بازاریابی سیاسی

آخرين مطالب

تجربه شیوع بیماری‌ها در گذشته؛ چراغ راه مبارزه با دنیاگیری ویروس کرونا اخبار

تجربه شیوع بیماری‌ها در گذشته؛ چراغ راه مبارزه با دنیاگیری ویروس کرونا
  بزرگنمايي:

سیاست و بازاریابی - دنیاگیری آنفلوانزای سال 1918 و شیوع سارس در سال‌های 2002 و 2003 نشان می‌دهد دوری‌گزینی اجتماعی و ایجاد ارتباطات و همکاری‌های بین‌المللی مؤثرترین روش‌ها برای کندکردن شیوع کووید 19 است.

یازدهم مارس، سازمان جهانی بهداشت رسما شیوع ویروس کرونا را دنیاگیری اعلام کرد . چنین اعلامیه‌ای که به‌صورت «شیوع بیماری جدیدی در سرتاسر جهان» تعریف می‌شود، اولین مورد پس از آنفلوانزای خوکی H1N1 سال 2009 است. در زمان نوشتن این مطلب، در سرتاسر جهان حدود 500 هزار مورد تأییدشده‌ی بیماری کووید 19 وجود دارد که به بیش از 21 هزار مورد مرگ منجر شده است. مقاله‌های مرتبط:
ویروس کرونا چیست؟ علائم بیماری، نحوه انتقال و روند شیوع قرنطینه برای مهار شیوع کرونا: راهکاری موثر یا انتخابی قدیمی یا غییرمکن بحران کرونا در کره جنوبی؛ دولت چگونه شیوع کووید19 را مدیریت کرد
اگرچه پیش‌ازاین ویروس کرونا، خانواده‌ای از ویروس‌ها که موجب بیماری‌های مختلفی از سرماخوردگی معمولی تا سندرم تنفسی حاد بسیار سخت می‌شوند، سبب آغاز دنیاگیری نشده بود، این اولین‌بار نیست انتقال جهانی بیماری جدی را شاهد هستیم. مطالعه‌ی شیوع بیماری‌ها در گذشته به دانشمندان کمک می‌کند مسیر کووید 19 را بهتر تخمین بزنند و اقدامات مؤثر برای کندکردن شیوع آن را بشناسند. جرمی یود ، رئیس کالج هنرهای آزاد در دانشگاه مینه‌سوتا و کارشناس سیاست بهداشت جهانی می‌گوید: ازنظر تاریخی، می‌توانیم به همه‌ی جنبه‌های همه‌گیری آنفلوانزای سال 1918 نگاه کنیم؛ اما در دوران جدیدتر، می‌توانیم شیوع زیکا در سال‌های 2015 و 2016 در آمریکای مرکزی و جنوبی و شیوع جهانی سارس در سال‌های 2002 و 2003 و شیوع ابولا در غرب آفریقا در سال‌های 2014 تا 2016 را بررسی کنیم. درحالی‌که کووید 19 ناشی‌ از ویروس کرونا است که از نوع ویروس‌های آنفلوانزا نیست، شاید دنیاگیری آنفلوانزا در سال 1918 که در سرتاسر جهان موجب مرگ حداقل 50 میلیون نفر شد، بهترین مدل برای درک رفتار پاتوژن جدید باشد. دنیاگیری آنفلوانزا در سال 1918 نیز شیوعی بود که با مداخلات گسترده‌ی اجتماعی همراه شد. مارک لیپسیچ ، استاد همه‌گیرشناسی و مدیر مرکز دینامیک بیماری‌های واگیردار در دانشگاه هاروارد می‌گوید: همه‌گیری‌های جهانی گذشته‌ی آنفلوانزا به ما تصویری کلی از روند ویروسی مانند ویروس کرونا جدید ارائه می‌دهد؛ زیرا عدد تکثیر ویروس جدید بسیار شبیه عدد تکثیر ویروس آنفلوانزای عامل آن دنیاگیری است (عدد تکثیر: در جمعیت کاملا مستعد، هر فرد عفونی بیماری را به چند نفر دیگر منتقل کرده است). اگرچه تعیین ارقام دقیق برای هر بیماری نوظهور دشوار است، طبق گزارش‌های موجود، عدد تکثیر ویروس عامل کووید 19 چیزی حدود 2 تا 2/5 است. عدد تکثیر همه‌گیری آنفلوانزای سال 1918 حدود 1/8 بود. لیپسیچ تخمین می‌زند درنهایت حدود 20 تا 60 درصد از جمعیت جهان دچار ویروس کرونا جدید می‌شوند. اگرچه این دو ویروس و بیماری ناشی‌ از آن‌ها با هم فرق دارد، توجه به دینامیک همه‌گیری هر دو بیماری کووید 19 و آنفلوانزای سال 1918 به موفقیت‌آمیزبودن رویه‌های مهار مشابه اشاره می‌کند.

