سیاست و بازاریابی

آخرين مطالب

انرژی هسته‌ای؛ گزینه‌ای حیاتی برای حل مشکل تغییرات اقلیمی اخبار

  بزرگنمايي:

سیاست و بازاریابی - برای مقابله با تغییرات اقلیمی انرژی‌های تجدیدپذیر، فناوری جذب کربن و افزایش بهره‌وری و احیای جنگل گام‌هایی مهم، اما ناکافی هستند.

65 سال پیش، دوایت دیوید آیزنهاور ، رئیس‌جمهور وقت آمریکا معروف به آیک، نخستین‌های گام‌های محکم خود برای اجرای ابتکار اتم‌ برای صلح را برداشت و به رهبران شوروی طرحی دقیق از قوانین ایمن و گسترش‌ندادن سلاح‌های هسته‌ای را ارائه داد که هدایتگر توسعه‌ی غیرنظامی انرژی هسته‌ای بود. سه سال دیپلماسی دیگر با رهبری آمریکا به تأسیس آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای منجر شد که همچنان در حفظ و نظارت و اجرای تدابیر امنیتی علیه گسترش سلاح‌های هسته‌ای نقشی محوری دارد. آیک دراین‌زمینه می‌گوید: این نیروی عظیم ویرانگر می‌تواند به‌نفع تمام انسان‌ها به عامل مفیدی تبدیل شود. وقتی جنگ سرد به‌پایان رسید، تهدید وجودی ناشی از نابودی هسته‌ای از بین نرفت و اکنون، با دومین تهدید وجودی، یعنی تغییرات اقلیمی ، رو‌به‌رو هستیم و دربرابر این تهدیدها نقش آمریکا در سال 2019 به‌اندازه‌ی سال 1954 حیاتی است. انرژی هسته‌ای بزرگ‌ترین منبع انرژی بدون کربن در آمریکا است و نقش مهمی در مقابله با مسئله‌ی جهانی تغییرات اقلیمی دارد. تعدادی از شرکت‌های آمریکایی مشغول توسعه‌ی تکنولوژی‌های پیشرفته‌ی نسل جدیدی از رآکتور هستند که از مزایای ایمنی و نظامی ‌نبودن برخوردار است. این طرح‌های پیشرفته درصورت وقوع حادثه، به انرژی پشتیبان یا سیستم خنک‌کننده‌ی خارجی نیازی ندارند. ازآنجاکه بسیاری از طرح‌های رآکتور جدید به‌ندرت پیش می‌آید که به سوخت‌گیری مجدد نیاز داشته باشد، خطر تغییر کاربری کارخانه‌های غنی‌سازی اورانیوم یا فرایند مجدد پلوتونیوم به پروژه‌ی تولید بمب به‌میزان درخورتوجهی کاهش می‌یابد. آمریکا قصد دارد مسیر توسعه‌ی این رآکتورها را هدایت کند؛ به‌‌گونه‌ای‌که بتواند در دهه‌های آینده در داخل و خارج از این کشور مستقر شود. ازآنجاکه تعداد زیادی از کشورها در سرتاسر جهان به انرژی هسته‌ای به‌عنوان منبع برق بدون کربن روی می‌آورند، کشور آمریکا به‌دنبال این موضوع است که آن‌ها این کار را با استفاده از تکنولوژی‌های ایمن ساخت آمریکا انجام دهند. کشورهایی که طرح‌های جدید رآکتور آمریکایی را می‌پذیرند، ملزم می‌شوند سلاح‌های هسته‌ای را گسترش ندهند.
نیروگاه هسته‌ای در ایالت ایلینوی سه سال از توافق‌نامه‌ی پاریس می‌گذرد و هنوز جهان با اهداف خود برای کاهش انتشارات کربنی فاصله دارد. حتی اگر تمام کشورها به 100 درصد کاهش ذکرشده در توافق‌نامه‌ی پاریس برسند، جهان به‌هیچ‌وجه به هدف محدودکردن دما به حداکثر دو درجه‌ی بیش از دمای زمان پیش از صنعتی‌شدن نخواهد رسید. افزایش پیش‌بینی‌شده در انرژی‌های تجدیدپذیر، سرمایه‌گذاری روی تکنولوژی‌های حذف کربن، افزایش بهره‌وری ، احیای اجنگل و... گام‌های مهمی هستند؛ ولی ما را به این هدف نمی‌رسانند. به‌همین‌دلیل، آژانس بین‌المللی انرژی به این نتیجه رسیده برای رسیدن به هدف دو درجه‌ی سانتی‌گراد، باید سهم انرژی هسته‌ای در مصرف جهانی انرژی تا اواسط قرن دوبرابر شود. در اواخر سال گذشته، مجمع بین‌المللی تغییرات اقلیمی نیز به نتیجه‌گیری مشابهی رسید: در بیشتر سناریوهای سازگار با هدف 1.5 درجه‌ی سانتی‌گراد، سهم انرژی هسته‌ای باید بیش از دوبرابر شود. ما برای پی بردن به نقش مهم انرژی هسته‌ای به مدل‌های آماری نیازی نداریم. 