بازاریابی سیاسی

آخرين مطالب

نتایج بنچمارک پردازنده‌ی Ryzen 5 3600 افشا شد؛ رقیبی برای 8700K اینتل اخبار

نتایج بنچمارک پردازنده‌ی Ryzen 5 3600 افشا شد؛ رقیبی برای 8700K اینتل
  بزرگنمايي:

سیاست و بازاریابی - نتایج بنچمارک پردازنده‌‌ی 6 هسته‌ای به‌تازگی معرفی‌شده‌ی Ryzen 5 3600 در پایگاه داده‌ی وب‌سایت GeekBench و UserBenchmark رؤیت شد.

AMD در خلال مراسم رونمایی پردازنده‌ های سری 3000 رایزن، تصاویری از نتایج بنچمارک پردازنده‌های مختلف Ryzen 9 و Ryzen 7 مبتنی‌بر معماری Zen 2 به‌نمایش درآورد. بااین‌حال، این شرکت اطلاعاتی درباره‌ی عملکرد و نتایج بنچمارک سبد محصولات جدید Ryzen 5 ارائه نکرد؛ محصولاتی که با همان معماری Zen 2 طراحی و تولید شده و‌ با قیمت‌‌های کمتر از 300 دلار بخش اقتصادی بازار را هدف گرفته‌اند. اکنون، نتایج بنچمارک‌ مستقل پردازنده‌ی Ryzen 5 3600 از منابع مختلف منتشر‌شده که عملکرد چشمگیر این پردازنده‌ی 200 دلاری را نشان می‌دهد. مقاله‌های مرتبط:
پردازنده‌های AMD رایزن 3000 معرفی شدند؛ توان فوق‌العاده درکنار قیمتی رقابتی توان پردازشی قدرتمند معماری ذن 2 پردازنده‌های رایزن و اپیک AMD
ابتدا بهتر است کمی بیشتر با این پردازنده‌ی اقتصادی AMD آشنا شویم. این تراشه که یکی از پنج تراشه‌ی معرفی‌شده‌ی AMD در کامپیوتکس 2019 بود، شامل 6 هسته و 12 رشته‌ی پردازشی است. سرعت کلاک پایه‌ی این پردازنده 3.6 گیگاهرتز و سرعت کلاک بوست آن 4.2 گیگاهرتز است که سنجه‌ی سرعت کاملا استانداردی برای پردازنده‌ای 6 هسته‌ای به‌شمار می‌رود. این پردازنده درمجموع 35 مگابایت حافظه‌ی کش دارد و توان طراحی حرارتی آن فقط 65 وات است. پردازنده‌ی Ryzen 5 3600 از هفتم ژوئیه و با قیمت 199 دلار دردسترس هواداران قرار خواهد گرفت. نام پردازنده‌ی Ryzen 5 3600 تاکنون در پایگاه داده‌های بنچمارک دو وب‌سایت GeekBench و UserBenchmark دیده شده است. البته، بنچمارک گیمینگ این پردازنده را هم یکی از کاربران انجمن اینترنتی Chiphell منتشر کرده که در بخش دیگری از این مقاله درباره‌اش صحبت خواهیم کرد. در ابتدا بر نتایج بنچمارک این پردازنده در این پایگاه‌های داده متمرکز خواهیم شد و خواهیم دید چگونه پردازنده‌ی نسل سوم Ryzen 5 درمقابل رقبا و پیشینیان خود با معماری Zen و Zen پلاس عرض‌اندام می‌کند. نمرات بنچمارک Geekbench V4 این پردازنده را که TUM_APISAK، افشاگر معروف، منتشر کرده، تاکنون شامل دو ورودی است: یک ورودی از آزمایش این پردازنده روی مادربرد ASUS TUF Gaming X570-Plus به‌دست آمده و ورودی دیگر نتیجه‌ی محک این تراشه روی مادربرد نسل قبل ASUS Prime X470 Pro است. نمرات واردشده در این پایگاه داده به‌دلیل استفاده از پیکربندی‌های سیستمی مختلف با یکدیگر تفاوت دارد؛ اما کلیت این نمرات در دو بخش عملکرد تک‌هسته‌ای و چندهسته‌ای در هر دو مورد بسیار شبیه یکدیگر است. این پردازنده در پیکربندی مادربرد X570 در بخش تک‌هسته‌ای نمره‌ی 5,390 و در بخش چندهسته‌ای نمره‌ی 26,371 را کسب می‌کند. همین پردازنده در پیکربندی سیستم X470 در بخش تک‌هسته‌ای نمره‌ی 5,358 شده و در بخش چندهسته‌ای نمره‌‌ی 27,485 را ثبت کرده است.

ryzen 5 3600 Bench</h4>">
ryzen 5 3600 Bench</h4>">
ryzen 5 3600 Bench</h4>">
ryzen 5 3600 Bench</h4>">

