بازاریابی سیاسی

آخرين مطالب

کلاف سردرگم اختلاف تاکسی‌های اینترنتی با سوژه‌ای جدید اخبار

کلاف سردرگم اختلاف تاکسی‌های اینترنتی با سوژه‌ای جدید
  بزرگنمايي:

سیاست و بازاریابی - در روزهایی که کسب‌وکارها و استارتاپ‌ها در تنازع برای بقا با چالش‌هایی متعددی دست‌وپنجه نرم می‌کنند، بار دیگر داستانی کهنه با سوژه‌ای جدید نظرها را به سمت خود جلب کرد.

در حالی که کمتر از دو سال از آخرین مجادله، مشاجره یا درگیری دو بازیگر اصلی تاکسی‌های اینترنتی می‌گذرد، بار دیگر سوژه‌ای جدید باعث شد تا تقابل این دو استارتاپ دیروز که در حال تبدیل شدن به یک نماد موفقیت هستند، نقل محافل شود. ماجرا از آنجا آغاز شد که میلاد منشی‌پور، مدیرعامل و یکی از هم‌بنیان‌گذاران تپ‌سی با انتشار توییتی از دریافت پیشنهاد همکاری توسط چندین نفر از مدیران رده‌بالای تپ‌سی خبر داد که توسط شرکت رقیب ارسال شده بود. منشی‌پور در توییت خود این اقدام اسنپ را نکوهش کرده و آن را در ادامه‌ی سیاست‌هایی خوانده است که اسنپ پیش از این در قبال رانندگان و مسافرین نیز انجام داده بود. این موضوع در حالی به یک‌باره اعلام شد که کمتر از دو سال از آخرین مقابله‌ی این دو شرکت گذشته بود. آخرین بار تپ‌سی با شکایت از اسنپ در شورای رقابت، اسنپ را به انحصارطلبی متهم کرده بود. بنابر اطلاعات موجود، اسنپ در آن زمان با تغییراتی که در اپلیکیشن خود ایجاد کرده بود، رانندگان را ملزم به انتخاب می‌کرد که یا در اسنپ فعالیت کنند و در غیر این صورت عطای فعالیت در اسنپ را به لقای آن ببخشند و به سراغ رقبا بروند. تپ‌سی در شکایت خود به این نکته اشاره کرده بود که اسنپ به‌صورت غیرقانونی بر اپلیکیشن‌های نصب شده روی گوشی‌های کاربران و در این مورد خاص، رانندگان نظارت کرده و در صورت وجود اپلیکیشن رقیب، با راننده برخورد می‌کنند. این موضوع نه فقط در مورد تپ‌سی، بلکه در مورد الوپیک و ماکسیم نیز صادق بود، به‌طوری‌که هر سه شرکت تپ‌سی، الوپیک و ماکسیم پس از به نتیجه نرسیدن شکایت از شورای رقابت و پاسخ منفی این شورا به زیر پاگذاشتن قوانین رقابت از سوی اسنپ، دست به دامان وزرا شده و خواستار ورود شماری از وزرا به این ماجرا شدند . مقاله‌های مرتبط:
مصاحبه با هومن دمیرچی مدیر عملیات تپ‌سی در خصوص اعتراضات اخیر رانندگان
حال پس از گذشت نزدیک به دو سال، میلاد منشی‌پور با انتشار توییتی خبر از یک سوژه‌ی جدید داده و آن ارسال دعوت به همکاری از سوی اسنپ برای بخش بزرگی از مدیران تپ‌سی است. برای روشن شدن ابعاد مختلف این موضوع به سراغ میلاد منشی‌پور، مدیرعامل تپ‌سی رفتیم. منشی‌پور با اشاره به اینکه جذب متخصصان رده‌ بالا توسط شرکت‌های بزرگ و مخصوصا رقبا امری پذیرفته شده در دنیا است، دعوت به همکاری گسترده‌ی اسنپ از خیل عظیمی از مدیران تپ‌سی را نه در جهت استخدام نیروهای این شرکت، بلکه در جهت تخریب و بیشتر یک شیطنت عنوان می‌کند. میلاد منشی‌پور معتقد است که اسنپ نیازی به این حجم از نیروی متخصص در رده‌ی مدیریتی ندارد و صرفا برای ایجاد بار روانی و جو منفی دست به این اقدام زده است؛ مدیرعامل تپ‌سی با اشاره به روش‌های مشابه به‌کاررفته توسط مدیران راکت اینترنت در اقصی نقاط جهان که برای تضعیف رقبا استفاده شده، اقدام اسنپ را برای تضعیف رقبا تفسیر می‌کند. در واکنش به این موضوع، تمامی مدیران تپ‌سی که چنین پیشنهادی را دریافت کرده بودند، با امضای نامه و ارسال گل به دعوت اسنپ پاسخ دادند. اسنپ طی چند روز برای تمام مدیران تپ‌سی پیشنهاد همکاری فرستاده. پاسخ تیم را در زیر می‌بینید.
جدای از بی‌اثری اقدام اسنپ، به نظرم چنین کاری به قصد تخریب است و نه رقابت. اسنپ در گذشته نیز چنین اقداماتی در قبال رقبا، رانندگان و مسافرین انجام داده؛ این اقدامات از این پس بی پاسخ نمی‌ماند. pic.twitter.com/Cl3zi57ALS
