سیاست و بازاریابی

آخرين مطالب

چقدر طول می‌کشد تا پای پیاده دور ماه قدم بزنیم؟ اخبار

چقدر طول می‌کشد تا پای پیاده دور ماه قدم بزنیم؟
  بزرگنمايي:

سیاست و بازاریابی - پیاده‌روی روی ماه و طی‌کردن محیط کامل ماه می‌تواند سریع‌تر از تصور اولیه انجام شود؛ اما ازنظر تدارکات دشوار است.

از نگاه ما از روی زمین، ماه کوچک به‌نظر می‌رسد؛ اما اگر می‌خواستید سوار سفینه‌ای فضایی شوید و لباس مخصوص فضانوردی بپوشید و روی ماه قدم بزنید، چقدر طول می‌کشید تا دور ماه را بگردید؟ پاسخ این پرسش به عوامل بسیاری بستگی دارد؛ ازجمله سرعت راه‌رفتن و مدت زمان صرف‌شده برای پیاده‌روی در روز و استفاده از کدام مسیرهای برای اجتناب از توپوگرافی خطرناک. چنین سفری دور ماه ممکن است بیش از یک سال طول بکشد؛ اما مشکلات بسیار بیشتری وجود دارد که باید بر آن‌ها غلبه کرد. درمجموع، تاکنون دوازده انسان به سطح ماه قدم گذاشته‌اند که همه‌ی آن‌ها بین سال‌های 1969 تا 1972 از اعضای مأموریت‌های آپولو بودند. صحنه‌های مربوط به راه‌رفتن فضانوردان روی ماه نشان می‌داد قدم‌زدن در شرایط جاذبه‌ی کم ماه (یک‌ششم جاذبه‌ی زمین) چقدر دشوار است. پژوهش‌های بعدی ناسا نشان داد انسان‌ها می‌توانند بسیار سریع‌تر از فضانوردان آپولو در آن زمان روی ماه حرکت کنند. در طول مأموریت‌های آپولو، فضانوردان با سرعت 2/2 کیلومتربرساعت روی ماه راه می‌رفتند. این سرعت کم عمدتا به‌دلیل لباس‌های فضانوردی دارای فشار خاص و زمختی بود که با درنظرگرفتن قابلیت تحرک طراحی نشده بود. اگر ماه‌نوردان لباس‌های راحت‌تری داشتند، شاید حرکت برای آن‌ها بسیار راحت‌تر بود و با سرعت بیشتری راه می‌رفتند. به‌گزارش لایوساینس ، سال 2014 مطالعه‌ای از ناسا در مجله‌ی Journal of Experimental Biology منتشر شد که در آن، آزمایش شده بود انسان‌ها در گرانش شبیه‌سازی‌شده‌ی ماه با چه سرعتی می‌توانند راه بروند. برای انجام این کار، پژوهشگران از هشت شرکت‌کننده که سه نفرشان فضانورد بودند، خواستند روی تردمیلی در هواپیمای DC-9 قدم بزنند که در مسیرهای سهمی‌وار خاصی روی زمین حرکت می‌کرد تا گرانش ماه را شبیه‌سازی کند. شرکت‌کنندگان توانستند حداکثر با سرعت پنج کیلومتر‌بر‌ساعت قدم بزنند. این سرعت نه‌تنها دو برابر سرعت قدم‌زدن فضانوردان آپولو است؛ بلکه به سرعت 7/2 کیلومتر‌بر‌ساعت، یعنی متوسط حداکثر سرعت پیاده‌روی روی زمین نزدیک است. دلیل اینکه شرکت‌کنندگان توانستند با چنین سرعتی قدم بزنند، این بود که همانند زمان دویدن روی زمین بازوهای خود را آزادانه می‌توانستند حرکت دهند. این حرکت نوسانی نیروی رو به پایینی به‌وجود می‌آورد که تا حدی کمبود گرانش را جبران می‌کند. یکی از دلایل کُندی فضانوردان آپولو در سطح ماه این بود که به‌‌دلیل لباس‌های دست‌و‌پاگیر نمی‌توانستند بازوهایشان را آزادانه حرکت دهند. با حداکثر سرعت فرضی جدید، قدم‌زدن دور ماه 91 روز طول می‌کشد (محیط ماه 10،921 کیلومتر است). در این سرعت، حدود 334 روز طول می‌کشد تا بدون توقف محیط زمین را قدم بزنیم (محیط زمین روی خط استوا 40،075،017 کیلومتر است). این کار در عمل به‌دلیل اقیانوس‌ها غیرممکن به‌نظر می‌رسد. بدیهی است 91 روز پیاده‌روی بدون توقف امکان‌پذیر نیست؛ بنابراین، پیاده‌روی واقعی دور ماه زمان بسیار بیشتری می‌برد.

