بازاریابی سیاسی

آخرين مطالب

برون‌سپاری به زبان ساده؛ چه کارهایی را به تیم‌های خارج از شرکت محول کنیم؟ اخبار

برون‌سپاری به زبان ساده؛ چه کارهایی را به تیم‌های خارج از شرکت محول کنیم؟
  بزرگنمايي:

سیاست و بازاریابی - برون‌سپاری یکی از مهم‌ترین و پرکاربردترین راهکارهای انجام وظایف و پروژه‌های کسب‌وکار محسوب می‌شود که برای انتخاب موضوعات آن، به برنامه‌ریزی نیاز داریم.

در روزهای ابتدایی راه‌اندازی کسب‌وکار، اغلب بنیان‌گذاران تمایل دارند همه‌ی کارها را خودشان انجام دهند. آن‌ها استارتاپ را مانند فرزند خود می‌‌دانند و هرگونه تلاش را برای سوددهی و موفقیت آن به‌ کار می‌گیرند. با افزایش رشد استارتاپ، امکان انجام همه‌ی کارها به‌وسیله‌ی بنیان‌گذار یا تیم اولیه وجود ندارد. به‌علاوه، چنین رویکردی مناسب پیشرفت هم نیست؛ درنتیجه، مفهومی به‌نام برون‌سپاری وارد می‌شود که بسیاری از مشکلات عملکردی را حل می‌کند. مقاله‌ی مرتبط:
راهنمای جامع برون‌سپاری وظایف برای کارآفرینان و مدیران
برون‌سپاری را می‌توان فرایندی کاربردی برای حفظ سوددهی در عین مقیاس‌دهی دانست. همه‌ی وظایف و پروژه‌های جاری شرکت لزوما به نیروی کار تمام‌وقت یا پاره‌وقت نیاز ندارند. درواقع، با همکاری تیم‌های خارجی برای انجام‌دادن کارها، با نیرویی متخصص همکار می‌شوید که تجربه‌ی لازم را هم برای وظیفه‌ی مدنظر دارد و هزینه‌های انجام کار نیز عموما ارزان‌تر می‌شوند. با وجود همه‌ی مزایایی که برای برون‌سپاری مطرح می‌شود، انجام چنین رویکردی مشکلات متعددی به‌همراه خواهد داشت که یکی از مهم‌ترین آن‌ها، انتخاب موضوع و وظیفه برای برون‌سپاری است. اگر مدیران کسب‌وکار در انتخاب موضوعات برون‌سپاری دقت نکنند، احتمال ایجاد مشکلاتی مانند از‌دست‌دادن اطلاعات شرکت، انجام‌نشدن صحیح کارها یا حتی هزینه‌های بی‌مورد محتمل خواهند بود. درادامه‌ی این مطلب زومیت ، نکاتی را بررسی می‌کنیم که در انتخاب موضوع برون‌سپاری اهمیت پیدا می‌کنند. 1. وظایفی که باعث کاهش سرعت عملکرد تیم می‌شوند
در همه‌ی کسب‌وکارها، وظایفی وجود دارند که تقریبا همه‌ی نیروها از آن‌ها فراری هستند. دلیل اصلی نیز کاهش سرعت عملکرد اصلی به‌دلیل آن وظایف است. چنین وظایفی عموما وقت‌گیر و تکراری هستند؛ اما باید در روندی منظم اجرا شوند. به‌هرحال، با برون‌سپاری این دسته از کارها، می‌توان علاوه‌بر افزایش بهره‌وری ، سوددهی فرایندها را نیز براثر کاهش هزینه‌ها یا افزایش تولید و فروش افزایش داد.
به‌عنوان نمونه‌ای از فرایندهای تکراری و زمان‌بر که قابلیت برون‌سپاری دارند،‌ می‌توان به این کارها اشاره کرد: برون‌سپاری پاسخ به تماس‌ها و پیام‌های مشتری؛ برون‌سپاری تحلیل گزارش‌ها و نظارت بر کمپین‌های بازاریابی ؛ برون‌سپاری خریدها و پرداخت‌های تکراری شرکت مانند بیمه ، مالیات، خرید‌های روزانه و فرایندهای اداری دولتی. 2. وظایف نیازمند تخصص
برخی وظایف به مهارت‌های بیشتری نیاز دارند که شاید در بنیان‌گذار یا تیم تحت مدیریتش وجود نداشته باشد. صاحب کسب‌وکار بودن به‌معنای عالی‌بودن در همه‌ی جنبه‌های آن نخواهد بود. به‌عنوان مثال، بنیان‌گذار احتمالا تخصص لازم را برای طراحی کمپین‌های بازاریابی یا نوشتن ایمیل‌های بازاریابی ندارد. در این صورت، می‌توان از متخصصان فریلنسر یا شرکت‌های دیگر استفاده کرد. تیم شما لزوما در همه‌ی کارها متخصص نیست