سیاست و بازاریابی

به‌طور مشابه، لیپسیچ و همکارانش زمان‌بندی اقدامات کنترلی و شیوع کووید 19 در جامعه را در شهرهای ووهان و گوانگ‌ژو در چین از 10 ژانویه تا 29 فوریه سال 2020 تجزیه‌و‌تحلیل کردند. ووهان اقداماتی نظیر دوری‌گزینی اجتماعی سخت‌گیرانه و قرنطینه‌ی افراد در تماس با افراد آلوده را با تأخیر 6 هفته‌ای آغاز کرد؛ درحالی‌که گوانگ‌ژو پس از یک هفته این اقدامات را شروع کرد. پژوهشگران دریافتند مداخله‌ی زودهنگام موجب شد در اولین موج شیوع، گوانگ‌ژو درمقایسه‌با ووهان اندازه و قله‌ی شیوع کمتری داشته باشد. درباره‌ی سارس نیز اقدامات عمومی شدید یکی از دلایل حذف بیماری از جمعیت بود. سارس به ابتلای حدود 8 هزار بیماری منجر شد و نرخ مرگ‌و‌میر آن 11 درصد بود. اگرچه یکی از تفاوت‌های شیوع فعلی با سارس در این است که در سارس کسانی که عفونی می‌شدند، احتمالا قبل از مسری‌شدنِ شدید کاملا بیمار می‌شدند؛ درحالی‌که در کووید 19 به‌نظر می‌رسد حتی قبل از آغاز علائم و در اوایل بیماری نیز افراد مبتلا، ویروس را به‌خوبی به دیگران منتقل کنند. در مقاله‌ای که هفته‌ی گذشته در مجله‌ی Science منتشر شد، پژوهشگران درباره‌ی ویروس کرونا جدید به این مسئله اشاره کردند: عفونت‌های تأییدنشده اغلب علائم خفیف دارند یا بدون علائم هستند؛ بنابراین تشخیص داده نمی‌شوند. در این وضعیت، بسته به میزان مسری‌بودن و تعداد افراد دچار این حالت، ممکن است جمع بیشتری از مردم درمعرض ویروس قرار گیرند. اگرچه نرخ مرگ‌و‌میر کووید 19 درمقایسه‌با نرخ مرگ‌و‌میر سارس و سندرم تنفسی خاورمیانه (مرس) کمتر است، این بیماری به‌طورکلی موجب مرگ‌و‌میر بیشتری می‌شود. سایر اقدامات مقابله‌ای برای بیماری شامل فراهم‌کردن وضعیتی در ساختمان‌ها است که ازنظر انتقال ویروس چندان مناسب نباشد؛ مانند ایجاد رطوبت و تهویه. همچنین، برقراری ارتباط مداوم با مردم نیز اهمیت دارد تا آن‌ها وضعیت را درک کنند و پاسخ مناسبی دربرابر آن بدهند. یکی از مشکلات زمان شیوع سارس این بود که دولت چین چندین ماه وجود بیماری را انکار می‌کرد. در این وضعیت، مردم متکی‌بر پیام‌های متنی و شایعاتی درباره‌ی آنفلوانزای کشنده‌ی جدیدی بودند. یود می‌گوید: ازآنجاکه دولت کاری نمی‌کرد که مردم به او اعتماد کنند، پرداختن به مسئله‌ی شیوع بیماری بسیار دشوارتر و موجب شد بیماری بیشتر در جامعه بماند. به‌منظور کاهش سرعت همه‌گیری‌ها، یا باید وضعیت انتقال در دوره‌ی زمانی طولانی‌ای نامطلوب شود یا تعداد کافی از افراد مصونیت پیدا کنند؛ به‌طوری که درصورت بازگشت ویروس انتقالی رخ ندهد. البته سناریو دوم به این معنا است که بخشی از جامعه‌ی ایمن باید به‌اندازه‌ای باشد که حاصل هر تماس و فرد آلوده کمتر از یک مورد جدید باشد.

