سیاست و بازاریابی

آخرين مطالب

بلوتوث چیست و چگونه کار می‌کند اخبار

بلوتوث چیست و چگونه کار می‌کند
  بزرگنمايي:

سیاست و بازاریابی - امروزه استفاده از بلوتوث به اندازه‎‌ای برای ما عادی شده است که دیگر به روش کار آن و علت محبوبیتش فکر نمی‌کنیم؛ اما وقت آن است که بدانیم بلوتوث چیست و چگونه کار می‌کند.

بلوتوث محبوب‌ترین استاندارد بی‌سیم در جهان برای تبادل داده در مسافت‌های کوتاه است. از آنجا که بلوتوث یک حالت راحت و ایمن از ارتباطات را بین تمام دستگاه‌ها ارائه می‌دهد، به عنصری اساسی در دنیای پیشرفته فناوری و ارتباطات امروزی تبدیل شده است. تکنولوژی‌های گوناگون در عصر حاضر باعث ایجاد ارتباطات گسترده و یکپارچه شده‌اند. ما برای ارتباط و انتقال داده‌ها با دوستان و خانواده در زندگی روزمره از فناوری‌های زیادی کمک می‌گیریم. یکی از محبوب‌ترین فناوری‌های موجود، بلوتوث است که در بیشتر دستگاه‌هایی که روزانه از آن‌ها استفاده می‌کنیم، وجود دارد؛ فناوری بی‌سیمی که ماوس و صفحه‌کلید را به رایانه‌های ما، تلفن همراهمان را به اتومبیلمان و ساعت‌های هوشمند و ایرپادهای ما را به تلفن‌های هوشمندمان متصل می‌کند. بلوتوث عملکرد فوق‌العاده با‌ارزشی دارد که احتمالاً به علت استفاده‌ی مداوم از آن، دیگر ذهنمان به سمت چگونگی روش کار این تکنولوژی نمی‌رود؛ اما آیا تاکنون به این فکر کرده‌اید که چگونه یک تکنولوژی سال 1994، تا به این حد در زندگی‌های امروزی مهم شده است؟ شاید بهتر باشد از خودمان بپرسیم بلوتوث دقیقاً چیست و چگونه کار می‌کند؟ اگر شما هم جواب این سؤال را نمی‌دانید و مشتاق دانستن نحوه‌ی کار بلوتوث و تاریخچه‌ی آن هستید با زومیت همراه باشید. تاریخچه‌ی بلوتوث
در سال 1993، دکتر یاپ هاردسون کار روی سیستم‌های ارتباطی بی‌سیم داخلی را آغاز کرد. او وظیفه داشت راه‌ حلی برای ارتباطات رادیویی کوتاه‌برد بیابد تا به تلفن‌های همراه امکانات کاربردی و نوینی اضافه و فروش بیشتر را امکان‌پذیر کند. این‌گونه بود که استاندارد بلوتوث توسط دکتر هاردسون در سال 1994 ابداع شد. این استاندارد از روی نام یک پادشاه مشهور وایکینگ، هارالد بلوتاند گورمسون (به انگلیسی: هارالد بلوتوث گورمسون) که در قرن دهم، دانمارک و نروژ را متحد کرد، نام‌گذاری شد. لوگوی بلوتوث از حروف اولیه نام پادشاه هارالد بلوتوث (ᚼ و ᛒ) در زبان و خط رونی شمال اسکاندیناوی گرفته شده است. از آنجا که بلوتوث باعث اتحاد و اتصال دستگاه‌ها به یکدیگر می‌شود، نام این تکنولوژی را بر اساس نام این پادشاه که متحدکننده‌ی قبایل دانمارک بوده است، انتخاب کرده‌اند.

سیاست و بازاریابی

از این تکنولوژی برای اولین‌ بار در سال 1999 در یک هدست تلفن همراه بی‌سیم (تصویر بالا) استفاده شد که توانست جایزه‌ی بهترین نمایش فناوری در نمایشگاه COMDEX را به دست بیاورد. مشخصات بلوتوث 1.0 در آن سال رسماً معرفی شد که به عرضه اولین تراشه‌های مجهز به بلوتوث، دانگل‌ها، ماوس‌ها، کارت‌های بی‌سیم رایانه و تلفن همراه در سال 2000 منجر شد.

