بازاریابی سیاسی

آخرين مطالب

کریسپر نخستین قدم‌ها را در مسیر مبارزه با سرطان برمی‌دارد اخبار

کریسپر نخستین قدم‌ها را در مسیر مبارزه با سرطان برمی‌دارد
  بزرگنمايي:

سیاست و بازاریابی - پژوهشگران رویه‌ای مبتنی بر کریسپر که سیستم ایمنی را تقویت می‌کند تا به تومورها حمله کند، برای درمان سرطان مورد بررسی قرار دادند.

پزشکان آمریکایی برای اولین‌بار، تکنیک قدرتمند ویرایش ژن را در افراد مبتلا به سرطان مورد آزمایش قرار دادند. این آزمایش که هدف آن ارزیابی بی‌خطر بودن تکنیک مذکور بود، گامی در مسیر هدف نهایی ویرایش ژن به‌منظور کمک به سیستم ایمنی بیمار برای مبارزه دربرابر سرطان است. ویرایش ژن با استفاده از ابزار کریسپر انجام شد. نتایج اولیه نشان می‌دهد که این رویه عملی و بی‌خطر است اما اینکه آیا می‌تواند در مبارزه با بیماری مؤثر باشد یا نه، هنوز مشخص نشده است. تاکنون تنها سه بیمار تحت این رویه قرار گرفته‌اند و طولانی‌ترین مدت پیگیری آن‌ها 9 ماه بود. هر سه بیمار شرکت‌کننده در پژوهش، در دهه‌ی هفتم زندگی خود به سر می‌برند و دچار سرطان پیشرفته‌ای هستند؛ بیماری آن‌ها با اینکه تحت درمان‌های استانداردی مانند جراحی، پرتودرمانی و شیمی‌درمانی قرار گرفته، پیشرفت کرده است. دکتر ادوارد استدمائور ، رئیس بخش بدخیمی‌های خونی در مرکز سرطان آبرامسون پنسیلوانیا می‌گوید: خبر خوب اینکه همه‌ی این بیماران زنده‌ هستند. بهترین پاسخی که تاکنون دیده‌ایم، تثبیت بیماری آن‌ها است. نتایج آزمایش‌ها هنوز در مجله‌ی پزشکی منتشر نشده است اما ماه آینده در نشست انجمن هماتولوژی آمریکا ارائه می‌شود. استدمائور در مصاحبه‌ای گفت: این پژوهش واقعا آغاز نسل بعدی درمان‌ است. پژوهشگران امیدوار هستند که از کریسپر برای درمان برخی از بیماری‌های ژنتیکی استفاده کنند و این روش قبلا در درمان کم‌خونی سلول‌های داسی‌شکل مورد آزمایش قرار گرفته است. البته پزشکان چینی می‌گویند که قبلا استفاده از کریسپر را برای درمان چندین نوع سرطان آغاز کرده‌اند. دو تن از بیماران مطالعه‌ی استدمائور مبتلا به سرطان خون ملانوم متعدد هستند و سومی نیز دچار سارکوم است. سارکوم سرطان نادری است که بافت همبند را درگیر می‌کند.
پژوهشگران دانشگاه پنسیلوانیا، سلول‌های سفید خون بیماران را گرفته، ژن‌های ناخواسته را حذف کردند و از ویروسی استفاده کردند تا سلول‌ها را با کلاهک بیولوژیکی مجهز کنند که پروتئین موجود در سلول‌های سرطانی را مورد هدف قرار دهد در مطالعه‌ی جدید، کریسپر در بدن رها نشد. این تکنولوژی نسبتا جدید است و برخی از پژوهشگران می‌ترسند که کریسپر ژنی را ویرایش کند که مورد نظر آن‌ها نبوده است. در عوض، پژوهشگران ابتدا سلول‌های T را از خون بیماران گرفتند. سلول‌های T سربازان سیستم ایمنی به‌شمار می‌روند. آن‌ها سپس از کریسپر استفاده کردند تا سه ژنی را که با توانایی سلول‌ها در مبارزه با سرطان تداخل ایجاد کرده یا موحب بروز اثرات جانبی در بیماران می‌شوند، حذف کنند. پژوهشگران در مرحله‌ی بعد آزمایش‌های خود از ویروسی