سیاست و بازاریابی

آخرين مطالب

شیوع کرونا چگونه بر رشد کودک تأثیر می‌گذارد اخبار

شیوع کرونا چگونه بر رشد کودک تأثیر می‌گذارد
  بزرگنمايي:

سیاست و بازاریابی - با شیوع ویروس کرونا و خانه‌نشینی قشرهای مختلف جامعه، مشکلات متعددی کودکان را تهدید می‌کند و بر رشد آن‌ها تأثیر می‌گذارد و مشخص نیست که از نظر روحی نیز در پشت سر گذاشتن قرنطینه‌ها موفق باشند.

ویروس کووید 19 خوشبختانه تا به امروز در میان کودکان شیوع چندانی نداشته و به‌طور معمول در آن‌ها خوش‌خیم است؛ اما نقش کودکان در انتشار ویروس کرونا از روزهای آغاز همه‌گیری جهانی کووید 19 یکی از سؤال‌های اساسی بوده است. طبق تحقیقات، کودکان قسمت کمی از موارد تأییدشده‌ی کووید 19 را شامل می‌شوند و کمتر از 2 درصد از عفونت‌های گزارش‌شده در چین، ایتالیا و آمریکا مربوط به افراد کمتر از 18 سال بوده است . این موارد نشان می‌دهند که در مقایسه با بزرگ‌سالان، کودکان در دوران کرونا خطر کمتری تجربه می‌کنند؛ اما وجود قرنطینه و انزوای اجتماعی در طولانی‌مدت می‌تواند تأثیرات روحی بسیار مخربی نیز بر جوان‌ترین اعضای جامعه داشته باشد. با بسته بودن برنامه‌های مراقبت از کودکان و اعمال اقدامات فاصله‌گذاری‌های اجتماعی‌، بسیاری از کودکان فرصت‌های رشد در میان اجتماع را از دست می‌دهند. به نقل از Direct relief ، دکتر میشل آگیلار، متخصص اطفال و رئیس کلینیک خانواده‌ی ونیز در لس‌آنجلس کالیفرنیا، عقیده دارد کودکان تحریک شناختی و اجتماعی را که معمولاً در خارج از خانه‌ی خود داشتند، در دوران شیوع کرونا تجربه نخواهند کرد. این کاهش تحریکات ممکن است که تأخیر در گفتار و بسیاری از مشکلات دیگر در کودکان منجر شود.

سیاست و بازاریابی

کرونا در کودکان؛ خردسالان هم به کووید 19 مبتلا می‌شوند؟ فایزر آزمایش واکسن کووید 19 را در کودکان خردسال آغاز کرد
این نوع حوادث استرس‌زا که از آن‌ها به‌عنوان تجربیات نامطلوب کودکی یاد می‌شود‌، می‌تواند عواقب طولانی‌مدتی در کودکان داشته باشد. طبق گفته‌های دکتر آگیلار، مطالعات نشان داده است که تجارب نامطلوب کودکی تأثیرات مخربی بر رشد مغز و سلامت کلی کودکان دارد؛ بنابراین پزشکان و متخصصان کودک اثرات طولانی‌مدتی از قرنطینه‌ را در کودکان مشاهده می‌کنند. اثراتی مانند اختلالات یادگیری، افسردگی، چاقی و بیماری‌های قلبی. از همان لحظه‌ی تولد کودک، معاشرت نقش مهمی در رشد او دارد. از یادگیری به اشتراک گذاشتن در کودکان تا عالی کردن مهارت‌های زبانی آن‌ها را می‌توان از فواید معاشرت و بودن در اجتماع دانست. بااین‌حال با درنظرگرفتن اقدامات فاصله‌گذاری اجتماعی در دوران شیوع کووید 19، بسیاری از کودکان فرصت بازی با هم‌سن‌وسال‌های خود و حرف زدن با آن‌ها را از دست می‌دهند؛ بنابراین فقدان تعامل اجتماعی به طریقی روی بچه‌ها تأثیر گذاشته و رشد آن‌ها را با خطر مواجه کرده است.