سیاست و بازاریابی

سیاست و بازاریابی

اتصال دو دستگاه دارای بلوتوث به یکدیگر با فرایند جفت‌ شدن (Pairing) آغاز می‌شود. هر دستگاه دارای بلوتوث می‌تواند به سایر دستگاه‌های بلوتوث‌دار متصل شود؛ به شرط آنکه دو دستگاه در نزدیکی یکدیگر باشند و اجازه‌ی اتصال به یکدیگر، به آن‌ها داده شده باشد. تراشه‌های کوچکی داخل دستگاه‌های بلوتوث‌دار قرار دارد که دستگاه‌ها می‌توانند از طریق این تراشه کوچک رایانه‌ای که امواج رادیویی بلوتوث خاصی منتشر می‌کند، با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. برای ایجاد ارتباط، ابتدا باید این تراشه را روشن یا همان گزینه‌‌ی بلوتوث را فعال کنید. ارتباط بین دو دستگاه مجهز به بلوتوث از طریق یک شبکه کوتاه‌برد به نام پیکونت (piconet) اتفاق می‌افتد‌. پیکونت، شبکه‌ای از دستگاه‌های متصل به بلوتوث است. وقتی رایانه خود را به صفحه‌کلید‌، مانیتور، ماوس و بلندگوهای مجهز به بلوتوث متصل می‌کنید، همه این دستگاه‌ها پیکونت بلوتوث خود را تشکیل می‌دهند؛ اما به‌صورت جداگانه با یکدیگر ارتباط پیدا نمی‌کند؛ بلکه یک دستگاه، پایانه‌ی اصلی خواهد بود و سایر دستگاه‌ها به آن متصل می‌شوند. پیکونت‌ها به‌طور خودکار ایجاد می‌شود؛ بنابراین هنگامی که دستگاهی مانند صفحه‌کلید را نصب کنید و در محدوده پیکونت قرار دارید، صفحه‌کلید به‌طور خودکار به سیستم متصل می‌شود؛ اما اگر از محدوده خارج شوید، صفحه‌کلید به‌طور خودکار از پیکونت خارج می‌شود. اگر صفحه‌کلید را دوباره به محدوده قبلی برگردانید، باز هم به‌طور خودکار به سیستم وصل خواهد شد. نکته جالب دیگر این است که هر دستگاه در یک پیکونت می‌تواند به‌طور هم‌زمان به حداکثر 7 دستگاه دیگر در آن پیکونت متصل شود. همچنین هر دستگاه می‌تواند به‌طور هم‌زمان به چندین پیکونت تعلق داشته باشد. یک سؤال قابل تأمل این است که اگر فناوری بلوتوث در محدوده 2٫4 گیگاهرتز کار می‌کند؛ پس چگونه گوشی شما به‌طور تصادفی با گوشی شخص دیگری (حتی اگر هر دو در یک باند فرکانس مشابه کار کنند) تداخل پیدا نمی‌کند؟ این وظیفه به عهده‌ی قابلیت پرش فرکانسی تطبیقی بلوتوث (APH) است. APH به‌منظور کاهش تداخل بین دستگاه‌های بی‌سیمی که به‌طور مشترک از طیف 2٫4 گیگاهرتز استفاده می‌کنند، طراحی شده است. APH به‌صورت پویا در محدوده فرکانس حرکت می‌کند تا از هر فرکانس موجود در طیف تعیین‌شده استفاده کند.