استفاده کردند تا سلول‌های T را با آنچه استدمائور آن را کلاهک می‌خواند، مجهز کنند تا به پروتئین NY-ESO-1 حمله کنند. این پروتئین روی سلول‌های سرطانی یافت شده و به‌ندرت روی بافت طبیعی دیده می‌شود. پژوهشگران پس از پردازش سلول‌ها برای حذف هرگونه اثری از کریسپر، سلول‌ها (حدود صد میلیون سلول) را به بدن بیمار برگرداندند. استدمائور می‌گوید: وقتی این سلول‌ها را تزریق کردیم، یک افزایش ده هزار تا صد هزار برابری در مقدار سلول‌های در حال رشد در بیماران دیدیم. این دقیقا همان چیزی بود که امیدوار بودیم اتفاق بیفتد. به‌گفته‌ی استدمائور، هیچ عارضه‌ای دیده نشد و سلول‌ها از بین نرفتند. او می‌گوید: مقاله‌های مرتبط:
کشف نقاط ضعف سرطان؛ شیوه‌ای تازه برای درمان آن استفاده از ایمنی‌درمانی برای درمان بیماری‌های دیگر در کنار سرطان چگونه ویروس‌ها با غیرفعال‌سازی سیستم ایمنی موجب سرطان می‌شوند
خوب است که این سلول‌ها در اطراف درحال نظارت بر تومور باشند. ما خوشحالیم که تا 9 ماه بعد، هنوز این سلول‌ها را می‌بینیم. اما آیا سلول‌ها با سرطان مبارزه می‌کنند؟ استدمائور می‌گوید که گروه او با مخلوط‌کردن سلول‌های تغییریافته‌ی بیماران با سلول‌های سرطانی در ظروف آزمایشگاهی درحال یافتن پاسخ این سؤال هستند تا ببینند آیا سلول‌های T تغییریافته می‌توانند سلول‌های بدخیم را از بین ببرند یا خیر. او می‌گوید که انتظار دارد طی یک ماه پاسخ این سؤال را پیدا کند. مرحله‌ی بعدی مطالعه که بیماران بیشتری در آن مشارکت خواهند داشت، بینش بهتری در مورد اثربخشی این درمان فراهم خواهد کرد. استدمائور می‌گوید اگر این روش نتیجه ندهد، پژوهشگران می‌توانند برای یافتن اهداف دیگری تلاش کنند و کلاهک‌های دیگری را ایجاد کنند. او می‌گوید: این رویکرد واقعا جهانی تازه رو به این نوع از دستکاری سلول‌ می‌گشاید که مستقیما درجهت هر آنچه در ذهن است، هدایت می‌شود. استدمائور می‌گوید تا قبل از پایان سال جاری، تعدادی بیمار مبتلا به لوکمی، سلول‌های تیمارشده با کریسپر را دریافت می‌کنند. این کار براساس مطالعه‌ی دیگر پژوهشگران دانشگاه پنسیلوانیا انجام می‌شود که هدایت آن را دکتر کارل جون برعهده داشته است. جون در پژوهش جدید کریسپر نیز مشارکت دارد. در مطالعه‌ی پیشین، سلول‌های CAR-T توسعه داده شد که لوکمی را در یک کودک بیمار به نام امیلی وایتهد از بین برد. این مورد، نخستین درمانی بود که در آن از سلول‌های تغییریافته‌ی ژنتیکی استفاده می‌شد و در سال 2017 به‌وسیله‌ی FDA برای درمان لوکمی و لنفوم تأیید شد . استدمائور نتیجه‌ی آن درمان را شگفت‌انگیز می‌خواند اما می‌گوید محدودیت‌هایی دارد که کار جدید کریسپر درصدد غلبه بر آن است: حتی در بهترین سناریو درمورد لوکمی، 80 درصد از بیماران پاسخ می‌دهند و دو سوم آن‌ها وضعیت خوبی خواهند داشت. درمورد لنفوم، نیمی پاسخ داده و نیمی از آن‌ها وضعیت رضایت‌بخشی خواهند داشت. بنابراین برای بهبود این رویکرد باید پژوهش‌های بیشتری انجام داد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

