بازاریابی سیاسی

آخرين مطالب

علی ‎بابا در سودای سبقت از آمازون اخبار

علی ‎بابا در سودای سبقت از آمازون
  بزرگنمايي:

سیاست و بازاریابی - دنیای اقتصاد / به نظر می‎رسد افراد منطقی و عقل‎گرا هم باید باور و اعتقاد شرکت علی‎بابا به عدد هشت، عدد شانس‌ چینی‎ها را بپذیرند. در بیست و ششم نوامبر، غول تجارت الکترونیکی چین 88 میلیارد دلار هنگ‎کنگ (معادل 2/ 11 میلیارد دلار) از سهامش در بازار ثانویه بورس سهام هنگ‌کنگ فروخت. این فروش با نماد سهم 88-9988 انجام گرفت، این رقم صرفا یک نام یا نماد برای علی‎بابا نبوده، بلکه برای آن نشانه شانس مضاعف بود.
به محض اینکه زنگ آغاز معاملات سهام در بورس هنگ‎کنگ به صدا درآمد، قیمت سهم علی‎بابا با یک جهش چشمگیر از 176 دلار هنگ‎کنگ به 188 دلار هنگ‎کنگ افزایش یافت. ظاهرا همچنان شانس با علی‎بابا همراه بود. نزدیکی خیابان پدر (Pedder)، جایی که در قرن 19، کارگزاران سهام برای خرید سهام جمع می‎شدند و از اوایل تابستان سال جاری کانون اعتراضات ضدچینی بوده‌ است. در شرایطی که بوی گاز اشک‌آور وارد سالن بورس هنگ‎کنگ می‎شد، این اتفاقات خوب برای علی‎بابا رقم خورد. البته پس از پیروزی احزاب طرفدار دموکراسی در انتخابات محلی در اوایل هفته، اعتراضات، حداقل به‌طور موقت، فروکش کرده ‌است. در کنار خوش‎شانسی، علی بابا سه مزیت بزرگ هم دارد. این شرکت برای نشان دادن اعتماد به آینده مالی هنگ‎کنگ در میان اعتراضات، با دولت چین همکاری کرده که برای علی‌بابا امتیازاتی به همراه دارد. همچنین تا حدی از مواجهه با آمریکا در امان مانده، جایی که بزرگ‌ترین عرضه اولیه سهام در سال 2014 را آغاز کرد‌، هرچند اخیرا از آشفتگی ناشی از جنگ تجاری رنج برده‌ است.
در این شرایط که اقبال شرکت‎های چینی در بازارهای آمریکا کمرنگ می‎شود، فرصت سرمایه‎گذاران سازمانی آسیا برای دسترسی به سهام این غول دیجیتالی چینی بیشتر می‎شود؛ به‌ویژه برای آن دسته از سرمایه‌دارانی که توجهی به چالش‎های تجاری و تنش‌های سیاسی چین ندارند. البته امکان دسترسی این سرمایه‎گذاران به سهام علی‌بابا، در صورت اجرای طرح‌ اتصال بازار سهام هنگ‌کنگ با بازارهای شانگهای و شنزن، بیشتر هم می‎شود. در این روند، علی‎بابا پیش از این نیز یک پیروزی را به ثبت رسانده‌ است. طوری که در مقابل تنسنت، رقیب سرسختش در میان غول‌های اینترنتی چین، معاملات سهام آن در بازار هنگ‌کنگ از تخفیفاتی برخوردار است.
اکنون علی‌بابا به جایزه بزرگ‌تری چشم دوخته است. مدیران علی‎بابا پیشنهاد می‌کنند این شرکت باید مثل آمازون، بزرگ‌ترین رقیب تجارت الکترونیکی در جهان، ارزش‌گذاری شود. شرکت آمازون 890 میلیارد دلار ارزش‌گذاری شده در حالی که ارزش علی‎بابا 520 میلیارد دلار است. درآمد انتظاری این شرکت آمریکایی در چشم‌انداز بیش از دو برابر رقیب چینی‌اش است. علی‎بابا برای محدود کردن شکاف، راه سختی پیش‌رو دارد. این شرکت به حفظ دولت چین در کنار خود نیاز دارد، اما هنگام تصاحب بازارهای خارجی، این نیاز کمرنگ می‎شود. توانایی علی‌بابا در دستیابی به جاه‌طلبی‌هایش را نباید دست کم گرفت. اما حتی خوش‌بین‌ترین تحلیلگران هم می‌گویند که در سبقت گرفتن از آمازون شانس کمی دارند، اما به امتحانش می‌ارزد. مدل‌های کسب‌وکار این دو شرکت مختلف است. علی‌بابا پلت‌فرمی را فراهم می‌کند که خریداران و فروشندگان را در بزرگ‌ترین سایت‌هایش،Taobao و Tmall را به هم وصل می‌کند. همچنین اغلب از فروشندگان برای بالا آمدن کالاهایشان در رتبه‌بندی جست‌وجو، پول دریافت می‌کند.