سیاست و بازاریابی

روش کار بلوتوث BLE متفاوت است. ممکن است دستگاه‌ها برای برقراری یک رابطه قابل اعتماد نیاز به جفت شدن داشته باشند؛ اما همه‌ی محصولات مجهز به بلوتوث BLE به این مورد نیاز ندارند. یک دستگاه بلوتوث LE که می‌خواهد قابل یافتن باشد، در فرایندی به نام تبلیغات (Advertising) ، پیام‌های ویژه‌ای که به بسته معروف هستند پخش می‌کند. بسته‌های تبلیغاتی حاوی اطلاعات مفیدی درباره دستگاه تبلیغاتی هستند. دستگاه دیگر با اسکن (گوش دادن) بسته‌های تبلیغاتی و انتخاب موارد مناسب، دستگاه تبلیغاتی را پیدا می‌کند. معمولاً اسکن فقط زمانی اتفاق می‌افتد که کاربر با فشار دادن یک دکمه در برنامه تلفن هوشمند، آن را فعال کند. پس از این کار، به‌طور معمول جزئیات دستگاه‌های یافت‌شده به کاربر ارائه می‌شود که کاربر می‌تواند از میان آن‌ها، دستگاه مناسب را برای برقراری اتصال، انتخاب کند. لوازم جانبی مجهز به بلوتوث مانند ساعت‌های هوشمند که به یک دستگاه مرکزی مانند تلفن هوشمند متصل هستند، یک شبکه شخصی (PAN) یا پیکونت تشکیل می‌دهند که ممکن است تمام ساختمان یا فاصله‌ای به کوتاهی فاصله‌ی بین تلفن هوشمند داخل جیبتان و ساعت هوشمند روی مچتان را پوشش بدهد. به محض تشکیل پیکونت، اعضای آن به‌طور متحد، فرکانس‌های رادیویی را می‌پرند (پرش فرکانسی) بنابراین آن‌ها با یکدیگر در تماس مانده و از تداخل با سایر پیکونت‌های مجهز به بلوتوث اجتناب می‌کنند. فناوری بلوتوث می‌تواند کانال‌های رادیویی که به‌خوبی کار می‌کنند را از کانال‌هایی که شامل تداخل می‌شوند، تشخیص دهند و از ورود به آن‌ها جلوگیری کنند. این قابلیت که پرش فرکانسی تطبیقی نامیده می‌شود، باعث عملکرد مناسب دستگاه‌ها‌ی مجهز به بلوتوث حتی در مکان‌هایی که پر از دستگاه‌های فعال بی‌سیم است، می‌شود. محدوده اتصال بلوتوث

سیاست و بازاریابی

سیاست و بازاریابی

5 باور غلط درباره‌ بلوتوث بلوتوث 5؛ تفاوت‌ها و دلایل اهمیت
بعضی از دستگاه‌ها هنگام جفت شدن با دستگاه‌ دیگر، برای اطمینان از امنیت به یک کد نیاز دارند. این مورد یک نمونه از احراز هویت است که به شما اطمینان می‌دهد دستگاهی که در حال اتصال به آن هستید، دقیقاً خود آن دستگاه است و نه یک دستگاه دیگر در یک مکان دیگر؛ برای مثال، بسیاری از اتومبیل‌های به شما اجازه می‌دهند بدون اینکه دستتان را از روی فرمان بردارید، یک تماس‌ تلفنی برقرار کنید. اولین باری که می‌خواهید از این امکانات استفاده کنید، باید تلفن و سیستم صوتی خودرو را با استفاده از نمایشگر خودرو و تلفن هوشمندتان جفت کنید. ماشین، شماره‌ای را برای تایپ به شما می‌دهد. تلفنتان به شما اطلاع می‌دهد که یک دستگاه می‌خواهد با استفاده از کد عددی با آن جفت شود. برای تأیید این ارتباط، شما باید کد را از صفحه‌نمایش ماشین به گوشی بدهید. پس از این کار، می‌توانید بدون نیاز مجدد به جفت‌ کردن، از سیستم تلفن هندزفری استفاده کنید. کاربران هر دستگاه مجهز به بلوتوث می‌توانند امکان یافتن دستگاه خود را برای سایر دستگاه‌ها غیرفعال کنند. به‌عنوان مثال، در رایانه یا تلفن هوشمند می‌توانید به‌سادگی حالت بلوتوث دستگاه را به حالت غیر قابل‌ کشف ( Non-discoverable ) تغییر بدهید یا بلوتوث را تا استفاده بعدی خاموش کنید. استفاده‌ از بلوتوث مشکلات امنیتی خطرناکی در پی نخواهد داشت. دستگاه‌های مجهز به بلوتوث با به اشتراک‌گذاری پروفایل‌ها کار می‌کنند. این پروفایل‌ها نوع اطلاعاتی که می‌توان به اشتراک گذاشت یا به آن‌ها دسترسی داشت مشخص می‌کنند. بلوتوث می‌تواند داده‌ها را بین دستگاه‌ها به اشتراک بگذارد؛ اما دستگاه‌ها معمولاً برای دسترسی به اطلاعات موجود در تلفن همراهتان مانند عکس‌ها، دفترچه آدرس یا لوکیشن‌ها به اجازه شما نیاز دارند. اگر از طریق بلوتوث به دستگاه‌های معتبر و شناخته‌شده‌ متصل شوید، جای نگرانی وجود نخواهد داشت. نسخه های بلوتوث

