بازاریابی سیاسی

آخرين مطالب

رهاورد 6G برای ارتباطات بی‌سیم؛ استفاده از هوش مصنوعی با توانایی‌های مغز انسان اخبار

رهاورد 6G برای ارتباطات بی‌سیم؛ استفاده از هوش مصنوعی با توانایی‌های مغز انسان
  بزرگنمايي:

سیاست و بازاریابی - پژوهشگران امیدوار هستند راه‌اندازی شبکه‌ی 6G به دانشمندان کمک کند تا بتوانند از هوش مصنوعی با توانمندی‌های مغز انسان در دستگاه‌های بی‌سیم استفاده کنند.

با گسترش شبکه‌ی 5G در شهرها و کشورها، اکنون پژوهشگران دست‌به‌کار شده‌اند تا مقدمات لازم برای توسعه‌ی 6G را در زمانی کمتر از یک دهه‌ی آینده آماده کنند. به‌عقیده‌ی آن‌ها، قوت این نوع از شبکه‌ها سرعت‌بخشیدن به سرویس‌های اینترنت بی‌سیم خانه‌ها یا تلفن‌های همراه نیست؛ بلکه مجموعه‌ی گسترده‌ای از کارهای علمی و صنعتی پیشرفته‌ای است که انجام آن‌ها فقط به‌لطف شبکه‌های 6G مقدور یا تسهیل می‌شود. دسترسی از‌ راه‌ دور و آنی و بی‌سیم به محاسبات هوش مصنوعی در حجمی برابر با محاسبات مغز انسان از این جمله‌اند. کاربرد مهم فرکانس‌های تراهرتز انتقال داده‌های عظیم محاسباتی برابر با داده‌های مغز انسان است
ایده‌ی این نوع از شبکه‌ها برگرفته از مقاله‌ای IEEE است که به‌تازگی دکتر تد راپاپورت و همکارانش با محور کاربردهای طیف بی‌سیم صد گیگاهرتز تا سه تراهرتز نوشته شده است. راپاپورت یکی از پژوهشگران پیش‌گام دانشگاه نیویورک است که در حوزه‌ی ارتباطات بی‌سیم فعالیت می‌کند. با افزایش مستمر استفاده‌ی نسل‌های پیشین شبکه‌های ارتباطاتی از طیف‌های مختلف رادیویی (از فرکانس‌های مایکروویو گرفته تا فرکانس‌های میلی‌متری)، اکنون دیگر دامنه‌ی امواج زیرمیلی‌متری (submillimeter wave) آخرین مجموعه از فرکانس‌های ظاهرا امن و غیریونیزه‌کننده است که می‌توان از آن برای ارتباطات استفاده کرد و پس‌ازآن، دیگر باید به‌سراغ طول موج‌های اپتیک، تابش‌های کیهانی، اشعه‌ی ایکس و گاما رفت.
مقاله‌های مرتبط:
از معضل هواوی تا گسست 5G؛ آیا کشورها دروازه‌های اینترنت را به‌روی خود خواهند بست؟ 5G چه برتری‌هایی نسبت به 4G خواهد داشت؟
همکاران راپاپورت معتقدند با اینکه شبکه‌های 5G باید بتوانند به حداکثر سرعت 100 گیگابیت‌برثانیه دست یابند، فناوری فعلی برای متراکم‌سازی سیگنال‌ها توانایی رسیدن به این نرخ را ندارد. این کار حتی در امواج میلی‌متری امروزی هم امکان‌پذیر نیست که فقط یکی از‌ آن‌ها می‌تواند دسترسی به پهنای باندی به وسعت بزرگ‌راهی با 500 باند را فراهم کند. بنابراین، بازشدن فرکانس‌هایی در مقیاس تراهرتز طیف بسیار وسیعی از پهناهای جدید باندی را برای استفاده‌ی بی‌سیم به‌ارمغان می‌آورد که می‌توانند انواع مختلفی از داده‌ها را در مقادیری فراتر از تصور انتقال دهند. یکی از مهم‌ترین کاربردهای این فرکانس‌ها آن است که دستگاه‌های بی‌سیم به این وسیله می‌توانند مقادیر زیادی از داده‌های محاسباتی را از راه‌ دور هدایت کند. این مقادیر از داده‌ها ازنظر حجم با داده‌های درون مغز انسان برابری می‌کند. همان‌طورکه پژوهشگران می‌گویند، فرکانس‌های تراهرتز به‌احتمال زیاد اولین طیف بی‌سیمی هستند که این قابلیت را دارند که محاسباتِ درلحظه (Real-Time) موردنیاز برای هدایت و کنترل از راه دور و بی‌سیم شناخت انسان را فراهم کنند. به‌عبارت‌دیگر، پهپاد بی‌سیم با قابلیت‌های محاسباتی محدودِ سخت‌افزارِ آنبورد را می‌توان از راه دور و با استفاده از هوش مصنوعی به بزرگی سرور و به قدرت خلبانی ماهر هدایت کرد یا اینکه می‌توان عملیات ساخت‌وساز ساختمان را از فاصله‌ای بسیار دور فقط با استفاده از کامپیوتر کنترل و ماشین‌آلات را هدایت کرد. شاید برخی از این مثال‌ها به‌نظر آشنا برسد؛ چراکه موارد مشابهی از کنترل از راه دور در‌حال‌حاضر با استفاده از 5G در‌حال‌انجام است، با این تفاوت که در آن‌ها، اپراتورها انسان هستند و نه کامپیوتر.
