بازاریابی سیاسی

آخرين مطالب

سردمداری انرژی‌های تجدیدپذیر در عرصه ژئوپلیتیک دنیا نکات خواندني

سردمداری انرژی‌های تجدیدپذیر در عرصه ژئوپلیتیک دنیا
  بزرگنمايي:

سیاست و بازاریابی - برخلاف سوخت‌های فسیلی، انرژی‌های تجدیدپذیر در اکثر کشورهای دنیا یافت می‌شوند؛ به‌همین‌دلیل در آینده، کاهش وابستگی کشورها به سوخت‌های فسیلی را شاهد خواهیم بود.

بخش بزرگی از ژئوپلیتیک قرن بیستم را محل تأمین انرژی شکل می‌دهد و خاورمیانه، دارنده‌ی بیشترین ذخایر نفتی دنیا، از اهمیت زیادی برخوردار است. کشورهایی نظیر روسیه، آنگولا، نیجریه و ونزوئلا نیز حجم زیادی نفت یا گاز یا هر دو را دارند؛ اما این نقشه‌ی ژئوپلیتیکی آشنا برای ما به‌لطف رشد سریع انرژی‌های تجدیدپذیر درحال‌تغییر است. با اینکه همه‌ی کشورها نفت یا گاز یا حتی زغال در زیر خاکشان ندارند، حداقل برخی از انرژی‌های تجدیدپذیر نظیر انرژی باد، خورشیدی، ‌زمین‌گرمایی یا زیست‌توده در آن‌ها یافت می‌شود. گزارش جدید آژانس بین‌المللی انرژی‌های تجدیدپذیر، به نحوه‌ی تغییر چشم‌انداز انرژی و خطرها و فرصت‌هایی اشاره می‌کند که برای کشورهای مختلف دنیا به‌ارمغان می‌آورد. ژئوپلیتیک تغییر انرژی نشان می‌دهد پیامدهای تغییر از سوخت‌های فسیلی به انرژی‌های تجدیدپذیر ممکن است به‌اندازه‌ی تغییر از زیست‌توده به زغال و نفت در دو قرن گذشته مهم باشد. نویسندگان این گزارش می‌گویند: تولیدکنندگان سوخت‌ فسیلی ، نظیر عربستان‌سعودی و روسیه، کاهش نفوذ خود و ظهور رهبران انرژی‌های جدید، به‌‌ویژه درمیان تولیدکنندگان موادخام مهمی، همچون کبالت را شاهد خواهند بود. درهمین‌حال، روابط تجاری نیز تغییر خواهد کرد و همکاری‌های جدیدی شکل می‌گیرد.
مقاله‌های مرتبط:
آیا انرژی های تجدیدپذیر پیروز خواهند شد؟ منابع تجدیدپذیر می‌توانند 100 تقاضای انرژی جهان را تأمین کنند
آن دسته از تولیدکنندگان نفت و گاز که آمادگی لازم را نداشته باشند، با کاهش درآمد مواجه خواهند بود و اگر فکری برای جبران کسری درآمدشان نکنند،‌ حتی ممکن است دچار بی‌ثباتی سیاسی نیز شوند. برخی کشورها، ماننده امارات متحده‌ی عربی و عربستان‌سعودی، این انتقال را شروع کرده‌اند؛ اما کشورهایی مثل ونزوئلا، آنگولا، یمن، عراق و لیبی احتمالا برای تطبیق با وضعیت جدید با مشکل مواجه خواهند شد. هر کشوری در دنیا حداقل مقداری ظرفیت انرژی تجدیدپذیر دارد و وابستگی به تعداد انگشت‌شماری کشور برای منابع انرژی روبه‌کاهش است؛ به‌همین‌دلیل، افزایش این انرژی در سایر نقاط دنیا ممکن است تنش‌های ژئوپلیتیک بین‌المللی را تلطیف کند. درضمن، تغییر شکل انرژی به تغییر در سیاست انرژی در دنیا منجر خواهد شد. عدنان امین، رئیس آژانس انرژی‌های تجدیدپذیر می‌گوید: برخلاف سوخت‌های فسیلی، منابع انرژی تجدیدپذیر به شکل‌های مختلف در اکثر مکان‌های جغرافیایی دنیا وجود دارد. این فراوانی انرژی