سیاست و بازاریابی

قدم‌زدن روی ماه با مشکلات مختلفی نیز مواجه است. آیدان کاولی، مشاور علمی آژانس فضایی اروپا، می‌گوید این کار امکان‌پذیر، ولی ازنظر تدارکاتی دشوار است. یکی از مشکلات بزرگ حمل ملزوماتی مانند آب و غذا و اکسیژن است که حمل آن‌ها حتی در وضعیت گرانش کمِ ماه نیز دشوار است؛ چرا‌که حجم بسیار زیادی خواهند داشت. بنابراین، باید وسیله‌ی نقلیه‌ی پشتیبانی با خود داشته باشید. این وسیله‌ی نقلیه می‌تواند به‌عنوان سرپناه نیز عمل کند. به‌گفته‌ی کاولی، بسیاری از آژانس‌ها به‌دنبال وسیله‌ی سیاری هستند که فشار هوای تنظیم‌پذیر داشته باشد که بتواند فضانوردان را هنگام انجام مأموریت‌های اکتشافی حمایت کند. بدین‌ترتیب، می‌توانید از آن برای استراحت در شب و تأمین وسایل لازم استفاده کنید و سپس در روز برگردید و دوباره به راه‌رفتن ادامه دهید. ماجراجویان ماه به لباس فضانوردی‌ای نیاز دارند که ازنظر قابلیت حرکت بهینه باشد. کاولی معتقد است لباس‌های فضانوردی کنونی هنوز با درنظر‌گرفتن حرکات بیش‌ازحد طراحی نشده‌اند؛ اما برخی آژانس‌ها در حال ساخت لباس‌های متناسبی هستند که اجازه می‌دهد بازوها به‌خوبی هنگام راه‌رفتن حرکت کنند.

سیاست و بازاریابی

چرا سکونت در ماه خطرناک است؟ فضانوردان آپولو 11 دقیقا چه زمانی روی ماه قدم نهادند؟ چرا فرود روی ماه حقیقتی انکارناپذیر است؟
تابش‌ها می‌تواند خطر بیشتری به‌همراه داشته باشد؛ زیرا ماه برخلاف زمین، میدان مغناطیسی ندارد که با منحرف‌کردن تابش‌های خطرناک از رسیدن آن‌ها به سطح زمین مانع شود. به‌گفته‌ی کاولی، اگر فعالیت‌های خورشیدی مهمی در آن زمان وجود نداشته باشد، ممکن است خیلی بد نباشد؛ اما اگر شراره‌های خورشیدی یا خروج جرم از تاج خورشیدی وجود داشته باشد و درمعرض سطوح زیادی از تابش‌ها قرار گیرید، می‌تواند شما را به‌شدت بیمار کند. شراره‌های خورشیدی و خروج جرم از تاج خورشیدی هر دو مقادیر زیادی انرژی و ذرات مغناطیسی‌ آزاد می‌کنند؛ ولی ازنظر نوع ذراتی که منتشر می‌کنند، مدت زمان رویداد و روش حرکت تابش‌هایی که تولید می‌کنند، با‌هم اختلاف دارند. این نوع مأموریت به‌دلیل نیاز به حرکت در گرانش کم، به عضلات و سیستم قلبی‌عروقی فشار می‌آورد و به تمرین استقامتی زیادی نیاز دارد. کاولی گفت برای این کار باید فضانوردی با سطح آمادگی فوق‌ماراتن را بفرستید. حتی در آن صورت، پیاده‌روی با حداکثر سرعت فقط برای حدود سه‌چهار ساعت در روز ممکن است. بنابراین، اگر فردی برای چهار ساعت در روز با سرعت پنج کیلومتر‌بر‌ساعت راه برود، یک دور کامل حول ماه چیزی حدود 547 روز یا تقریبا 1/5 سال زمان نیاز دارد؛ البته با این فرض که مسیر با دهانه‌ها خیلی دور نشود و بتواند با تغییرات دمایی و تابش کنار آید. از دیدگاه کاولی، انسان‌ها حداقل تا اواخر دهه‌ی 2030 یا اوایل دهه‌ی 2040، فناوری یا تجهیزات لازم برای دستیابی به چنین هدفی را نخواهند داشت و هیچ آژانسی از چنین مأموریتی حمایت نخواهند کرد؛ مگر اینکه میلیاردر دیوانه‌ای بخواهد آن را امتحان کند که در این صورت ممکن است انجام شود.

