بازاریابی سیاسی

آخرين مطالب

نورپردازی محل کار چه تاثیری بر سلامت روانی کارمندان دارد؟ کسب و کار

نورپردازی محل کار چه تاثیری بر سلامت روانی کارمندان دارد؟
  بزرگنمايي:

سیاست و بازاریابی - نورپردازی مناسب یکی از عوامل مؤثر بر سلامت روانی کارمندان در محیط کار به‌ حساب می‌آید که می‌تواند باعث افزایش بهره‌وری و روحیه‌ی بهتر کارمندان شود.

در اغلب موارد وقتی صحبت از سلامت روانی و جسمی کارمندان در محیط کار به میان می‌آید، توجه چندانی به نورپردازی در محل کار نمی‌شود و بیشتر تمرکزها به ایجاد یک محیط کاری شادتر و سالم‌تر است. اما جالب است بدانید که نورپردازی نامناسب تاثیرات منفی نظیر خستگی چشم، سردرد، خستگی جسمی و همین‌طور استرس و نگرانی بر سلامت جسم و روان کارمندان دارد. از آنجا که کارمندان اکثر ساعت‌های روز را در نور مصنوعی سپری می‌کنند،‌ نبود نور طبیعی خورشید تاثیر منفی بر جسم و روان آن‌ها می‌گذارد و احتمال بروز اختلال‌هایی مثل اختلال عاطفی فصلی وجود دارد. در ماه‌هایی از سال که روزها کوتاه‌تر و شب‌ها بلندتر است، 40درصد از کارمندان اداره‌ها مجبور هستند فعالیت روزانه خود را در نور کم و نامناسب انجام دهند.
طبق یک پژوهش‌ جدید که به بررسی تاثیر نورپردازی محل کار بر سلامت روانی کارمندان پرداخته است، نور ناکافی می‌تواند بر راندمان کاری و سلامت افراد تاثیر منفی داشته باشد. شرکت بریتانیایی استیپلز برای انجام این پژوهش، اقدام به یک نظرسنجی آنلاین از 7000کارمند در اکتبر سال 2018 کرد. شرکت‌کنندگان این پژوهش،‌ کارمندان پشت میزنشین از 10 کشور اروپایی نظیر انگلستان (2000نفر)، آلمان (1000نفر)، فرانسه، هلند، سوئد، نروژ، اسپانیا، ایتالیا، پرتغال و فنلاند (500نفر از هر یک از این کشورها) بودند. مقاله‌های مرتبط
تاثیر طراحی محیط کار در بهره وری افراد راهی ساده و علمی برای افزایش بهره‌وری در محیط کار روش هایی برای ایجاد محیط کار و کارکنان شاداب
80درصد کارمندان اداری عنوان کردند که نورپردازی مناسب در محیط کاری‌شان خیلی برای آن‌ها اهمیت دارد و دو نفر از هر پنج نفر (40درصد) گفتند که مجبور هستند هر روز با نورپردازی آزاردهنده کار کنند. یک‌سوم (32درصد) افراد هم معتقد بودند نورپردازی بهتر باعث می‌شود حس شادتری در محیط کار داشته باشند. با‌این‌حال، وقتی دسترسی به نور طبیعی خورشید در طول زمستان خیلی کم است، بسیاری از افراد دچار استرس و اختلال عاطفی فصلی می‌شوند و به‌ناچار ساعت‌های متمادی را پشت میز خود می‌گذرانند زیرا گاهی اوقات نور مصنوعی محیط کار تنها نور در دسترس آن‌ها در طول روز به حساب می‌آید. طبق نتایج این پژوهش، 25درصد از کارمندان شرکت‌کننده به‌خاطر داشتن نور نامناسب در محیط کاری‌شان، کلافه و ناراحت بودند.
