سیاست و بازاریابی

آخرين مطالب

هوش مصنوعی به‌کمک برنامه‌نویسان می‌آید نکات خواندني

هوش مصنوعی به‌کمک برنامه‌نویسان می‌آید
  بزرگنمايي:

سیاست و بازاریابی - زومیت / استارتاپ فرانسوی SourceAI در حال طراحی و ساخت ابزاری است که می‌تواند به‌صورت خودکار و با استفاده از هوش مصنوعی برنامه‌نویسی کند.
طبق گزارش Wired، سال‌ها طول می‌کشد انسان بتواند به زبان برنامه‌نویسی مسلط شود و کدهای کامپیوتری را به‌خوبی و بدون مشکل بنویسد. بااین‌حال، استارتاپ فرانسوی SourceAI وارد عمل شده است که اعتقاد دارد برنامه‌نویسی نباید آن‌چنان هم کار سختی باشد. SourceAI مشغول کار روی ابزاری است که می‌تواند با استفاده از هوش مصنوعی برنامه‌نویسی کند؛ تنها کافی است در قالب متنی کوتاه هدف کد را مشخص کنید. برای مثال برای داشتن کدی که بتواند اعداد را ضرب کند، کافی است به این ابزار بگویید «دو عدد داده‌شده‌ی کابر ضرب شود». سپس هوش مصنوعی نوشتن کدی 12 خطی را در پایتون شروع می‌کند که می‌تواند این کار را انجام دهد.
وجود این فناوری بدین‌معنا است که شاید در آینده‌ای نزدیک بتوان برنامه‌نویسی‌های پیچیده‌ را نیز با استفاده از هوش مصنوعی انجام داد. جاه‌طلبی‌‎های SourceAI نشانه انقلابی گسترده‌تر در توسعه نرم‌افزار است. پیشرفت در یادگیری ماشینی امکان خودکارکردن مجموعه‌ای از وظایف برنامه‌نویسی را فراهم کرده است؛ از تکمیل خودکار بعضی بخش‌های کد تایپ‌شده و بهبود بخشیدن الگورتیم کلی گرفته تا جست‌وجوی کد منبع و یافتن باگ‌های مزاحم.
کدنویسی خودکار می‌تواند فرایند توسعه نرم‌افزار را تغییر دهد؛ اما محدودیت‌ها و نقاط کور هوش مصنوعی مدرن ممکن است مشکلات جدیدی ایجاد کند. الگوریتم‌های یادگیری ماشینی می‌توانند پیش‌بینی‌نشدنی رفتار کنند و ممکن است کدهای تولید‌شده‌ی دستگاه اشکالاتی در خود جای دهند؛ مگر اینکه با دقت دقیق بررسی شود.
استارتاپ SourceAI و دیگر شرکت‌های مشابه قصد دارند از GPT-3، برنامه‌ی قدرتمند زبان هوش مصنوعی، بهره ببرند. می 2020، شرکت OpenAI، شرکت واقع در سان‌فرانسیسکو و متمرکز بر پیشرفت اساسی در این زمینه، برنامه‌ی مذکور را معرفی کرد. بنیان‌گذاران SourceAI از اولین نفراتی بودند که به GPT-3 دسترسی پیدا کردند. OpenAI کد GPT-3 را منتشر نکرده است؛ اما به برخی از کاربران اجازه می‌دهد ازطریق API به مدل دسترسی پیدا کنند.
GPT-3 شبکه‌ی عصبی مصنوعی بسیار بزرگی است که با شبکه‌های عظیمی از متون به‌دست‌آمده از وب آموزش دیده است. در‌واقع، این ابزار مفهوم متون را نمی‌تواند درک کند؛ اما می‌تواند الگوهای موجود در آن‌ها را به‌خوبی حفظ کند. با بررسی این الگوها، GPT-3 می‌تواند درباره‌ی موضوعی خاص مقاله تولید کند یا متنی را به‌صورت خلاصه بنویسد یا به پرسش‌های مربوط به محتوای مقاله‌های مختلف پاسخ دهد.
فورکان بکتس، بنیان‌گذار و مدیرعامل شرکت SourceAI، اعتقاد دارد‌: «هنگام آزمایش این ابزار، متوجه شدیم می‌تواند کد تولید کند. آن زمان بود که ایده‌ی توسعه SourceAI شکل گرفت.» البته او اولین نفری نبود که متوجه قابلیت این ابزار شد؛ چراکه اندکی پس از انتشار GPT-3، یکی از برنامه‌نویسان نشان داد که می‌تواند با کمک این ابزار، برنامه‌های وب سفارشی از‌جمله دکمه‌ها‌ و فیلدهای ورودی متن و رنگ‌ها را با ترکیب مجدد کدهایی ایجاد کند که پیش‌تر به آن داده شده بود. شرکت دیگری به نام Debuild نیز می‌خواهد این فناوری را تجاری کند.
SourceAI قصد دارد به کاربرانش اجازه دهد طیف گسترده‌تری از برنامه‌ها را به زبان‌های مختلف تولید کنند؛ در‌نتیجه، اقدامات این شرکت نوپا به ایجاد خودکار نرم‌افزارهای بیشتر کمک می‌کند. بکتس گفت:
توسعه‌دهندگان می‌توانند با استفاده از این ابزار، در زمان کدنویسی صرفه‌جویی کنند. این در حالی است که افراد بدون هیچ دانش برنامه‌نویسی نیز می‌توانند با کمک SourceAI برنامه‌های مختلفی تولید کنند.
شرکت دیگری به نام TabNine از نسخه‌ی قبلی مدل زبانی OpenAI موسوم به GPT-2 برای ساخت ابزاری استفاده کرده است که می‌تواند خط کدی را خودکار تکمیل کند که توسعه‌دهنده در حال تایپش است. چنین قابلیتی می‌تواند به صرفه‌جویی در زمان توسعه‌دهندگان و برنامه‌نویسان کمک بسیاری کند.