استخدام گروه یا فرد بیرونی متخصص همیشه سرمایه‌گذاری باارزشی محسوب می‌شود. صرف‌نظر از وظیفه یا مهارت مدنظر، کار با چنین گروه‌هایی در صورت انتخاب صحیح و آگاهانه همیشه نتایج عالی به‌همراه خواهد داشت؛ نتایجی که قطعا بنیان‌گذار یا تیمش با تخصص ناکافی توانایی رسیدن به آن‌ها را ندارند. از میان کارهایی که عموما می‌توان به کمک تیم‌های خارجی متخصص انجام داد، حسابداری جزو مهم‌ترین‌ها به شمار می‌رود. امروزه فرایندهای حسابداری استارتاپ‌ها نه آن‌چنان بزرگ هستند که نیاز به تیم مالی مجزا داشته باشند و نه آن‌قدر بی‌اهمیت که از انجامش خودداری کنند. در چنین مواردی، همکاری با متخصص یا گروه حسابداری آشنا به قوانین مالی و مالیاتی ارزشمند خواهد بود. از نمونه‌های دیگر هم می‌‌توان به فعالیت‌های تبلیغاتی و امنیت سایبری اشاره کرد.
3. وظایفی که نیازمند نیروی تمام‌وقت نیستند
برخی وظایف کسب‌وکار اصولا به چندین ساعت کار در روز و هفته نیاز ندارند. باوجوداین، انجام آن‌ها هم بسیار مهم است و نمی‌توان از فرایندهای شرکت حذف کرد. در چنین مواردی قطعا برون‌سپاری و پرداخت هزینه به‌صورت پروژه‌ای یا ساعتی، صرفه‌ی اقتصادی بیشتری خواهد داشت. برای وظایف با زمان اجرای کوتاه، بازهم می‌توان به فعالیت‌های حسابداری یا حقوقی اشاره کرد. به‌عنوان مثال، در استارتاپ یکی از نیروها وظیفه‌ی ثبت هزینه‌ها و درآمدها را برعهده می‌‌گیرد؛ اما برای ثبت رسمی و اعلام به سازمان‌های مرتبط دولتی، به نیروی ثابت متخصص نیاز نخواهد بود. در بحث‌های حقوقی نیز عموما با چند ساعت مشاوره و اقدامات ارتباطی در هفته، می‌توان نیازهای استارتاپ را برآورده کرد. حتی در این مورد، کارآموزان وکالت هم برای شرکت کارگشا هستند. حسابداری شرکت‌های کوچک عموما به نیروی تمام‌وقت نیاز ندارد
از میان وظایف مهم دیگر که به نیروی تمام‌وقت نیاز ندارند، می‌توان به مدیریت و بازاریابی شبکه‌های اجتماعی ، روابط‌عمومی یا مدیریت بحران و تولید محتوا اشاره کرد. امروزه، اکثر کسب‌وکارها با پی‌بردن به اهمیت تولید محتوا، وظایف مرتبط را به تیم‌هایی خارج از استارتاپ محول می‌کنند. با چنین رویکردی علاوه‌بر افزایش سرعت و کمّیّت محتوای تولیدی، کیفیت نیز به‌‌دلیل همکاری با تیم‌های باتجربه افزایش می‌یابد. چه وظایفی را برون‌سپاری نکنیم؟
با وجود همه‌ی مزایای که برای برون‌سپاری مطرح کردیم، حفظ برخی از وظایف در داخل تیم اهمیت فراوانی دارد. همان‌طورکه گفته شد، درصورت انتخاب غلط در برون‌سپاری چنین مواردی، مشکلات عملکردی بسیار بیشتر از مزایا خواهد بود. درادامه، به برخی از وظایفی اشاره می‌کنیم که نباید برون‌سپاری شوند.
وظایفی که در اجرای آن‌ها فقط به تیم داخلی اعتماد دارید: بنیان‌‌گذار و تیم تحت مدیریتش متخصص کار و استارتاپی هستند که تأسیس کرده‌اند. قطعا چنین موارد و تخصص‌هایی باید به‌صورت داخلی باقی بمانند. وظایفی که برون‌سپاری آن‌ها صرفه‌ی اقتصادی ندارد: برخی اوقات نشان‌دادن نیازهای وظیفه یا پروژه و راهنمایی تیم بیرونی دشواری‌های زیادی دارد. در چنین مواردی، عموما هزینه‌ها هم بیشتر می‌شود. درواقع، احتمالا آموزش‌ دادن عضو داخلی برای انجام آن وظیفه، به‌صرفه‌تر از برون‌سپاری باشد. وظایفی که دوست دارید: بنیان‌گذاران و تیم‌های اجرایی برخی از بخش‌های کسب‌وکار را واقعا دوست دارند. به‌ بیان‌ دیگر، آن‌ها از انجام چنان وظایفی لذت می‌برند و شاید تنها دلیلشان برای کارکردن، همان وظایف باشد. این بخش‌های حیاتی ابتدا باید شناسایی شوند و سپس، به‌عنوان وظایف رسمی و قطعی داخل سازمان بمانند. درنهایت پس از انتخاب وظایف برون‌سپاری، باید به انتخاب تیم و گروه خارجی هم دقت کنیم. زمانی‌ که دسترسی و کار با اطلاعات حساس کسب‌وکار در میان باشد، باید بسیار دقیق‌تر و حساس‌تر انتخاب کنیم. در چنین مواردی، شاید تکیه بر تیم‌های نزدیک‌تر و حاضر در شهر و کشور محل فعالیت، بهترین انتخاب باشد. به‌هرحال در چنین موقعیتی، بازهم با مشکلاتی روبه‌رو خواهید شد که شاید همکاری با آژانس‌های فریلنسری و بررسی عمیق سوابق و مدارک تیم‌های خارجی، به‌عنوان راهکاری اولیه مفید واقع شود.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