98 رآکتور در ناوگان هسته‌ای آمریکا در بخش انرژی پاک فعالیت می‌کنند. آن‌ها یک‌پنجم از برق این کشور را تأمین می‌کنند. در چند سال گذشته، 6 رآکتور پیش از موعد تعطیل شدند و 12 رآکتور دیگر قرار است در 7 سال آینده بسته شوند. مشکل اینجا است که قوانین حاکم بر بازارهای برق اجازه نمی‌دهند مزایای منحصر‌به‌فرد انرژی هسته‌ای در قیمت عمده‌فروشی منعکس شود. این موضوع موجب می‌شود کارخانه‌های جدید و موجود هسته‌ای در شرایط نامساعدی قرار گیرند. این قوانین دهه‌ها پیش نوشته شده‌اند تا اهداف آن زمان، یعنی قیمت ارزان‌تر و ظرفیت اضافی برای برآورده‌ساختن افزایش تقاضا را برآورده سازند و در آن‌ها نیاز امروز جامعه ازجمله هوای پاک‌تر و انتشارات کربن کمتر و قابلیت اطمینان شبکه، در نظر گرفته نشده است.
نیروگاه هسته‌ای در ایالت تگزاس کارخانه‌های هسته‌ای نه‌تنها فاقد انتشارات گازی مضر هستند؛ بلکه در ترکیب انرژی ما مطمئن‌تر از دیگر منابع هستند و در 93 درصد از زمان‌ها فعالیت می‌کنند؛ حتی در رویدادهای آب‌و‌هوایی شدید که کارخانه‌های مصرف‌کننده‌ی سوخت‌های فسیلی ممکن است به تعطیلی یا کاهش میزان فعالیت خود مجبور شوند. با قوانین فعلی، حتی با اینکه این خصوصیات کاملا ارزشمند هستند، بازار برق به ارزش‌گذاری این ویژگی‌ها مجاز نیست. جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها در ایالت‌هایی نظیر ایلینوی و نیویورک و نیوجرسی اعتبارات انتشار صفر کربن را ایجاد کرده‌اند، بنابراین، بازار بهتر ارزش انرژی‌های بدون کربن نظیر انرژی‌های هسته‌ای و تجدیدپذیر را منعکس می‌کند؛ اما راه‌حل‌های ایالتی نمی‌توانند جایگزین اقدامات ملی جامع برای اصلاح این بازارها شوند. برای رسیدن به این هدف، حفظ رآکتورهای موجود نخستین گام مهم است. در ازای هر رآکتوری که پیش از موعد تعطیل می‌شود، میزان انتشارات کربن‌دی‌اکسید تاحدود 5.8 میلیون تن در سال افزایش می‌یابد.
نیروگاه هسته‌ای در ایالت ایلینوی طبق گزارش سازمان حفاظت از محیط‌زیست آمریکا، این میزان برابر انتشارات گازی حاصل از سوزاندن بیش از 648 میلیون گالن بنزین یا معادل پرکردن یک ورزشگاه فوتبال با بنزین و آتش‌زدن آن است. برای جبران این انتشارات کربنی، باید بیش از 96 میلیون درخت کاشته شود یا اینکه روی سقف یک‌میلیون خانه صفحات خورشیدی نصب شود و نیز راهی مقرون‌به‌صرفه برای ذخیره‌ی برق پیدا شود که در تمام ساعات شبانه‌روز دردسترس باشد. بااین‌حال، به‌جای تعویض منبعی از انرژی با کربن صفر با دیگری، بهتر نیست تمام منابع دردسترس انرژی کم‌کربن و بدون کربن را باهم ترکیب کنیم تا میزان کاهش انتشارات خود را به حداکثر برسانیم؟ این نوع مشارکت‌ها می‌تواند فقط در یک دوره‌ی پایدار موفق شود و نیازمند حمایت گسترده‌ی سیاسی است. در دهه‌ی 1950، تلاش هایمن جی ریکوور برای ایحاد ناوگان هسته‌ای به صنعت انرژی هسته‌ای آمریکا منجر شد که با رآکتور شیپینگ پورت در سال 1957 آغاز شد. امروزه، نیاز پنتاگون برای انرژی مطمئن می‌تواند تقاضا برای انرژی هسته‌ای را افزایش دهد و موجب کاهش هزینه‌ها شود. گفته می‌شود با وجود سیاست‌های قطبی فعلی، در سال گذشته دو لایحه‌ی مرتبط با انرژی هسته‌ای در مجلس آمریکا تصویب شد. شرکای عمومی و خصوصی با همکاری هم می‌توانند نسلی جدید از رآکتورهای هسته‌ای بی‌خطر، کوچک‌تر و ارزان‌تر را ایجاد کنند که تقاضای رو‌به‌رشد جهان برای انرژی را تأمین کند و در همان حال از میزان انتشارات کربنی و خطرهای مرتبط با گسترش سلاح‌های هسته‌ای بکاهد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

