بازاریابی سیاسی

آخرين مطالب

حذف کربن از اتمسفر راهکار توقف گرمایش زمین است؟ اخبار

حذف کربن از اتمسفر راهکار توقف گرمایش زمین است؟
  بزرگنمايي:

سیاست و بازاریابی - جهان همچنان به سوخت‌های فسیلی متکی خواهد بود؛ ازاین‌رو، تکنولوژی‌هایی به‌منظور برداشت کربن‌دی‌اکسید از اتمسفر باید توسعه پیدا کند.

مارک گوردون ، فرماندار جمهوری‌خواه ایالت وایومینگ آمریکا و آزمایشگاه‌های کربن‌تِک که درزمینه‌ی تکنولوژی‌های برداشت کربن کار می‌کنند، روز پنجشنبه 28مارس2019 اعلام کردند مشغول تهیه‌ی 1.25 میلیون دلار برای کمک به پژوهشگران به‌منظور یافتن راه‌هایی برای تبدیل انتشارات گازهای گلخانه‌ای به محصولات ارزشمند هستند. هنگامی‌که در اواخر سال گذشته ارزیابی ملی اقلیمی منتشر شد، گفته می‌شد خطر تغییرات اقلیمی فاجعه‌بار چنان است که برای حدف کربن‌دی‌اکسید از اتمسفر، باید ابزارهای جدیدی ایجاد شود. حال، برای دستیابی به این هدف چه کارهایی در‌حال‌انجام است؟ مطالعات پی‌درپی بسیاری نتیجه می‌گیرند تغییرات اقلیمی عمدتا حاصل فعالیت‌های انسانی هستند و میانگین دماهای جهانی به بیشترین حد در تاریخِ ثبت‌شده رسیده و اگر سطح انتشارات گازی که گرما را در خود حفظ می‌کنند، کاهش پیدا نکند، این وضعیت بر تمام ابعاد زندگی بشر، از تولید انرژی گرفته تا دسترسی به آب و توسعه‌ی زیر ساخت‌ها تأثیر خواهد گذاشت. سام فینبورگ ، مدیر ارشد عملیات و مدیر اجرایی شرکت هلنا است. این شرکت به‌عنوان گروهی از دانشمند برای حل مسائل اقلیمی عمل می‌کنند. فینبورگ می‌گوید: میزان انتشارات چنان طولانی شده و به چنان مقیاسی رسیده که برای اجتناب از دو درجه افزایش دما، باید بتوانیم کربن‌دی‌اکسید را از اتمسفر سرتاسر جهان برداشت کنیم. او در مصاحبه‌ای ادامه داد: عادت داشتیم بپرسیم آیا این امر امکان‌پذیر است یا خیر. اکنون می‌دانیم این کار ممکن است؛ اما سؤال مهم‌تر این است که آیا در زمان مناسب به آن می‌رسیم. این موضوع خیلی مهم است که جهان این کار را در مقیاس وسیع بپذیرد. این تکنولوژی هنوز در مراحل اولیه است؛ ولی به آنجا نیز خواهد رسید و ما زمان رسیدن به آن را تسریع خواهیم کرد.
در این تصویر که در 27ژوئیه‌ی2018 گرفته شده، نیروگاه زغال‌سنگ دیو جانسون خورشید صبحگاهی گلنروک در وایومینگ را تیره‌وتار کرده است. جرمی گرانتهام، یکی از سرمایه‌گذاران میلیاردر بریتانیایی که شرکتی تأثیرگذار ازنظر عوامل زیست‌محیطی دارد، از پژوهش‌های توقف کربن در وایومینگ حمایت خواهد کرد. وایومینگ ازنظر معادن زغال‌سنگ، مقاوم اول را در آمریکا دارد. ارزیابی ملی اقلیمی سال 2018 که به‌وسیله‌ی 13 سازمان آمریکایی تهیه شده، می‌گوید برای حفظ افزایش دما تا نهایتا دو درجه‌ی سانتی‌گراد تا اواسط قرن جاری، سیاست‌های عمومی باید به تسهیل توسعه‌ی سوخت‌های بدون کربن یا با ‌کم‌کربن برای تأمین انرژی موردنیاز صنایع و وسایل نقلیه کمک کند. کسانی که فکر می‌کنند هزینه‌ی اقتصادی چنین انتقالی بسیار گران است، باید دوباره فکر کنند. به‌گفته‌ی نویسندگان، هزینه‌ی چشم‌پوشی از این مسئله نیم‌تریلیون دلار در سال خواهد بود. هلنا برای برداشت کربن‌دی‌اکسید از اتمسفر، در‌حال‌همکاری با شرکت سوئیسی کلایم‌ورکز است. هدف کلایم‌ورکز حذف 1 درصد از انتشارات کربن‌دی‌اکسید سالیانه‌ی جهانی تا سال 2050 است (10 میلیارد تن از کربن‌دی‌اکسید سالیانه). در‌حال‌حاضر، کربن‌دی‌اکسیدی که این شرکت درحال برداشت آن است، دوباره استفاده می‌شود؛ اما اگر این کار قرار است تأثیر حقیقی بر کاهش اثرهای تغییرات اقلیمی بگذارد، لازم است آن کربن‌دی‌اکسید زیر زمین مصادره شود. این کار در‌حال‌حاضر دشوار است؛ زیرا هزینه‌ی حذف یک تن کربن‌دی‌اکسید چیزی حدود 600 دلار است؛ اما کلایم‌ورکز می‌گوید در چند سال آینده، این هزینه را به 100 دلار برای یک تن خواهد رساند.