ارتقای امنیت انرژی را سبب می‌شود و وابسته‌نبودن کشورها به سوخت فسیلی را افزایش می‌دهد. درعین‌حال، با توسعه‌ی این انرژی‌ها و افزایش ادغام شبکه‌های برق با سایر کشورهای همسایه، الگوهای تجارت و وابستگی جدید بین کشورها پدید می‌آید. تحلیل‌ها نشان می‌دهد مناقشه‌ها بر سر گاز و نفت و نیز اهمیت راهبردی برخی گذرگاه‌های دریایی نیز کاهش خواهد یافت. تلاش برای سردمداری انرژی پاک در جریان است و رهبران انرژی جدید به‌مرور زمان خود را به دنیا معرفی می‌کنند. دراین‌میان، چین، بزرگ‌ترین تولیدکننده و ‌صادرکننده و نصب‌کننده‌ی پنل‌های خورشیدی و توربین‌های بادی و خودروهای برقی، موفق شده نفوذ ژئوپلیتیکش را افزایش دهد. با تغییر شکل انرژی، رهبران جدیدی در این حوزه‌ مطرح می‌شوند و به‌لطف سرمایه‌گذاری‌های کلان در فناوری‌های انرژی تجدیدپذیر،‌ تأثیر برخی کشورها بیش‌ازپیش شده است. به‌عنوان مثال، چین می‌خواهد به‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده و صادرکننده و نصب‌کننده‌ی پنل‌های خورشیدی و توربین‌های بادی و خودروهای برقی سردمدار انرژی پاک در جهان شود و گوی سبقت را از سایر کشورها برباید. براساس این گزارش، صادرکنندگان سوخت‌های فسیلی فقط درصورتی هماهنگی اقتصاد خود با عصر جدید انرژی، می‌توانند از کاهش نفوذ و دسترسی جهانی خود مانع شوند. اولافور گریمسون،‌ رئیس‌جمهور پیشین ایسلند و رئیس کمیسیون ژئوپلیتیک تغییر انرژی می‌گوید: این گزارش اولین تحلیل جامع از پیامدهای ژئوپلیتیک تغییر شکل انرژی به انرژی‌های تجدیدپذیر را دربر دارد و عطفگاه مهمی در آگاهی بیشتر درباره‌ی این مقوله محسوب می‌شود. انقلاب انرژی تجدیدپذیر استقلال کشورهای سراسر دنیا را به‌همراه داشته و آینده‌ی ژئوپلیتیک هیجان‌انگیزی در انتظار کشورهای آسیایی، آفریقایی، اروپایی و آمریکایی است. تغییر شکل انرژی تحولات قدرتی بزرگی را رقم خواهد زد.
امین می‌گوید: تغییر شکل انرژی هم مسئله است و هم فرصت. مزایای این رویداد بیشتر از مسائل آن است؛ البته اگر سیاست‌ها و راهبردهای درستی در دستورکار قرار بگیرد. به‌همین‌دلیل، رهبران و سیاست‌گذاران باید بتوانند این تغییرات را پیش‌بینی و محیط ژئوپلیتیکی جدید را مدیریت و هدایت کنند. این کمیسیون می‌گوید کشورهایی که به‌شدت به واردات سوخت‌های فسیلی وابسته هستند، تعادل تجاری‌شان را به‌طرز چشمگیری افزایش و خطرهای مرتبط با خطوط آسیب‌پذیر تأمین انرژی و قیمت‌های هنگفت سوخت را ازطریق سهم بیشتر از انرژی خانگی خود می‌توانند کاهش دهند. باتوجه‌به اینکه انرژی نقش مهمی در پیشرفت انسان ایفا می‌کند، انرژی‌های تجدیدپذیر امکان دسترسی جهانی به این انرژی را فراهم می‌کند و به ایجاد شغل، تقویت رشد اقتصادی پایدار، ارتقای امنیت آب و غذا، افزایش ثبات و انعطاف‌پذیری اقلیمی و عدالت منجر می‌شود.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

