطر و ورشکستگی قرار می‌گیرند. شناختن جریان‌های اصلی تغییرات فناورانه به افراد و مشاغل کمک می‌کند تا به دنبال فرصت‌های بیشتری برای رشد باشند.
هوش مصنوعی
هوش مصنوعی یکی از تحول‌برانگیزترین تکنولوژی‌های دوران ما است و اکثر شرکت‌ها با هدف پیشرفت در کسب و کار خود و جلب رضایت مشتری به دنبال استفاده از این فناوری هستند. فراگیر شدن استفاده از هوش مصنوعی در سال 2020 هم ادامه پیدا می‌کند. استفاده از هوش مصنوعی برای بیشتر کسب‌وکارها گران تمام می‌شود؛ به همین دلیل بیشتر اپلیکیشن‌های هوش مصنوعی در قالب پلتفورم و به عنوان سرویس ارائه می‌شوند. در این شیوه، داده‌های ما وارد هوش مصنوعی می‌شوند و ما تنها هزینه الگوریتم یا منابع کامپیوتری‌ای را می‌پردازیم که از آن ها استفاده می کنیم. در حال حاضر آمازون، گوگل و ماکروسافت چنین پلتفورم‌هایی را در اختیار دارند و با اهداف تخصصی مورد استفاده شرکت‌ها قرار می‌گیرند. این یعنی در آینده‌ای نزدیک هیچ عذری برای استفاده نکردن از هوش مصنوعی پذیرفتنی نیست.
اتومبیل‌های خودران
درست است که چند سالی از اختراع اتومبیل‌های خودران یا بدون راننده می‌گذرد اما جابه‌جا شدن با این خودروها یاحتی دیدن آن‌ها در خیابان برای ما عادی نشده است. در سال 2020 باید منتظر پیشرفت‌های هیجان‌انگیزی در حوزه خودروهای خودران باشیم. مدیران شرکت تسلا انتظار دارند که در سال 2020 یک اتومبیل کاملاً خودران بسازند و سطح جدیدی از یک خودرو هوشمند ارائه بدهند. این یعنی خودرویی که نه تنها راننده ندارد بلکه دیگر سیستم‌های داخل خودرو به شکلی طراحی می‌شوند که عملکردشان وابسته به رانندگی نباشد. با این وجود روشن کردن سیستم‌هایی از قبیل نمایشگر، سیستم‌های امنیتی، ضبط خودرو و سایر امکانات خودرو به روشن یا خاموش بودن آن وابسته نیست. به‌تازگی شرکت وایمو یک مجموعه تاکسی خودران درکالیفرنیا راه‌اندازی کرده است که در ماه اول بیش از 6200 نفر را جابه‌جا کرده‌اند. تغییرات در سیستم اتومبیل‌های خودران فقط شامل خودروهای سواری نمی‌شود، بلکه این تغییرات در کامیون‌ها، خودروهای نظامی و باربری ایجاد می‌شود.
پزشکی شخصی و پیش‌بینی‌کننده
تحولات در فناوری‌های حوزه سلامت اتفاق می‌افتند بسیار زیاد است. جمع‌آوری داده‌ها از چیزهایی که می‌پوشیم (مانند ساعت‌های مچی هوشمند) این امکان را فراهم می‌کند تا عوامل تهدید کننده سلامتی را پیش از اینکه تبدیل به یک بیماری جدی شوند شناسایی کنیم. با پیشرفت این نوع از فناوری‌ها، سلامت تبدیل به یک امر شخصی می‌شود؛ یعنی هر شخص می‌تواند تبدیل به پزشک تشخیصی خودش شود. این تکنولوژی به پزشکان هم کمک می‌کند تا در تجویز دارو و شیوه‌های درمان دقت بیشتری داشته باشند و بر اساس داده‌هایی که وسایل هوشمند از بیمار جمع‌آوری کرده‌اند درمان‌های هدفمندتری را دنبال کنند. در سال 2020 شاهد اپلیکیشن‌های جدیدی خواهیم بود که در حوزه پیش‌بینی بیماری‌ها و معرفی درمان‌های شخصی‌ و مؤثرتر فعالیت خواهند کرد.
بینایی رایانه‌ای
در اصطلاحات کامپیوتری منظور از بینایی رایانه‌ای سیستم‌هایی است که می‌توانند آیتم‌ها، مکان‌ها، اشیا و افراد را به کمک تصاویر، رویت‌پذیر کنند. به کمک این فناوری، دوربین تلفن‌های هوشمند این قابلیت را پیدا می‌کنند که تشخیص دهد کدام بخش تصویر گرفته شده صورت یک انسان است یا یک شیء است. این فناوری می‌تواند جست‌وجوی تصویری گوگل را تقویت کند. در سال 2020 باید انتظار داشته باشیم که رایانه‌ها به این ابزارها مجهز شده و توان دید آن‌ها بالاتر برود. یک اتومبیل خودران باید بتواند خوب ببیند و اشیا و چیزهای سر راهش را تشخیص دهد و راه خود را هم پیدا کند. این فناوری چنین امکانی را فراهم می کند. خطوط تولید کارخانه‌ها به کمک این فناوری مشکلات محصول تولید شده را بهتر تشخیص خواهند داد و دوربین‌های امنیتی می‌توانند می‌توانند هر اتفاق غیر عادی‌ای را به ما هشدار دهند بدون اینکه نیاز باشد مدام آن‌ها را زیر نظر بگیریم. این فناوری توانایی تشخیص چهره را دارد و ما در سال 2020 چیزهای زیادی از آن خواهیم شنید. البته بحث‌های زیادی درباره خطر نقض حریم خصوصی به وسیله این فناوری وجود دارد چراکه به دولت‌ها در کنترل افراد و زندگی خصوصی آن‌ها کمک می‌کند.