در این تصویر که 31مه2018 گرفته شده، آرایه‌ای از صفحات خورشیدی نورخورشید را در فریمانت ایالت نبراسکا جمع‌آوری می‌کنند. انرژی خورشیدی در شهرهای نبراسکا در‌حال‌رونق است؛ اما این تکنولوژی با موانعی روبه‌رو است که از سرعت گسترش آن می‌کاهد. هنری الکوس ، مدیر اجرایی هلنا، در مصاحبه‌ای می‌گوید: این تکنولوژی به اثر کاتالیزوری نیاز دارد تا افراد باید بتوانند روی آن شرط‌بندی کنند. برای کاهش هزینه‌ی برداشت یک تن کربن، باید پژوهش‌ها و توسعه‌هایی محقق شود. هلنا می‌تواند موجب شتاب‌بخشیدن به این زمان شود. ما این وضعیت را درزمینه‌ی انرژی خورشیدی دیده‌ایم. زمانی این کار عملی نبود؛ ولی اکنون اجراشدنی است. حذف کربن شایسته‌ی پذیرش است. مقاله‌های مرتبط:
راهکاری تازه برای بازیافت دی‌اکسید‌کربن از هوا و انتشار منفی بهترین راه حذف کربن موجود در اتمسفر: احیای جنگل‌های طبیعی تبدیل کربن‌دی‌اکسید به سوخت‌های صنعتی
هلنا دو سال با کلایم‌ورکز کار کرده و کارشناسانی دراختیار او قرار داده که بدون دریافت پول، توصیه‌های علمی خود را دراختیار شرکت قرار می‌دهند. درحقیقت، این شرکت به‌عنوان یکی از 20 شرکت برتر درزمینه‌ی برداشت کربن شناخته می‌شود. هلنا روی راه‌حل‌های اقلیمی حقیقی تمرکز کرده؛ راه‌حل‌هایی که افزایش استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر را نیز درنظر می‌گیرند. با همین هدف، بنیاد بلومبرگ کمپین «فراتر از کربن» را با سرمایه‌ی 500 میلیون دلاری راه‌اندازی و با سازمان‌های ایالتی و محلی برای تصویب قوانینی به‌منظور رسیدن به انرژی کاملا پاک با گسترش حمل‌و‌نقل کم‌کربن و پاک‌سازی ساختمان‌ها و ترویج تولید کم‌کربن همکاری می‌کند. همین بنیاد برای بستن کارخانه‌های زغال‌سنگ کشور فعالیت و از سال 2011، از 530 کارخانه 289 کارخانه را تعطیل کرده است. هدف او بستن دیگر کارخانه‌ها تا سال 2030 است. البته این بنیاد اشاره می‌کند جایگزین‌کردن زغال‌سنگ با گاز طبیعی، راه‌حل بلندمدت انتشارات کربنی نیست و این انرژی باید با انرژی‌های پاک‌تر جایگزین شود. گاز طبیعی برای پشتیبانی از نیروگاه‌های بادی و خورشیدی هنگام نامساعدبودن شرایط آب‌و‌هوایی استفاده می‌شود و این منبع انرژی با جلوگیری از قطع برق، به گسترش این سوخت‌ها کمک کرده است. این امر بدان معنا است که تکنولوژی جذب کربن نباید با بی‌توجهی مواجه شود؛ به‌ویژه اینکه کشور آمریکا به مصرف گاز طبیعی ادامه خواهد داد؛ درحالی‌که جهانِ در‌حال‌توسعه نیز همچنان به زغال‌سنگ وابسته خواهد بود. فینبورگ می‌گوید: هدف جلوگیری از گرم‌شدن زمین است و این موضوع به گرفتن کربن در مقیاس تجاری و صنعتی مربوط‌ است. ما منحنی رشد و پذیرش تکنولوژی را شتاب می‌بخشیم. تکنولوژی برداشت کربن ابزار گران‌قیمتی است که به منابع جدید نیاز دارد. درحالی‌که بسیاری از افراد استدلال خواهند کرد بهتر است آن سرمایه‌ها برای ترویج سوخت‌های پاک‌تر استفاده شود، واقعیت این است جهان هنوز متکی به سوخت‌های فسیلی است. اگر می‌خواهیم به مسائل مرتبط با تغییرات اقلیمی رسیدگی کنیم، توسعه‌ی این تکنولوژی اجتناب‌ناپذیر است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