سیاست و بازاریابی

یک محیط تحریک‌کننده، متنوع و پاسخگو، از رشد زبان، شناخت، شایستگی‌های عاطفی و اجتماعی پشتیبانی می‌کند. این وابستگی به ورودی‌های محیطی، مغز را کاملا انعطاف‌پذیر و قادر به سازگاری می‌کند؛ اما با همان رمز، این بدان معنی است که نوزادان در برابر تأثیرات منفی نیز بسیار حساس هستند. چیزی که ما نیز با اطمینان کامل می‌دانیم این است که استرس والدین و مشکلات روحی و روانی آن‌ها، خطرات جدی برای رشد بعدی کودکان ایجاد می‌کند. این امر بر زبان، رشد شناختی و سلامتی عاطفی آن‌ها تأثیر می‌گذارد و آن‌ها را در خطر جدی افسردگی و اضطراب قرار می‌دهد. متأسفانه سیستم‌های پشتیبانی از نوزادان و خانواده‌های آن‌ها به‌طور گسترده توسط این شیوع ویروس کرونا مختل شده است. همان‌طور که متأسفانه غالبا اتفاق می‌افتد، این کودکان آسیب‌پذیر و محروم هستند که بیشترین وابستگی را به این سرویس‌ها و شبکه‌های پشتیبانی دارند. به‌عنوان مثال، بسیاری از مسئولان بهداشتی که مشاوره و منابع مرتبط را ارائه می‌دهند و اغلب منبع اصلی حمایت و اتصال به خدمات بهداشتی برای خانواده‌های دارای نوزاد خردسال هستند، در طی این شیوع این بیماری در خط مقدم مبارزه با ویروس کووید 19 حاضر شده‌اند. افرادی که باقی مانده‌اند، گزارش داده‌اند که کار آن‌ها با خانواده‌ها به شکل قابل توجهی تحت تأثیر پرونده‌های بسیار زیاد و موانع ایجادشده توسط اقدامات فاصله‌گذاری اجتماعی قرار گرفته است. بسیاری از آن‌ها در مورد توانایی خود در نظارت بر رشد فرزندان و ارجاع خانواده‌ها به خدمات پشتیبانی تخصصی هنگامی که والدین با مشکلات روانی روبه‌رو بودند، ابراز نگرانی کرده‌اند.

سیاست و بازاریابی

بنابراین در این شرایط، والدین برای کمک به نوزادان خود چه کاری می‌توانند انجام بدهند؟ شواهد نشان می‌دهد که کلید رشد مطلوب، بازی و تحریک است. تعاملات رفت و برگشت بین والدین و نوزادان. پیروی از کودک در هنگام علاقه به برخی از موارد، نام بردن از اشیا، صحبت کردن، خندیدن، آواز و داستان خواندن، همه فعالیت‌های ساده و با کمترین هزینه هستند که حتی با وجود درگیری دنیای خارج با مشکل، به رشد و یادگیری نوزادان کمک می‌کند. کودکان در دوران شیوع ویروس کرونا می‌توانند در تمام زمینه‌های رشد مانند رشد شناختی، عاطفی، جسمی و اجتماعی دچار اختلال شوند؛ زیرا به دلیل خانه‌نشینی و کمبود ارتباطات اجتماعی و کاهش ارتباطات و فعالیت‌های متناسب با هم‌سن‌وسال‌های خود، مسیر رشد را با کاستی‌های فراوانی تجربه می‌کنند. شاید بتوان گفت که وجود قرنطینه‌ و انزوای اجتماعی توانسته است کودکان را از نظر جسمانی سالم نگه‌ دارد اما سلامت روان آن‌ها را با خطرات بسیاری مواجه کرده است. نتایج خانه‌نشینی کودکان که تأثیر آن را باید در سال‌های آتی مشاهده کرد، می‌تواند آثار مخربی بر تناسب اندام، مشکلات قلبی و تنفسی، افزایش وزن و مشکلات روانی اجتماعی داشته باشد. ویژگی‌های مخربی که تأثیراتش تا بزرگ‌سالی همراه فرد باقی می‌ماند و یادگاری او از زندگی در دوران قرنطینه و شیوع کووید 19 است. تأخیر در مهارت‌های اجتماعی ممکن است تنها نتیجه‌ی شیوع ویروس کرونا برای کودکان نباشد. در این دوران کمبود کار و نرخ بالای تورم و بیکاری در بسیاری از کشورها باعث شده است تا بسیاری از والدین استرس مالی را تجربه کنند. تجربه‌ای که کودکان را با نرخ بالاتر مسکن و ناامنی غذایی نیز رو‌به‌رو می‌کند.