در مقام مقایسه‌، میانگین نمرات پردازنده‌ی Ryzen 7 1800X در پردازش تک‌هسته‌ای 4,400 و در پردازش چندهسته‌ای 24,000 است. همچنین، میانگین نمرات پردازنده‌ی 8700K اینتل در بخش پردازش تک‌هسته‌ای و چندهسته‌ای به‌ترتیب 5,400 و 25,000 و میانگین نمرات پردازنده‌ی نسل دوم Ryzen 5 2600 در این دو بخش به‌ترتیب در‌حدود 4,700 و 23,000 بوده است. بنابراین، از مجموع این نتایج چنین برمی‌آید که پردازنده‌ی Ryzen 5 3600 از یک سو عملکرد بسیار درخشانی درمقایسه‌با پردازنده‌های نسل قبل خود با معماری Zen و Zen + دارد و از سوی دیگر، شرایط رقابتی دشواری در سطح عملکرد برای پردازنده‌های گران‌قیمت‌تر Core I7 8700K و Core i7 9700K ایجاد خواهد کرد. علاوه‌بر نتایج وارد‌شده در پایگاه داده‌ی GeekBench از این پردازنده‌ی نسل سوم رایزن، ورودی‌های مختلف دیگری از نتایج بنچمارک این پردازنده در پایگاه اطلاعاتی UserBenchmark نیز وارد شده که از برتری چشمگیر معماری Zen 2 در تعداد دستورالعمل اجرا‌شدنی در هر سیکل کلاک (IPC) در‌مقایسه‌با پردازنده‌های Coffee Lake اینتل حکایت می‌کند. این پردازنده در‌مقایسه‌با پردازنده‌ی 7700K، پرچم‌دار معماری Kaby Lake، حدود 7 درصد IPC بهتری دارد. ازآنجاکه در پردازنده‌های Coffee Lake از همان معماری Kaby Lake استفاده شده، انتظار همین میزان برتری را درزمینه‌ی IPC درمقایسه‌با پردازنده‌های نسل هشتم و نهم اینتل داریم. بنابراین، پردازنده‌ی نسل سوم Ryzen 5 ازنظر IPC وضعیتی یکسان با پردازنده‌های توانمند اینتل درد یا حتی از آن‌ها پیشی می‌گیرد. تراشه‌های Core i7 8700K و Core i7 9700K بسیار به‌هم شبیه هستند و به‌نظر می‌رسد Ryzen 5 3600 درمقایسه‌با این دو پردازنده‌ی اینتل، باتوجه‌به قیمت ازنطر عملکرد جایگاه بهتری دارد. نباید از یاد برد که این پردازنده 65 واتی AMD درمقایسه‌با توان مصرفی 95 وات این دو پردازنده‌ی پرچم‌دار اینتل مصرف انرژی بسیار کمتری نیز دارد. همچنین، به‌خوبی می‌دانیم پردازنده‌های Core i7 نسل هشتم و نهم اینتل دمای کاری بیشتری دارند؛ در‌حالی‌که تراشه‌های 7 نانومتری AMD براساس اطلاعات موجود، در زیر فشارهای کاری سنگین عملکرد بسیار بهتری دارند و قابلیت اورکلاک چشمگیری ارائه می‌دهند.

ryzen 5 3600 user</h4>">
ryzen 5 3600 user</h4>">
ryzen 5 3600 user</h4>">
ryzen 5 3600 user</h4>">

(برای مشاهده‌ی تصاویر در ابعاد اصلی روی آن‌ها کلیک کنید) اطلاعات دیگری از سطح عملکرد این پردازنده را یکی از کاربران انجمن اینترنتی Chiphell افشا کرده است. ظاهرا این کاربر سطح عملکرد پردازنده‌ی Ryzen 5 3600 را در بازی PUBG آزموده و آن را با پردازنده‌ی Core i7 8700K مقایسه کرده است. به‌گزارش این کاربر، متوسط نرخ فریم با پردازند‌ه‌ی رایزن 5 (در شرایط کاملا یکسان) 6.3 درصد و حداکثر نرخ فریم با این پردازنده 10 درصد بیشتر است. پیکربندی سیستم به‌کار‌رفته برای اجرای این آزمون شامل کارت گرافیک GeForce RTX 2080 TI و حافظه‌های رم DDR4-3000 MHz است. نسخه‌های جدید بازی PUBG درزمینه‌ی پردازش چند‌هسته‌ای بهبود یافته و به‌نظر می‌رسد‌ پردازنده‌ی Ryzen 5 3600 با بهره‌گیری کامل از نتایج این بهبودها، به سطح عملکرد بازهم بهتری در این بازی دست یابد. اینتل در عرصه‌ی گیمینگ تاکنون صاحب جایگاهی مستحکم بوده؛ ولی ممکن است به‌زودی پردازنده‌های Zen 2 با عملکرد چندهسته‌ای بهتر خود در بیشتر عناوین بازی جایگاه اینتل را از وی بربایند. در هفته‌های آینده، باید منتظر اخبار بیشتری از محصولات نسل سوم رایزن باشیم.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

