بازاریابی سیاسی

آخرين مطالب

گزیده‌های نفتی هفته وزارت نفت

گزیده‌های نفتی هفته
  بزرگنمايي:

سیاست و بازاریابی - امضای قرارداد میدان‌های پارسی و پرنج، امضای تفاهم‌نامه تولید کک‌ اسفنجی و سوزنی در پالایشگاه‌های بندرعباس و امام خمینی(ره)، آخرین تحولات میدان گازی پارس جنوبی و مصرف فزاینده گاز، بازار نفت و کرونا و عناوین رویدادهای هفته آتی نفت را می‌توانید در گزیده‌های نفتی این هفته بخوانید.

پارسی و پرنج: هفته برای نفت با خبر امضای قرارداد طرح بهبود بازیافت، افزایش تولید و بهره‌برداری از میدان‌های پارسی و پرنج آغاز شد. محمدی، مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب به نمایندگی از شرکت ملی نفت ایران و عباس علی‌آبادی، مدیرعامل مپنا امضاکنندگان این قرارداد بودند. مدت این قرارداد که در قالب مدل قراردادی نفت‌خیز جنوب امضا شد 10 سال و ارزش آن هم حدود یک میلیارد و 380 میلیون دلار با هدف دستیابی به حدود 121 میلیون بشکه تولید تجمعی اضافی عنوان شده است. وزیر نفت در این مراسم با تأکید همیشگی خود مبنی بر اینکه باید به‌گونه‌ای کار کنیم که امید و نشاط در دل‌ها زنده باشد از این قرارداد به‌عنوان پنجمین قرارداد با مدل IPC یاد کرد و گفت خوشبختانه ایده‌ای که ما درباره شرکت‌های اکتشاف و تولید (E&P) داشتیم جا افتاده است. مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران هم در این مراسم از اتکای حداکثری به شرکت‌های ایرانی در پروژه‌های بالادستی نفت گفت و مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب هم یادآوری کرد در این دو میدان در مجموع تاکنون حدود 100 حلقه چاه حفاری شده و ذخیره نفت درجای پارسی و پرنج حدود 12 میلیارد بشکه نفت است.
کک اسفنجی و سوزنی: تفاهم‌نامه تولید کک‌ اسفنجی و سوزنی در پالایشگاه‌های بندرعباس و امام خمینی(ره) شازند هم این هفته امضا شد. این محصول که از آن به‌عنوان محصول استراتژیک نام برده می‌شود سبب شد دو وزیر کابینه، در نخستین ساعت ‌کاری 21 بهمن‌ماه در باغ کوشک حضور پیدا کنند. وزارت خارجه آمریکا آذرماه امسال در بیانیه‌ای اعلام کرده بود فروش و انتقال کک نفتی و الکترود گرافیتی به ایران مشمول تحریم‌های واشنگتن شده است. کک ‌سوزنی و الکترود گرافیتی دو ماده اصلی صنایع فولاد است. وزیر نفت در این مراسم بر ضرورت تبدیل هر چه سریع‌تر این تفاهم‌نامه به قرارداد تأکید و عنوان کرد برای اجرای این طرح حدود یک میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خواهد شد و خروجی نفت کوره واحدهای پالایشی ظرف سال‌های آینده کاهش و تولید فرآورده‌های میان‌تقطیر و سبک افزایش می‌یابد. وزیر صمت هم با مثبت ارزیابی کردن همکاری دو وزارتخانه نفت و صنعت، معدن و تجارت در ساخت داخل عنوان کرد که امروز برای ما نوعی «عید» است، زیرا ما از کالایی راهبردی و تفاهم‌نامه‌ای صحبت می‌کنیم که کشور را از وابستگی بی‌نیاز می‌کند. معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش هم اعلام کرد با امضای این تفاهم‌نامه برای نخستین بار در کشور، پالایشگاه بندرعباس سالانه 620 هزار تن کک اسفنجی تولید می‌کند که این مقدار دوبرابر کک موردنیاز صنایع آلومینیوم کشور است. رئیس گروه اقتصادی دفتر مقام معظم رهبری هم که در این مراسم حضور داشت تأکید کرد با تولید «کک» در پالایشگاه‌های کشور در مقابل تحریم ایستادیم.
شرکت پالایش و پخش در این هفته افزون بر امضای این تفاهم‌نامه، از 41 خودرو طرح ملی تبدیل دوگانه‌سوز در شهر اصفهان رونمایی کرد. معاون مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی در آیین رونمایی از این خودروها اعلام کرد که همه خودروهای عمومی تا دو سال آینده گازسوز می‌شوند.