اینترنت نسل 5 (5G)
اینترنت نسل 5 سرعتی فوق‌العاده‌ای برای بارگذاری و بارگیری دارند. اینترنت نسل 5 برای اولین بار در سال 2019 مورد استفاده قرار گرفت اما هنوز هم گران است و در جاهای محدودی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در سال 2020 احتمالاً اینترنت نسل 5 فراگیر شده و در دسترس همه قرار می‌گیرد. به کمک اینترنت نسل 5 می‌توان از فیلم‌ها و موسیقی‌های باکیفیت استفاده کرد. با بالا رفتن سرعت، اینترنت همراه کارآمدتر شده و به‌صورت گسترده در مشاغل و خانه مورد استفاده قرار می‌گیرد. سرعت بالای اینترنت نسل 5 این امکان را به ربات‌ها، ماشین‌ها و وسیله‌های اتوماتیک می‌دهد که داده‌های بیشتری جمع‌آوری، تجزیه و تحلیل کنند. پیشرفت در این مسیر به پیشرفت در حوزه اینرنت اشیا و اتومبیل‌های هوشمند ختم می‌شود.
واقعیت گسترش‌یافته (XR)
واقعیت گسترش یافته، واقعیت تعمیم‌یافته یا XR یک فناوری نوپدید است که کارشان ایجاد تجربه غرق شدن در دنیای دیجیتال است. به طور تخصصی‌تر این اصطلاح شامل واقعیت افزوده، واقعیت مجازی و واقعیت مختلط می‌شود. واقعیت مجازی (VR) یک تجربه غرق‌شدگی کامل را تولید می‌کند به‌طوری‌که با استفاده از یک هدست می‌توان وارد یک دنیای کامپیوتری شد. واقعیت افزوده (AR) بر اشیاء دیجیتالی تکیه دارد. این تکنولوژی به واقعیت موجود امکانات بیشتری می‌افزاید. این تکنولوژی پل ارتباطی بین دنیای واقعی و دنیای مجازی است. با این تکنولوژی می‌توان تصاویر دیجیتالی را با کمک دوربین تلفن هوشمند روی دنیای واقعی سوار کرد. در واقعیت مختلط (MR) نسخه پیشرفته‌تر واقعیت افزوده است از طریق این تکنولوژی می‌توان تعاملی بین اشیاء دیجیتالی و دنیای واقعی برقرار کرد؛ برای مثال می‌توان اشیاء دیجیتالی را در اتاقی که قرار داریم جای دهیم و از آن استفاده کنیم. این تکنولوژی‌ها چند سالی است که وارد دنیای ما شده‌اند اما غالباً در حوزه بازی‌هایی مثل Pokemon Go به کار گرفته شده‌اند. انتظار می‌رود که در سال 2020 این تکنولوژی‌ها به طور وسیع درحوزه آموزش و مشاغل مورد استفاده قرار گیرند.
فناوری زنجیره بلوکی یا بلاکچین
سال 2020 سالی است که این فناوری کمتر شناخته شده وارد زندگی ما می‌شود. این فناوری یک سیستم ثبت داده‌ها است که برای ثبت انواع تراکنش‌ها به کار می‌رود (از تراکنش‌های بانکی گرفته تا اسناد و مدارک و پیام‌های شخصی) این فناوری به شدت رمزگذاری شده و غیرقابل ردگیری است. ویژگی این فناوری این است که بدون نیاز به یک مدیر یا صاحب اختیار مرکزی، کار می‌کند. معروف‌ترین الگوی استفاده از این تکنولوژی را در ارز دیجیتال یا بیت‌کوین می توان دید. در این تکنولوژی همه به داده‌ها دسترسی دارند و در عین حال شبکه در اختیار و کنترل هیچ فرد خاصی نیست.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تصاویری از جعبه گشایی ردمی K30 به بیرون درز کرد