سیاست و بازاریابی

به نقل از The conversation ، دلایل بسیاری برای نگرانی در مورد رشد نوزاد و کودک در دوران شیوع ویروس کرونا وجود دارد و مانند بسیاری موارد دیگر، این خطرات به‌طور یکسان توزیع نمی‌شوند. فقدان ساختارهای حمایتی، فشارهای اقتصادی و کاهش شدید تماس حرفه‌ای با مسئولان بهداشتی و مددکاران اجتماعی در طی همه‌گیری کرونا، به‌طور قطع تعداد زیادی از نوزادان را در معرض خطر افزایش آسیب، از جمله خطر بدرفتاری و حتی مرگ قرار می‌دهد. اثرات اختلال در رشد کودک عمیق و طولانی‌مدت است. از جمله ناتوانی جسمی طولانی‌مدت، پریشانی عاطفی و نگرانی‌های بهداشت روان. به‌عنوان مثالی بارز، تقریبا نیمی از شرایط بهداشت روانی بزرگ‌سالان با سابقه‌ی تجربه‌ی سوء رفتار در کودکی مرتبط است. در مواقع عادی، بدرفتاری تقریبا 12 الی 23 درصد از کودکان را تحت تأثیر قرار می‌دهد و کودکانی که در شرایط نابسامان اقتصادی هستند، پنج برابر بیشتر در معرض این سوء رفتار قرار می‌گیرند. در بریتانیا، هنگام شروع شیوع ویروس کرونا، 51 هزار و 510 کودک در مارس 2020 در طرح حمایت از کودکان بودند. خشونت خانگی در طی شیوع کرونا افزایش یافته است و نوزادان به‌طور مستقیم و غیر مستقیم عمیقا تحت تأثیر این موارد قرار می‌گیرند
در طول شیوع نگران‌کننده‌ای که ویروس کرونا نشان داد، مقامات محلی گزارش داده‌اند که بیش از 300 حادثه‌ی جدی جراحت مرگ در کودکان در فاصله‌ی ماه آوریل تا اکتبر 2020 رخ داده است. در یک زمان مشابه در سال گذشته، تقریبا چهل درصد افزایش نسبت کودکان زیر یک سال را شامل می‌شود. ما همچنین می‌دانیم که خشونت خانگی در طی شیوع کرونا افزایش یافته است و نوزادان به‌طور مستقیم و غیر مستقیم عمیقاً تحت تأثیر این موارد قرار می‌گیرند. در واقع، خشونت خانگی متداول‌ترین عاملی است که کودک را به خدمات محافظت از کودک ارجاع می‌دهد. متأسفانه ما در بهترین شرایط در آسیب‌پذیرترین کودکان کم سرمایه‌گذاری می‌کنیم. ما باید در مواردی مانند این، به‌شدت نگران آن‌ها باشیم و مسئله‌ی رشد در کودک را مسئله‌ای ساده و قابل اغماض در نظر نگیریم.

سیاست و بازاریابی

نوزادان نیاز به تحریک، تماس اجتماعی و مراقبت‌های پاسخگوی خود دارند و تمام این موارد در طی همه‌گیر شدن کرونا از طریق پیچیده‌ای تحت تأثیر قرار گرفته‌اند و ما شواهد خوبی در مورد چگونگی عملکرد این بیماری نداریم. دانشگاه آکسفورد بروکس تحقیقی انجام داده است که بر چگونگی تأثیر همه‌گیری در کودکان سنین پایین‌تر متمرکز است و به‌مرور بینش مورد نیاز ما را فراهم می‌کند؛ اما این نگرانی وجود دارد که حتی اکنون، با گذشت یک سال، ما اطلاعات بسیار ضعیفی در مورد اینکه نوزادان و کودکان پیش‌دبستانی تحت تأثیر حوادث مهم اتفاق افتاده‌اند، داریم. این مسئله یک نکته‌ی اساسی را برجسته می‌کند؛ با وجود اینکه نوزادان جز آسیب‌پذیرترین افراد جامعه هستند و بیشتر به مراقبت و تحریک مراقبتی نیاز دارند، نیازهای آن‌ها تقریبا آخرین موردی است که مورد توجه قرار می‌گیرد. گزارش‌های اخیر این مسئله را «نقطه‌ی کور کودک» می‌‌نامد. در این مرحله از همه‌گیری، ما به‌شدت به داده‌های خوبی نیاز داریم تا دریابیم چگونه نوزادان تحت تأثیر قرار گرفته‌اند و ممکن است در سال‌های آینده نیز تحت تأثیر قرار بگیرند. واضح است که زمان آن فرا رسیده است که مسئولیت خود را در مورد همه نوزادانی که در این زمان عجیب به دنیا آمده‌اند، بپذیریم و برای آن‌ها قدم برداریم.