سیاست و بازاریابی

بلوتوث 3.0 (2009): با استفاده از استاندارد و تکنولوژی 802.11 توانست به افزایش انتقال داده تا 24 مگابیت بر ثانیه کمک کند. بلوتوث 4.0 (2013): متداول‌ترین نوع بلوتوث است. سرعت داده در این نسخه به 1 مگابیت در ثانیه محدود شده است. بلوتوث 5.0 (2017): با افزایش حجم داده و دامنه، پیشرفتی در کاهش مصرف انرژی محسوب می‌شود. این نسخه می‌تواند در دامنه‌های انتقال مختلف از جمله 125 کیلوبیت بر ثانیه، 500 کیلوبیت بر ثانیه، 1 مگابیت بر ثانیه و 2 مگابیت بر ثانیه کار کند. کاهش نرخ داده، تأثیر مثبتی روی توانایی افزایش دامنه داده‌ها تا 240 متر داشت. انتقال سریع‌تر 2 مگابیت در ثانیه به‌طور قابل‌ توجهی محدودتر و برای استفاده در برد کوتاه مناسب‌تر است. بلوتوث 5.2 (2020): جنبه‌های امنیتی را در مقایسه با نسخه‌ 4.0 و نسخه‌های قبلی بهبود بخشیده است. هنوز هیچ نشانه‌ای از بلوتوث 6.0 وجود ندارد؛ اما فناوری بی‌سیم جدیدی به نام باند فوق پهن (UWB)، توجه همه را به خود جلب کرده است. این فناوری برخلاف بلوتوث دارای قابلیت انتقال داده با سرعت بالا است و می‌تواند مانند بلوتوث جهت دستگاه متصل‌شده را تشخیص بدهد. در حال حاضر، بلوتوث و UWB به‌طور مسالمت‌آمیزی با یکدیگر کنار آمده‌اند؛ اما با توجه به نیاز مبرم دنیای امروز به سرعت، امکان جایگزینی UWB با بلوتوث چندان بعید به‌ نظر نمی‌رسد.

لینک کوتاه:
https://www.politicalmarketing.ir/Fa/News/201406/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ارزش 7 هزار میلیارد ریالی طرح های عمرانی در حال اجرا در منطقه آزاد کیش

ورزش جزیره کیش باید به دوران طلایی خود بازگردد

گرامیداشت هفته بین المللی سلامت مردان در کیش

بررسی درخواست های شماری از ساکنان جزیره در جلسه ملاقات مردمی مدیر عامل سازمان منطقه آزاد کیش