افتتاح پروژه‌های پیشران «اقتصاد دیجیتال» توسط رئیس جمهور

تولید انبوه تراشه 5 نانومتری اگزینوس بزودی آغاز می شود

قابلیت جدید نسخه وب جیمیل شخصی‌سازی اینباکس را آسان‌تر می‌کند

مالزی تمایلی به همکاری با هواوی ندارد

لنوو تبلت‌هایی با کیبورد بلوتوثی جداشدنی معرفی کرد

ساخت اپل آیدی مشروط به داشتن شماره خارجی شد

رئیس مجلس یازدهم انتخاب شد

رونمایی پروژه‌های ‎اقتصاد دیجیتال با حضور رئیس‌جمهور

چرا عمر باتری موبایل شما هیچ ارتباطی به ظرفیت آن ندارد؟

به‌روزرسان 1٫1 بازی Doom Eternal منتشر شد

با مینی کامپیوترهای اینتل می‌توانید سنگین‌ترین بازی‌ها را اجرا کنید

ترامپ از شبکه های اجتماعی انتقام می گیرد

آفرپخش؛ عمده فروشی لوازم جانبی موبایل

بازی Far Cry 5 را برای مدت محدودی رایگان دریافت کنید

چرا عمر باتری موبایل شما هیچ ارتباطی به ظرفیت باتری آن ندارد؟

اپل آیفونی بدون درگاه تولید خواهد کرد

آیفون 13 اپل احتمالا نخستین آیفون بدون درگاه خواهد بود

بی ام و M760Li با تیونینگ اتوداینامیکس معرفی شد

ردمی دیسپلی 1A ؛ نخستین نمایشگر کامپیوتری برند Redmi

تولد نهمین نسل آهوی مغان در سایت تکثیر و احیای آهوی مغان

مجوز زیست محیطی طرح انتقال آب بن- بروجن لغو نشده است

کرونا فروش جهانی محصولات الکترونیکی را کاهش می‌دهد

جوجه آوری بیش از چهار هزار قطعه گونه گاوچرانک در شهرستان پارس آباد

رویداد جدیدی با محوریت Marvel’s Avengers تایید شد

ایمن شدن Google Drive در سیستم‌عامل‌های اپل

همه چیز درباره هلن کلر

پوشش زنده ویدیویی زومیت از پرتاب تاریخی کپسول کرو دراگون اسپیس ایکس [شروع شد]

بررسی ویدیویی ردمی نوت 8 شیائومی

تلویزیون محبوب گیمرها وارد بازار شد

قیمت گلکسی M01 حدودا 118 دلار خواهد بود

هندی‌ها با پرتاب ده‌ها ماهواره، شبکه ‌5G را در این کشور برقرار می‌کنند

بازی Far Cry 5 را به صورت رایگان تجربه کنید

برادر ثروتمندترین جنایتکار تاریخ از اپل شکایت کرد

بررسی ریزر بلید استلث 2019

شیائومی Redmi 9 گواهی تأییدیه بلوتوث دریافت کرد

با این روش ساده، کارکرد ماسک‌های بهداشتی را برای محافظت دربرابر کرونا بهبود دهید

در گوگل اسیستنت امکان خرید ازطریق صدا فراهم می‌شود

توییتر را با کارمند ایرانی مایکروسافت بیشتر بشناسید

حمایت صندوق بین‌المللی پول از ارزهای دیجیتالی

هدفون کاملا بی سیم وان پلاس با طراحی شبیه ایرپادز اپل فاش شد

پتنت جدید ثبت‌شده سامسونگ برای گوشی تاشو

مقیاس‌دهی و افزایش رزولوشن ویدئو‌ها چگونه انجام می‌شود؟

HTC تابستان امسال با پرچمداری 5G به بازار پرچم‌داران باز‌می‌گردد؟

گوشی اوپو رینو 4 به زودی از راه می‌رسد

ربات کافه چی که فاصله گذاری اجتماعی را ترویج می‌کند

با همراه مکانیک مطمئن بخرید، آسان بفروشید

مرسدس بنز روی تولید باتری خودرو الکتریکی تمرکز می‌کند

6 کار خطرناک که هر روز با گوشی موبایل‌ انجام می‌دهید!

نسخه جدید macOS به داد باتری‌ لپ‌تاپ‌ها می‌رسد

آمازون در صدر ارزشمندترین خرده فروشان دنیا