سیاست و بازاریابی

آخرين مطالب

آیا عصر تمیزکاری بیش از حد برای زدودن ویروس کرونا به پایان رسیده است؟ اخبار

آیا عصر تمیزکاری بیش از حد برای زدودن ویروس کرونا به پایان رسیده است؟
  بزرگنمايي:

سیاست و بازاریابی - مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ایالات متحده (CDC) با تأیید آنچه دانشمندان ماه‌ها است در مورد آن توافق دارند، اعلام کرد که خطر انتقال ویروس کرونا از طریق سطوح، بسیار کم است.

طبق آخرین به‌روزرسانی در وب ‌ سایت مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ایالات متحده (CDC) ، ویروس جدید کرونا به‌راحتی از طریق لمس سطوح یا اشیای آلوده منتقل نمی‌شود و این‌گونه به نظر می‌رسد که دوره‌ی تمیزکاری‌ بیش از حد به دلیل وجود کرونا به پایان رسیده است. در هفته‌های اخیر، CDC با اذعان به آنچه دانشمندان ماه‌ها است روی آن توافق دارند، اعلام کرد که خطر ابتلا به ویروس کرونا از روی سطوح، بسیار کم است. به گفته‌ی CDC، ویروس کرونا به‌آسانی و به شکلی پایدار از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شود و انتقال فرد‌به‌فرد ریشه‌ی اصلی انتقال است. در واقع ویروس از روش‌های دیگر مانند لمس سطوح یا اشیای آلوده به‌آسانی منتقل نمی‌شود. مقاله‌های مرتبط:
ویروس کرونا در فضاهای بسته ازطریق هوا منتشر می‌شود؛ چرا هنوز درحال ساییدن سطوح هستیم؟ اتاق نشیمن، رستوران و کلاس؛ ویروس کرونا چگونه از طریق هوا منتقل می‌شود
ممکن است کووید 19 به روش‌های دیگری مانند لمس سطوح یا اشیاء و سپس لمس دهان، بینی، چشم یا بین حیوانات منتقل شود؛ اما این روش‌ها ریشه‌های اصلی انتقال نیستند. به گزارش نیویورک‌ تایمز ، بهار گذشته که ویروس کرونا در ایالات متحده‌ی آمریکا شروع به گسترش و پیشروی کرد، بسیاری از کارشناسان در مورد خطر انتقال این ویروس از روی سطوح هشدار دادند. محققان گزارش دادند که ویروس می‌تواند تا روزها روی پلاستیک یا فولاد ضد‌ زنگ زنده بماند. در همین راستا مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها توصیه کرد که اگر کسی یکی از این سطوح آلوده را لمس و سپس چشم، بینی یا دهان خود را لمس کند، می‌تواند به ویروس کرونا مبتلا شود. مردم سرتاسر دنیا در ادامه‌ی صحبت‌های کارشناسان، با پاک کردن مواد‌ غذایی و تمام ابعاد زندگی خود به‌نوعی به آن‌ها پاسخ دادند. آن‌ها قفسه‌های داروخانه‌ها را از دستمال‌ کاغذی خالی کردند. خریدهای خود را پیش از استفاده با الکل «ساییدند»، برخی حتی شروع به پخت نان در خانه کردند و شهرداری‌ها به سراغ ضد عفونی کردن واگن‌های مترو و دستگاه‌های خودپرداز رفتند. اما عصر «تئاتر بهداشتی» و تمیزکاری‌ بیش‌ازحد سطوح ممکن است به پایان رسیده باشد. CDC به‌تازگی دستورالعمل‌های تمیزکاری سطوح خود را به‌روز و خاطرنشان کرده که خطر ابتلا به ویروس در تماس با سطح آلوده کمتر از یک در 10 هزار است. دکتر راشل والنسکی، مدیر CDC، در جلسه‌ی توجیهی کاخ سفید اعلام کرد که افراد می‌توانند از طریق تماس با ویروسی که روی سطوح و اشیا آلوده به کووید 19 باشد، آلوده شوند؛ اما شواهد نشان داده که خطر ابتلا به کووید 19 و انتقال عفونت از این راه واقعا کم و بسیار پایین است. دانشمندان معتقدند که پذیرش این موضوع از مدت‌ها پیش به تأخیر افتاده است. لینسی مار، متخصص ویروس‌های قابل انتقال از طریق هوا در دانشگاه ایالتی و مؤسسه‌ی پلی تکنیک ویرجینیا، می‌گوید: «ما مدت‌ها است از این موضوع باخبر هستیم که هنوز مردم تمرکز زیادی روی تمیز کردن سطوح دارند؛ اما هیچ شواهدی وجود ندارد که نشان بدهد کسی با لمس یک سطح آلوده، مبتلا به کرونا و آلوده به ویروس کووید 19 شده است.»

