بازاریابی سیاسی

آخرين مطالب

آیا نینتندو سوئیچ از پلی استیشن 4 پرفروش‌تر خواهد شد؟ اخبار

آیا نینتندو سوئیچ از پلی استیشن 4 پرفروش‌تر خواهد شد؟
  بزرگنمايي:

سیاست و بازاریابی -
آیا نینتندو سوئیچ از پلی استیشن 4 پرفروش‌تر خواهد شد؟
٧٥
١
گیم شات / آیا نینتندو سوئیچ به کمک نینتندو سوئیچ لایت و عوامل دیگر موفق خواهد شد در آخرین سال‌های عمر پلی‌استیشن 4 از آن پیشی بگیرد؟
پس از ماه‌ها شایعات و گزارشات مختلف، بالاخره به‌تازگی از نسخه‌ی کوچک‌تر و ارزان‌تری از نینتندو سوئیچ با نام نینتندو سوئیچ لایت رونمایی شد. سوئیچ لایت با قیمت 199 دلار (حدود 2.5 میلیون تومان)، فقط به‌صورت دستی خواهد بود، از تمامی بازی‌هایی که کنسول اصلی اجرا می‌کند پشتیبانی خواهد کرد و فاقد برخی قابلیت‌های غیر ضرروی خواهد بود.
نکات متعددی وجود دارد که باید به آن‌ها توجه کرد اما نکته‌ی اصلی، جدی بودن استراتژی نینتندو برای نینتندو سوئیچ لایت است. پلی‌استیشن 4 و ایکس‌باکس وان سه سال و نیم زودتر از نینتندو سوئیچ روانه‌ی بازار شده‌اند و هنوز قیمت آن‌ها به 199 دلار کاهش نیافته است. حال سوئیچ که طبق آمار و ارقام، در حال حاضر از هر دو کنسول مذکور سریع‌تر می‌فروشد، قرار است مدلی 199 دلاری از آن در ماه سپتامبر پیش رو روانه‌ی بازار شود.
این زمان‌بندی عرضه‌ی نینتندو سوئیچ لایت جالب به نظر می‌رسد و نشان‌دهده‌ی این است که نینتندو نه واکنشی، بلکه پیشگیرانه عمل می‌کند. فروش سوئیچ در حال حاضر بیشتر و سریع‌تر از همین بازه‌ی زمانی در سال‌های 2017 و 2018 است و نینتندو با کاهش قیمتی 33 درصدی، به آن شدت بیشتری هم خواهد بخشید و این نشان می‌دهد که استراتژی نینتندو برای نینتندو سوئیچ لایت چقدر جدی و محکم است.
این جدی و محکم بودن استراتژی نینتندو سوئیج لایت در دراز مدت برای نینتندو سودآور خواهد بود. سوئیچ لایت با قیمت 200 دلاری، به‌عنوان کنسول دستی جدید نینتندو و به نوعی دنباله‌ی 3DS محسوب می‌شود. از آنجا که 3DS در سراشیبی نزول است و انتشار عنوان فرست‌پارتی یا تردپارتی بزرگی برای آن تدارک دیده نشده، واضح است که نینتندو سوئیچ لایت قرار است جایگاه کنسول دستی نینتندو را از آن خود کند و این موضوع بسیار جالب به نظر می‌رسد از آنجا که نینتندو سوئیچ هر چقدر هم که فروش کرده باشد، هنوز به یک مجموعه‌ی گسترده از مخاطبان دست پیدا نکرده است و این مخاطبان، همان طرفداران کنسول‌های دستی نینتندو هستند.
این جامعه‌ی طرفداران کنسول‌های دستی نینتندو شامل کسانی می‌شود که GameBoy یا DS را به خاطر قیمت معقول 100 تا 200 دلاری‌شان تهیه می‌کنند و سپس پای تجربه‌ی بازی‌هایی نظیر Pokemon یا Animal Crossing می‌نشینند. این عناوین عمده عناوینی هستند که این بازیکنان بر روی این کنسول‌ها بازی می‌کنند، البته اگر کل عناوین نباشند. با این حال، پایبندی و اصطلاحاً مشتری بودن این بازیکنان به کنسول‌ها و بازی‌های محدودشان، عدم علاقه‌ی آن‌ها به بازی‌های دیگر و در نتیجه خلأ فروش را جبران می‌کند.
این دسته از بازیکنان هرگز راضی نمی‌شوند که 300 دلار برای نینتندو سوئیچ هزینه کنند تا صرفاً چند بازی محبوبشان را تجربه کنند. در همین حال، عناوین معدودی بر روی سوئیچ به مذاق این بازیکنان خوش می‌آید. تمامی عناوین بزرگ انحصاری پرفروش نینتندو سوئیچ نظیر The Legend of Zelda: Breath of the Wild ،Super Mario Odyssey و Super Smash Bros. Ultimate بیشتر بازیکنان حرفه‌ای و مشتاق را جذب می‌کنند تا بازیکنان کنسول‌های دستی نینتندو که سلیقه‌ی محدودی دارند.