به‌نظر می‌رسد برخی از غول‌های نرم‌افزاری نیز به این ابزار و توسعه‌ی موارد مشابه آن علاقه‌مند هستند. برای مثال، مایکروسافت سال 2019 یک‌میلیارد دلار در OpenAI سرمایه‌گذاری و با صدور مجوز برای GPT-3 موافقت کرد. در کنفرانس Build این غول دنیای نرم‌افزار که ماه می برگزار شد، سام آلتمن، یکی از بنیان‌گذاران OpenAI، نشان داد چگونه GPT-3 می‌تواند کد توسعه‌دهنده را خودکار تکمیل کند. البته تاکنون مایکروسافت از توضیح درباره‌ی چگونگی استفاده از هوش مصنوعی در ابزارهای توسعه نرم‌افزار خودداری کرده است.
برندان دولان‌گاویت، استادیار گروه علوم و مهندسی کامپیوتر در دانشگاه نیویورک، می‌گوید به‌احتمال زیاد از مدل‌های زبانی مانند GPT-3 برای کمک به برنامه‌نویسان انسانی استفاده خواهد شد. سایر ابزارها از این مدل‌ها برای شناسایی اشکالات احتمالی کد شما هنگام برنامه‌نویسی استفاده می‌کنند.
استفاده از هوش‌ مصنوعی برای تولید و تحلیل کد ممکن است مشکل‌ساز باشد. در مقاله‌ای که ماه مارس آنلاین منتشر شد، محققان دانشگاه MIT نشان دادند با ایجاد چند تغییر دقیق مانند جایگزینی برخی متغیرها برای ایجاد برنامه‌ای مضر، می‌توان ابزار هوش مصنوعی آموزش‌دیده را برای تأیید ایمنی آن فریب داد؛ در‌نتیجه یکی از مشکلات پیش روی این ابزارها، ناتوانی در تشخیص میزان امن‌بودن برنامه‌های مختلف است.
به‌گفته‌ی یکی از دانشجویان دکتری که مشغول کار روی این موضوع است، نباید خیلی به مدل‌های هوش مصنوعی اعتماد کرد. وی در‌این‌باره گفت: «به‌محض اینکه این مدل‌ها به مرحله‌ی تولید برسند، اتفاقات ناخوشایندی رخ می‌دهد.» دولان‌گاویت، استاد دانشگاه نیویورک، نیز معتقد است ماهیت مدل‌های زبانی که برای تولید ابزار برنامه‌نویسی استفاده می‌شود، مشکلاتی ایجاد می‌کند. او افزود:
فکر می‌کنم استفاده مستقیم از مدل‌های زبانی احتمالا به تولید کد‌های باگ‌دار و حتی ناامن منجر می‌شود. نباید فراموش کنیم آن‌ها با کدهای نوشته‌شده‌ی انسان آموزش دیده‌اند که اغلب باگ دارند و امنیت کافی را ندارند.
دولان‌گاویت مدتی پیش وب‌سایت This Code Does Not Exist را راه‌اندازی کرد. در این وب‌سایت بخشی از کد به بازدیدکنندگان نشان داده می‌شود و آنان باید تصمیم بگیرند برنامه‌نویسش انسان بوده یا از ابزار GPT-2 برای این کار استفاده شده است. وی اکنون در حال توسعه‌ی کدی است که با هوش مصنوعی نوشته شده و وظیفه‌‌اش تولید باگ برای آزمایش نرم‌افزارهای امنیتی است.
دانشمندان علوم رایانه‌ای چندین دهه روش‌های تولید خودکار کد برنامه‌نویسی را بررسی کرده‌اند؛ اما هوش مصنوعی مدرن توانسته با توانایی‌هایش هیجان بیشتری به تحقیقات اضافه کند. محققان فیسبوک آوریل 2019 جزئیات Aroma را منتشر کردند. Aroma ابزاری است که می‌تواند با استفاده از یادگیری ماشینی قسمت‌های مختلف کدهای مشابه ازلحاظ عملکرد را شناسایی کند. این فناوری به توسعه‌دهندگان کمک می‌کند برنامه‌ها را سریع‌تر بنویسند و از اشکالات جلوگیری کنند.
اکتبر 2020، گروهی در DeepMind برنامه‌ای هوش مصنوعی را به‌نمایش گذاشتند که می‌تواند نسخه‌های کارآمدتری از الگوریتم‌های نوشته‌شده‌ی انسان را ابداع کند. اینتل پروژه‌ای به نام Machine Inferred Code Similarity دارد که می‌تواند با استفاده از هوش مصنوعی کاری را تقلید کند که بخشی از کد انجام می‌دهد. توانایی این‌چنینی به ساخت خودکار برنامه‌های پیچیده کمک بسیاری می‌کند. یادگیری ماشینی نیز به‌عنوان روشی برای خودکار‌سازی برخی از کارهای مورد‌نیاز به‌منظور ساخت و تنظیم دقیق الگوریتم‌های مختلف به‌کار گرفته شده است.
در‌نهایت، باید دید ابزار SourceAI در عمل چقدر خوب کار می‌کند. هنوز نسخه‌ی نمایشی عمومی از این فناوری وجود ندارد؛ اما بکتس گفت این ابزار 80 تا 90 درصد مواقع هنگام انجام دستورها ساده درست کار می‌کند. به‌نظر می‌رسد او مطمئن است که می‌تواند برخی از جنبه‌های توسعه‌ی نرم‌افزار را دگرگون کند. شرکت نوپای وی در حال کار روی ابزاری هوش مصنوعی است. او درباره‌ی این ابزار گفت: «روزی دانشجویان برای انجام سریع تکالیفشان از آن استفاده خواهند کرد.»
دیدگاه شما درباره‌ی SourceAI و به‌طور کلی برنامه‌نویسی هوش مصنوعی چیست؟ فکر می‌کنید روزی این ابزار می‌تواند جای برنامه‌نویسان انسان را بگیرد؟