— Milad Monshipour (@MMonshipour) July 28, 2019 منشی‌پور با اشاره به اینکه طی مدت اخیر تپ‌سی و اسنپ در کنار هم قرار گرفته و برای حل چالش‌های مشترک دوشادوش هم حرکت کرده بودند، چنین اقدامی از سوی اسنپ را بسیار سؤال‌برانگیز و تعجب‌آور خوانده است. نکته‌ای که در توییت و همچنین سخنان منشی‌پور حائز اهمیت بود، تصمیم مدیران این شرکت برای پاسخ دادن به چنین اقداماتی از سوی اسنپ در آینده بود. منشی‌پور به این نکته اشاره کرد که از این پس تپ‌سی همچون گذشته ساکت نمی‌نشیند و در برابر اقدامات اسنپ پاسخ خواهد داد. برای روشن‌تر شدن هرچه بیشتر این موضوع به سراغ روابط عمومی اسنپ رفتیم. روابط عمومی در پاسخ به سوالات متعددی که مطرح کردیم، تنها به ارائه‌ی یک پاسخ در قالب بیانیه‌ی اکتفا کرد. در ادامه می‌توانید بیانیه اسنپ را مشاهده کنید: پاسخ روابط‌عمومی اسنپ به وب‌سایت زومیت :
اسنپ همواره تلاش می‌کند در فضای اکوسیستم استارتاپی به دور از حاشیه فعالیت کند و باور داریم نباید به هرج‌و‌مرج در فضایی که تمامی استارتاپ‌ها در آن ذی‌نفع هستند، دامن زد. از آنجایی که منافع‌مان را مشترک می‌دانیم و با توجه به دغدغه‌های مشترکمان در بحث قانون‌گذاری، ترجیح می‌دادیم در این مورد سکوت کنیم؛ اما اخلاق رسانه‌ای ما را موظف می‌‌کند که به سؤال شما پاسخ دهیم. رعایت مسائل صنفی برای ما در سامانه هوشمند حمل‌ونقل اسنپ ( تاکسی آنلاین) از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و به همین دلیل تاکنون از کارمندان هیچ‌یک از شرکت‌های حمل‌ونقل آنلاین دعوت به همکاری نکرده‌ایم. در نتیجه دعوت از نیروی کار یکی از تاکسی‌های آنلاین را به‌طور قطع تکذیب می‌کنیم و تاکنون حتی یک نفر از کارمندان سابق سایر تاکسی‌های آنلاین در اسنپ استخدام نشده‌اند. پایبندی به این مسئله تا حدی برای ما جدی است که وقتی کارمندان این شرکت‌ها درخواست همکاری با اسنپ را برایمان ارسال می‌کنند، از پذیرش‌شان خودداری می‌کنیم. همان‌طور که در بیانیه‌ی اسنپ مشاهده می‌کنید، این شرکت ارسال چنین درخواست‌هایی را تکذیب کرده و حتی اعلام کرده که به‌شدت پایبند به رعایت مسائل صنفی است، به‌طوری‌که درخواست‌های همکاری از سوی کارمندان رقبا را نیز با جواب منفی پاسخ می‌دهد. مقاله‌های مرتبط:
گفت‌وگو زومیت با ژوبین علاقبند؛ اسنپ به رکورد یک میلیون درخواست روزانه رسید
پس از دریافت پاسخ اسنپ بار دیگر با روابط عمومی تپ‌سی تماس گرفتیم تا در صورت امکان، مستندات مربوط به دعوت به همکاری را دریافت کرده و منتشر کنیم؛ روابط عمومی تپ‌سی با اشاره به نظرات بخش حقوقی این شرکت اعلام کرد که تمایل دارد تا در صورت لزوم این مستندات از طرف خود تپ‌سی منتشر شود. نگار عرب، مدیر روابط عمومی تپ‌سی اعلام کرد که این واحد در حال آماده‌سازی مستندات است تا در صورت نیاز، مدارک را برای اثبات ادعای مطرح شده منتشر کنند، اما این اطلاعات توسط زومیت رویت نشده و توانایی تأیید یا رد آن‌ را ندارد. با توجه به اینکه هنوز فعالیت تاکسی‌های اینترنتی در کشور بالاخص از نظر برخی نهادها پذیرفته شده نیست، از این‌ رو اتحاد و کنار هم بودن استارتاپ‌ها و شرکت‌های فعال در این حوزه می‌تواند کمک شایانی به کاهش مشکلات و چالش‌های موجود کند. به‌طور حتم صرف بخشی از انرژی و توان این شرکت‌ها در راستای مجادله با یکدیگر به ضرر جامعه‌ی استارتاپی و در نهایت به ضرر کاربرانی است که با تولد چنین شرکت‌هایی طعم دریافت خدمات با کیفیت خوب را چشیده‌اند؛ این امر، خود نتیجه ایجاد رقابت و استقبال از نوآوری است. نظر شما چیست؟