پارس جنوبی: با به صدا درآمدن زنگ پایان بخش فراساحل میدان مشترک گازی پارس جنوبی، این هفته هم بخش دریایی پارس جنوبی پرخبر بود. مجری طرح توسعه فاز 14 پارس جنوبی در نخستین روز هفته از پایان عملیات نصب سازه‌های جانبی عرشه اقماری 14D در بلوک گازی این طرح در آب‌های خلیج‌فارس خبر داد. رئیس بخش فراساحل فازهای 22 تا 24 پارس جنوبی نیز از روشن شدن مشعل آخرین سکوی این طرح در میدان پارس جنوبی‌گفت و اعلام کرد با عملیاتی شدن این سکو بخش فراساحل این طرح به‌طور کامل عملیاتی می‌شود و ظرفیت تولید روزانه گاز در این طرح به 56 میلیون مترمکعب می‌رسد. مجری طرح توسعه فاز 13 پارس‌ جنوبی هم 21 بهمن‌ماه عنوان کرد که عملیات بارگیری دو سکوی باقی‌مانده گازی فاز 13 پارس جنوبی (A و C) از یارد صدرا پایان یافت. حالا که بحث افزایش تولید گاز و پارس جنوبی مطرح است، این را هم باید گفت متناسب با افزایش تولید، مصرف هم تخت گاز بالا می‌رود. سخنگوی شرکت ملی گاز ایران اعلام کرد که کل مصرف روزانه گاز در بخش خانگی و تجاری کشور در روزهای برفی به 590 میلیون مترمکعب رسید و گاز همه مشترکان وصل است.
آغاز عملیات ساخت کارخانه جمع‌آوری گازهای همراه در غرب کارون، افتتاح دو مرکز درمانی در اهواز، افزایش ظرفیت برداشت گاز از خانگیران و تصویب طرح بهبود و ارتقای واحدهای تصفیه پساب پالایشگاه‌های پارس‌ جنوبی از دیگر اخبار صنعت نفت در هفته جاری بوده است.
کرونا و بازار نفت: واکنش به کاهش قیمت نفت و برگزاری نشست اضطراری اوپک تحت تأثیر ویروس کرونا در این هفته هم ادامه داشت؛ وزیر نفت در حاشیه امضای تفاهم‌نامه پارسی و پرنج با اعلام اینکه مباحث مطرح‌شده درباره برگزاری نشست فوق‌العاده اوپک به دلیل شیوع ویروس کرونا فروکش کرد گفت ایران از کاهش تولید نفت به میزانی که اکثریت با آن موافق باشند، حمایت خواهد کرد. عربستان هم این هفته بار دیگر به کاهش قیمت نفت واکنش نشان داد. منابع مطلع از سیاست‌گذاری عربستان در خبری که رویترز منتشر کرد، اعلام کردند این کشور خواهان این است تولیدکنندگان جهانی نفت با کاهش سریع تولید موافقت کنند، زیرا ویروس کرونا به تقاضا آسیب‌زده است. واکنش روسیه اما به نگرانی عربستان هم مطابق پیش‌بینی‌ها بود، «موضع این کشور درباره تشدید کاهش تولید نفت در روزهای آینده مشخص می‌شود.» در عین حال رئیس‌جمهوری روسیه این هفته با ایگور سچین، چهره قدرتمند بخش انرژی روسیه، دیدار کرد تا درباره پیشنهاد تشدید کاهش تولید سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و متحدانش رایزنی کنند. نگرانی‌های اوپک در این هفته اما به این موضوع ختم نشد. بازگشت تولید نفت لیبی که طبق آخرین آمار حدود 182 هزار بشکه نفت تولید می‌کند می‌تواند قیمت نفت را از این همه پایین‌تر بیاورد. از دیگر اخبار بخش بین‌الملل نفت هم باید به این موضوع اشاره کرد که اداره اطلاعات انرژی آمریکا و اوپک در جدیدترین گزارش خود در پی گسترش ویروس کرونا، برآورد خود را از تقاضای جهانی نفت کاهش دادند.
پیشنهاد هفته: درباره پارس جنوبی و پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس بسیار گفته شده است، اما خواندن چندباره درباره شاهکارهای تاریخ صنعت نفت ایران باز هم شیرین است. خواندن این دو گزارش توصیه می‌شود. تکرار شیرین مکررات؛ «پارس جنوبی» و «ستاره» سربلند بحران‌ها .
عناوین برنامه‌های خبری هفته آینده (26 تا 2 اسفندماه)
*کنفرانس توسعه نظام مالی در صنعت نفت.
*نخستین همایش دانش‌بنیان و استارت‌آپ‌ها.
*نشست معرفی فرصت‌ها و چارچوب سرمایه‌گذاری در فرآورش نفت خام با استفاده تجهیزات سریع‌الاحداث کارخانه‌ای.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ایجاد مرکز نوآوری در منطقه ماهشهر بررسی می‌شود