علی‌بابا برخلاف آمازون، کالایی مربوط به خودش را نمی‌فروشد، این یعنی اینکه نیازی به ذخیره کالا و انبار ندارد. این کمک می‌کند تا حاشیه سود زیادی داشته باشد. اما طبق گفته دیویددای از شرکت پژوهشی برنشتاین، کسب‌وکار رایانش ابری علی‌بابا، با اینکه بزرگ‌ترین شرکت ابری در چین است، اما سهم ناچیزی در ارزیابی و ارزش این شرکت دارد. اما کسب‌وکار ابری آمازون (Amazon Web Services) یا AWS، یک معدن طلا است و تقریبا نیمی از ارزش این شرکت آمریکایی را به خود اختصاص داده است. آمازون بیش از 70 میلیارد دلار فروش سالانه از مارکت پلیس خود تولید می‌کند، اما این رقم برای علی‌بابا کمتر از 10 میلیارد دلار است. دانیل ژانگ که در ماه سپتامبر مدیریت شرکت را از جک ما، بنیانگذار شرکت، تحویل گرفت، سعی دارد علی‌بابا را با استفاده بهتر از منابع گسترده دیتاهای آن متحول کرده و ارزش بیشتری خلق کند. تقریبا از هر دو چینی، یک نفر از طریق پلت‌فرم‌های تجارت الکترونیکی علی‌بابا خرید می‌کند. Alipay، پلت‌فرم پرداخت آنلاین علی‌بابا حدود 900 میلیون کاربر در چین دارد. علی‌بابا مالک 33 درصد سهام Ant Financial، شرکت مادر Alipay است که پتانسیل جذابیت بیشتری برای سرمایه‌گذاران دارد.
با این حال شرکت علی‌بابا با تمام وجود، خود را به دولت چین سپرده است. پس از اینکه این شرکت در سال 2014 در لیست شرکت بورس سهام نیویورک قرار گرفت و رگولاتورهای دولت چین هر گونه تخلف یا خطایی از سوی علی‎بابا را تکذیب کرد، قیمت سهم آن رشد کرد. هنگامی که Alipay، پلت‌فرم پرداخت شرکت علی‌بابا، و Tenpay، پلت‌فرم پرداخت شرکت تنسنت، وارد قلمرو تحت کنترل بانک‌های دولتی شده‌اند، دولت چین با عصبانیت به عقب کشید. همچنین در حال حاضر نظارت‎ها برای برخورد با رقابت ناعادلانه تشدید شده است که در آن پلت‌فرم‌ها بازرگانان را از تجارت با رقبای خود منع می‌کنند. Galanz، یک سازنده لوازم‌خانگی و jd.com، رقیب بزرگ تجارت الکترونیکی، اخیرا از Tmall، پلت‌فرم خرید آنلاین علی‌بابا، به جرم سوء‌استفاده از قدرتش در بازار شکایت کرده‌اند. در ماه آوریل، کالین هوانگ، بنیانگذار پلت‌فرم تجارت الکترونیکی Pinduoduo، در مورد انحصار اجباری در تجارت الکترونیکی هشدار داد. علی‌بابا موضوع را به‌عنوان حساسیت بی‌اساس تلقی کرده و رد می‌کند. از نظر این غول تجارت الکترونیکی، تعهد به شریک یک رفتار تجاری عادی است. با این حال، علی‌بابا اگر بخواهد می‌تواند رقابت را عمیقا سخت کند. چندی پیش در روز مجردها، 11 نوامبر، علی‌بابا فروش جهانی داشت، رگولاتورها به شرکت‌های تجارت الکترونیکی هشدار دادند که چنین معاملاتی غیرقانونی است.
علی‌بابا در حال حاضر در مقابل فشارها آرام و آسوده خاطر به‌نظر می‌رسد. این شرکت استدلال می‌کند که تکنولوژی‌های نوین در چین یک بازار انحصار چندگانه(بازار متشکل از تعداد محدودی بنگاه) و دنج است. نبرد مداوم بین علی‌بابا، تنسنت و دیگران ذاتی است. با این وجود، ممکن است به خاطر اهمیت جلب توجه دولت چین، علی‌بابا از تلاش برای ایجاد یک تجارت جهانی بگذرد. این شرکت در جنوب شرقی آسیا پیشرفت کرده است. اما تحلیلگران به دلیل نگرانی در مورد دسترسی دولت چین به داده‌ها، به توانایی علی‌بابا در رقابت شدید با آمازون در اروپا و آمریکا به‌ویژه در بخش خدمات ابری شک دارند. اگرچه بخش قابل توجهی از داده‌ها متعلق به مشتریان خارجی و خارج از چین ذخیره شده است. از طرفی هم ممکن است با آغاز مجدد اعتراضات ضدچین در هنگ‎کنگ، علی‌بابا در وضعیت ناخوشایندی قرار بگیرد.
علی‌بابا شانس خود را رقم زده است. این شرکت از زمان تاسیس یعنی 20 سال پیش تاکنون، با دولت چین درگیر بوده، رقابت‌های خارجی را در چین رقم زده و به تحول تجارت الکترونیکی کمک کرده است. امسال این غول دیجیتالی از طریق توسعه خدمات تجارت الکترونیکی خود در چین با افزایش محبوبیت پلت‌فرم تجارت الکترونیکی Pinduoduo رقابت می‌کند. از نظر فنی، شانه به شانه با آمازون ایستاده است. اما ارزیابی آن نشان می‌دهد که ادامه فعالیت برای دریافت امتیاز از دولت چین چقدر دشوار است. اگر واقعا خوش‌شانس باشد، توسعه بورس سهام هنگ‌کنگ ممکن است به آن برای کمی تغییر کمک کند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