شکست در ادراک بلندمدت؛ چرا انقراض بشر دیگر برایمان اهمیتی ندارد؟

فعالیت بین شهری 11 تاکسی اینترنتی ممنوع است

اولین خودرو برقی لکسوس در چین رونمایی می شود

اینستاگرام به‌طور آزمایشی ابزار جدیدی را برای ویرایش ویدیو ارائه کرد

طراحی آنر مجیک واچ 2 فاش شد

اولین تصاویر از سونی اکسپریا 3: پنل پشتی خمیده و صفحه جلویی مسطح

مک بوک پرو 16 اینچی اپل امروز معرفی می‌شود

نسل جدید کیا اپتیما 2020 معرفی شد

با فضای کار بزرگ‌ترین استارتاپ گردشگری ایران آشنا شوید

فولکس واگن با همکاری اچ پی قطعات خودرو را با فناوری چاپ سه‌بعدی تولید می‌کند

آلبون و وشتاپن؛ رانندگان رسمی تیم فرمول یک ردبول 2020

مقایسه رایج‌ترین فرمت‌های صوتی

گوگل کروم با هدف تجربه کاربری سریع و شبیه به اپلیکیشن توسعه می‌یابد

فیسبوک پی با هدف انتقال پول در اپلیکیشن‌های شبکه‌ی اجتماعی معرفی شد

رضایت توسعه‌دهندگان از کدنویسی برای کنسول PS5

پاداش هواوی برای مقابله با تحریم آمریکا

احراز هویت مشترکان الزامی شد

قیمت روز انواع گوشی موبایل در بازار

فیلترینگ طبقه‌بندی شده در راه است

قیمت روز گوشی موبایل در بازار

سرمایه گذاری 12 میلیارد دلاری سامسونگ برای تولید شیشه محافظ

ساخت آفتابگردان‌های مصنوعی که به سمت نور خم می‌شوند

10 گوشی پرطرفدار هفته

با عجیب‌ترین فوبیاهای جهان آشنا شوید (بخش اول)

ایلان ماسک: برای ساخت شهر مریخی به هزار فروند استارشیپ نیاز خواهد بود

تایید رابطه علّی بین کیفیت خواب و اضطراب

گزارش زومیت از سالن فرصت 2019 نمایشگاه اتوکام اصفهان

برای کار در تپ‌سی اینترنتی ثبت نام کنید

بررسی گلکسی A70 سامسونگ

قرارداد انحصاری سامسونگ با Dowoo برای تولید صفحات شیشه‌ای گوشی‌های تاشدنی

معرفی مجموعه پاییزی برند ایرانی بادی اسپینر

آئودی R8 V10 RWD رونمایی شد

گوگل به جمع‌آوری اطلاعات سلامت کاربران متهم شد

آیفون و آیپد پرو اپل سال آینده به حسگر سه‌بعدی جدیدی مجهز می‌شوند

پردازنده‌های شتاب‌یافته جدید AMD بین 12 تا 15 واحد محاسباتی خواهند داشت

هوش مصنوعی با بررسی ضربان قلب نامنظم، خطر مرگ را پیش‌بینی می‌کند

آذری جهرمی: گام تلخ بعدی برای کلاهبرداران

جیپ گرند چروکی با قدرت 800 اسب‌بخار معرفی شد

آموزش افزایش عمر باتری در ویندوز 10

گزارش زومیت از افتتاح مرکز رشد و نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی در واحد علوم و تحقیقات

تاریخ عرضه‌ گوشی آنر V30 با پشتیبانی از فناوری 5G مشخص شد

علی بابا در روز مجردها یک رکورد تاریخی ثبت کرد

امامیان: تولیدکنندگان محتوای صوتی و تصویری در فضای مجازی نیز رسانه ملی هستند

تولید مازراتی گرن توریسمو متوقف می‌شود

نانوسلولز، اولین خودرو ساخته‌شده از مواد بازیافتی

گلکسی A51 سامسونگ در رندرهای جدیدی دیده شد

به‌روزرسانی جدید پیکسل 4 مشکل تراز رنگ سفید این گوشی را برطرف کرد

کد دوربین سامسونگ استفاده از حسگر 108 مگاپیکسلی در گلکسی اس 11 را فاش کرد

رسپینا؛ ارائه‌دهنده پهنای باند اختصاصی به سازمان‌های پیشرو

مشخصات پردازنده اسنپدراگون 865 فاش شد