توسعه فناوری برای استانداردسازی مصرف انرژی ضروری است

نیازهای فناورانه شرکت نفت مناطق مرکزی ایران اعلام شد

حمایت حداکثری از فعالیت دانش‌بنیان‌ها در منطقه ویژه پارس

صنعت پتروشیمی ایران رکودپذیر نیست

نیازهای فناورانه شرکت نفت فلات قاره ایران اعلام شد

طرف‌های مقابل برای برداشت از میدان‌های مشترک منتظر نمی‌مانند

اعلام نیازهای فناورانه برای تضمین تولید و صادرات پایدار نفت

برنامه‌ریزی نروژ برای کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی

ویروس کرونا تاثیر زیادی بر قیمت نفت نمی‌گذارد

مدیریت خوردگی در رأس نیازهای فناورانه ‌نفت و گاز پارس

صنعت نفت با حضور زنگنه با حداقل آلایندگی در حال توسعه است

نیازهای فناورانه صنعت نفت شناسایی شد

نقش‌آفرینی وزارت نفت در شکل‌گیری اکوسیستم‌های دانشی و فناوری

ارائه فرصت‌های سرمایه‌گذاری صنعت نفت

کاهش احتمال برگزاری نشست پیش از موعد اوپک و متحدانش

6 میلیون بشکه نفت خام و میعانات گازی در بورس انرژی عرضه می‌شود

تزریق 2100 میلیارد تومان به شرکت‌های دانش‌بنیان در یک‌ سال

سکوی ایران امیرکبیر به نگهداشت و روزآمدی نیاز دارد

زیرساخت‌های اولیه حمایت نفت از شرکت‌های دانش‌بنیان‌ فراهم است

11 نیاز فناورانه شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب اعلام شد

شرکت‌های دانش‌بنیان برای مقابله با خوردگی راهکار ارائه دهند

وزارت نفت 4 تفاهم‌نامه همکاری با پارک‌های علم و فناوری امضا کرد

همکاری‌ وزارتخانه‌های نفت و علوم در بلندمدت ادامه می‌یابد

مجوز صندوق پژوهش و نوآوری نفت با سرمایه 100 میلیارد تومان صادر شد

بزرگ‌ترین اقدام صنعت نفت برای حفظ محیط زیست افزایش تولید گاز است

رویکرد حمایتی وزارت نفت از شرکت‌های دانش‌بنیان شایسته قدردانی است

«زنگنه» به پاس تلاش‌ها برای بهبود کیفیت سوخت لوح سپاس دریافت کرد

مدیر مالی جدید شرکت ملی صنایع پتروشیمی منصوب شد

مسئول امور مرتبط با تجیهزات پمپ‌های درون‌چاهی تعیین شد

نیاز فناورانه صنعت نفت شناسایی شد

عرضه انواع فرآورده پالایشی و پتروشیمی در بورس انرژی

اقدام‌های دولت در صنایع نفت و گاز با دولت‌های گذشته قابل مقایسه نیست

افتتاح هفتادوچهارمین جایگاه عرضه سوخت در استان سمنان

آمادگی شورون برای ازسرگیری تولید در منطقه بی‌طرف مرزی کویت و عراق

خودداری شرکت‌ها از حضور در همایش هفته بین‌المللی نفت لندن

احتمال افت 35 درصدی تولید نفت نیجریه در 10 سال آینده

ظرفیت‌های بازار سرمایه برای تامین مالی صنعت نفت بررسی شد

کاهش برآورد ترافیگورا درباره تقاضای جهانی نفت

آمادگی قطر برای ازسرگیری ارسال محموله‌های انرژی به چین

زنان شاغل توانمند برای احراز سمت‌های مدیریتی شناسایی شدند

صدور پروانه، گامی بلند در راستای ایفای وظایف حاکمیتی و نظارتی در وزارت نفت

توزیع بنزین یورو 4 در بوشهر آغاز شد

روسیه هنوز درباره تمدید توافق با اوپک تصمیمی نگرفته است

پیامدهای ویروس کرونا برای بازار نفت رعب‌آور نیست

تداوم سوخت‌رسانی به نیروگاه گیلان با وجود برف و سرمای بی‌سابقه

افزایش شمار دکل‌های حفاری نفت در آمریکا برای دومین هفته پیاپی

افزایش انگیزه روسیه برای کاهش تولید نفت

بازپرداخت طرح‌های پالایشی گاز از محل خرید تضمینی خدمات بهره‌برداری

برآورد آژانس بین‌المللی انرژی از تقاضای نفت کاهش یافت