لینک کوتاه:
https://www.politicalmarketing.ir/Fa/News/195628/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

در صورت موافقت با واردات واکسن کرونا به کیش ، واکسیناسیون با نظارت وزارت بهداشت و درچارچوب سند ملی انجام می شود.

پیام تسلیت مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش به مناسبت درگذشت استاد دکترعلی شیخ الاسلامی استاد تمام دانشگاه تهران

توسعه اقتصاد دریا محور و صنعت گردشگری با نگاه ملی و فراملی برنامه های محوری سازمان منطقه آزاد کیش

نشست هم اندیشی وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با فعالان گردشگری کیش

افتتاح ٢٠٠ طرح گردشگری در سطح کشورتا پایان دولت دوازدهم

فرود اضطراری جایروکوپتردرکیش خسارت جانی نداشت

بررسی می 11 لایت شیائومی

رندرهای رسمی هواوی P50 فاش شد؛ تأیید طراحی غیرمرسوم دوربین‌های پنل پشتی

افت قیمت رمزارزها در پی آغاز تحقیقات دولت آمریکا روی صرافی بایننس

مدیاتک 3٫5 میلیارد دلار صرف تحقیق‌ و توسعه می‌کند

پتنت جدید شیائومی، دستگاه ترکیبی گوشی و اسپیکر هوشمند را نشان می‌دهد

آیا ژاپن با واکسیناسیون یک درصد از جمعیت مقابل کرونا برای میزبانی المپیک آماده است؟

