بازاریابی سیاسی

آخرين مطالب

منابع انسانی باید طرف چه کسی را بگیرد؟ بازاريابي

منابع انسانی باید طرف چه کسی را بگیرد؟
  بزرگنمايي:

بازاریابی سیاسی - مشاور عزیز، از سال 2007 در حوزه منابع انسانی فعالیت می‌کنم. عاشق این حوزه هستم اما نمی‌توانم با طرز فکر رئیسم، «دورا»، درباره نقش منابع انسانی کنار بیایم. شعبه ما از نظر میزان فروش در رده دوم قرار دارد با وجودی که تعداد کارکنان ما از سایر شعبه‌ها کمتر است.دورا نمی‌داند که یکی از عوامل موفقیت ما این است که من هر روز با کارکنان حرف می‌زنم و به صحبت‌های آنها گوش می‌کنم.
دنیای اقتصاد نوشت:
«کارل» مدیر شعبه است. او به من می‌گوید: «تو شنونده خوبی هستی و بدون قضاوت به نظرات کارکنان گوش می‌دهی و این عالی است.» خودش نیز از توصیه‌های من استفاده می‌کند.
اما دورا از این که من هر روز چند ساعت با کارکنان گفت‌وگو می‌کنم اصلا راضی نیست. به نظر من این گفت‌وگوها به نفع همه است، به نفع من، کارکنان و حتی شرکت. او نمی‌داند که من از طریق این گفت‌وگوها و حل مشکلات به‌صورت گروهی توانسته‌ام اعتماد و مشارکت کارکنان را جلب کنم. و همین اعتماد و مشارکت باعث شده که شعبه ما از نظر فرهنگی فوق‌العاده باشد. کارکنان سایر شعبه‌ها (از جمله دفتر مرکزی که دورا در آن مستقر است) برای انتقال به شعبه ما سر و دست می‌شکنند. من معتقدم که وظیفه منابع انسانی، گوش دادن به صحبت‌های کارکنان و ایجاد یک فضای مناسب برای آنها است. من هر ماه بر اساس معیارهای خودم هدف‌گذاری می‌کنم اما مهم‌ترین اولویت من این است که هوای کارکنانم را داشته باشم. به همین دلیل آنها به من اعتماد دارند. جالب اینجاست که دورا هیچ‌وقت از من نمی‌پرسد: «همه چیز در شعبه رو به راه است؟ حال کارل چطور است؟ کارکنان چطورند؟»
او فقط سوالاتی از این قبیل می‌پرسد: «به‌طور میانگین چقدر طول می‌کشد تا یک نیروی جدید انتخاب شود؟» چه اهمیتی دارد که 26 روز طول می‌کشد یا 37 روز؟ مهم این است که یک نیروی خوب استخدام شود و همه از این انتخاب راضی باشند. برای دورا، اعداد و ارقام از هر چیزی مهم‌ترند.به اعتقاد مدیران این شرکت، وظیفه منابع انسانی محافظت از شرکت در برابر شکایات قضایی است. این خنده‌دار است چون اگر شما از کارکنان خود حمایت کنید، چرا باید از شما شکایت کنند؟ طی چهار سالی که در این شرکت مشغول به کار بوده‌ام، هیچ شکایت، دعوا یا اتهامی به ما وارد نشده است. دورا طوری رفتار می‌کند که انگار همه اینها تصادفی یا از روی خوش‌شانسی است.
به نظر شما، منابع انسانی باید طرف چه کسی را بگیرد؟ هدف منابع انسانی چیست، اینکه پای شرکت به دادگاه‌ها باز نشود؟ یا حمایت از کارکنان و راضی نگه داشتن آنها؟
پاسخ: دوست عزیز، هر سازمانی مثل یک موجود زنده است. مهم نیست که چه نوع سازمانی باشد، یک استارت‌آپ، یک سازمان بزرگ، یک اداره دولتی یا غیرانتفاعی.کارکنان، درست مثل اعضای بدن به یکدیگر متصلند تا کارهایی را به‌صورت گروهی انجام دهند که انجام آنها به صورت انفرادی ممکن نیست و این همان ماموریت سازمان است. البته این لزوما هدف همه کارکنان نیست.
