سیاست و بازاریابی

آخرين مطالب

چگونه در شرايط متفاوت رشد، مديريت کنيم؟ مديريت

  بزرگنمايي:

رشد سودآور همواره بالاترين اولويت مديران است. رشد معمولا در سطح کلي عملکرد شرکت ها مورد مطالعه قرار گرفته است، اما نويسندگان اين مقاله استدلال مي کنند که معقول تر و مفيد تر است که بر بررسي يک محصول يا يک خانواده اي از محصولات و در شرايط خاصي از رشد، تمرکز کنيم.


چگونه رشد را اندازه گيري کنيم

رشد سودآور همواره بالاترين اولويت مديران است. رشد معمولا در سطح کلي عملکرد شرکت ها مورد مطالعه قرار گرفته است، اما نويسندگان اين مقاله استدلال مي کنند که معقول تر و مفيد تر است که بر بررسي يک محصول يا يک خانواده اي از محصولات و در شرايط خاصي از رشد، تمرکز کنيم.

اين توجه و تمرکز اهميت دارد، چرا که از ارسال ترکيبي از محصولات منحصر به فرد و مجزا به بازارهاي جغرافيايي يا واحد هاي تجاري جلوگيري مي کند و مديران را از برخوردهاي معقول تر وحساب شده تر که منحصر به هر يک از اين محصولات باشد، محروم مي کند.اغلب در بازارهاي تکامل يافته(بازاري که به واسطه نداشتن رشدي چشمگير و فقدان نوآوري به تعادل رسيده است) بخش هاي کوچکي از رشد بالا وجود دارند که مي توان از تمام قابليت هايشان بهره برداري کرد، اما محصولات در اين بخش ها، نيازمند برخوردهاي بسيار متفاوتي نسبت به رفتارهاي متعارف در بازارهاي معمولي هستند.
الگوي چالش هاي رشد

نويسندگان براي کمک به مديران در سطح شرکت هاي واحد و مديران اجرايي در سطح شرکت هاي بزرگ سهامي و به طور کلي به منظور بررسي و ارزيابي محصولات در شرايط ويژه و چالش هاي رشد، الگويي که به شکل يک ماتريس تنظيم شده است، ارائه مي کنند. اين ماتريس دو در دو وشامل چهار طرح کلي براي رشد است. هرراس اين مدل (ماتريس) يک چالش را که مديران بايد مورد توجه قرار دهند،مطرح مي سازد:

شرکت واحدي که رشد پاييني دارد و رشد يک محصول خاص نيز در آن پايين است (رشد کم يک محصول خاص در شرايط رشد کم يک شرکت)، (راس 1). در آن چالش پيش رو ايجاد رشد است.

شرکتي که رشد کمي دارد اما رشد يک محصول خاص در آن بالا است. (ميزان رشد بالاي يک محصول خاص در شرايط رشد کم) (راس 2). چالش موجود، رسيدن به ميزان رشد آن محصول خاص است.

شرکت واحدي که رشد بالايي دارد اما ميزان رشد آن محصول در آن شرايط کم است (رشد کم يک محصول خاص در شرايط رشد بالا) (راس 3). در آن چالش موجود، ثابت نگه داشتن نرخ رشد اقتصادي درمقابل رقباي ديگر در بخش توليد آن محصول است.

شرکتي که رشد بالا و قابل ملاحظه اي دارد و در آن رشد يک محصول خاص نيز بالا است (ميزان رشد بالاي يک محصول خاص در شرايط رشد بالا) (راس 4). در آن چالش پيش رو، مديريت رشد سريع وحصول اطمينان از اينکه رشد کلي شرکت حداقل برابر با رشد آن محصول خاص است.

رشد کم: موانع و اقدامات لازم براي غلبه بر آنها

نويسندگان اين مقاله براي هر يک از راس هاي اين ماتريس(مدل)، چالش هاي رشد، موانع مرتبط و اقدامات لازم براي فايق آمدن بر آنها را شناسايي مي کنند. موانع يا داخلي هستند يا از جانب مشتري، حامي مالي (شريک) يا رقيب تحميل مي شوند.

