سیاست و بازاریابی

آخرين مطالب

آسیب‌پذیری Zombieload، شرکا و همکاران اینتل را کاهش می‌دهد اخبار

  بزرگنمايي:

سیاست و بازاریابی - آسیب‌‌پذیری‌های اخیر که در پردازنده‌های اینتل کشف شدند، اعتماد و صبر شرکا و همکاران این شرکت را از بین بردند.

اینتل در ماه‌های اخیر با چالش‌های متعددی از کمبود عرضه‌ی تراشه تا آسیب‌پذیری‌های امنیتی روبه‌رو بود. آخرین چالش ایجادشده برای غول دنیای پردازنده ، به‌نام Zombieload در اخبار منتشر شد که در دسته‌ی تهدیدهای امنیتی فوق مهم قرار می‌گیرد. همین اخبار باعث شد تا نام‌های بزرگی در دنیای فناوری، کنار گذاشتن اینتل را در ذهن بپرورانند. به‌علاوه به‌نظر می‌رسد صبر بسیاری از شرکا و همکاران اینتل دربرابر چالش‌های شرکت، لبریز شده باشد. مقاله‌های مرتبط:
آیا مدیران اینتل رقبای خود را دست‌کم می‌گیرند؟ ارزش سهام اینتل پس از کاهش درآمد و پیش‌بینی‌های سال 2019 ریزش کرد
آسیب‌پذیری زامبی‌لود به هکرها امکان می‌دهد تا اطلاعات حساس کاربران همچون تاریخچه‌ی مرورگر و رمزهای عبور را سرقت کنند. شرکت‌های بزرگ همچون مایکروسافت ، اپل و گوگل در واکنش به انتشار اخبار، به‌سرعت عرضه‌ی پچ‌های امنیتی برای جلوگیری از آسیب‌پذیری‌های بیشتر را عرضه کردند. چنین روندی در موارد قبلی همچون آسیب‌پذیری‌های ملت‌داون و اسپکتر هم از سوی آن‌ها انجام شده بود. تلاش شرکت‌ها برای حل چالش‌های امنیتی در محصولات شرکت‌های دیگر، قطعا دشواری‌هایی را برای آن‌ها به‌همراه دارد. هرچند بزرگانی همچون مایکروسافت و اپل اعتراضی رسمی به این وظیفه‌ی جدید خود مبنی بر حل چالش‌های امنیتی اینتل نکرده‌اند، اما قطعا مهندسان آن‌ها در مسیر پاک‌سازی اشتباهات اینتل، دشواری‌هایی را متحمل شده‌اند. برای درک مشکلات ایجادشده بر اثر آسیب‌پذیری‌های امنیتی اینتل می‌توان نگاهی به جامعه‌ی متن‌باز داشت. توسعه‌دهنده‌های متن‌باز با خیال راحت‌تر درباه‌ی مشکلات شرکت‌ها صحبت می‌کنند، چرا که هیچ ارتباط سازمانی با آن شرکت ندارند. آن‌ها آزادانه از مشکلاتی صحبت می‌کنند که برای حل چالش‌های امنیتی اینتل بر سر راهشان قرار می‌گیرد. درواقع هیچ فرد یا سازمانی نمی‌تواند مانع از شکایت و گله‌ی آن‌ها از صحبت پیرامون اشکالات فنی شرکت‌ها شود.
به‌عنوان نمونه‌ای از اعتراضات جامعه‌ی متن‌باز می‌توان به یادداشت عرضه‌ی کرنل جدید لینوکس یعنی نسخه‌ی 5.1.2 اشاره کرد. گرِگ کورا هارتمن به‌عنوان متخصص نگه‌داری از نسخه‌های پایدار کرنل لینکوس شناخته می‌شود. او پس از زامبی‌لود، نسخه‌ی پایدار دیگری از کرنل منتشر کرد و در یادداشت انتشار نوشت: همان‌طور که یک سال پیش گفتم، اینتل باز هم یک هدیه به چندین نفر بدهکار است؛ افرادی که باگ‌های سخت‌افزاری این شرکت را با نرم‌افزارهای خود اصلاح می‌کنند. قطعا توسعه‌دهنده‌های متعددی در شرکت‌های بزرگ حضور دارند که با نظر هارتمن موافق هستند. البته آن‌ها اجازه‌ی چنین اظهارنظرهای شفافی را ندارند. مشکلات بهره‌وری