هر کارمندی هدف خاص خودش را دارد. بعضی‌ها کار می‌کنند تا ماموریت سازمان را به انجام برسانند. بعضی‌ها صرفا برای وقت گذراندن کار می‌کنند. اگر هر کارمند به خواسته‌هایش برسد و نیازهای سازمان نیز تامین شود، این یعنی همه چیز رو به راه است. اما هدف سازمان چیست؟ انجام ماموریت. مادامی که کارکنان از همکاری با ما هیجان‌زده باشند و برای دستیابی به اهداف سازمان از هیچ تلاشی دریغ نکنند، بقیه نیازها خود به خود تامین خواهد شد، مثل بودجه سرمایه‌گذاری، جذب مشتری، روابط عمومی و... .
اما چطور در سازمان یک جو مثبت ایجاد کنیم؟ در وهله اول باید اعتمادسازی کنیم. برای اعتمادسازی، رهبران سازمان از جمله رهبران منابع انسانی باید با رفتار و گفتار خود نشان دهند که به کارکنان اهمیت می‌دهند. سیاست‌های منصفانه و انعطاف‌پذیر باعث می‌شوند محیط سازمان سالم‌تر شود. باید به کارکنان و زندگی شخصی آنها احترام بگذاریم و به آنها این پیام را بدهیم: «تو فقط یک نام در فهرست کارکنان نیستی. تو یکی از اعضای کلیدی تیم ما هستی.»
وظیفه منابع انسانی این است که سازمان را به یک محیط شگفت‌انگیز برای کارکنان تبدیل کند. اگر اعتماد بر محیط کار حاکم باشد و با کارکنان همان‌طوری رفتار کنیم که انتظار داریم با ما رفتار کنند، هرگز نگران شکایت کارکنان نخواهیم بود. تو به عنوان یک کارمند منابع انسانی، کارت را به درستی انجام داده‌ای. منابع انسانی یعنی گوش دادن، حل مشکل و ایجاد یک فضای دلپذیر. اگر کارکنان به تو اعتماد دارند، این یعنی تو یک کارمند موفق هستی. پرسیدی که «منابع انسانی باید طرف چه کسی را بگیرد.» اگر کمی زاویه دید خود را گسترده کنی، خواهی دید که هیچ «طرفی» وجود ندارد پس این سوال بی‌معناست.
خط‌کشی میان کارکنان و مدیران یکی از نشانه‌های فرهنگ ناسالم است. ما زمانی که احساس خطر می‌کنیم، شروع می‌کنیم به موضع‌گیری. کارکنان وقتی از مدیران می‌ترسند، یک رویکرد «ما در مقابل آنها» اتخاذ می‌کنند. مدیران هم وقتی احساس می‌کنند کسی قدرشان را نمی‌داند یا مورد حمله قرار گرفته‌اند، می‌ترسند و همین موضع را می‌گیرند. این نگرش، یکی از نشانه‌های سوء عملکرد سازمان یا به عبارت دیگر، «یک بدن بیمار» است. در یک محیط سالم، یک موضع بیشتر وجود ندارد و آن، انجام ماموریت است.وقتی اعتماد برقرار نباشد، دسترسی به اهداف ممکن نخواهد بود.
تو نماینده رهبران سازمان در این شعبه هستی. وقتی کارکنان ببینند که به آنها اهمیت می‌دهی و برایشان احترام قائلی، ناخواسته به رهبران نیز اعتماد خواهند کرد.اگر فکر می‌کنی بتوانی به دورا کمک کنی تا به مرور نگرش خود را نسبت به منابع انسانی تغییر دهد، بمان و تلاش کن.اما اگر احساس می‌کنی تلاش تو مثل آب در هاون کوبیدن است، به خودت زحمت نده و به دنبال یک شغل جدید باش.من، تو را به خاطر اینکه کار درست را انجام می‌دهی تحسین می‌کنم هرچند که مدیرانت قدر نمی‌دانند. چه بدانند چه ندانند، تو داری به آنها کمک می‌کنی. هر کارمند منابع انسانی که وقت و انرژی خود را صرف اعتمادسازی و گفت‌وگو کند، یک ستاره است. حتی اگر کسی قدر تو را نداند، دنیا قدر تو را خواهد دانست.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

همه چیز درباره هلن کلر

پوشش زنده ویدیویی زومیت از پرتاب تاریخی کپسول کرو دراگون اسپیس ایکس [شروع شد]