سیاست و بازاریابی


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مصرف اینترنت بازی‌های آنلاین چقدر است؟

شیائومی از تلویزیون Mi TV 4S رونمایی کرد

آغاز فروش پرچمداران شیائومی در اروپا

قیمت انواع ساعت و مچ‌بند هوشمند در بازار

پالایشگاه‌های نفت جهان تعطیل می‌شوند

منتظر حضور شخصیتی نوستالژیک در MK11 باشید

اولین نتایج بنچمارک گوشی پرچمدار هواوی P40 Pro از راه رسید

تراشه‌های جدید کوالکام قابلیت لغو نویز را به هدفون‌های بیشتری می‌آورند

کاربران در شهرهای بزرگ آمریکا نیز کاهش سرعت اینترنت را تجربه کردند

منصوری : المپیاد ملی کد نویسی و تولید محتوای دیجیتال دانش آموزی بر گزار می شود

با موافقت شریعتمداری ؛ پروانه کار اتباع خارجی تمدید شد

سقوط آزاد تقاضای جهانی نفت خام

ریاض مذاکره با مسکو درباره توافق جدید اوپک پلاس را رد کرد

10 کاری که نمی‌دانستید می‌توانید در Call of Duty: Warzone انجام دهید

رندر گلکسی فولد 2 انتظارات از آن را بالا برد!

ناچ بحث برانگیز آیفون به مک می‌آید؟

شباهت شرایط کنونی جهان با بازی اسپایدرمن!

آیرودینامیک و سیستم هدایت هوا در مک لارن الوا چگونه کار می‌کند

مشخصات فنی گلکسی M11 به‌همراه رندرهای این گوشی فاش شدند

مصرف بیش از 3 میلیارد متر مکعب گاز طبیعی در کردستان

شیائومی Mi 10 Lite با قابلیت اتصال به شبکه 5G معرفی شد

گوگل به خاطر کرونا سنت شکنی می‌کند

کاهش ضریب نفوذ اینترنت پهن‌باند کشور در سال 98 نسبت به سال 97

افت 40 درصدی فروش خانواده‌ی گلکسی اس 20 سامسونگ نسبت به مدل‌های اس 10

اپل از راه‌اندازی وب‌سایتی جدید برای اطلاع‌رسانی در مورد کرونا خبر داد

برنامه‌ای برای تعطیلی جایگاه‌های عرضه سوخت وجود ندارد

میزان مصرف کاربران از اینترنت رایگان ایام کرونا اعلام شد

اپل مشکل نمایشگر مک بوک ایر رتینا را تأیید کرد

گوگل به اپلیکیشن ایرانی مبارزه با کرونا هم رحم نکرد

کمک 800 میلیون دلاری گوگل برای مقابله با بیماری کرونا

طرح فاصله گذاری اجتماعی تا 20 فروردین اجرا می‌شود

چالش خودروسازان جهان برای مواجهه با ویروس کرونا

هرکس که هستی در خانه بمان؛ نگاهی دردآلود به بیمارستانی در ایتالیا

اپلیکیشن Google Podcasts برای iOS منتشر شد

ساعت یکصد‌میلیونی پورشه دیزاین

سونی بخش‌های گوشی، دوربین و سرگرمی خانگی را ادغام کرد

مشخصات سخت‌افزاری گلکسی Tab S6 Lite سامسونگ فاش شد

کنترل آیفون از رایانه‌ی شخصی با اپلیکیشن موبایل کانکت دل

پیام وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی به مناسبت ولادت سالار شهیدان حضرت امام حسین (ع) و روز پاسدار

پیام تبریک وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی به مناسبت ولادت حضرت ابوالفضل العباس(ع) و روز جانباز

سناتورهای آمریکایی خواهان کناره‌گیری عربستان از اوپک شدند

روحانی: خللی در تأمین بنزین مورد نیاز مسافران ایجاد نشود

اجرای ضربتی گازرسانی به بیمارستان امام حسین (ع) تربت حیدریه

نفت در نودوهشت

جهش تولید در دوران تحریم با تقویت صنایع پتروشیمی میسر می‌شود

جهش بیت‌کوین به طرف هالوینگ؟

عینک‌های هوشمند تب سنج با کرونا مقابله می کنند

نوع حسگرهای استفاده‌شده در دوربین اصلی Xperia 1 II سونی فاش شد

آنر 30S با پشتیبانی از قابلیت 5G معرفی می‌شود

نمایشگر خانواده هواوی P40 ساخت کدام شرکت است؟