از طرفی دیگر عناوینی مانند Pokemon و Animal Crossing ممکن است برای مخاطبان دیگر و آن جمعیت بازیکنان حرفه‌ای و مشتاق نیز جذاب باشند. همچنبن انتشار آن‌ها بر روی سوئیچ، یعنی سوئیچ هم به نوبه‌ی خود می‌تواند طرفداران پر و پاقرص کنسول‌های دستی نینتندو را راضی به خرید کند. حال اگر این بازی‌ها بر روی مدلی کوچک‌تر و ارزان‌تر از سوئیچ در دسترس قرار گیرند، بی‌شک باعث افزایش فروش کلی این کنسول می‌شوند.
نینتندو سوئیچ در حال حاضر به‌طرز فوق‌العاده‌ای می‌فروشد و از بهترین کنسول‌های تاریخ در زمینه‌ی سرعت فروش است و تنها پس از گذشت دو سال از عرضه‌اش، تا پایان ژوئن 2019 به بیش از 35 میلیون نسخه فروش دست پیدا کرده است. این‌ها درحالی اتفاق افتاده است که این کنسول به دوره‌ی اصلی و اوج خود که معمولاً 3 یا 4 سالگی عرضه‌ی یک کنسول به حساب می‌آید، نرسیده، عناوین پرفروشی نظیر Pokemon و Animal Crossing راهی آن نشده و قیمت آن به 199 دلار کاهش پیدا نکرده است!
حال که نینتندو سوئیچ لایت می‌تواند طرفداران قدیمی و پر و پاقرص نینتندو را راضی کند و همچنین، عده‌ی بسیار دیگری که منتظر کاهش قیمت این کنسول بوده‌اند با قیمت 199 دلاری‌اش حتماً آن را خریداری می‌کنند، فروش کل نینتندو سوئیچ تا چه حد رشد پیدا خواهد کرد؟ روی کاغذ می‌توان دید که فروش سوئیچ به حدی سرعت خواهد گرفت که کمتر کنسولی در گذشته به آن سرعت دست یافته است.
از آنجا که به نظر می‌رسد سلامت عملکرد نینتندو سوئیچ طولانی‌تر از Wii که فروشی بدون نظم داشت خواهد بود، این سرعت فروش تا سال‌ها قبل از ورود سوئیچ به دوره‌ی پایانی عمرش پایدار خواهد بود.
با توجه به این عوامل، اصلاً بعید نیست که در نهایت فروش کل نینتندو سوئیچ از پلی‌استیشن 4 پیشی بگیرد. پلی‌استیشن 4 فروش فوق‌العاده‌ای داشته و به نوعی فعلاً بازار نسل هشتم را از آن خود کرده است و در این دوره که باید کم‌کم خود را برای جایگزینی با پلی‌استیشن 5 آماده کند، شاید بتواند به دومین کنسول پرفروش تاریخ تبدیل شود و بعد از هم‌خانواده‌ی خود یعنی پلی‌استیشن 2، در جایگاه دوم قرار گیرد. اما اگر پیش‌بینی‌ها برای نینتندو سوئیچ لایت درست از آب دربیاند، جایگاه دوم پایدار نخواهد بود و نینتندو سوئیچ آن را از پلی‌استیشن 4 تصاحب خواهد کرد.
اینجا است که ذکاوت نینتندو به چشم می‌آید؛ طیف مخاطبان نینتندو سوئیچ از همان ابتدا گسترده بوده است و حال با ارائه‌ی مدل لایت می‌تواند به مخاطبان عام بیشتر، طرفداران کنسول‌های دستی نینتندو، طرفداران کنسول‌های خانگی نینتندو و جامعه‌ی بزرگ‌تری از کنسول گیمرها بفروشد. شاید نمی‌توان مطمئن بود که نینتندو به خوبی از پس این کار می‌آید و آن را به نتیجه می‌رساند یا خیر، از آنجا که سابقه‌ی خراب کردن اوضاع در بهترین شرایط را داشته‌ است. ولی نینتندو سوئیچ لایت حکایت از این دارد که آن‌ها حداقل برای یک بار هم که شده، بالاخره چشم‌انداز خود را به خوبی به اجرا خواهد رساند.
البته تمامی این‌ها پیش‌بینی و گمانه‌زنی هستند. حتی ممکن است که پلی‌استیشن 4 با عرضه‌ی یک انحصاری عظیم یا کاهش قیمتش به 199 دلار (که بهتر است هرچه زودتر اتفاق بیافتد) جانی دوباره بگیرد و فروش آن شدت پیدا کند. همچنین امکان دارد که نینتندو در سال‌های آتی نتواند اوضاع را آن‌طور که باید به پیش ببرد و مدیریت کند.
بسیار ساده‌لوحانه است که صرفاً عرضه‌ی نینتندو سوئیچ لایت را عامل پیشی گرفتن سوئیچ از پلی‌استیشن 4 بدانیم. در عین حال، ساده‌لوحانه است اگر این احتمال را ندهیم که سوئیچ ممکن است به برنده‌ی غیرمنتظره‌ی نسل هشتم تبدیل شود. در حال حاضر که همه‌ی نشانه‌ها به نفع نینتندو هستند و باید منتظر ماند و دید که در آخر، نتیجه خواهد شد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