برتری شبکه‌ی 6G برخلاف شبکه‌ی 5G، سرعت آن‌ نیست؛ بلکه نوع کارهایی است که می‌توان با آن انجام داد
نکته‌ی مهم درباره‌ی 6G آن است که تمامی کارهای سنگین و طاقت‌فرسای محاسباتی را هوش مصنوعی با قابلیت‌های انسانی انجام می‌دهد که مسئولیت ارسال و دریافت حجم زیادی از داده‌های مشاهداتی و واکنشی را برعهده دارد. طبق قانون مور، تا سال 2036 کامپیوترهایی با قدرت محاسباتی مغز انسان، تنها به قیمت هزار دلار به کاربران فروخته خواهند شد. توجه کنید هزار دلار در‌حال‌حاضر قیمت یک گوشی هوشمند است. ارتباطات 6G موجب می‌شود دسترسی به این نوع از کامپیوترها با این توانمندی محاسباتی سریع‌تر صورت پذیرد. همچنین، راپاپورت و همکارانش ابراز امیدواری می‌کنند طیف موج‌های زیرمیلی‌متری به پیشرفت فناوری‌های موجود مانند دوربین‌های موج‌میلی‌متری دید‌درشب و رادارهای دقیق و باکیفیت و اسکنرهای امنیتی تمام بدن تراهرتز (به‌جای امواج میلی‌متری) کمک کنند. هرقدر پهنای باند افزایش یابد، وابستگی‌ها به زیرساخت‌های فیبرکابلی هم کمتر می‌شود و صنایع برای اهداف مربوط‌به بک‌هال شبکه (Backhaul) و اتصال به مراکز داده به‌سمت استفاده از فیبر بی‌سیم سوق داده می‌شوند. ازلحاظ عملی، موانعی بر سر راه تبدیل 6G از نظریه به واقعیت وجود دارد که یکی از آن‌ها کوچک‌سازی فناوری‌های مهم موردنیاز در‌این‌زمینه و دیگری پژوهش درباره‌ی سلامت فرکانس‌های تراهرتز است. همچنین، فرکانس‌های امواج زیرمیلی‌متری مانند امواج میلی‌متری به آنتن‌های کاملا جهت‌دار نیاز دارند. بخشی از این نیاز به‌دلیل حساسیت شدید آن‌ها، به‌‌ویژه امواج بالاتر از 800 گیگاهرتز، به تداخلات جوّی است.
مقاله‌های مرتبط:
انقلاب صنعتی چهارم: ظهور اقتصاد خودمختار مقایسه سرعت، کیفیت و قیمت سرویس اینترنت در ایران با سایر کشورهای جهان
پژوهشگران خاطرنشان می‌کنند همان‌طورکه غلبه بر امواج میلی‌متری در دهه‌ی پیش به‌نفع انسان‌ها تمام شد، غلبه بر مشکلات فعلی نیز مزایای بی‌شماری برای کاربران به‌همراه خواهد آورد؛ ازجمله اینکه مصرف انرژی انتقال داده‌ها خیلی کمتر و اندازه‌ی آنتن‌های عظیم هم به‌شدت کوچک‌تر خواهد شد و همین امر راه را برای کاهش اندازه‌های دستگاه‌ها و ماشین‌آلات هموار خواهد کرد. برای مثال، راه‌های ارتباطی امنیتی و نظامی که رهگیری یا استراق‌سمع آن‌ها در حالت فعلی هم کار خیلی دشواری است، از این هم کوچک‌تر خواهند شد. مارس گذشته، کمیسیون فدرال ارتباطات ایالات متحده به اتفاق آراء طرحی تصویب کردند تا دامنه‌ی 95 گیگاهرتز تا سه تراهرتز را دراختیار شبکه‌های 6G یا 7G و هر فناوری دیگری قرار دهند که در آینده معرفی خواهد شد. این کار در حالی انجام شد که اعضای کمیسیون معتقدند به‌دلیل مطمئن‌نبودن از کاربردهای احتمالی این فرکانس‌ها در آینده، این رأی‌گیری خیلی شبیه به تخصیص قانونی برای منطقه‌بندی سطح کره‌ی ماه است. شکی وجود ندارد افرادی نظیر دکتر راپاپورت و همکارانش نقش مهمی در تبدیل این ایده از داستان علمی‌تخیلی به واقعیت عملی و علمی در آینده‌ای نه‌چندان دور ایفا می‌کنند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