موانع پيش روي هر شرکت واحد در شرايط رشد کم

(راس 1) شامل موانع داخلي از قبيل ترس از شکست وپيروي از الگوها و مدل هاي ذهني قديمي است در حالي که از جانب مشتري، اين شرکت ها با بازارهايي مواجه مي شوند که ممکن است از بين بروند ،يا هنوز رونق نيافته اند (به دليل عدم استقبال مشتري از آنها) و از سوي حامي مالي وشريک با کمبود يافقدان اعتبار روبه رو هستند. اقدامات لازم براي غلبه بر اين موانع عبارتند از: تعيين حدود و مرز بين اشتباهات سهوي و شکست، شکل دادن مجدد به فرضيات و تعهدات، تحليلِ بازآرايي (آمادگي به کارگيري مجدد) و تقسيم حساب شده دارايي و توسعه سياست «ايجاد شرايط لازم براي پيشرفت به سوي هدف» به منظور ايجاد اعتبار.

موانع موجود در راس (2) که درآن شرکت هاي واحد نياز دارند که به رشد بازار ملحق شوند، عبارتند از: تنگناهاي داخلي در مسير پيشگامي وايجاد نوآوري هاي جديد در زمينه رشد، فقدان آشنايي و نزديکي با مشتري، نياز به انطباق الگوهاي کسب وکار، همکاري و شراکت هاي نسنجيده وبدون نقشه و وجود رقبايي که به سرعت پيش مي روند.

اقدامات پيشنهادي شامل: انتخاب و نصب مديران معتبر(داراي اعتبار)، تامين امنيت و تضمين استفاده از فرصت هاي به دست آمده، ايجاد و راه اندازي تعاوني بازاريابي (بازاريابي جمعي و مشترک) با شرکا، بازآرايي وکنار هم چيدن محرک ها و انگيزه ها و محک زدن خود با رقبا مي باشد.

رشد بالا: موانع و اقدامات مورد نياز براي غلبه بر آنها

موانع دست اندرکارودرگير در حفظ ناهمساني رشد(راس 3) عبارتند از: رضايت از خود،کاهش کيفي (کم شدن قابليت هاي) کارمندان استخدام شده در طول مدتي که شرکت از رشد بالايي برخوردار است، تمرکز بيش از حد بر رشد، مقاومت شرکاي استراتژيک و بسيارمهم در برابر سرعت رشد و رقباي جسور، ستيزه جو و جاه طلب.

اقدامات پيشنهادي عبارتند از: ايجاد مسامحه ورکود مديريتي، طرح هاي بلند پروازانه وشاخص ها و استانداردهاي بالا، درک لزوم حفظ مشتري، اعمال نفوذ يک مقام و جايگاه در رابطه با شرکا و محک زدن خود با سايرمديران در صنايع ديگر. نهادهاي شرکتي که با چالشِ مديريت رشدِ بالا مواجهند (راس 4)،با مجموعه اي از تنظيمات و جايگزيني ها سرو کار دارند که شامل: انتخاب و گزينش معيارهاي سنجش (پارامتر ها يا اقدامات جهت ارزيابي کمي يا پيگيري و مقايسه عملکرد)عملکرد کوتاه مدت در مقابل معيارهاي ارزيابي عملکرد بلند مدت، استخدام کارکنان جديد درمقابل حفظ کارمندان قديمي، سرمايه گذاريِ هر چه زودتر روي فرهنگ و ارزش هاي شرکت (در مقابل به تعويق انداختن اين مهم)، ايجاد کيفيت در محصولات در مقابل ايجاد سرعت (پيشروي) در بازار، انتخاب و استفاده از سرمايه اصلي در مقابل انتخاب سرمايه مکمل و تمرکز بر رقبا به جاي تمرکز بر فرصت هاي (موجود در) بازار هستند.
پيش بيني نمودارهاي رشد آينده

