بازاریابی سیاسی

آخرين مطالب

تبسم لطیفی، بنیان‌گذار مامان پز، از دغدغه‌های کارآفرینان زن در ایران می‌گوید اخبار

تبسم لطیفی، بنیان‌گذار مامان پز، از دغدغه‌های کارآفرینان زن در ایران می‌گوید
  بزرگنمايي:

سیاست و بازاریابی - تبسم لطیفی، بنیان‌گذار مامان‌پز، در رویداد «نوآفرین 98» که با حضور وزیر ارتباطات برگزار شد، از مشکلات استارتاپ‌ها و بنیان‌گذاران زن در ایران سخن گفت.

روز گذشته، مراسم رونمایی سامانه‌ی ایران نوآفرین با حضور وزیر ارتباطات و معاون اول رئیس‌جمهور برگزار شد. در این رویداد که با تمرکز بر حمایت از استارتاپ‌های ایرانی برگزار شده بود، جمعی از فعالان استارتاپی کشور هم شرکت کرده بودند. از میان شرکت‌کنندگان در مراسم، تبسم لطیفی، بنیان‌گذار استارتاپ ما‌مان‌پز، به‌عنوان نماینده‌ی زنان کارآفرین اکوسیستم استارتاپی حضور داشت. او از دغدغه‌ها و مشکلات خود و تیمش در فضای کسب‌وکار صحبت کرد که درادامه‌ی این مطلب زومیت ، به خلاصه‌‌ای از آن‌ها اشاره می‌کنیم. مقاله‌های مرتبط:
سامانه نوآفرین با تکیه بر حمایت از استارتاپ‌های ایرانی رونمایی شد جهانگیری در جمع فعالان استارتاپی: مدل‌های جدید کسب‌وکار به رونق اقتصادی کمک می‌کنند
تبسم لطیفی صحبت‌های خود را با تمرکز بر فرهنگ خانواده‌های ایرانی درباره‌ی دختران شروع کرد. از نظر او، کودکان هنوز به‌طور نابرابر آموزش‌ می‌بینند و دختران از سنین کودکی، اعتمادبه‌نفس لازم را برای ورود جدی به دنیای کسب‌وکار نمی‌آموزند. درواقع، لطیفی اعتقاد دارد خانواده‌های ایرانی آینده‌ای شامل اشتغال و کارآفرینی را برای کودکان دختر خود متصور نیستند و آن‌گونه که پسران به اشتغال و درآمدزایی تشویق می‌شوند، دختران چنین موج مثبتی را از خانواده نمی‌گیرند. قوانین اشتغال و کارآفرینی ایران موضوع دیگر صحبت‌های بنیان‌گذار مامان‌پز در رویداد نوآفرین 98 بود. او با اشاره به محدودیت‌های استخدام و اشتغال زنان و نیاز به کسب اجازه از همسر، شرایط ورود به فضای کسب‌وکار را برای بانوان نابرابر دانست. همین قوانین و مواردی همچون قانون نفقه مردان را مسئول اصلی کسب درآمد برای خانواده عنوان می‌کنند؛ به‌ همین‌ دلیل، انرژی لازم برای کارآفرینی هم در زنان ایجاد نمی‌شود. بنیان‌گذار مامان‌پز در بخشی از صحبت‌هایش به نابرابری‌های جنسیتی در فضای کار اشاره کرد. از دیدگاه او، فضای کنونی کسب‌وکار ایران امکان پیشرفت زنان در سطوح داخل سازمانی را فراهم نمی‌کند. به‌ بیان‌ دیگر، زنان آینده‌ای شامل مدیریت یا ریاست یا کارآفرینی را در کسب‌وکار خود نمی‌بینند؛ ازاین‌رو، شاید تلاش آن‌چنانی برای پیشرفت هم نمی‌کنند.