ویندوز 10 موبایل فردا به آخر خط می‌رسد

پیشرفت دنیای تراشه سریع‌تر از گذشته

اولین کیف پول بیت کوین در مدار زمین قرار گرفت

خودرو‌های قدیمی ماندگار و بدون جانشین بازار ایران

اولین پلتفرم واقعیت ترکیبی 5G جهان معرفی شد

بهترین اختراعات سال 2019 به انتخاب مجله‌ی تایم

انتقال اطلاعات میان دو آیفون به وسیله لیزر و حسگر

سرویس جدید مایکروسافت برای پشتیبانی از بلاکچین معرفی شد

جزئیات کامل بروزرسانی جدید بازی Death Stranding

نمره بازی RealMe 5S منتشر شد؛ پرچمدار جدید باتری موبایل

AMD قابلیت جدیدی را به درایور نرم افزاری Adrenalin 2020 Edition اضافه می‌کند

Halo: The Master Chief Collection بیش از 2 میلیون نسخه به فروش رسانده است

تصویر رندر شده جدید Galaxy A71 سامسونگ پیش از معرفی

اولین Radeon RX 5500 XTهای سفارشی رویت شدند

تحویل کالا با پهپاد در انگلیس ممنوع شد

آلودگی نوری چیست و چه تاثیراتی بر زندگی موجودات زنده می‌گذارد؟

در طی مراسم The Game Awards 2019 خبر ویژه‌ای از Warframe منتشر خواهد شد

توسعه 5G بدون هواوی ممکن نیست!

زیباترین خودرو‌های سال 2019

Minecraft پر بازدیدترین بازی ویدیویی در سال 2019 شد

گلکسی S11e سامسونگ از اینترنت 5G پشتیبانی خواهد کرد

هواوی بند 4 پرو مجهز به NFC و GPS معرفی شد

Patriot از حافظه ذخیره سازی گیمینگ جدید VPR100 RGB رونمایی کرد

نگاهی به قدرت دوربین شیائومی ردمی K30

استفاده از نمایشگر اولد در بطری نوشابه های کوکاکولا

ردمی K30 شیائومی با چه مشخصاتی معرفی می‌شود؟

بهترین اتومبیل‌های مزدا در 10 سال اخیر

بهترین گوشی‌های مقرون‌به‌صرفه‌ی چینی در سال 2019

10 اتومبیل کانسپت که هوش از سرتان می‌برند!

12 خودروی زشت تاریخ به انتخاب BusinessInsider

منتظر عرضه سامسونگ گلکسی تب S6 مدل 5G باشید

بهترین دوربین گوشی‌های 2019 از نگاه DxOMark

آیا کارت‌های گرافیک Intel قادر به رقابت با AMD و NVIDIA خواهند بود؟

شبیه ساز کیبورد فیزیکی Mate 30 Pro به 9 گوشی دیگر هواوی می‌آید

میلیون‌ها پیامک و داده‌های حساس شرکت TrueDialog درمعرض خطر امنیتی

احتمال معرفی اولین گوشی‌ 5G نوکیا در آینده ای نزدیک

آزرا پوست انداخت؛ رونمایی از هیوندای آزرا 2020 فیس‌لیفت

سونی اکسپریا کامپکت با نمایشگر 5.5 اینچی در راه است

کپی‌برداری LG از هواوی میت x

7 فناوری که می‌تواند زندگی‌مان را در سال 2020 متحول کند

بررسی عملکرد شارژ بی‌سیم هواوی در گوشی‌های سری میت 30

بررسی عینک Spectacles 3 با قابلیت تصویربرداری سه بعدی

زیراکس برای تصاحب HP مستقیما با سهام‌داران مذاکره خواهد کرد

رونمایی ZTE از نسل جدید رابط کاربری

مقایسه سرعت شارژر وایرلس سریع 27 واتی هواوی میت 30 پرو با شارژر سیمی 40 واتی

رندرهای جدیدی از ردمی K30 شیائومی دیده شد

گلکسی S11 به حفره نمایشگر مشابه گلکسی نوت مجهز می‌شود

فناوری‌های جدید موبایلی جهان را یک گام به امنیت غذایی نزدیک می‌کند

انتشار وصله‌های امنیتی اندروید برای دو گوشی‌ دیگر سامسونگ