الگوي چالش هاي رشد نه تنها به شناسايي و تعيين بهترين روش و رويکرد براي حال حاضر کمک مي کند، بلکه به مديران ياري مي رساند تا چالش هاي آينده را برمبناي مدارهاي رشدي که شرکت شان منطبق با آنها تنظيم شده و پيش مي رود، پيش بيني کنند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

با ارزش‌ترین برندهای جهان در سال 2020 کدامند؟

تجهیز صنعت بازی‌های رایانه‌ای ایران به بانک اطلاعات

پوسکوی کره‌ ای؛ دومین تولید کننده بزرگ فولاد جهان

سیستم کانبان و جریان تک قطعه‌ای

بررسی یک تبلیغ، مایکروسافت علیه گوگل

استراتژیهای مدیریت برند (2): توسعۀ برند

دود اختلاف آمریکا و هواوی در چشم برزیل می‌رود!

آمیخته بازاریابی - 4p بازاریابی

فرآیند 5 مرحله ای مدیریت ریسک

افزایش فروش میعانات گازی در پالایشگاه گاز ایلام

کاهش اندک قیمت سبد نفتی اوپک

چهارمین نشست کارگروه انرژی ایران و روسیه برگزار شد

بازی Battletoads به زودی منتشر می‌شود

گناباد و بجستان خراسان رضوی گازدار می‌شوند

افزایش برآورد قیمت نفت برای نیمه دوم سال 2020

کتاب قواعد عملیاتی برای کارکنان دستگاه حفاری ترجمه شد

مصرف بیش از 14 میلیون مترمکعب گاز در جایگاه‌های سی‌ان‌جی کردستان

شرکت ملی حفاری در وضع سفید است

کاهش تولید نفت آمریکا کمتر از حد انتظار خواهد بود

قیمت انواع تبلت سامسونگ در بازار

رویداد آنلاین کانن فردا برگزار می‌شود

پاتک مایکروسافت به هکرها

تشریح اقدام‌های پیشگیرانه نفت شمال‌غرب در مقابله با کرونا

بازاریابی گوشه یا niche marketing

آسیب پذیریِ افراد مضطرب در دریافت مشاوره

حفظ محیط زیست با بهره‌گیری از انرژی‌های تجدیدپذیر

چین بزرگترین سارق سایبری تاریخ در جهان است

پتنت گوشی تاشو هواوی Mate V با مکانیزمی متفاوت ثبت شد

کدام کنسول برای شما مناسب‌تر است؟

اهمیت بازاریابی هدف در توسعه و جهانی شدن سازمان

نقش عکاسی تجاری در موفقیت فروش

آدیداس یک برند کارا

موبایل نخرید، ارزان می‌شود

آیا با این رتبه بندی اینترنت در ایران موافقید؟

رقیبی سرسخت در راه است؛ مشخصات گوشی گیمینگ لنوو لو رفت

تکذیب واگذاری جزیره کیش به چینی ها

برگزاری اولین کارگروه دائمی مالیاتی فعالین اقتصادی مستقر در مناطق آزاد

سامسونگ رسما تاریخ رویداد رونمایی از گلکسی نوت 20 را اعلام کرد

چگونه اکانت ایمیل خود را در اندروید حذف کنیم؟

اعلام گزارش عملکرد اداره خدمات سیمان و انگیزش چاه ملی حفاری

راه همسان سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی گشوده شد

قابلیت جدید اینستاگرام برای تمام کاربران فعال شد

قطع همکاری کونامی با دو تیم مطرح ایتالیا

تریلر داستانی بازی Rogue Lords منتشر شد

بازار تلفن همراه را 50 فروشنده عمده به هم ریختند

مانیتور قابل حمل لنوو ThinkVision M14t معرفی شد

ظاهر macOS Big Sur را با آیکون‌های سفارشی زیباتر کنید

پیام تبریک مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش به مناسبت روز ملی مالیات و هفته فرهنگ مالیاتی

با افزایش تنوع، فروش خود را بالا ببرید

رقابت شدید در بازار گوشی های همراه

سیاست و بازاریابی

سیاست و بازاریابی