سیاست و بازاریابی

اما در طول سال گذشته به‌طور فزاینده‌ای روشن شده است که ویروس در درجه‌ی اول از طریق هوا در قطرات بزرگ و کوچک پخش می‌شود و می‌تواند برای مدت طولانی‌تری در هوا باقی بماند؛ بنابراین پاک کردن دستگیره‌های در و صندلی‌های مترو کمک چندانی به امنیت مردم در ابتلا نشدن به ویروس کرونا نمی‌کند. امانوئل گلدمن، میکروبیولوژیست از دانشگاه راتگرز که تابستان سال گذشته خطر انتقال ویروس کرونا از سطح را بیش از حد زیاد اعلام کرده بود، اکنون می‌گوید پایه‌ و اساس علمی برای نگرانی در مورد سطوح بسیار ناچیز است؛ زیرا در حال حاضر ثابت شده که کرونا ویروسی است که از طریق تنفس به آن مبتلا می‌شوید، نه لمس کردن. CDC پیش‌تر تصدیق کرده بود که سطوح، اصلی‌ترین روش انتشار ویروس نیستند؛ اما اظهارات این آژانس در هفته‌ی گذشته فراتر رفت. دکتر جوزف آلن، متخصص ایمنی ساختمان در دانشکده بهداشت عمومی هاروارد، می‌گوید: «مهم‌ترین قسمت این به‌روزرسانی در این لحظات این است که CDC به‌وضوح اطلاع‌رسانی صحیح را برای مردم انجام می‌دهد؛ چون این پیامی نیست که از سال گذشته به‌وضوح اعلام شده باشد.» به گفته‌ی جوزف آلن، ابتلا به ویروس از روی سطوح از نظر تئوری امکان‌پذیر است؛ اما رخ دادن آن نیازمند وقوع چندین بدشانسی متوالی است. برای مثال لبایده بسیاری از ذرات ویروسی عفونی خیلی تازه روی یک سطح رسوب کنند و سپس مقدار نسبتاً زیادی از آن‌ها به‌سرعت به دست کسی و سپس به‌صورت او منتقل شوند؛ به همین دلیل وجود ویروس در یک سطح، لزوما با خطر برابر نیست. در بیشتر موارد، تمیز کردن سطوح با آب و صابون ساده علاوه بر شستن دست و ماسک زدن برای پایین نگه داشتن احتمال انتقال در سطوح کافی است. دستورالعمل‌ تمیزکاری در CDC نیز خاطرنشان می‌کند که در بیشتر سناریوها و محیط‌های روزمره، مردم نیازی به استفاده از ضد‌عفونی‌کننده‌های شیمیایی ندارند. دونالد میلتون دانشمند آئروسل در دانشگاه مریلند نیز درباره‌ی اعلام جدید این آژانس معتقد است کار مفیدی که این سازمان انجام داده این است که به ما می‌گوید چه کاری لازم نیست انجام بدهیم؛ زیرا اسپری کردن زیاد مواد شیمیایی قطعا کار مفیدی نیست. CDC: ضد عفونی‌‌کردن با مواد شیمیایی فقط در محیط‌های داخلی، مدارس و خانه‌هایی که در 24 ساعت گذشته مورد مشکوک یا تأییدشده‌ی کووید19 وجود داشته باشد، توصیه می‌شود
اما در این دستورالعمل‌ها ذکر شده است اگر کسی که دارای کووید 19 بود، در یک روز خاص در یک مکان خاص حضور داشت، این منطقه باید هم تمیز و هم ضد‌عفونی شود. دکتر والنسکی در جلسه‌ی توجیهی کاخ سفید گفت اعلام کرد که در حال حاضر ضدعفونی‌های شیمیایی فقط در محیط‌های داخلی، مدارس و خانه‌هایی که در 24 ساعت گذشته مورد مشکوک یا تأییدشده‌ی کووید 19 وجود داشته باشد، توصیه می‌شود. همچنین در اکثر موارد استفاده از دستگاه ضدعفونی‌کننده در سطح وسیع یا سم‌پاشی الکترواستاتیک به‌عنوان یک روش اصلی ضد‌عفونی کردن، توصیه نمی‌شود؛ زیرا باید خطرات ایمنی را نیز در نظر گرفت. همچنین این دستورالعمل‌های جدید نظافت، در مراکز بهداشتی و درمانی که ممکن است به تمیز کردن و ضد عفونی شدیدتری نیاز داشته باشد‌، اعمال نمی‌شود. ساسکیا پوپسکو، اپیدمیولوژیست بیماری‌های عفونی در دانشگاه جورج میسون نیز دراین‌باره اعلام کرد که از دیدن راهنمای جدید که نشان‌دهنده‌ی داده‌های تکامل‌یافته‌ی انسان در مورد انتقال ویروس در دوران شیوع کرونا است، خوشحال است. بااین‌حال ادامه‌ی انجام برخی از تمیزکاری‌های منظم و حفظ روش‌های شستن دست برای کاهش خطر ابتلا به نه‌تنها ویروس کرونا، بلکه سایر عوامل بیماری‌زایی که ممکن است در یک سطح خاص باقی بمانند، همچنان اهمیت دارد.