قیمت انواع هارد دیسک اکسترنال در بازار

حملات بدافزاری؛ غول مرحله آخر جهان

احتمال کاهش قیمت پردازنده‌های اینتل

خداحافظی وودافون با ارز دیجیتال فیس بوک

تریلر کامل Godfall فاش شد

قیمت انواع تبلت‌های سامسونگ در بازار

امنیت محصولات اپل تسلیم سیاست آمریکایی شد

یوبیسافت تیم سازنده عناوین خود را تغییر می‌دهد

آخرین وضعیت تولید رمزارز بانک مرکزی

قیمت انواع لپ‌تاپ 14 اینچ در بازار

قیمت موبایل‌های ایسوس در بازار

معرفی 10 گوشی ترند هفته‌ای که گذشت

منتظر ویژگی محبوبی در Call of Duty باشید

قیمت انواع اسپیکر بلوتوثی

کامپیوترهای جدید Intel Phantom Canyon بدون رقیب

پردازنده مک بوک و آیفون یکی می‌شود؟

فیس بوک برای اهانت به رئیس جمهور چین عذرخواهی کرد

قیمت پرفروش‌ترین گوشی‌های موبایل در روزهای پایانی دی ماه

آیا فیس آیدی برای آیفون 12 عرضه خواهد شد؟

استخراج رمزارز با افزایش تعرفه برق متوقف شده است

قیمت ردمی K30 5G اعلام شد

بررسی آنر 9X

هم‌اکنون حالت سوم شخص بازی Apex Legends در دسترس است

DJI تولید پهپادهای فانتوم خود را از سر گرفت

Left 4 Dead 3 در حال حاضر در دست ساخت نیست

یوبی‌سافت از هکرهای بازی Rainbow Six Siege شکایت خواهد کرد

رکود 7ساله فروش کامپیوترهای شخصی جهان شکست

استیم در آینده از دستگاه‌های کروم‌بوک پشتیبانی خواهد کرد

بازی Horace برروی فروشگاه اپیک گیمز در دسترس قرار گرفت

عملکرد حذف نویز ایرپاد پرو پس از آپدیت ضعیف می شود

اقدام عجیب مالک آمازون؛ ساخت ساعت 10 هزار ساله!

آخرین قیمت انواع گوشی‌ موبایل در بازار

گوشی Vivo Apex 2020 در کنگره جهانی موبایل به نمایش درمی‌آید

قیمت انواع حافظه SSD در بازار

ثبت سفارش مک پرو جدید آغاز شد

قیمت انواع تلویزیون 43 اینچی در بازار

اطلاعات جدید درباره سیزن پس سال پنجم بازی Rainbow Six Siege

شیائومی زمان انتشار آپدیت اندروید 10 برای Mi A3 را تایید کرد

شکاف امنیتی در ویندوز 10 کشف شد

قیمت گوشی‌های بین 2 تا 3 میلیون تومان

خبر خوب برای کاربران نسخه وب اینستاگرام

بررسی Y9 پرایم 2019 هواوی

معرفی مک بوک 13 اینچی با مجیک کیبورد در آینده نزدیک

گوگل جزئیاتی از سه سال مبارزه با بدافزار جوکر را اعلام کرد

احتمال عرضه پردازنده 22 هسته ای Core i9-10990XE اینتل

خرده فروشی والمارت نیروی کار رباتیک خود را گسترش می دهد

شرکت اپل چند میلیون آیفون 5G به فروش می رساند؟

انگلیس نگرانی‌ها درباره هواوی را رد می‌کند

لیست قیمت انواع هارد اکسترنال یک ترابایت در بازار

ادامه پشتیبانی از کروم روی ویندوز 7