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

اعتقاد اسپانیایی‌ها: توسعه 5G بدون هواوی ممکن نیست!

چرا جست‌وجوگرهای وطنی در قطع اینترنت پاسخگوی کاربران نبودند؟

واتساپ و اینستاگرام در آلمان مسدود می شوند؟

برادر بزرگ‌ترین قاچاقچی مواد مخدر یک گوشی منعطف معرفی کرد

قابلیت نصب نرم افزار از منابع ناشناس در اندروید حذف خواهد شد

دنیای علمی تخیلی چگونه عینک‌های هوشمند را نابود کرد؟

اطلاعات فنی تراشه اسنپدراگون 865 رسما اعلام شد

برنامه زمانی انتشار آپدیت اندروید 10 برای گوشی‌های نوکیا

کوالکام و مایکروسافت پیش‌گامان تغییر و تحول فضاهای کاری آتی هستند

سناریوهای جدید دولت برای تولید موبایل؛ از افزایش تعرفه تا ممنوعیت واردات!

با قابلیت جدید گوگل مپ روشن‌ترین خیابان‌های شهر را پیدا کنید

منتظر عملکرد خیره کننده باتری گلکسی S11 پلاس باشید

ناتوانی شبکه های اجتماعی در کنترل دستکاری در پلتفرم هایشان

فیس بوک در متمایز کردن محتوای رسانه های دولتی ناکام ماند

توان روترهای بومی نمایش داده خواهد شد

علی ‎بابا در سودای سبقت از آمازون

بازی‌های جدیدی برای Xbox Game Pass معرفی شد

بررسی ردمی 8A‌ شیائومی

منتظر عرضه بازی Avatar باشید

کناره گیری بنیانگذاران گوگل از مدیریت شرکت آلفابت

قیمت انواع هارد دیسک اکسترنال در بازار

تریلر فصل اول بازی Call of Duty: Modern Warfare منتشر شد

پوستر رسمی ردمی K30 نسخه 5G منتشر شد

اتحادیه اروپا در مورد فیس بوک تحقیق می کند

تازه‌ترین گزارش از سهم بازار اپراتورهای تلفن همراه

وزیر ارتباطات پاسخ پیامک‌های مردمی را داد!

مدیرعامل یوتیوب از عملکرد سایتش دفاع کرد

بررسی گلکسی واچ اکتیو 2 سامسونگ

آخرین قیمت انواع ارزهای دیجیتال در بازار

بهترین موبایل‌هایی که با کم‌تر از 2 میلیون تومان می‌توانید بخرید

برنامه اینتل برای افزایش کارایی پردازنده‌های خود

40 درصد خریدهای بلک فرایدی با گوشی انجام شد

فرصت مجدد مایکروسافت به کاربران ویندوز 7

نسخه اولیه سند راهبری اینترنت اشیا تدوین شد

وزیر ارتباطات: جمع‌بندی خسارات قطع اینترنت در حال انجام است

قیمت انواع فلش مموری و کارت حافظه در بازار

هشدار به استفاده کنندگان از موبایل هنگام رانندگی

سنگاپور خبرهای جعلی فیسبوک را نشانه گذاری می کند

صدرنشینی آمازون در بازار بلندگوهای هوشمند

فروش وسایل الکترونیکی بدون نرم افزار‌های بومی در روسیه ممنوع شد

افت سهم بازار ویندوز 10 و ثبات سهم مرورگرها

AMD روز به روز محبوب‌تر می شود

پاناسونیک در حال کوچک شدن است

قفل هوشمندی که امنیت خانه را تضمین می کند

مایکروسافت: ما در نسل نهم سونی را غافلگیر خواهیم کرد

هوش مصنوعی از پارک ملی استرالیا حفاظت می کند

منتظر آغاز فصل 6 بازی Clash Royale باشید

توطئه خاموش برای قتل مک‌بوک!

تولید رایانه بند انگشتی بدون نیاز به باتری!

حجره‌داران اینستاگرام