شرکت‌های متعددی بسته‌های اصلاحی را برای حل آسیب‌پذیری زامبی‌لود ارائه کردند، اما چالش‌ها هنوز ادامه دارند. بسیرای از راهکارهای امنیتی، قابلیت هایپرتردینگ را در پردازنده‌های اینتل غیرفعال می‌کنند. این قابلیت در زمان نیاز، هسته‌های مجازی در پردازنده ایجاد می‌کند که بهره‌وری فعالیت‌های چندوظیفگی را افزایش می‌دهد. درنتیجه، پچ‌های امنیتی ارائه‌شده منجر به کاهش بهره‌وری در بسیاری از پردازنده‌های کاربران شده‌اند. به‌عنوان مثالی از کاهش عملکرد پردازنده‌ها می‌توان به اپل اشاره کرد. کوپرتینویی‌ها پس از ارائه‌ی پچ امنیتی زامبی‌لود اعلام کردند که سرعت پردازش‌ها تا 40 درصد احتمال کاهش دارد و بیش از همه به کامپیوترهای مک مجهز به پردازنده‌های چندهسته‌ای آسیب می‌رساند. درواقع اکثر کامپیوترهای کنونی مک از کاهش بهره‌وری رنج خواهند برد. در مثالی دیگر، وب‌سایت Phoronix بررسی عمیق‌تری روی آسیب‌پذیری پردازنده‌ها انجام داد و تأثیر پچ‌های امنیتی روی ماشین‌های لینوکسی را تحلیل کرد. آزمایش‌های اولیه نتایج خوبی به‌همراه نداشتند.
چالش‌های پیش‌آمده و کاهش سرعت عملکرد کامپیوترها، قطعا مصرف‌کننده‌ها را ناراضی خواهد کرد. به‌علاوه، این مشکلات برای تولیدکننده‌های کامپیوترها هم نتیجه‌ی خوبی ندارد. به‌عنوان مثال وقتی یک کاربر مک پس از نصب بسته‌ی امنیتی شاهد کاهش سرعت کامپیوترش باشد، ابتدا اپل و نه اینتل را مقصر می‌داند. مشکلات پردازنده‌های اینتل، شرکت‌های دیگر را نیز تحت فشار قرار می‌دهد
از مدت‌ها پیش می‌دانیم که اپل قصد دارد در کامپیوترهای مک، پردازنده‌های اختصاصی خود را جایگزین محصولات اینتل کند . کوپرتینویی‌ها چندی پیش کاهش عرضه‌ی پردازنده‌های اینتل را مقصر کاهش فروش کامپیوترهای مک دانستند. آسیب‌پذیری‌های اخیر و مشکلات ایجادشده برای اپل و کاربرانش، مهر تأییدی بر کاهش ارتباط اپل با اینتل خواهند بود. با نگاهی کلی به بازار متوجه می‌شویم که اینتل به‌مرور دوستان و همکاران خود را از دست می‌دهد. آیا آن‌ها راهی برای فرار از این وضیت دارند؟ البته قطعا کنترل بیشتر روی سخت‌افزارها و جلوگیری از آسیب‌پذیری‌های امنیتی، راهکار ابتدایی خواهد بود، اما باید برنامه‌ای جدی‌تر هم برای جذب شرکا اجرا شود. پروژه‌ی آتنا
اینتل با وجود مشکلاتی که از سوی شرکای قدیمی حس می‌کند، امید دارد تا پروژه‌ی آتنا راهکاری برای برون‌رفت از شرایط کنونی باشد. پروژه‌ی مذکور اینتل را در همکاری نزدیک با تولیدکننده‌های کامپیوتر شخصی قرار می‌دهد تا نسل بعدی لپ‌تاپ را با هم تولید کنند. البته این پروژه بسیاری از مشکلات شرکا را حل‌نشده باقی می‌گذارد، اما شاید نزدیک اینتل با بزرگانی همچون مایکروسافت و گوگل و دل منجر به تولید سخت‌افزارهایی با آسیب‌پذیری‌های کمتر شود.
لپ‌تاپ‌های پروژه‌ی آتنا خصوصیاتی دارند که کاربران مدرن کنونی را راضی خواهند کرد. به‌عنوان مثال می‌توان به اتصال دائمی به شبکه‌ی 5G ، عمر باتری یک‌روزه و سرعت بارگذاری بالا اشاره کرد. چنین قابلیت‌هایی هم‌اکنون در دستگاه‌های ویندوزی مجهز به اسنپدراگون (WOS) ارائه می‌شوند. لپ‌تاپ‌های WOS از سخت‌افزار کوالکام بهره می‌برند و به‌نوعی تهدیدی جدی برای اینتل هستند. اگر تولیدکننده‌های لپ‌تاپ و توسعه‌دهنده‌های نرم‌افزار به‌مرور اینتل را رها کنند، احتمالا شاهد کوچ بیشتر به کوالکام یا دیگر سخت‌افزارهای مبتنی بر آرم خواهیم بود. توضیح بالا نشان می‌دهد که پروژه‌ی آتنا، اهمیت بالایی نزد اینتل دارد. اگر در این پروژه بتوان سخت‌افزاری تولید کرد که از تهدیدهای امنیتی بزرگ دور باشد، شاید اینتل در رقابت با شرکت‌هایی همچون کوالکام موفق‌تر شود. به‌علاوه همکاری با شرکای دیگر هم در این پیروزی بی‌تأثیر نخواهد بود. اگر آتنا موفق نشود، اینتل مشکلات بسیاری خواهد داشت. درنهایت شاید دوستان قدیمی دیگر درکنار اینتل نایستند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

