سیاست و بازاریابی

آخرين مطالب

پخش زنده فرود مریخ نورد پرسویرنس ناسا [به‌روزرسانی: مریخ نورد با موفقیت فرود آمد] اخبار

پخش زنده فرود مریخ نورد پرسویرنس ناسا [به‌روزرسانی: مریخ نورد با موفقیت فرود آمد]
  بزرگنمايي:

سیاست و بازاریابی - سفر تقریبا هفت‌ماهه‌ی مریخ‌نورد پرسویرنس ناسا، امشب درصورت فرود نرم این کاوشگر روی سطح سیاره‌ی سرخ سرانجام با موفقیت به‌پایان می‌رسد.

به‌روزرسانی: کنترل مأموریت در آزمایشگاه پیش‌رانش جت ناسا در کالیفرنیا تأیید کرد که پرسویرنس در ساعت 00:18 جمعه با سرعت تقریبا 19٬500 کیلومتر بر ساعت به جو مریخ وارد شد و فرایند چالش‌برانگیزی را آغاز کرد که مهندسان ناسا آن را «هفت دقیقه‌ی وحشت» می‌نامند. مریخ‌نورد هفت دقیقه بعد به سلامت در دهانه‌ی جیزرو در مریخ فرود آمد و اندکی بعد تصویری با وضوح پایین نیز از چشم‌انداز اطراف خود به زمین ارسال کرد. این فرود بی‌نقص سرآغاز مأموریتی چندساله برای یافتن نشانه‌هایی از حیات باستانی در مریخ خواهد بود.

سیاست و بازاریابی

انتظار می‌رود پرسویرنس در حوالی ساعت 00:25 بامداد جمعه به وقت ایران روی مریخ بنشیند. تلویزیون ناسا پخش پوشش زنده‌ از اتاق کنترل مأموریت در آزمایشگاه پیش‌رانش جت ناسا را در ساعت 22:45 آغاز خواهد کرد و شما مخاطبان زومیت نیز می‌توانید این پخش زنده را در همین صفحه تماشا کنید.


فضاپیما درجریان نزول به‌روزرسانی‌هایی از وضعیت خود را ارسال خواهد کرد. ازآنجا که آنتن اصلی فضاپیما به سمت زمین نخواهد بود، ارتباطات مستقیم آن صرفا مجموعه‌ای از صداهای ساده خواهد بود. آلن چن ، مهندس مسئول بخش فرود مأموریت، چهارشنبه درجریان کنفرانسی خبری گفت «می‌توانیم از این صداها استفاده کنیم تا تفاوت اتفاقات نظیر جداشدن سپر حرارتی یا مواردی از این دست را تشخیص دهیم.» احتمال دارد پرسویرنس برخی تصاویر از سطح مریخ را ازطریق مدارگرد شناسایی مریخ ناسا به زمین ارسال کند؛ اما رسیدن آن‌ها ممکن است ساعت‌ها به‌طول انجامد چرا فرود روی مریخ بسیار دشوار است؟
به‌طور خلاصه، پرسویرنس حین عملیاتی که ناسا آن را «هفت دقیقه وحشت» می‌نامد، باید سرعتش را از تقریبا 19 هزار کیلومتر بر ساعت به صفر برساند. این هفت دقیقه درواقع زمانی است که طول می‌کشد تا فضاپیما فاصله‌ی بین جو مریخ تا سطح سیاره را بپیماید. اگر فرود موفقیت‌آمیز نباشد، هیچ فرصتی برای انجام دوباره‌ی آن وجود ندارد. تنها پرسش این است که آیا مریخ‌نورد به‌سلامت روی مریخ خواهد نشست و آماده‌ی آغاز مأموریت خود خواهد بود یا تلاش برای فرود به سقوط ختم خواهد شد.