سیاست و بازاریابی

لینک کوتاه:
https://www.politicalmarketing.ir/Fa/News/193150/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

در صورت موافقت با واردات واکسن کرونا به کیش ، واکسیناسیون با نظارت وزارت بهداشت و درچارچوب سند ملی انجام می شود.

پیام تسلیت مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش به مناسبت درگذشت استاد دکترعلی شیخ الاسلامی استاد تمام دانشگاه تهران

توسعه اقتصاد دریا محور و صنعت گردشگری با نگاه ملی و فراملی برنامه های محوری سازمان منطقه آزاد کیش

نشست هم اندیشی وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با فعالان گردشگری کیش

افتتاح ٢٠٠ طرح گردشگری در سطح کشورتا پایان دولت دوازدهم

فرود اضطراری جایروکوپتردرکیش خسارت جانی نداشت

بررسی می 11 لایت شیائومی

رندرهای رسمی هواوی P50 فاش شد؛ تأیید طراحی غیرمرسوم دوربین‌های پنل پشتی

افت قیمت رمزارزها در پی آغاز تحقیقات دولت آمریکا روی صرافی بایننس

مدیاتک 3٫5 میلیارد دلار صرف تحقیق‌ و توسعه می‌کند

پتنت جدید شیائومی، دستگاه ترکیبی گوشی و اسپیکر هوشمند را نشان می‌دهد

آیا ژاپن با واکسیناسیون یک درصد از جمعیت مقابل کرونا برای میزبانی المپیک آماده است؟