وان پلاس Nord دوباره رخ نشان داد

قدرتمندترین گوشی‌های اندرویدی مشخص شدند

قیمت بازی‌ها افزایش پیدا می‌کند

دلیل خراب شدن سوکت شارژ گوشی و روش های تعمیر آن

اصرار مایکروسافت، کاربران ویندوز را ناراضی کرد

ربات رزمی تایپ ایکس معرفی شد

خبر بد برای طرفداران بازی فورتنایت

25 برابر شارژدهی بیشتر ارمغان حالت ذخیره باتری در MIUI 12

مسابقات EVO Online به‌طور رسمی لغو شد

نینتندو دایرکت جدید برگزار نمی‌کند

شارژر شیائومی تاییدیه گرفت

آیا عضو جدیدی به خانواده ایکس باکس اضافه می‌شود؟

فناوری‌چی‌ها چه جایگاهی در میان ثروتمندان جهان دارند؟

کروم 64 بیتی به اندروید 10 می‌آید

اینترنت چطور کار می‌کند؟ - قسمت پایانی

کدام پرچم‌داران قدیمی بیشترین افت ارزش را داشته‌اند؟

تاریخ انتشار نسخه‌ رایانه‌های شخصی Horizon: Zero Dawn اعلام شد

سونی هم به جمع تحریم کنندگان فیس‌بوک و اینستاگرام پیوست

کدام گوشی‌های اقتصادی سامسونگ باتری قوی‌ای دارند؟

تاریخ انتشار بازی Professor Layton and the Lost Future مشخص شد

تاریخ انتشار بازی Maid of Sker مشخص شد

پلیس اروپا با هک گوشی؛ بزرگترین عملیات دستگیری تاریخ را رقم زد

تاریخ انتشار دموی بازی Root Film مشخص شد

برنامه‌ای که انواع صداها را مدیریت می‌کند

قیمت انواع گوشی همراه کمتر از یک میلیون تومان در بازار

پیام تبریک سردار سرتیپ محمد شرفی، به مناسبت فرا رسیدن روز ملی محیط‌بان

رقابت جذاب مهمانداران کیش ایر و ایران ایر

​ثبت‌نام شاغلین و بنگاه‌های فاقد بیمه برای دریافت تسهیلات کرونا در هفته آینده

نوعی از مک‌بوک‌ها از رده خارج شدند

قیمت انواع لپ‌تاپ‌ اچ‌ پی در بازار

فروش بازی A Plague Tale: Innocence از مرز یک میلیون نسخه عبور کرد

اسپیکر جدید قابل حمل مارشال معرفی شد

فوجی فیلم سیستم ذخیره‌سازی 400 ترابایتی را توسعه می‌دهد

بازی Ori and The Will Of The Wisps برای نینتندو سوییچ عرضه می‌شود

کنسول جدید آتاری از راه می‌رسد

گوشی آنر 30 لایت رسما معرفی شد

نسخه‌ کنسولی بازی Carto به‌زودی منتشر خواهد شد

گوشی آنر X10 Max رسما معرفی شد

برگزاری رویدادی که دموی 60 بازی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد

از ثبت قیمت موبایل در سامانه 124 غافل نشوید

رقابت ایکس باکس‌ها؛ کدام یک سریع‌تر است؟

آمار جدیدی از فروش بازی Dead Cells منتشر شد

سامسونگ به دنبال طراحی باتری‌های تاشو!

شهری در ژاپن استفاده از موبایل حین راه رفتن را ممنوع کرد!

اجلاس خانه هوشمند گوگل آنلاین برگزار می‌شود

نیکون Z5 با سه لنز جدید از راه می‌رسد

سامسونگ شارژر ضدعفونی کننده می‌فروشد

مایکروسافت به شایعات درباره یک بازی قوت بخشید

کوچ سامسونگ به معماری 3 نانومتری

اینترنت چطور کار می‌کند؟ - قسمت دوم