در اغلب اوقات حضور 13 تا 15دقیقه‌ای در معرض نور طبیعی، برای ترشح اندورفین یا هورمون شادی کفایت می‌کند. دکتر جو تراولا، روانشناس کودکان، می‌گوید: اختلال عاطفی فصلی روی 5 تا 10درصد از مردم تاثیر می‌گذارد و درواقع تعداد زیادی از مردم سه ماه از سال را با سطوح بالینی افسردگی دست‌وپنجه نرم می‌کنند. یک پژوهش دیگر به این نتیجه رسید که رابطه‌ای قوی بین میزان نور روز محل کار و خواب،‌ فعالیت و کیفیت زندگی کارمندان وجود دارد. درباره‌ی میزان نور محل کار در بریتانیا هیچ قانون خاصی تصویب نشده است. قانون 8 سلامت، امنیت و رفاه محل کار نیز صرفا اشاره می‌کند که نورپردازی محیط کار مناسب و کافی باشد و اینکه در صورت امکان، محیط‌های کاری از نور طبیعی استفاده کنند. تاکید روی نور طبیعی و نتایج حاصل از پژوهش‌ها نشان می‌دهد که نور روز، ‌بهترین نوع نور به‌شمار می‌رود؛ اما در بخشی از مناطق شمالی نیم‌کره زمین، نور طبیعی به‌تنهایی برای روشن کردن محیط کار کافی نیست. به‌عبارتی نور کافی و مناسب ازطریق ترکیب نور طبیعی و مصنوعی به‌دست می‌آید، به‌خصوص که می‌توان نور مصنوعی را برای هر فعالیتی شخصی‌سازی کرد. شرکت استیپلز در پژوهش خود پیشنهاد می‌دهد برای افزایش بهره‌وری در محیط‌های کاری از لامپ‌های اختلال عاطفی فصلی و نور سرد در طول صبح استفاده کنند. براساس این پژوهش، 68درصد از نیروی کار تحت بررسی گفته‌اند اگر در محیط کار به سلامت و رفاه آن‌ها اهمیت داده شود و برای نورپردازی مناسب سرمایه‌گذاری کنند، احساس می‌کنند که کارفرما برای آن‌ها ارزش بیشتری قائل است. گزینه‌های نورپردازی شخصی‌شده می‌توانند به ایجاد یک محیط کاری کامل‌تر کمک کنند. یکی از این روش‌ها استفاده از نورپردازی بیودینامیک است که نور را در طول روز تنظیم می‌کند، به همان اندازه‌ی نور طبیعی روز باعث روشن شدن محیط کار شود و نیازهای فردی هر یک کارمندان را برطرف می‌کند. به این ترتیب،‌ کارمندان احساس می‌کنند کنترل بیشتری بر محیط کاری خود دارند و متعاقبا میزان شادی و بهره‌وری نیز افزایش می‌یابد.
برخی از طراحان نورپردازی، نور سردتر (مانند اضافه کردن رنگ آبی به نور ترکیبی) را برای محیط کار پیشنهاد می‌کنند. مرکز پژوهش خواب دانشگاه ساری انگلستان،‌ آزمایشی انجام داده است که براساس آن، طول موج خاصی از نور آبی باعث کاهش هورمون خواب شده و چرخه خواب و بیداری را تنظیم می‌کند. در این آزمایش به مقایسه‌ی سطح هوشیاری کارمندانی که در نور آبی کار می‌کنند و افرادی که در طبقه کنترل هستند، پرداخته‌اند و به این نتیجه رسیدند که سطح هوشیاری هر دو گروه در اول صبح و ظهر به یک اندازه بوده است. اما قبل از اینکه کارمندان محل کار را ترک کنند، میزان هوشیاری طبقه‌ی مورد آزمایش به‌شدت بالا رفته بود. کارمندان نیز خود به بهبود الگوی خواب خود اذعان کردند. با اینکه این موضوع به‌لحاظ علمی تأیید نشده است،‌ اما نتایج این پژوهش نشان می‌دهد که دقت دید افراد در نور آبی بهتر شده بود و بعد از گذشت 4هفته 92درصد از افراد طبقه‌ی مورد آزمایش گفتند که نور آبی را به نورپردازی قبلی ترجیح می‌دهند. هم‌اکنون شواهد کافی حاکی از آن است که با استفاده از نورپردازی مشابه با نور طبیعی روز، استفاده از پنجره‌های بزرگ برای ورود نور طبیعی بیشتر به محیط کار،‌ تأمین سطح مناسبی از نور برای افزایش دقت بینایی و تأمین نورپردازی شخصی‌سازی‌شده که قابلیت تنظیم آن متناسب با فعالیت و حرکت هر فرد وجود دارد، می‌توان رفاه در محیط کار را به مقدار قابل‌توجهی افزایش داد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