سیاست و بازاریابی

فضاپیما باید عملیات فرود را به‌کلی با اتکا به خود انجام دهد. رسیدن سیگنال رادیویی از مریخ به زمین 11 دقیقه طول می‌کشد؛ بدین معنا که اگر مشکلی به‌وجود آید، افراد حاضر در مرکز عملیات‌های ناسا بسیار دیر به آن پی خواهند برد و هیچ فرصتی برای واکنش نخواهند داشت. مت والاس ، نائب‌رئیس پروژه می‌گوید «تمام فعالیت‌ها باید به‌طور خودکار انجام شود. پرسویرنس باید با اتکا به خود به سطح مریخ پرواز کند.» اول، محفظه‌ای کپسولی‌شکل که نگهدارنده‌ی مریخ‌نورد است، از بخش فضاپیما به‌نام مرحله‌ی کروز جدا می‌شود. این بخش سامانه‌های لازم برای سفر تقریبا 480 میلیون کیلومتری از زمین به مریخ را دربردارد؛ اما برای گذر از جو مریخ به استفاده از آن‌ها نیاز نخواهد بود.

سیاست و بازاریابی

داستان کاوشگر؛ چگونه ناسا برای مأموریت مریخی بعدی‌اش خودرویی خودران ساخت؟ گام حیاتی بعدی، مانور جرثقیل هوایی نام دارد. برفراز کپسول، قطعه‌ای به‌نام پوسته‌ی پشتی نام دارد که در این مرحله جدا و به‌وسیله‌ی چتر نجات از دو بخش باقیمانده دور می‌شود. بخش بالایی مرحله‌ی نزول شامل جت‌پک موشکی حامل مریخ‌نورد است. موتورهای نصب‌شده روی مرحله‌ی نزول روشن می‌شوند و اول با هدایت مریخ‌نورد، از خطر برخورد با پوسته‌ی پشتی و چتر نجات دوری می‌کنند و سپس سرعت نزول را به‌کمتر از 3/2 کیلومتر بر ساعت کاهش می‌دهند. تقریبا در ارتفاع 20 متری از سطح، مریخ‌نورد روی کابل‌ها پایین می‌رود. مرحله‌ی نزول همچنان به پایین‌رفتن ادامه می‌دهد تا وقتی که چرخ‌های مریخ‌نورد به زمین برخورد کنند. سپس کابل‌ها جدا و مرحله‌ی نزول دور می‌شود تا در فاصله‌ی ایمن از مریخ‌نورد سقوط کند. شانس فرود موفقیت‌آمیز چقدر است؟
فرود به‌شیوه‌ای که امشب انجام خواهد شد، پیش‌تر فقط یک‌بار جواب داده است. مریخ‌نورد کیوراسیتی (کنجکاوی) که هم‌اکنون در مریخ به‌سر می‌برد، در سال 2012 با موفقیت از همین سامانه‌ی فرود استفاده کرد. بااین‌حال، فضاپیماها سامانه‌های پیچیده‌ای هستند و یک موفقیت، تضمین‌کننده‌ی موفقیت دوم نیست. پرسویرنس چترهای نجات قدرتمندتر و سامانه‌ی ناوبری دقیق‌تری دارد. مهندسان ناسا می‌گویند تمام تلاششان را کرده‌اند تا شانس موفقیت کل فرایند را بهبود بخشند. بااین‌حال نمی‌دانند که آیا به تک‌تک احتمالات فکر کرده‌اند یا نه. والاس می‌گوید «هرگز واقعا به روشی مناسب برای محاسبه‌ی احتمال موفقیت دست نیافتیم.» در طول دهه‌های گذشته، ناسا از بین 9 تلاش برای فرود 8 بار موفق شده است. تنها شکست، فرود ناموفق سطح‌نشین قطبی مریخ در سال 1999 بود. مریخ‌نورد چه وظیفه‌ای برعهده خواهد داشت؟
درطول 20 سال گذشته، ناسا به‌تدریج پرسش‌هایی پیچیده‌تر درباره‌ی مریخ پرسیده است. ازآنجا که سیاره‌ی سرخ احتمالا زمانی دارای حیات بود، وجود آب روی آن اولین معما محسوب می‌شد. با ژرف‌دره‌های عظیم، کانال‌های آب پرپیچ‌وخم و نشانه‌ها از دریاچه‌های خشک‌شده، شکی نیست که با وجود سرما و خشکی امروز، در گذشته آب روی مریخ جریان داشت. مقاله‌ی مرتبط:
داستان کاوشگر: چگونه ناسا بهترین مکان را برای فرود پرسویرنس روی مریخ پیدا کرد؟ مقصد پرسویرنس، دهانه‌ی جیزرو است. مریخ‌نورد این دلتای رودخانه‌ای را که زمانی به دریاچه‌ای درون دهانه سرریز می‌شد، کاوش خواهد کرد. این دهانه‌ی مملو از رسوبات، مکانی نویدبخش است که آثار شیمیایی فسیلی از میکروب‌های باستانی مریخی ممکن است همچنان تا به امروز در آن حفظ شده باشد.