لنز رباتیک که نشانگرهای زیستی فرد را رصد می کند

احتمال همکاری سامسونگ و مدیاتک برای تولید گوشی‌های میان‌رده 5G

عینک واقعیت افزوده اوپو معرفی شد

افشای ویدیویی از نقشه بتل رویال Call of Duty

چگونه نتایج جستجو در گوگل را شخصی سازی کنیم؟

اینستاگرام به شما قدرت انتخاب می دهد

تصاویر جذاب خط تولید رینو 3 منتشر شد

قابلیت بازی میان پلتفرمی بازی Minecraft به زودی به پلی‌استیشن 4 خواهد آمد

پردازنده اینتل در کروم‌ بوک گوگل

خرابکاری جدید گروه لازاروس

گوشی‌‎های ردمی K30 و K30 5G رسماً معرفی شدند

گلکسی S11 برای اولین بار در تصاویری واقعی عرض اندام کرد

بازی که یک سال در انحصار پلی‌ استیشن 4 خواهد بود

ایسوس مادربردی جدید معرفی کرد

لپ تاپ ردمی بوک 13 رسما معرفی شد

پیش شرط‌های راه‌اندازی نسل 5 تلفن همراه در ایران اعلام شد

نسخه پایدار اندروید 10 برای نوکیا 7.1 منتشر شد

خداحافظی با ویندوز 10 موبایل

پرچمداری که مشخصاتش لو رفت

فرصت سه ساله چینی ها برای استفاده از محصولات غیربومی

گلکسی A11 سامسونگ با پردازنده قدیمی معرفی می شود

اوپو موبایل تاشو می سازد

AMD تا سال 2020 سهم خود را از بازار پردازنده سرور به 10 درصد می‌رساند

جعبه‌گشایی شیائومی Mi 9 Lite

Call of Duty موبایل در دو ماه گذشته چقدر درآمد داشت؟

انویدیا نشان تجاری جدیدی برای پردازنده‌های گرافیکی خود ثبت کرد

مهم ترین کاری که پس از سرقت موبایل‌مان باید انجام دهیم

مشخصات این پرچمدار لو رفت

گزارش IDC از بازار گجت پوشیدنی؛ اپل در صدر

اینفلوئنسر اینستاگرام به 14 سال زندان محکوم شد

چطور از اطلاعات موبایل‌مان مراقبت کنیم؟

Outlast بعدی یک بازی چندنفره خواهد بود

قسمت دوم A Plague Tale ظاهرا در حال ساخت است

لیست برترین گوشی‌های اندرویدی جهان منتشر شد

بهترین RPG متعلق به کدام بازی از سری GTA است؟‌‌

چگونه در Gmail صدها ایمیل را همزمان بفرستید؟

چیپست‌های 5G مدیاتک وارد گوشی‌های رده ابتدایی سامسونگ می‌شوند

مهم ترین کاری که پس از سرقت موبایل باید انجام دهیم

نخستین تصویر رندر هواوی پی 40 منتشر شد

میان‌بر جدیدی برای دریافت به‌روزرسانی‌های امنیتی ویندوز 7 کشف شد

طرح احتمالی گوشی سایبر تراک تسلا را ببینید

گوگل جلوی ردگیری گوشی‌های آیفون را گرفت

نسخه‌ رایگان بازی efootball PES 2020 منتشر شد

چرا باید از هوش مصنوعی بترسیم؟

مانیتور قابل حمل MSI معرفی شد

گوشی‌های ردمی K30 و K30 5G معرفی شدند

جدیدترین وضعیت گوشی‌های وارداتی با ارز دولتی

اختلال در شبکه اینترنت تکذیب شد

هدفونی که جلوی تصادف کردنتان را می گیرد

مشکلات سر راه اینتل برای عرضه پردازنده‌های گرافیکی Xe