اپل احتمالا سه‌شنبه هفته آینده ایرپاد 3 را معرفی می‌کند

19 تصویر دیدنی از پلنگ سیاه در جنگل‌های هند

گلکسی A11 سامسونگ آپدیت One UI 3.1 و اندروید 11 را دریافت می‌کند

آپدیت امنیتی ماه می 2021 برای گلکسی S10 سامسونگ منتشر شد

آنر 50 و آنر 50 پرو احتمالا با شارژر 66 و 100 واتی عرضه خواهد شد

تصاویر رندر منتسب به پیکسل 6، زبان طراحی عجیب گوگل را نشان می‌دهند

هواوی سیستم‌عامل HarmonyOS را در اختیار سایر تولیدکنندگان نیز قرار می‌دهد

ایلان ماسک و سندرم آسپرگر؛ مشکل میلیاردر جنجالی چیست؟

اپل، مایکروسافت و آلفابت برای برای مقابله با کمبود تراشه ائتلافی تشکیل داده‌اند

از تگزاس تا هاوایی: اسپیس ایکس درصدد انجام نخستین پرواز مداری استارشیپ است

مرکز کنترل بیماری‌ آمریکا: افراد واکسینه‌شده نیازی به پوشیدن ماسک ندارند

سفر به سرزمین خیالی حیوانات هیبریدی؛ تصاویر فانتزی از ترکیب حیوانات

واکسیناسیون کرونا برای افراد بالای 75 سال آغاز شد

طرح فروش یک ساله ایران خودرو ویژه عید فطر

موفقیت دانشمندان در ایجاد ارتباط بین موش‌ها به کمک دستگاه بی‌سیم

HTC دو هدست واقعیت مجازی ویوو پرو 2 و ویوو فوکوس 3 را معرفی کرد

خانه هوشمند؛ زندگی تخیلی در واقعیت

لپ تاپ هواوی میت بوک 16 در تاریخ 29 اردیبهشت معرفی خواهد شد

سونی دو رنگ جدید برای دسته دوال سنس پلی استیشن 5 معرفی کرد

بنتلی بنتایگا منصوری معرفی شد

کره جنوبی 450 میلیارد دلار در صنعت تراشه سرمایه گذاری می‌کند

موتور الکتریکی بدون آهنربای Mahle با بازدهی 95 درصدی معرفی شد

چگونه Message Requests را در اینستاگرام غیر فعال کنیم

هیوندای نکسو هیدروژنی رکورد سفر با یک‌ بار سوختگیری را شکست

مصرف بیش از اندازه‌ی نمک، عملکرد سلول‌های ایمنی را مختل می‌کند

انجمن بلاک‌چین ایران: مسدودسازی درگاه‌­ پرداخت صرافی‌های رمزارز خلاف قانون است

TSMC کارخانه جدیدی به‌منظور تولید تراشه‌های 3 نانومتری در آریزونا می‌سازد

نخستین مریخ نورد چین به‌ سلامت روی سیاره سرخ فرود آمد

سامانه احراز هویت معتبر در فضای مجازی رونمایی شد

پیامک‌های دولت فقط از سرشماره 4040 برای مردم ارسال خواهد شد

ابرخودرو برقی استریما فولمینیا با بسته باتری حالت جامد و قدرت 2040 اسب‌بخار رونمایی شد

FDA: استفاده از آیفون 12 و مگ‌سیف تأثیر کمی بر دستگاه‌های ضربان‌ساز قلب می‌گذارد

پوکو ام 3 پرو شیائومی به تراشه دایمنسیتی 700 مجهز خواهد بود

همراه مکانیک؛ قیمت خودروهای اقتصادی با مشخصات فنی برتر

جنسیس G70 شوتینگ بریک برای عرضه در بازار اروپا معرفی شد

لایکا از‌این‌پس به‌جای هواوی با شیائومی همکاری خواهد کرد

تلویزیون Smart Screen SE هواوی با دوربین پاپ‌آپ 29 اردیبهشت معرفی خواهد شد

بررسی گلکسی A42 سامسونگ مدل 5G