گزارش زومیت از سالن فرصت 2019 نمایشگاه اتوکام اصفهان

برای کار در تپ‌سی اینترنتی ثبت نام کنید

بررسی گلکسی A70 سامسونگ

قرارداد انحصاری سامسونگ با Dowoo برای تولید صفحات شیشه‌ای گوشی‌های تاشدنی

معرفی مجموعه پاییزی برند ایرانی بادی اسپینر

آئودی R8 V10 RWD رونمایی شد

گوگل به جمع‌آوری اطلاعات سلامت کاربران متهم شد

آیفون و آیپد پرو اپل سال آینده به حسگر سه‌بعدی جدیدی مجهز می‌شوند

پردازنده‌های شتاب‌یافته جدید AMD بین 12 تا 15 واحد محاسباتی خواهند داشت

هوش مصنوعی با بررسی ضربان قلب نامنظم، خطر مرگ را پیش‌بینی می‌کند

آذری جهرمی: گام تلخ بعدی برای کلاهبرداران

جیپ گرند چروکی با قدرت 800 اسب‌بخار معرفی شد

آموزش افزایش عمر باتری در ویندوز 10

گزارش زومیت از افتتاح مرکز رشد و نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی در واحد علوم و تحقیقات

تاریخ عرضه‌ گوشی آنر V30 با پشتیبانی از فناوری 5G مشخص شد

علی بابا در روز مجردها یک رکورد تاریخی ثبت کرد

امامیان: تولیدکنندگان محتوای صوتی و تصویری در فضای مجازی نیز رسانه ملی هستند

تولید مازراتی گرن توریسمو متوقف می‌شود

نانوسلولز، اولین خودرو ساخته‌شده از مواد بازیافتی

گلکسی A51 سامسونگ در رندرهای جدیدی دیده شد

به‌روزرسانی جدید پیکسل 4 مشکل تراز رنگ سفید این گوشی را برطرف کرد

کد دوربین سامسونگ استفاده از حسگر 108 مگاپیکسلی در گلکسی اس 11 را فاش کرد

رسپینا؛ ارائه‌دهنده پهنای باند اختصاصی به سازمان‌های پیشرو

مشخصات پردازنده اسنپدراگون 865 فاش شد

هرآنچه باید درباره حسگرهای گوشی‌های هوشمند بدانید؛ قسمت اول

عکاسی بهتر با صرف هزینه‌ کمتر؛ چند ترفند عکاسی برای تنظیم دخل‌و‌خرج عکاس

70 درصد خودروسازی خصوصی تعطیل شد

چگونه نوآوری‌های صوتی به تولید محتوای پیشرفته‌تر در گوشی‌های هوشمند می‌انجامد؟

رندر مفهومی جدیدی از آیفون 12 دیده شد

تجربه جدیدترین سبک آموزش کنکور با حرف آخر

سامانه سنجش تاب آوری امنیت سایبری پیاده سازی شد

بازی Rainbow Six Siege امروز برروی سرورهای آزمایشی منتشر خواهد شد

Radeon RX 5500 گرافیک GTX 1650 را خورد می‌کند

موارد فیلترینگ تا حد امکان در کشور کاهش می یابد

پروژه امنیت سایبری گوگل درگیر با مشکل

چه زمانی منتظر هدست واقعیت افزوده اپل باشیم؟

لیست قیمت گوشی‌های سامسونگ در بازار

منتظر کاهش قیمت نینتندو سوییچ نباشید

اقدام جدید فایرفاکس برای رضایت کاربران اینترنتی

چین دل کاربران آمریکایی را برد

علی بابا و ثبت آمار فروش خیره‌کننده در جشن روز مجردها

نرخ دوربین‌های‌ عکاسی پاناسونیک در بازار

پرفروش‌ترین گوشی‌های هوشمند در 2019

گلکسی S11 در سه اندازه مختلف عرضه می شود

پایان کار موبایل‌های سونی نزدیک است؟

چطور واتس‌اپ‌مان را تاریک کنیم؟

اضافه‌شدن ویژگی‌های بیشتر گلکسی نوت 10 به گلکسی اس 10 با به‌روزرسانی جدید

ویندوز 10X چیست و چه تفاوتی با ویندوز 10 دارد؟

آغاز طرح «فصل طلایی تعویض روغن» در باشگاه رانندگان اسنپ

امکان مدیریت پروفایل در اپلیکیشن گوگل مپس فراهم شد