افزایش 20 درصدی گازرسانی به نیروگاه‌ها

گزیده‌های نفتی هفته

دو گوشی وان پلاس امروز به‌روز می‌شوند

گوشی اوپو Ace2 EVA با ظاهری جذاب و قیمت عالی معرفی شد

تاریخ انتشار بازی WRATH: Aeon of Ruin مشخص شد

HP هدست واقعیت مجازی Reverb G2 را معرفی کرد

عرضه کارت اعتباری Samsung Money از ابتدای تابستان در آمریکا

دو گوشی جدید نوکیا معرفی شدند

شارژری که گوشی را ضدعفونی می‌کند

تریلری از گیم‌پلی بازی Hardspace: Shipbreaker منتشر شد

شوک قیمتی با عرضه 300 هزار گوشی تلفن همراه در بازار

کیش می تواند موتور محرکی برای بخش های اقتصادی کشور باشد

پنج‌ هزار و 200 میلیارد ریال تسهیلات از سوی بانک توسعه تعاون استان مرکزی پرداخت شد

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی ایلام خبر داد: خانه بهداشت کارگری شرکت پویا نخ به‌عنوان یکی از خانه‌های بهداشت برتر کشور شناخته شد

سرپرست جدید اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی اصفهان تاکید کرد: اصفهان میتواند تبدیل به کانون فعالیت های کارآفرینی کشور در حوزه مشاغل جدید شود

کاهش 25 درصدی حوادث ناشی از کار در استان یزد

حدود 80درصد یارانه بگیران خراسان جنوبی، تسهیلات یک میلیونی حمایتی دولت را دریافت کردند

ثبت نام 14 هزار هرمزگانی در سامانه بیمه بیکاری

مدیرکل تعاون، کار ورفاه اجتماعی هرمزگان: پرداخت تسهیلات دوره کرونا به 13 رسته شغلی

برگزاری 1836 نفر ساعت آموزش مجازی به تعاونگران خراسان جنوبی در 2 ماهه نخست سالجاری

شریعتمداری انتخاب دکتر "قالیباف " به عنوان رئیس مجلس شورای اسلامی را تبریک گفت

افزایش تولید پتروشیمی کیمیا بندرامام در سال 98

واحدهای گاز و گاز مایع مناطق نفت‌خیز جنوب نوسازی می‌شود

اپل قابلیت مدیریت سلامت باتری را همراه با macOS 10.15.5 ارائه کرد

افکت‌های واقعیت افزوده جالب به اینستاگرام می‌آیند

جزئیات دوربین آیفون 13 فاش شد

Mafia 3: Definitive Edition پشتیبانی از این کنسول ها را حذف می‌کند

بازار کامپیوتر شخصی، گوشی و تبلت همچنان در جدال با ویروس کرونا

اینستاگرام درآمدزایی تولیدکنندگان محتوا را آسان‌تر می‌کند

معرفی گوشی های با دوام باتری بالا در سال 2020

صفحه پیش خرید ایکس باکس سری ایکس راه‌اندازی شد

تلویزیون 48 اینچی ال‌ جی با رزولوشن 4K راهی بازار می‌شود

Resident Evil جدید به‌زودی معرفی می‌شود

رویداد Fasnacht Day بازی Fallout 76 دوباره آغاز شد

جایگزین یوتیوب در موبایل های هواوی از راه می‌رسد

دعوتنامه خلاقانه Vivo X50

باتری قابل تعویض سامسونگ به موبایل های ارزان باز خواهد گشت؟

مشکل گرمای آداپتور لپ‌تاپ‌ها را جدی بگیرید

به‌روزرسان جدید بازی Half-Life: Alyx منتشر شد

نسخه‌ دموی بازی Destroy All Humans منتشر شد

نوامبر؛ زمان رونمایی اپل از سری آیفون 12

هیچ برنامه‌ای برای افزایش قیمت IP‌ اپراتو‌رهای اینترنت نداشتیم

اپل برای ارتقای سیری یک استارتاپ هوش مصنوعی را خرید

آپدیت جدید ویندوز 10 منتشر شد

ماسکی خلاقانه برای شبیه سازی لب‌های شما

شیائومی ساخت دانگل استریم Mi TV Stick را تأیید کرد

بازی آفلاین مرورگر Edge ارایه شد

گوگل پلی استور و قابلیتی جدید از جنس کمک به گیمرهای موبایلی

مراسم رونمایی از نسخه بتای اندروید 11 به صورت زنده پخش می‌شود

برای بازی Deep Rock Galactic به چه سیستمی نیاز است؟