سیاست و بازاریابی

آخرين مطالب

ابر آروان پس از انتشار گزارش کالبدشکافی حمله به زیرساخت ابری‌اش، به ابهامات پاسخ داد اخبار

ابر آروان پس از انتشار گزارش کالبدشکافی حمله به زیرساخت ابری‌اش، به ابهامات پاسخ داد
  بزرگنمايي:

سیاست و بازاریابی - بیست روز پس از آغاز حمله به زیرساخت پردازش ابری آروان در دیتاسنتر آسیاتک، ابرآروان اتفاقات رخ‌داده را کاملا شرح داد.

26 اسفند 1399، زیرساخت پردازش ابری آروان در دیتاسنتر آسیاتک، بزرگ‌ترین مرکز داده کشور، سی ساعت خاموش شد . دلیل این خاموشی که به قطع دسترسی کسب‌وکارهای بسیاری به اطلاعاتشان انجامید، حمله‌ای گسترده اعلام شد. درنهایت پس از بیست روز، آروان گزارش کامل کالبدشکافی حمله را منتشر کرد و در نشستی خبری، به سؤالات خبرنگاران پاسخ داد. طبق اعلام آروان، در حمله به زیرساخت پردازش ابری درمجموع 2500 مشتری و بیش از 7،000 سرور ابری (ابرک) تحت‌تأثیر قرار گرفتند و 16 درصد از مشتریان غیررایگان آروان (10 درصد کل مشتریان) از این حملات آسیب دیدند. همچنین، سیستم‌عامل 83٫9 درصد مشتریان بدون مشکل بود یا مشکلش به‌کمک تیم‌های فنی برطرف شد؛ اما 5 تا 15 درصد از آن‌ها آسیب دیده‌اند که امکان بازیابی اطلاعات 6/4 درصد از ابرک‌ها وجود ندارد. تلاش برای بازگردانی 9٫7 درصد ابرک مشتریان تا هفته آینده ادامه دارد. مسئولیت حمله
به‌گفته پویا پورحسینلو ، مدیرعامل ابرآروان، تاکنون هیچ‌یک از گروه‌های‌ هکری مسئولیت حمله به زیرساخت ابری روی دیتاسنتر آسیاتک را برعهده نگرفته؛ اما تصور این است که هدف حمله تخریب برند آروان بوده؛ به‌خصوص آینکه درست در روز انتشار گزارش سالانه این حمله آغاز شد. پورحسینلو گفت در دنیا هم منشأ حملات زیادی مشخص نمی‌شود و هیچ‌کس در فضای مجازی بابت حمله از ما باج‌خواهی نکرد؛ حال‌آنکه آروان همواره پذیرای گزارش مشکلات امنیتی بوده و در این زمینه جوایز باگ‌بانتی را در وب‌سایتش اعلام کرده است. ایلیا وکیلی ، مرشد ابرآروان، درباره اینکه خستگی یکی از همکاران به گسترده‌شدن تأثیر حمله منجر شد، تصریح کرد اشتباه انسانی در دنیا امری بسیار رایج است؛ بااین‌حال، آروان تأکید می‌کند ظرفیت برخورد با رخدادی با این گستردگی را نداشت. وکیلی افزود این اتفاق از ظرفیت فنی و سطح پاسخگویی ما قوی‌تر بود و این حمله نقطه عطفی برای آروان در سطح سرویس‌دهی فعلی محسوب می‌شود. آروان می‌گوید در حادثه مذکور، این شرکت از توصیه‌های مرکز افتا، ماهر، شورای عالی فضای مجازی و پلیس فتا کمک گرفته است و برای پیگیری بیشتر نیز با آن‌ها ارتباط دارد.