اطلاعات فنی تراشه اسنپدراگون 865 رسما اعلام شد

برنامه زمانی انتشار آپدیت اندروید 10 برای گوشی‌های نوکیا

کوالکام و مایکروسافت پیش‌گامان تغییر و تحول فضاهای کاری آتی هستند

سناریوهای جدید دولت برای تولید موبایل؛ از افزایش تعرفه تا ممنوعیت واردات!

با قابلیت جدید گوگل مپ روشن‌ترین خیابان‌های شهر را پیدا کنید

منتظر عملکرد خیره کننده باتری گلکسی S11 پلاس باشید

ناتوانی شبکه های اجتماعی در کنترل دستکاری در پلتفرم هایشان

فیس بوک در متمایز کردن محتوای رسانه های دولتی ناکام ماند

توان روترهای بومی نمایش داده خواهد شد

علی ‎بابا در سودای سبقت از آمازون

بازی‌های جدیدی برای Xbox Game Pass معرفی شد

بررسی ردمی 8A‌ شیائومی

منتظر عرضه بازی Avatar باشید

کناره گیری بنیانگذاران گوگل از مدیریت شرکت آلفابت

قیمت انواع هارد دیسک اکسترنال در بازار

تریلر فصل اول بازی Call of Duty: Modern Warfare منتشر شد

پوستر رسمی ردمی K30 نسخه 5G منتشر شد

اتحادیه اروپا در مورد فیس بوک تحقیق می کند

تازه‌ترین گزارش از سهم بازار اپراتورهای تلفن همراه

وزیر ارتباطات پاسخ پیامک‌های مردمی را داد!

مدیرعامل یوتیوب از عملکرد سایتش دفاع کرد

بررسی گلکسی واچ اکتیو 2 سامسونگ

آخرین قیمت انواع ارزهای دیجیتال در بازار

بهترین موبایل‌هایی که با کم‌تر از 2 میلیون تومان می‌توانید بخرید

برنامه اینتل برای افزایش کارایی پردازنده‌های خود

40 درصد خریدهای بلک فرایدی با گوشی انجام شد

فرصت مجدد مایکروسافت به کاربران ویندوز 7

نسخه اولیه سند راهبری اینترنت اشیا تدوین شد

وزیر ارتباطات: جمع‌بندی خسارات قطع اینترنت در حال انجام است

قیمت انواع فلش مموری و کارت حافظه در بازار

هشدار به استفاده کنندگان از موبایل هنگام رانندگی

سنگاپور خبرهای جعلی فیسبوک را نشانه گذاری می کند

صدرنشینی آمازون در بازار بلندگوهای هوشمند

فروش وسایل الکترونیکی بدون نرم افزار‌های بومی در روسیه ممنوع شد

افت سهم بازار ویندوز 10 و ثبات سهم مرورگرها

AMD روز به روز محبوب‌تر می شود

پاناسونیک در حال کوچک شدن است

قفل هوشمندی که امنیت خانه را تضمین می کند

مایکروسافت: ما در نسل نهم سونی را غافلگیر خواهیم کرد

هوش مصنوعی از پارک ملی استرالیا حفاظت می کند

منتظر آغاز فصل 6 بازی Clash Royale باشید

توطئه خاموش برای قتل مک‌بوک!

تولید رایانه بند انگشتی بدون نیاز به باتری!

حجره‌داران اینستاگرام

اپل ذخیره سازی قطعات آیفون SE2 را شروع کرد

بررسی SSD اینترنال سامسونگ 970 پرو

اینتل شرکت کوالکام را به رفتار ضدرقابتی و انحصارطلبانه متهم کرد

قیمت روز گوشی موبایل در 10 آذر

ایراد بزرگ جغرافیایی نقشه اپل، رفع می‌شود

عرضه‌ی بازی Final Fantasy XIV در هاله‌ای از ابهام