سیاست و بازاریابی

مریخ‌نورد جدید ناسا، هلی‌کوپتری 1/8 کیلوگرمی به‌نام اینجنیوتی را حمل می‌کند. این هواگرد تلاش خواهد کرد تا دستاوری بی‌سابقه را رقم بزند: نخستین پرواز کنترل‌شده روی جهانی دیگر در منظومه‌ی شمسی. پرواز در مریخ تلاشی بی‌اهمیت به‌شمار نمی‌آید؛ زیرا هوای چندانی در آنجا برای ایجاد ن یروی برآر (لیفت) وجود ندارد. در سطح مریخ، تراکم جو فقط یک‌صدم هوای زمین است. گرانش کمتر (یک‌سوم آنچه روی زمین حس می‌شود) به پرواز اجسام کمک می‌کند؛ اما برخاستن از روی سطح مریخ معادل پرواز در ارتفاع 30 کیلومتری زمین است. این مقدار، بیش از دو برابر ارتفاع پرواز هواپیماهای مسافربری معمولی محسوب می‌شود و هیچ هلی‌کوپتری تاکنون تا این حد از زمین ارتفاع نگرفته است. مقاله‌ی مرتبط:
داستان کاوشگر؛ چگونه نخستین هلی کوپتر فضایی ساخته شد؟ مهندسان ناسا از مجموعه‌ای از مواد و پیشرفت‌های فناوری کامپیوتری استفاده کردند تا بر شماری از چالش‌های پیش‌رو پرواز هلی‌کوپتر در مریخ غلبه کنند. تقریبا دو ماه پس از فرود، پرسویرنس هلی‌کوپتر را از خود جدا می‌کند. اینجنیوتی سپس تلاش خواهد کرد تا درمجموع پنج پرواز آزمایشی با مدت زمان افزایشی انجام دهد. اگر آزمون‌ها موفقیت‌آمیز باشد، ممکن است مسیر برای هلی‌کوپترهای بزرگ‌تر در آینده هموار شود. دراختیارداشتن گزینه‌ی استفاده از هواگردهای رباتیک، همانند گذار از سطح‌نشین‌های ثابت به سطح‌نوردهای متحرک در دهه‌های گذشته، توانایی ناسا برای مطالعه‌ی دقیق‌تر چشم‌اندازهای مریخی را به‌نحو چشمگیر افزایش خواهد داد.

لینک کوتاه:
https://www.politicalmarketing.ir/Fa/News/184493/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

اروپا می‌خواهد تا سال 2030 میزبان 20 درصد از کل تولیدات صنعت نیمه‌هادی شود

فراری 812GTS استالون تیونینگ منصوری معرفی شد

اپل به دادگاه می‌رود تا درباره دستگاه‌های تعویضی «ریفربیش شده» توضیح دهد

فیسبوک به تبعیض نژادی سیستماتیک در جذب کارمندان خود متهم شد

تاندربولت 5 احتمالا دو برابر سریع‌تر از تاندربولت 4 خواهد بود

هشت‌پا درد را نه‌تنها ازنظر جسمی، بلکه ازنظر عاطفی نیز احساس می‌کند

آلفابت می‌خواهد دستیابی به قدرت شنوایی فراانسانی را ممکن کند

بررسی میت پد T10 هواوی

آیفون بار دیگر سربلند در نبرد با طبیعت!