وان پلاس Nord دوباره رخ نشان داد

قدرتمندترین گوشی‌های اندرویدی مشخص شدند

قیمت بازی‌ها افزایش پیدا می‌کند

دلیل خراب شدن سوکت شارژ گوشی و روش های تعمیر آن

اصرار مایکروسافت، کاربران ویندوز را ناراضی کرد

ربات رزمی تایپ ایکس معرفی شد

خبر بد برای طرفداران بازی فورتنایت

25 برابر شارژدهی بیشتر ارمغان حالت ذخیره باتری در MIUI 12

مسابقات EVO Online به‌طور رسمی لغو شد

نینتندو دایرکت جدید برگزار نمی‌کند

شارژر شیائومی تاییدیه گرفت

آیا عضو جدیدی به خانواده ایکس باکس اضافه می‌شود؟

فناوری‌چی‌ها چه جایگاهی در میان ثروتمندان جهان دارند؟

کروم 64 بیتی به اندروید 10 می‌آید

اینترنت چطور کار می‌کند؟ - قسمت پایانی

کدام پرچم‌داران قدیمی بیشترین افت ارزش را داشته‌اند؟

تاریخ انتشار نسخه‌ رایانه‌های شخصی Horizon: Zero Dawn اعلام شد

سونی هم به جمع تحریم کنندگان فیس‌بوک و اینستاگرام پیوست

کدام گوشی‌های اقتصادی سامسونگ باتری قوی‌ای دارند؟

تاریخ انتشار بازی Professor Layton and the Lost Future مشخص شد

تاریخ انتشار بازی Maid of Sker مشخص شد

پلیس اروپا با هک گوشی؛ بزرگترین عملیات دستگیری تاریخ را رقم زد

تاریخ انتشار دموی بازی Root Film مشخص شد

برنامه‌ای که انواع صداها را مدیریت می‌کند

قیمت انواع گوشی همراه کمتر از یک میلیون تومان در بازار

پیام تبریک سردار سرتیپ محمد شرفی، به مناسبت فرا رسیدن روز ملی محیط‌بان

رقابت جذاب مهمانداران کیش ایر و ایران ایر

​ثبت‌نام شاغلین و بنگاه‌های فاقد بیمه برای دریافت تسهیلات کرونا در هفته آینده

نوعی از مک‌بوک‌ها از رده خارج شدند

قیمت انواع لپ‌تاپ‌ اچ‌ پی در بازار

فروش بازی A Plague Tale: Innocence از مرز یک میلیون نسخه عبور کرد

اسپیکر جدید قابل حمل مارشال معرفی شد

فوجی فیلم سیستم ذخیره‌سازی 400 ترابایتی را توسعه می‌دهد

بازی Ori and The Will Of The Wisps برای نینتندو سوییچ عرضه می‌شود

کنسول جدید آتاری از راه می‌رسد

گوشی آنر 30 لایت رسما معرفی شد

نسخه‌ کنسولی بازی Carto به‌زودی منتشر خواهد شد

گوشی آنر X10 Max رسما معرفی شد

برگزاری رویدادی که دموی 60 بازی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد

از ثبت قیمت موبایل در سامانه 124 غافل نشوید

رقابت ایکس باکس‌ها؛ کدام یک سریع‌تر است؟

آمار جدیدی از فروش بازی Dead Cells منتشر شد

سامسونگ به دنبال طراحی باتری‌های تاشو!

شهری در ژاپن استفاده از موبایل حین راه رفتن را ممنوع کرد!

اجلاس خانه هوشمند گوگل آنلاین برگزار می‌شود

نیکون Z5 با سه لنز جدید از راه می‌رسد

سامسونگ شارژر ضدعفونی کننده می‌فروشد

مایکروسافت به شایعات درباره یک بازی قوت بخشید

کوچ سامسونگ به معماری 3 نانومتری

اینترنت چطور کار می‌کند؟ - قسمت دوم