لینک کوتاه:
https://www.politicalmarketing.ir/Fa/News/191068/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

اولین گونه از انسان با مغزی ابتدایی آفریقا را ترک کرد

تیم Project Zero گوگل برای رفع نقص امنیتی مهلت بیشتری به توسعه‌دهندگان می‌دهد

انتشار رندرهای مفهومی آیفون 13 و 13 پرو

بهترین گوشی های 2021؛ از نمایشگرهای 144 هرتز تا 18 گیگابایت رم

به گوشی‌های از پیش رونمایی شده شیائومی سلام کنید

پهپاد DJI Air 2S با دوربین 20 مگاپیکسلی و قیمت 999 دلار معرفی شد

برخی مشخصات موتو جی 60 و موتو جی 40 موتورولا منتشر شد

کانسپت رندر میت 5٠ پرو پلاس منتشر شد

معرفی تبلت سامسونگ با مکانیسم تاشو سه‌گانه

جف بزوس: آمازون با کارکنانش مثل ربات رفتار نمی‌کند

انویدیا تراشه‌های Ampere را برای جلوگیری از ماینینگ اصلاح می‌کند

اینستاگرام بار دیگر مخفی کردن لایک ها را آزمایش می‌کند

تصاویر آیفون 13 مینی از طراحی جدید ماژول دوربین دوگانه حکایت دارند

اپل صندوق 200 میلیون دلاری برای مقابله با تغییرات آب و هوایی ایجاد کرد

با جذاب‌ترین طرح مفهومی فایل اکسپلورر مدرن ویندوز 10 آشنا شوید

تصاویری جدید از آیفون 13 قرمز منتشر شد

آمار درآمدهای مالی استودیوی سی‌دی پراجکت رد در سال 2020 منتشر شد

آیفون‌های سال 2023 اپل به Face ID زیر نمایشگر مجهز می‌شوند

مقایسه شیائومی ردمی نوت 10 با ردمی نوت 8

گلکسی Z Fold Tab به عنوان اولین تبلت تاشو سامسونگ ارایه می‌شود

شایعه: انویدیا تراشه‌های Ampere را برای جلوگیری از ماینینگ اصلاح می‌کند

پرچم‌دار آینده سامسونگ فاقد دوربین 600 مگاپیکسلی خواهد بود

مشخصات و رندر گلکسی تب S7 لایت پیش از موعد رونمایی منتشر شد

فروش تجهیزات تولید تراشه در 2020 به بالاترین حد در تاریخ رسید

TSMC: کمبود قطعات تا سال 2022 ادامه خواهد داشت

Apple Pencil 3 در رویداد معرفی آیپد پرو معرفی می‌شود

نوآوری‌های جدید قرن که جهان را تغییر داد

هواوی فناوری 6G را تا سال 2030 عرضه می‌کند

رزولوشن و نرخ فریم بازی Resident Evil Village روی پلتفرم‌های مختلف

رونمایی از پیشرفته‌ترین قابلیت جدید شرکت اپل

راه‌اندازی نسخه‌ی موبایل سایت قرآنی تنزیل

شایعه: Apple Pencil 3 در رویداد معرفی آیپد پرو معرفی می‌شود

رندرهای رنگی آیفون 13 تفاوت‌های آن را نشان می‌دهد

میزان واردات تلفن همراه به ایران مشخص شد

گوگل ارث تغییرات 37 ساله زمین را نشان می‌دهد

گزیده‌های نفتی هفته

قیمت سبد نفتی اوپک وارد کانال 65 دلار شد

اسنوا مرکز فناوری و کارخانه نوآوری جدیدی در دانشگاه اصفهان تاسیس می‌کند

شرکت ژاپنی آی‌اسپیس، ماه‌نورد اماراتی راشد را در سال 2022 به سطح قمری خواهد برد

Air Link اجرای بی‌سیم بازی‌های پی سی روی آکیولس کوئست 2 را ممکن می‌کند

سامسونگ روی توسعه موبایل تاشویی که به دو طرف تا می‌شود کار می‌کند

شیائومی می میکس فولد چگونه گرمای بدنه را کنترل می‌کند؟

حضور هواوی در شبکه 5G رومانی ممنوع شد

درخواست همگانی برای لغو اینستاگرام کودکان

فعالیت شبکه‌های اجتماعی در پاکستان ممنوع شد

رنگ سیاه به رنگ‌بندی کرونایی شهرهای کشور اضافه شد

عمر باتری ویوو X60 Pro مشخص شد

هزاران بیت کوین هک‎ شده از صرافی بیتفینکس جابه‌جا شد

مشخصات کامل گوشی Reno 6 Pro را بهتر بشناسید

محبوب ترین مرورگر وب در سال 2021 کدام است؟