سیاست و بازاریابی

آروان: حمله به زیرساخت ابری آروان دَه میلیارد تومان خسارت به‌بار آورد
مدیرعامل ابرآروان به‌‌دلیل به‌وجودآمدن اختلال برای کسب‌و‌کارها با آن‌ها هم‌دردی کرد و گفت رایانش ابری یکی از دَه خدمت این شرکت است که خسارت دَه‌میلیارد‌تومانی به آروان زده است. این خسارت بابت SLA به کسب‌و‌کارها پرداخت شده؛ اما مشخص نیست چه میزان خسارتی به کسب‌و‌کارها وارد شده است. به‌گفته پورحسینلو، ابرآروان دَه برابر وظیفه قانونی‌اش جبران خدمات کرده است؛ اما این جبران تنها مربوط به حوزه زیرساختی می‌شود. او دراین‌باره توضیح داد: طبق استانداردهای جهانی، ما پشتیبانی و جبران خسارت را انجام دادیم؛ اما همان‌طور‌که به‌عنوان فراهم‌کننده زیرساخت در سود کسب‌وکار شریک نیستیم، در خسارت آن‌ها هم نمی‌توانیم شریک باشیم. ایلیا وکیلی نیز توضیح داد که به کسب‌وکارها از قبل تأکید شده است که اگر داده مهمی دارند، قطعا باید از آن نسخه پشتیبان تهیه کنند و به یک دیتاسنتر کفایت نکنند؛ اما چنین توصیه‌هایی جدی گرفته نشده است. وی اضافه کرد: در سطح دنیا هم، هیچ دیتاسنتری تضمین نمی‌دهد از دیتای مهم کسب‌وکارها نگه‌داری می‌کند. آروان از اطلاعات مشتریان در سه نسخه و سه مکان متفاوت نگه‌داری می‌کند؛ اما اطلاعات از هر نسخه حذف شده‌اند. هم‌بنیان‌گذار ابرآروان در پاسخ به زومیت دراین‌باره گفت: سطح نگه‌داشت استوریج‌ها متفاوت است. آن استوریج که تحت‌تأثیر حمله قرار گرفت، «بلاک استوریج» نام دارد که سطح پایداری اطلاعات در آن در حد یک Availability Zone است؛ درنتیجه اگر این نقطه آسیب ببیند، تمام دیتا از دست می‌رود. سطحی از استوریج هم داریم که تأخیر زیادی دارد؛ اما سطح پایداری آن‌ها در کل ریجن است. کاری که قصد داریم انجام دهیم، این است که ویژگی Object Storage را روی پلن‌های مشتریان فعال کنیم تا اطلاعات روی چند Availability Zone نگه‌داری شود. باید اطلاع‌رسانی در این زمینه را بیشتر کنیم تا مشتریان سریع‌تر به‌سمت معماری ابرزی بروند و حفظ دیتای خود را بهبود بخشند.