Tomb Raider: Definitive Survivor Trilogy در فروشگاه مایکروسافت لیست شد

ناسا: در سال 2029 سیارک آپوفیس با فاصله بسیار کمی از کنار زمین عبور خواهد کرد

مبارزه با تومورهای سرطانی با تزریق ربات‌های بسیار ریز آزمایش می‌شود

آیا ریویان به دنبال ساخت یک پیکاپ جدید بعد از RT1 است؟

ایسوس RTX 3050 Ti را با پشتیبانی از Ray Tracing در لپ تاپ Dash F15 فهرست کرد

معرفی کتاب «رازهای رهبری؛ بهبود روحیه و عملکرد کارکنان از طریق ایجاد تعامل و مشارکت»

دیجی‌پی فروش اقساطی را در فروشگاه‌های اینترنتی بیشتری آغاز می‌کند

عینک هوشمند Anzu کمپانی ریزر با چه قیمتی معرفی می‌شود؟

ترفندهایی برای کاهش مصرف دیتای اینترنت موبایل

عزم جدی اپل برای حذف ناچ: اشاره پتنت جدید به تاچ آیدی و فیس آیدی زیر نمایشگر

اولین هتل فضایی تا سال 2026 ساخته می‌شود: اقامت رویایی 5 میلیون دلاری

دوچرخه برقی پورشه با قیمت 8 تا 10 هزار دلار معرفی شد

بررسی ویدئویی ال جی K41S

طرح کنترلر سونی ، یک دسته بازی با ظاهر موز مانند را نشان می‌دهد!

چرا دولت آمریکا کمپانی شیائومی را در لیست سیاه قرار داد؟

چالش جدی خودروسازان بزرگ جهان در پی کمبود نیمه هادی‌ها

مدیرعامل دیجی‌پی: آماده ورود به دنیای رمزارزها و کمک به رگولاتور این حوزه هستیم

از فایزر تا گامالیا روسیه: شرکت‌ها از فروش واکسن کرونا چقدر درآمد خواهند داشت؟

کاشت درختان مثمر به یاد شهدای ستایشگر و پیرغلامان اهل‌بیت(ع)

آیفون 11 اپل بعد از گذشت شش ماه در اعماق دریا هنوز روشن می‌شود

چین می‌خواهد برای صنعت خودرو و استفاده نظامی سراغ تراشه‌های قدیمی برود

تحویل و ارسال سریع محصولات در دارسو

ساماندهی رمزارزها به‌عنوان یکی از دغدغه‌های مردم

تسلا یک پلتفرم اجتماعی برای صاحبان و طرفداران خودروهایش راه‌اندازی کرد

اولین نشانه‌ فعالیت‌های آتشفشانی در یک سیاره فراخورشیدی کشف شد

چطور با گوگل مپ مسیریابی کنیم؟

نمونه «رخنه» واکسن ویروس کرونا چیست و چه مواردی از آن شناسایی شده است؟

متفاوت ترین آئین درختکاری در منطقه21 برگزار شد

تحلیلگری به تسلا پیشنهاد کرده به‌دلیل سقوط سهام این شرکت همراه میکرواستراتژی، بیت‌کوین‌هایش را بفروشد

افت شدید سهم AMD از بازار کارت های گرافیک دسکتاپ

باج‌گیری به سبک دنیای رمزارزها

سیگیت از عرضه هارددیسک 100 ترابایتی تا آینده‌ای نه چندان نزدیک خبر می‌دهد

قیمت تایر خودرو در بازار تهران

گزارش دیجی‌پی منتشر شد؛ 270 هزار کالا به کاربران به صورت قسطی فروخته شد

تحقیقات جدید نشان می‌دهد که چرا باید از ماسک سه لایه استفاده کنید

آغاز فاز دو بهسازی خیابان سهیل مرکزی برای روان سازی تردد

غرس بیش از 15 هزار اصله نهال در جنگل ها و بوستان ها

کاهش 50درصدی تلفات سوانح رانندگی

کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا فروش بتسدا به مایکروسافت را تأیید کرد

حساب آی کلاد یکی از کاربران به‌دلیل نام‌خانوادگی‌اش قفل شد

احتمال افزایش قیمت تراشه‌های DRAM در سال 2021

سیاست و بازاریابی

سیاست و بازاریابی