اپل احتمالا سه‌شنبه هفته آینده ایرپاد 3 را معرفی می‌کند

19 تصویر دیدنی از پلنگ سیاه در جنگل‌های هند

گلکسی A11 سامسونگ آپدیت One UI 3.1 و اندروید 11 را دریافت می‌کند

آپدیت امنیتی ماه می 2021 برای گلکسی S10 سامسونگ منتشر شد

آنر 50 و آنر 50 پرو احتمالا با شارژر 66 و 100 واتی عرضه خواهد شد

تصاویر رندر منتسب به پیکسل 6، زبان طراحی عجیب گوگل را نشان می‌دهند

هواوی سیستم‌عامل HarmonyOS را در اختیار سایر تولیدکنندگان نیز قرار می‌دهد

ایلان ماسک و سندرم آسپرگر؛ مشکل میلیاردر جنجالی چیست؟

اپل، مایکروسافت و آلفابت برای برای مقابله با کمبود تراشه ائتلافی تشکیل داده‌اند

از تگزاس تا هاوایی: اسپیس ایکس درصدد انجام نخستین پرواز مداری استارشیپ است

مرکز کنترل بیماری‌ آمریکا: افراد واکسینه‌شده نیازی به پوشیدن ماسک ندارند

سفر به سرزمین خیالی حیوانات هیبریدی؛ تصاویر فانتزی از ترکیب حیوانات

واکسیناسیون کرونا برای افراد بالای 75 سال آغاز شد

طرح فروش یک ساله ایران خودرو ویژه عید فطر

موفقیت دانشمندان در ایجاد ارتباط بین موش‌ها به کمک دستگاه بی‌سیم

HTC دو هدست واقعیت مجازی ویوو پرو 2 و ویوو فوکوس 3 را معرفی کرد

خانه هوشمند؛ زندگی تخیلی در واقعیت

لپ تاپ هواوی میت بوک 16 در تاریخ 29 اردیبهشت معرفی خواهد شد

سونی دو رنگ جدید برای دسته دوال سنس پلی استیشن 5 معرفی کرد

بنتلی بنتایگا منصوری معرفی شد

کره جنوبی 450 میلیارد دلار در صنعت تراشه سرمایه گذاری می‌کند

موتور الکتریکی بدون آهنربای Mahle با بازدهی 95 درصدی معرفی شد

چگونه Message Requests را در اینستاگرام غیر فعال کنیم

هیوندای نکسو هیدروژنی رکورد سفر با یک‌ بار سوختگیری را شکست

مصرف بیش از اندازه‌ی نمک، عملکرد سلول‌های ایمنی را مختل می‌کند

انجمن بلاک‌چین ایران: مسدودسازی درگاه‌­ پرداخت صرافی‌های رمزارز خلاف قانون است

TSMC کارخانه جدیدی به‌منظور تولید تراشه‌های 3 نانومتری در آریزونا می‌سازد

نخستین مریخ نورد چین به‌ سلامت روی سیاره سرخ فرود آمد

سامانه احراز هویت معتبر در فضای مجازی رونمایی شد

پیامک‌های دولت فقط از سرشماره 4040 برای مردم ارسال خواهد شد

ابرخودرو برقی استریما فولمینیا با بسته باتری حالت جامد و قدرت 2040 اسب‌بخار رونمایی شد

FDA: استفاده از آیفون 12 و مگ‌سیف تأثیر کمی بر دستگاه‌های ضربان‌ساز قلب می‌گذارد

پوکو ام 3 پرو شیائومی به تراشه دایمنسیتی 700 مجهز خواهد بود

همراه مکانیک؛ قیمت خودروهای اقتصادی با مشخصات فنی برتر

جنسیس G70 شوتینگ بریک برای عرضه در بازار اروپا معرفی شد

لایکا از‌این‌پس به‌جای هواوی با شیائومی همکاری خواهد کرد

تلویزیون Smart Screen SE هواوی با دوربین پاپ‌آپ 29 اردیبهشت معرفی خواهد شد

بررسی گلکسی A42 سامسونگ مدل 5G