سیاست و بازاریابی

هم‌بنیان‌گذار آروان اعلام کرد بزرگ‌ترین اتفاق در این حمله خدشه‌دار‌شدن اعتماد مشتریان آن‌ها بوده است؛ درنتیجه شرکت خود را موظف می‌داند تمام تلاشش را برای بازگرداندن اعتماد مشتریان متأثر از این حادثه و حفظ مشتریان فعلی انجام دهد. ابرآروان خدمات رایانش ابری خود را سه ماه برای مشتریان رایگان کرده است؛ یعنی سه برابر مصرف مشتریان در اسفند. به‌علاوه، Object Storage تا سقف دَه ترابایت بدون سقف ترافیکی تا پایان بهار برای مشتریان فعال شده است. پیرحسینلو اعلام کرد برای جبران خسارت‌ها، آروان قصد دارد در ماه‌های آتی با زیرساخت ابری یکپارچه آروان کمک بیشتری به کسب‌وکارها کند تا خدمات امن‌تر و سریع‌تر و در‌دسترس‌تری دراختیار داشته باشند. همچنین، مدیرعامل ابرآروان خبر داد که قرار است ریجن بزرگی به نام «تهران بزرگ» شامل سه Availability Zone در ناحیه مرکزی و غرب و شرق تهران و همچنین تبریز و اصفهان راه‌اندازی شود. این مراکز با ایجاد ارتباط بیشتر، به مشتریان کمک می‌کند معماری ابرزی را بهتر و پایدارتر تجربه کنند. مقاله‌های مرتبط:
گزارش حمله به زیرساخت‌ ابری آروان هم‌زمان با نشست خبری این شرکت منتشر شد
تمرکز آروان در حوزه محصولی، امسال روی پایداری و SLA درخورتوجه و تولید و توسعه ویژگی‌هایی خواهد بود که به بکاپ‌گیری و مهاجرت و یکپارچگی دیتا کمک کنند. طبق برنامه‌ریزی قبلی، آروان قیمت‌گذاری CDN و سامانه رایانش ابری را تغییر داده و ترافیک این خدمت را روی تمام پلن‌ها و برای تمام مشترکان رایگان خواهد کرد. به‌علاوه، Object Storage در پلن رایگان مشتریان قرار می‌گیرد تا در ایجاد فرهنگ بکاپ‌گیری مؤثر واقع شود. آروان در حوزه اقدامات امنیتی و فرایندی قصد دارد سازوکارهای آزمایش نفوذ را ارتقا و دوره‌های آزمایش نفوذ را کاهش و شرکای بیرونی در این زمینه را افزایش دهد. افزون‌براین، جوایز باگ‌بانتی خود را دو برابر کرده و روی سکوی خارجی هم برای توسعه بیشتر قرار داده است. درنهایت، آروان پلن‌های پشتیبانی‌اش را ارتقا خواهد داد و در این زمینه، پشتیبانی تلفنی را رایگان خواهد کرد. ابرآروان در اقدامی جدید قصد دارد با مذاکره با شرکت‌های بیمه و همراهی دیگر شرکت‌های فعال در حوزه رایانش ابری و زیرساخت، اولین‌بار نوعی بیمه مسئولیت سایبری ایجاد کند تا این دسته شرکت‌ها و کسب‌وکارها از خدمات بیمه برای محافظت از اطلاعاتشان بهره ببرند. نقش آروان در قطعی اینترنت
مدیرعامل ابرآروان در پاسخ به زومیت درباره وجود بندی در قرارداد پروژه ابرایران توضیحاتی ارائه کرد. پیرحسینلو در زمینه اجازه به حاکمیت برای شنود قانونی گفت: همه مجموعه‌های درون هر کشوری مجبورند براساس قوانین آن کشور فعالیت کنند. ما هم طبق حکم دستگاه قضا ملزم هستیم با برخی شرایط برای استفاده از امکاناتمان موافقت کنیم؛ اما قطعا هیچ ابزار شنودی در دیتاسنترهای ما نصب نیست. پیرحسینلو توضیح داد بندی که در این زمینه جنجال زیادی به‌وجود آورده، می‌گوید سازمان فناوری اطلاعات به‌عنوان طرف قرارداد حق دارد به قطع دیتاسنتر داخلی دستور دهد؛ پس این موضوع ارتباطی به قطع یا وصل شدن اینترنت بین‌الملل ندارد و آروان، تنها مصرف‌کننده اینترنت است. وی اضافه کرد مسئله بزرگی که در این زمینه برایش وجود دارد، این است که آیا باید در کشور ماند و توسعه داد یا به‌دلیل اقدامات حاکمیت که به بی‌اعتمادی بیشتر می‌انجامد، فعالیت را متوقف کرد. پیرحسینلو افزود بخشی از هجمه‌های زیادی که به آروان وارد می‌شود، ناشی از شفافیتی است که در این شرکت وجود دارد.

لینک کوتاه:
https://www.politicalmarketing.ir/Fa/News/191238/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