استارتاپ مامان‌پز از معدود سرویس‌هایی است که اشتغال و درآمدزایی زنان خانه‌دار را به‌عنوان اولویت اصلی مدنظر دارد. زنان خانه‌دار که عموما در آمارهای سرشماری جزو جامعه‌ی غیرفعال ازنظر اقتصادی محسوب می‌شوند، با عضوشدن در مامان‌پز می‌توانند با ارائه‌ی خدمات و کالا، درآمدزایی کنند. لطیفی در بخشی از صحبت‌های خود آماری از وضعیت اشتغال و مشارکت زنان در اقتصاد ارائه کرد که طبق آن، نرخ مشارکت اقتصادی زنان در ایران 16.3 درصد بیان شد. این آمار در حالی ارائه می‌شود که همین نرخ در سطح جهانی، به 47.6 درصد می‌رسد. لطیفی درادامه آمار زنان خانه‌دار ایرانی را 21 میلیون نفر بیان کرد که 52.6 درصد از افراد غیرفعال ازنظر اقتصادی را تشکیل می‌‌دهند. استارتاپ مامان‌پز تاکنون موفق شده است برای 1500 زن خانه‌دار درآمدزایی کند. البته درحال‌حاضر، 500 کاربر فعال در این سرویس فعالیت می‌کنند. زنان هنوز فرصت زیادی برای پیشرفت در فضای کسب‌وکار حس نمی‌کنند
آمار زنان شاغل در مامان‌پز اطلاعات توجهی از اشتغال‌زایی این سرویس ارائه می‌کند. به‌عنوان مثال، 15 درصد از زنان شاغل در مامان‌پز، خانم‌های سرپرست خانوار هستند، 45 درصد از آن‌ها تحصیلات کارشناسی یا بالاتر دارند و آمار شاغلان با سن بیش از 60 سال و کمتر از 30 سال نیز به‌صورت برابر، 5 درصد بیان می‌شود. لطیفی درادامه‌ی صحبت‌هایش از ایجاد فرصت‌های بیشتر اشتغال برای آشپزهای مامان‌پز صحبت کرد و در آمارهای خود، زنانی را مثال زد که پس از پیشرفت در این پلتفرم، کسب‌وکار مستقل خود را تأسیس کرده‌اند. بنیان‌گذار مامان‌پز با ارائه‌ی آمارهای اشتغال پلتفرم خود، سعی کرد ظرفیت‌های فضای استارتاپی را برای اشتغال زنان نشان داد. او سپس به مشکلاتی اشاره کرد که صرف‌نظر از زن‌بودن، در فعالیت‌های استارتاپی با آن‌ها روبه‌رو بوده است. از میان مشکلات مطرح‌شده می‌توان به مشکلات مالیاتی و دارایی اشاره کرد. از دیدگاه لطیفی، هنوز سازوکار مشخصی برای محاسبه و کسب مالیات از استارتاپ‌ها وجود ندارد و در این‌ میان، کسب‌وکارهای پلتفرمی (کسب‌وکارهایی که به‌عنوان واسط بین خریدار و فروشنده فعالیت می‌کنند) وضعیت نامناسب‌تری دارند.
مهاجرت نیروهای متخصص از مشکلات مهمی بود که تبسم لطیفی در رویداد نوآفرین 98 و در حضور محمدجواد آذری‌جهرمی، وزیر ارتباطات، به آن اشاره کرد. از دیدگاه لطیفی، خروج نیروهای حرفه‌ای از کشور امروزه بسیاری از استارتاپ‌ها را در فرایند توسعه با مشکل روبه‌رو می‌کند. به‌عنوان مثال، استارتاپی که با چند برنامه‌نویس حرفه‌ای فعالیت خود را شروع می‌کند، درصورت خروج نیروها، باردیگر با بحران‌های جذب نیرو و آموزش و هماهنگی مواجه خواهد شد. مشکل دیگری که لطیفی به آن اشاره کرد، نوسانات قیمتی مواد اولیه و خدمات در بازار داخلی بود که آن‌ها را به‌عنوان واسط میان خریدار و فروشنده با بحرانی جدی روبه‌رو می‌کند. تبسم لطیفی درپایان صحبت‌های خود درباره‌ی دغدغه‌های استارتاپی ابراز امیدواری کرد که ثبات باردیگر به بازار کسب‌وکار ایران بازگردد. او هم مانند بسیاری کارآفرینان دیگر، از طرح نوآفرین 98 انتظار راهگشایی دارد و امیداور است که تسهیلات مطرح‌شده در آیین‌نامه‌ی اجرایی، هرچه سریع‌تر به رونق کسب‌وکارهای نوپای ایرانی کمک کند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