لیست قیمت گوشی‌های پرطرفدار چینی در بازار

قیمت انواع هارد دیسک اکسترنال در بازار

روزهای سیاه ارز دیجیتال فیسبوک

سوئد هم به دومینوی تحریم هواوی می‌پیوندد؟

تهدید اعضای انجمن لیبرا توسط سناتورهای آمریکایی: فیسبوک را رها کنید

انگلیسی ها هم ربات ماه نورد می سازند

کاهش قیمت موبایل در آینده نزدیک؟

سامانه‌ مانیتورینگ سیار در مسیر حرکت زائران اربعین راه اندازی شد

شبکه 6G نسبت به شبکه 5G ایمن تر خواهد بود

بازگشت 33 میلیارد پول خدمات ارزش افزوده به مردم

آغاز به کار سرویس‌ جدید گوشی گلکسی فولد در آمریکا

قیمت آیفون SE 2 چقدر خواهد بود؟

گوگل پلی فیلتر می‌شود؟

مکان استقرار تیم‌های پشتیبانی اپراتورهای ایرانی در عراق اعلام شد

توصیه به خریداران موبایل؛ بیمه نمی‌تواند جای خالی گارانتی را پر کند

اپل اطلاعات کاربران را به یک شرکت چینی می فرستد

سیاه‌چاله فورتنایت؛ خداحافظی در اوج یا بزرگترین سورپرایز؟

گوگل پلی برای ایرانی‌ها مسدود می‌شود؟

مظنه انواع تبلت‌های سامسونگ در بازار

رصد اطلاعات موبایل آمریکایی ها شدت می گیرد

اینتل اخبار جدید در مورد کارت‌های گرافیک مجتمع خود را تکذیب کرد

حذف برنامه های فریبکار دریافت وام از گوگل پلی

همه آنچه که از پیکسل 4 های گوگل پیش از رونمایی رسمی می‌دانیم

اپل اوج گرفت؛ فروش گوشی ریزش کرد

راه‌اندازی افزونه‌ای برای مقابله با فیشینگ‌های بانکی

برای اولین بار پس از 10 سال، AMD رکورد خود در بازار پردازنده‌ها را شکست

قیمت انواع تبلت‌ با قابلیت مکالمه در بازار

رکورد شکنی اپل در بازار بورس

گوشی های وان پلاس به روزرسانی شدند

افزایش فروش کامپیوتر و لپ‌تاپ در بازار جهانی

آمازون مجبور به قطع همکاری با پیمانکاران قاتل شد

نرخ انواع ماوس مایکروسافت در بازار

منتظر کاهش قیمت فلش مموری و هارد اکسترنال باشید

نگاهی به آخرین قیمت گوشی‌های هوشمند در بازار

کاهش 300 درصدی رومینگ اینترنت برای زائران اربعین

ترامپ به زودی مجوز فروش کالا به هواوی را صادر می کند

قابلیت جدید اینستاگرام برای مقابله با حملات فیشینگ

سوءاستفاده از مدارک هویتی زائران اربعین برای ثبت سیم‌کارت

3 محقق برای توسعه باتری‌های لیتیوم یونی برنده نوبل شیمی شدند

بازی Call of Duty: Mobile بیش از 100 میلیون بار دانلود شده است

فضای فرکانسی در اختیار صدا وسیما باید برای 5G آزاد شود

قیمت انواع تبلت‌های 4G موجود در بازار

قیمت پرفروش‌ترین پاوربانک‌ها در بازار

عرضه اپلیکیشن مایکروسافت آفیس یکپارچه برای دستگاه‌های IOS

گام اول شفاف سازی خدمات ارزش افزوده برداشته شد

400 میلیون تومان بدهید؛ تیک آبی اینستاگرام بگیرید

ثبت 2000 گوشی قاچاق با سواستفاده از اطلاعات مسافران

فرصت‌های همکاری با ارمنستان در بخش فناوری اطلاعات تشریح شد

درآمد 1300 میلیارد تومانی دولت با اجرای رجیستری

انتشار جزئیات جدید از بازی Star Wars Jedi: Fallen Order