لینک کوتاه:
https://www.politicalmarketing.ir/Fa/News/191007/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

اولین گونه از انسان با مغزی ابتدایی آفریقا را ترک کرد

تیم Project Zero گوگل برای رفع نقص امنیتی مهلت بیشتری به توسعه‌دهندگان می‌دهد

انتشار رندرهای مفهومی آیفون 13 و 13 پرو

بهترین گوشی های 2021؛ از نمایشگرهای 144 هرتز تا 18 گیگابایت رم

به گوشی‌های از پیش رونمایی شده شیائومی سلام کنید

پهپاد DJI Air 2S با دوربین 20 مگاپیکسلی و قیمت 999 دلار معرفی شد

برخی مشخصات موتو جی 60 و موتو جی 40 موتورولا منتشر شد

کانسپت رندر میت 5٠ پرو پلاس منتشر شد

معرفی تبلت سامسونگ با مکانیسم تاشو سه‌گانه

جف بزوس: آمازون با کارکنانش مثل ربات رفتار نمی‌کند

انویدیا تراشه‌های Ampere را برای جلوگیری از ماینینگ اصلاح می‌کند

اینستاگرام بار دیگر مخفی کردن لایک ها را آزمایش می‌کند

تصاویر آیفون 13 مینی از طراحی جدید ماژول دوربین دوگانه حکایت دارند

اپل صندوق 200 میلیون دلاری برای مقابله با تغییرات آب و هوایی ایجاد کرد

با جذاب‌ترین طرح مفهومی فایل اکسپلورر مدرن ویندوز 10 آشنا شوید

تصاویری جدید از آیفون 13 قرمز منتشر شد

آمار درآمدهای مالی استودیوی سی‌دی پراجکت رد در سال 2020 منتشر شد

آیفون‌های سال 2023 اپل به Face ID زیر نمایشگر مجهز می‌شوند

مقایسه شیائومی ردمی نوت 10 با ردمی نوت 8

گلکسی Z Fold Tab به عنوان اولین تبلت تاشو سامسونگ ارایه می‌شود

شایعه: انویدیا تراشه‌های Ampere را برای جلوگیری از ماینینگ اصلاح می‌کند

پرچم‌دار آینده سامسونگ فاقد دوربین 600 مگاپیکسلی خواهد بود

مشخصات و رندر گلکسی تب S7 لایت پیش از موعد رونمایی منتشر شد

فروش تجهیزات تولید تراشه در 2020 به بالاترین حد در تاریخ رسید

TSMC: کمبود قطعات تا سال 2022 ادامه خواهد داشت

Apple Pencil 3 در رویداد معرفی آیپد پرو معرفی می‌شود

نوآوری‌های جدید قرن که جهان را تغییر داد

هواوی فناوری 6G را تا سال 2030 عرضه می‌کند

رزولوشن و نرخ فریم بازی Resident Evil Village روی پلتفرم‌های مختلف

رونمایی از پیشرفته‌ترین قابلیت جدید شرکت اپل

راه‌اندازی نسخه‌ی موبایل سایت قرآنی تنزیل

شایعه: Apple Pencil 3 در رویداد معرفی آیپد پرو معرفی می‌شود

رندرهای رنگی آیفون 13 تفاوت‌های آن را نشان می‌دهد

میزان واردات تلفن همراه به ایران مشخص شد

گوگل ارث تغییرات 37 ساله زمین را نشان می‌دهد

گزیده‌های نفتی هفته

قیمت سبد نفتی اوپک وارد کانال 65 دلار شد

اسنوا مرکز فناوری و کارخانه نوآوری جدیدی در دانشگاه اصفهان تاسیس می‌کند

شرکت ژاپنی آی‌اسپیس، ماه‌نورد اماراتی راشد را در سال 2022 به سطح قمری خواهد برد

Air Link اجرای بی‌سیم بازی‌های پی سی روی آکیولس کوئست 2 را ممکن می‌کند

سامسونگ روی توسعه موبایل تاشویی که به دو طرف تا می‌شود کار می‌کند

شیائومی می میکس فولد چگونه گرمای بدنه را کنترل می‌کند؟

حضور هواوی در شبکه 5G رومانی ممنوع شد

درخواست همگانی برای لغو اینستاگرام کودکان

فعالیت شبکه‌های اجتماعی در پاکستان ممنوع شد

رنگ سیاه به رنگ‌بندی کرونایی شهرهای کشور اضافه شد

عمر باتری ویوو X60 Pro مشخص شد

هزاران بیت کوین هک‎ شده از صرافی بیتفینکس جابه‌جا شد

مشخصات کامل گوشی Reno 6 Pro را بهتر بشناسید

محبوب ترین مرورگر وب در سال 2021 کدام است؟