رسیدگی به نفرت پراکنی غول‌های اینترنتی در کنگره آمریکا

سه تغییر دنیای فناوری که بر کسب و کارها و کاربران تاثیر می‌گذارند

تراشه اسنپ‌دراگون 875 چگونه تولید خواهد شد؟

سامسونگ همچنان مبلغ هنگفتی را برای تحقیق و توسعه هزینه می‌کند

احتمال کاهش 10 میلیارد دلاری درامد گوشی های هواوی

سونی وسیله نقلیه خودران می سازد

قول یک مسئول برای کاهش 20 درصدی قیمت گوشی موبایل

3 غذای ترکیه‌ای متفاوت که حتما باید امتحان کنید

اولین خودرو تویوتا چگونه تولید شد؟

هرآنچه باید درباره‌ی داستان‌سرایی در کسب‌وکار بدانید

معرفی 12 کتاب در زمینه کارآفرینی و مدیریت کسب‌ و کار

انواع ویزای شینگن و تفاوت آن‌ها

هواوی دو کارمند خود را به دلیل ارسال توییت از گوشی آیفون اپل جریمه کرد

اگر کسب و کارتان برایتان مهم است، هفت دقیقه برایش وقت بگذارید

HTTP2 چیست و چگونه بر آینده‌ اینترنت تأثیر می‌گذارد؟

نورپردازی محل کار چه تاثیری بر سلامت روانی کارمندان دارد؟

پروژه ارز دیجیتال فیسبوک چه تأثیری بر این صنعت خواهد داشت؟

دندانپزشکی نوین

دلایل عقب‌ماندگی صنعت خودرو از دیدگاه سورنا ستاری

کشت و صنعت مغان به شرکت شیرین عسل واگذار شد/ نرخ 1750 میلیارد تومان

چرا وقتی قیمت دلار پایین می آید، سرعت سکه کمتر افت می کند؟

کاهش قیمت سکه در بازار + قیمت دلار

رشد 25 درصدی خط فقر در تابستان 97/ لزوم یکپارچه سازی سیاست‌های حمایتی

واکاوی وضعیت اقتصادی و ارائه راهکار به دولت در هر بخش از اتاق بازرگانی

رشد 66 درصدی صادرات کالا به عراق

جهانگیری: باید روزنه‌های فساد که موجب پولشویی می‌شود را بست

مشکلات داخلی بیش از تحریم ها به صنعت پوشاک ضربه زده است

لزوم تزریق 30 هزار میلیارد تومان به صنعت خودرو و قطعه سازی

بحران تولید، تعطیلی کارخانه‌ها و سردرگمی دولت برای برون رفت از این وضعیت

آشنایی با چند اثر «قانون جدید چک» در فضای کسب و کار

موج ریزش قیمت ها به شرط تثبیت نرخ ارز

روحانی: مناطق آزاد در دوران تحریم نقش تعیین کننده دارند

قیمت گوشی موبایل؛ کاهش قیمت در بازار از ادعا تا واقعیت

شوک عراق به تجار ایرانی

چگونه ارزش برند خود را محاسبه کنیم؟

رتبه 13شاخص کارآفرینی ایران در سال‌2018

افزایش حقوق بازنشستگان چند درصد شد؟

مهارت آموزی زمینه اشتغال پایدار را در روستاها فراهم می کند

ایجاد اشتغال با پرداخت وام ممکن نیست

ایران در شاخص کارآفرینی 13 پله بالا رفت

آمادگی بانک‌های گیلان جهت پرداخت تسهیلات در حوزه اشتغال

برگزاری بسته ارتقاء مهارت ها‌ی کارآفرینانه در کرمانشاه

ورود خشکشویی‌ها به بازاریابی آنلاین

راه ساده برای کارآفرینی زنان خانه دار

رشد 13 پله ای ایران در شاخص جهانی کارآفرینی

فراخوان جایزه کارآفرینی استاد غلامرضا ذوالانواری در فرش و صنایع‌دستی با گرایش چوب

اجرای طرح مهارت‌آموزی کارآفرینی به دانشجویان در دانشگاه خوارزمی

انعقاد قرار داد پژوهشی امکان سنجی اشتغالزایی برای 500 نفر از روستاییان استان البرز

حضور‌ مسئولان دولتی و حکومتی در فین‌ استارز برای حمایت از فعالان فین‌ تک

اقتصاد با حمایت از جوانان کارآفرین شکوفا می شود