بررسی ویدیویی ردمی نوت 8 شیائومی

تلویزیون محبوب گیمرها وارد بازار شد

قیمت گلکسی M01 حدودا 118 دلار خواهد بود

هندی‌ها با پرتاب ده‌ها ماهواره، شبکه ‌5G را در این کشور برقرار می‌کنند

بازی Far Cry 5 را به صورت رایگان تجربه کنید

برادر ثروتمندترین جنایتکار تاریخ از اپل شکایت کرد

بررسی ریزر بلید استلث 2019

شیائومی Redmi 9 گواهی تأییدیه بلوتوث دریافت کرد

با این روش ساده، کارکرد ماسک‌های بهداشتی را برای محافظت دربرابر کرونا بهبود دهید

در گوگل اسیستنت امکان خرید ازطریق صدا فراهم می‌شود

توییتر را با کارمند ایرانی مایکروسافت بیشتر بشناسید

حمایت صندوق بین‌المللی پول از ارزهای دیجیتالی

هدفون کاملا بی سیم وان پلاس با طراحی شبیه ایرپادز اپل فاش شد

پتنت جدید ثبت‌شده سامسونگ برای گوشی تاشو

مقیاس‌دهی و افزایش رزولوشن ویدئو‌ها چگونه انجام می‌شود؟

HTC تابستان امسال با پرچمداری 5G به بازار پرچم‌داران باز‌می‌گردد؟

گوشی اوپو رینو 4 به زودی از راه می‌رسد

ربات کافه چی که فاصله گذاری اجتماعی را ترویج می‌کند

با همراه مکانیک مطمئن بخرید، آسان بفروشید

مرسدس بنز روی تولید باتری خودرو الکتریکی تمرکز می‌کند

6 کار خطرناک که هر روز با گوشی موبایل‌ انجام می‌دهید!

نسخه جدید macOS به داد باتری‌ لپ‌تاپ‌ها می‌رسد

آمازون در صدر ارزشمندترین خرده فروشان دنیا

تمام بازی‌های نسل هشتم قابل پورت شدن روی نینتندو سوییچ هستند

آموزش و دارو و درمان؛ دسته‌های با شتاب رشد زیاد کافه بازار در سال 1398

بی ام و سری 6 گرن توریسمو 2021 معرفی شد

آیفون 11 اپل؛ محبوب‌ترین گوشی فصل اول 2020 از نگاه مؤسسه Omdia

با خانواده آرم Cortex-X آشنا شوید؛ طراحی اختصاصی با هدف‌گیری بازار شرکا

سامسونگ 80 درصد از سفارشات OLED را برای آیفون‌های 2020 تضمین می‌کند

بازی ماجراجویی و پلتفرمر Hoa معرفی شد

شناسایی گونه ای کمیاب از ژله ماهی دکمه آبی برای نخستین بار در شمال غربی جزیره کیش

فراخوان طرح پژوهشی تنظیم سند ارتقای وضعیت زنان منطقه آزاد کیش

الزام رعایت فاصله گذاری اجتماعی در مراکز ورزشی کیش

macOS 10.15.5 با قابلیتی ویژه برای بهبود عمر باتری منتشر شد

موبایل‌ساز‌ها چگونه سر شما را کلاه می‌گذارند؟

43 کارفرمای متخلف استان سمنان به دستگاه قضا معرفی شدند

دعوت زاگرس جنوبی از مناقصه‌گران برای ثبت‌نام در سامانه ستاد

عرضه نفت خام ونزوئلا کاهش یافت

صرفه‌جویی 960 میلیون دلاری سالانه سوخت ارمغان نوسازی ناوگان جاده‌ای

سرمایه‌گذاری در حوزه انرژی جهان 20 درصد کاهش می‌یابد

اسپاتیفای یک محدودیت را حذف کرد

رویداد Blizzcon 2020 رسما لغو شد

غول چینی 70 میلیارد دلار را صرف فناوری‌های جدید می‌کند

تعطیل شدن خط تولید نوکیا در هند به دلیل کرونا

بی ام و سری 5 سدان و تورینگ مدل 2021 معرفی شد

اجرای فورتنایت 90 فریم‌برثانیه‌ای برای اولین‌بار روی وان پلاس 8

اولین مانیتور ردمی رونمایی شد

چطور در بازی Pes 2020 قیچی برگردان بزنیم؟