رکوردشکنی افزایش کربن‌ دی‌اکسید اتمسفر با وجود افت ناشی از دنیاگیری

فناوری خودران لکسوس در شرایط واقعی چگونه عمل می‌کند

کول ولت پرو، کیف پول جدید کول‌بیت‌ایکس معرفی شد

زیبایی قیمت بالایی ندارد اگر ویژن پلاست را بشناسید

جهرمی: مانع بزرگ توسعه اینترنت خانگی رفع شد

تماشا کنید: مقایسه‌ی رابط کاربری HarmonyOS 2 و iOS15

با مینی یخچال ایکس باکس در کنار تجربه‌ی گیم پس، نوشیدنی خنک بنوشید

با تاچ‌پد precision در لپ‌تاپ‌های ویندوزی آشنا شوید

سوبارو WRX STI مجهز به پیشرانه قدرتمند 862 اسب بخار معرفی شد

مشخصات احتمالی وان پلاس نورد 200 در فضای مجازی قرار گرفت

ماینرهای بیت کوین به‌روزرسانی حریم خصوصی تپ‌روت را تأیید کردند

گلکسی M32 سامسونگ در تاریخ 31 خرداد معرفی خواهد شد

واکسن کوو برکت مجوز مصرف اضطراری در ایران گرفت

تماس با فرازمینی‌ها می‌تواند به نابودی تمدن بشر بینجامد

آیتول؛ یکی از سریع‌ترین راه‌های دریافت و پرداخت خلافی

گلکسی واچ 4 نسخه LTE تأییدیه FCC را دریافت کرد

عملکرد دیدنی خودرو برقی پورشه تایکان کراس توریزمو در صحرا و برف

نواوکس چهارمین واکسن کرونا آمریکایی را با اثربخشی 90 درصد ارائه داد

بلومبرگ: اپل در حال ساخت مدل جدید اپل واچ SE و مدلی کاملا ورزشی برای عرضه در سال 2022 است

ایلان ماسک شرایط تسلا برای پذیرش مجدد بیت کوین را اعلام کرد

لپ‌تاپ‌های هواوی در بازار ایران شامل چه مدل‌هایی می‌شوند؟

پتنت‌های جدید شیائومی طراحی گوشی‌های آینده این شرکت را فاش می‌کنند

کانالیس: در سال 2022 فروش گوشی‌های 5G درمقایسه‌با مدل‌های 4G بیشتر خواهد شد

کاردانو چیست؛ هرآنچه باید درباره کاردانو و رمزارز ADA بدانیم

هدفون بی‌سیم بیتس استودیو بادز در تبلیغات یکی از خرده‌فروشی‌ها دیده شد

مردم اسرارآمیز شرق آسیا در عصر یخبندان ناپدید شدند و گروه دیگری جای آن‌ها را گرفتند

درباره لیموزین خاص جناب پوتین؛ آئوروس سنات

چگونه ارزش دائمی مشتریان را‌ اندازه گیری کنیم؟

8 راز متداول یک میلیونر خودساخته

احیای مطالبات زنان از مسیر انتخابات

سرعت‌بخشی در فرایند پرداخت تسهیلات طرح‌های روستایی و عشایری استان مرکزی امری ضروری است

مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای بوشهر: 11 آموزشگاه آزاد فنی و حرفه ای جدید در استان بوشهر تاسیس می شود

جمعیت کارگری استان اردبیل به بیش از 110 هزار نفر رسید

30هزار بانوی گیلانی در جمع بیمه شدگان گروه زنان خانه دار تامین اجتماعی قرار دارند

سرپرست اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی زنجان: ترویج فرهنگ ایثار و رشادت در جامعه کار و تلاش ضروریست

مدیر تعاون، اداره کل تعاون،کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی: هدف اصلی از ارزیابی و نظارت اصلاح فرایند ها و در نهایت رضایتمندی مردم از خدمات است

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان غربی: تشکل‌های کارگری و کارفرمایی مشاوران و شرکای قابل اتکای وزارت تعاون هستند

یزدان در جلسه هم اندیشی نمایندگان کارگری مراجع حل اختلاف خراسان رضوی خبر داد: امکان احراز هویت کارگران و کارفرمایان برای تشکل ها به طور مستقل ذیل سامانه جامع روابط کار فراهم شد

اعلام آمادگی سازمان بازرسی کل کشور برای رفع موانع و کامل تر شدن پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان از سوی سایر دستگاه ها

جمع آوری بیش از 10 تن خاک و نخاله تخلفی از منطقه 4 پایتخت

منطقه 7 رتبه برتر عملکرد مالی را کسب کرد

آغاز طرح مبارزه غیرشیمیایی با آفت درختان کاج

افتتاح سکوی شهروندی منطقه 13

آیین گشایش پارک نوآوری و فناوری صنعت نفت

بررسی راهکارهای توسعه ظرفیت های گردشگری در منطقه 21

مانور آبگرفتگی و سیلاب در کانال سرخه حصار