اولین گونه از انسان با مغزی ابتدایی آفریقا را ترک کرد

تیم Project Zero گوگل برای رفع نقص امنیتی مهلت بیشتری به توسعه‌دهندگان می‌دهد

انتشار رندرهای مفهومی آیفون 13 و 13 پرو

بهترین گوشی های 2021؛ از نمایشگرهای 144 هرتز تا 18 گیگابایت رم

به گوشی‌های از پیش رونمایی شده شیائومی سلام کنید

پهپاد DJI Air 2S با دوربین 20 مگاپیکسلی و قیمت 999 دلار معرفی شد

برخی مشخصات موتو جی 60 و موتو جی 40 موتورولا منتشر شد

کانسپت رندر میت 5٠ پرو پلاس منتشر شد

معرفی تبلت سامسونگ با مکانیسم تاشو سه‌گانه

جف بزوس: آمازون با کارکنانش مثل ربات رفتار نمی‌کند

انویدیا تراشه‌های Ampere را برای جلوگیری از ماینینگ اصلاح می‌کند

اینستاگرام بار دیگر مخفی کردن لایک ها را آزمایش می‌کند

تصاویر آیفون 13 مینی از طراحی جدید ماژول دوربین دوگانه حکایت دارند

اپل صندوق 200 میلیون دلاری برای مقابله با تغییرات آب و هوایی ایجاد کرد

با جذاب‌ترین طرح مفهومی فایل اکسپلورر مدرن ویندوز 10 آشنا شوید

تصاویری جدید از آیفون 13 قرمز منتشر شد

آمار درآمدهای مالی استودیوی سی‌دی پراجکت رد در سال 2020 منتشر شد

آیفون‌های سال 2023 اپل به Face ID زیر نمایشگر مجهز می‌شوند

مقایسه شیائومی ردمی نوت 10 با ردمی نوت 8

گلکسی Z Fold Tab به عنوان اولین تبلت تاشو سامسونگ ارایه می‌شود

شایعه: انویدیا تراشه‌های Ampere را برای جلوگیری از ماینینگ اصلاح می‌کند

پرچم‌دار آینده سامسونگ فاقد دوربین 600 مگاپیکسلی خواهد بود

مشخصات و رندر گلکسی تب S7 لایت پیش از موعد رونمایی منتشر شد

فروش تجهیزات تولید تراشه در 2020 به بالاترین حد در تاریخ رسید

TSMC: کمبود قطعات تا سال 2022 ادامه خواهد داشت

Apple Pencil 3 در رویداد معرفی آیپد پرو معرفی می‌شود

نوآوری‌های جدید قرن که جهان را تغییر داد

هواوی فناوری 6G را تا سال 2030 عرضه می‌کند

رزولوشن و نرخ فریم بازی Resident Evil Village روی پلتفرم‌های مختلف

رونمایی از پیشرفته‌ترین قابلیت جدید شرکت اپل

راه‌اندازی نسخه‌ی موبایل سایت قرآنی تنزیل

شایعه: Apple Pencil 3 در رویداد معرفی آیپد پرو معرفی می‌شود

رندرهای رنگی آیفون 13 تفاوت‌های آن را نشان می‌دهد

میزان واردات تلفن همراه به ایران مشخص شد

گوگل ارث تغییرات 37 ساله زمین را نشان می‌دهد

گزیده‌های نفتی هفته

قیمت سبد نفتی اوپک وارد کانال 65 دلار شد

اسنوا مرکز فناوری و کارخانه نوآوری جدیدی در دانشگاه اصفهان تاسیس می‌کند

شرکت ژاپنی آی‌اسپیس، ماه‌نورد اماراتی راشد را در سال 2022 به سطح قمری خواهد برد

Air Link اجرای بی‌سیم بازی‌های پی سی روی آکیولس کوئست 2 را ممکن می‌کند

سامسونگ روی توسعه موبایل تاشویی که به دو طرف تا می‌شود کار می‌کند

شیائومی می میکس فولد چگونه گرمای بدنه را کنترل می‌کند؟

حضور هواوی در شبکه 5G رومانی ممنوع شد

درخواست همگانی برای لغو اینستاگرام کودکان

فعالیت شبکه‌های اجتماعی در پاکستان ممنوع شد

رنگ سیاه به رنگ‌بندی کرونایی شهرهای کشور اضافه شد

عمر باتری ویوو X60 Pro مشخص شد

هزاران بیت کوین هک‎ شده از صرافی بیتفینکس جابه‌جا شد

مشخصات کامل گوشی Reno 6 Pro را بهتر بشناسید

محبوب ترین مرورگر وب در سال 2021 کدام است؟