آیا بازار تلفن همراه با کمبود گوشی مواجه است؟

گوشی تلفن همراه گران می شود؟

شرکتهای فناوری آمریکایی اطلاعات انحصارطلبی خود را به کنگره دادند

فاش شدن ملاقات‌های مخفیانه زاکربرگ با سیاست‌مداران آمریکا

ژست‌های حرکتی Motion Sense در پیکسل 4 چه کاربردی دارند؟

آلمان تجهیزات 5G هواوی را ممنوع نکرد

فناوری تشخیص چهره در چین اجباری شد

اینتل توقف تولید پردازنده‌های 10 نانومتری دسکتاپ را تکذیب کرد

پهپادها کارگردان می شوند

تعرفه عمده‌فروشی خدمات پایه تلفن همراه تصویب شد

مجرمان سایبری از آسیب‌پذیری روز صفر آیتونز برای نصب باج‌افزار استفاده کردند

آخرین وضعیت فیلترینگ گوگل پلی

هشدار درباره مخاطرات یک فناوری دولت گریز

لیست قیمت گوشی‌های پرطرفدار چینی در بازار

قیمت انواع هارد دیسک اکسترنال در بازار

روزهای سیاه ارز دیجیتال فیسبوک

سوئد هم به دومینوی تحریم هواوی می‌پیوندد؟

تهدید اعضای انجمن لیبرا توسط سناتورهای آمریکایی: فیسبوک را رها کنید

انگلیسی ها هم ربات ماه نورد می سازند

کاهش قیمت موبایل در آینده نزدیک؟

سامانه‌ مانیتورینگ سیار در مسیر حرکت زائران اربعین راه اندازی شد

شبکه 6G نسبت به شبکه 5G ایمن تر خواهد بود

بازگشت 33 میلیارد پول خدمات ارزش افزوده به مردم

آغاز به کار سرویس‌ جدید گوشی گلکسی فولد در آمریکا

قیمت آیفون SE 2 چقدر خواهد بود؟

گوگل پلی فیلتر می‌شود؟

مکان استقرار تیم‌های پشتیبانی اپراتورهای ایرانی در عراق اعلام شد

توصیه به خریداران موبایل؛ بیمه نمی‌تواند جای خالی گارانتی را پر کند

اپل اطلاعات کاربران را به یک شرکت چینی می فرستد

سیاه‌چاله فورتنایت؛ خداحافظی در اوج یا بزرگترین سورپرایز؟

گوگل پلی برای ایرانی‌ها مسدود می‌شود؟

مظنه انواع تبلت‌های سامسونگ در بازار

رصد اطلاعات موبایل آمریکایی ها شدت می گیرد

اینتل اخبار جدید در مورد کارت‌های گرافیک مجتمع خود را تکذیب کرد

حذف برنامه های فریبکار دریافت وام از گوگل پلی

همه آنچه که از پیکسل 4 های گوگل پیش از رونمایی رسمی می‌دانیم

اپل اوج گرفت؛ فروش گوشی ریزش کرد

راه‌اندازی افزونه‌ای برای مقابله با فیشینگ‌های بانکی

برای اولین بار پس از 10 سال، AMD رکورد خود در بازار پردازنده‌ها را شکست

قیمت انواع تبلت‌ با قابلیت مکالمه در بازار

رکورد شکنی اپل در بازار بورس

گوشی های وان پلاس به روزرسانی شدند

افزایش فروش کامپیوتر و لپ‌تاپ در بازار جهانی

آمازون مجبور به قطع همکاری با پیمانکاران قاتل شد

نرخ انواع ماوس مایکروسافت در بازار

منتظر کاهش قیمت فلش مموری و هارد اکسترنال باشید

نگاهی به آخرین قیمت گوشی‌های هوشمند در بازار

کاهش 300 درصدی رومینگ اینترنت برای زائران اربعین

ترامپ به زودی مجوز فروش کالا به هواوی را صادر می کند

قابلیت جدید اینستاگرام برای مقابله با حملات فیشینگ