سیاست و بازاریابی

آخرين مطالب

ماینینگ، کاهش بارندگی یا گرمای زودهنگام؛ دلیل قطع برق چیست؟ اخبار

ماینینگ، کاهش بارندگی یا گرمای زودهنگام؛ دلیل قطع برق چیست؟
  بزرگنمايي:

سیاست و بازاریابی - در سال‌های اخیر بهانه‌های مختلفی برای معضل تکراری قطع برق در کشور مطرح شده است؛ اما دلیل اصلی این قطعی‌ها چیست؟ آیا ماینینگ باعث کمبود برق شده است؟

قطع برق در سال‌های اخیر به روالی نسبتا ثابت در ایران تبدیل شده است؛ بااین‌حال در یک سال گذشته، موضوع جدیدی به‌عنوان عامل خاموشی‌ها مرتب مطرح می‌شود: استخراج رمزارز . ازآنجاکه استخراج رمزارز در ایران از سال 1398 به‌عنوان صنعت شناخته شد، تمام مراحل استخراج، از تهیه و خرید دستگاه استخراج گرفته تا نحوه و زمان بهره‌گیری از انرژی و حتی فروش بیت‌کوین استخراجی، زیرنظر قانون انجام می‌شود. بهار امسال هم وزیر نیرو چند عامل را دلیل قطعی برق عنوان کرد: کاهش بارندگی و کاهش ظرفیت نیروگاه‌های برق‌آبی، گرمای زودهنگام و استفاده بیشتر از وسایل سرمایشی و استخراج غیرقانونی رمزارز؛ عواملی که با بررسی دقیق‌تر، چندان در خاموشی مکرر تأثیرگذار به‌نظر نمی‌رسند. کاهش بارندگی و گرمای هوا چقدر در کمبود برق تأثیر می‌گذارد؟
طبق اعلام شرکت توانیر، نیروگاه‌های برق‌آبی کمتر از 15 درصد از کل انرژی برق کشور را تأمین می‌کنند و امسال این نیروگاه‌ها به‌دلیل کاهش 40 درصدی بارندگی، 4000 مگاوات برق کمتری تحویل شبکه داده‌اند؛ درنتیجه وظیفه تأمین برق بر دوش نیروگاه‌های حرارتی افتاد. گفتنی است ظرفیت فعلی تولید برق در کشور حدود 85 هزار مگاوات و تولید برق عملی هم حدود 60 هزار مگاوات است؛ البته وزارت نیرو وظیفه دارد ظرفیت تولید برق را سالانه 5000 مگاوات بیشتر کند. باتوجه‌به افزایش جمعیت و گسترش صنایع، در برنامه‌ توسعه کشور بر این موضوع تأکید شده است. اگر به‌خاطر بیاورید، زمستان سال گذشته نیز قطع مکرر برق را شاهد بودیم. آن زمان می‌شنیدیم که آلودگی شدید هوا به‌دلیل مصرف زیاد برق دوباره به‌دلیل استخراج رمزارزها رخ می‌دهد. دولت می‌گفت برای تأمین برق با مشکل روبه‌رو شده و برای تولید برق کافی به سوزاندن مازوت روی آورده است. در هر دو بازه زمانی، وزارت نیرو به «غافلگیرشدن» در پیک مصرفی برق اذعان می‌کند؛ حال‌آنکه وضعیت ماه و سال‌های پیشین و البته آمار و اطلاعاتی که در وب‌سایت وزارت نیرو مشاهده‌پذیر است، پیش‌بینی پیک مصرف هر ماه را کاملا ممکن می‌کند. وزیر نیرو پس از فراخوانده‌شدن به مجلس برای پاسخ‌گویی درباره قطع برق اعلام کرد: تحلیل کردیم که 9 درصد افزایش مصرف برق به دستگاه‌های سرمایشی، 2000 مگاوات به دستگاه‌های استخراج رمزارز، 2000 مگاوات به رشد مصرف در صنایع بزرگ و افزایش حدود یک‌میلیون مشترک سالانه و اندکی به استفاده زودتر از چاه‌های آب کشاورزی به‌منظور تأمین آب موردنیاز به‌‌دلیل خشک‌سالی‌ها مربوط است. نتیجه : باتوجه‌به سهم اندک نیروگاه‌های برق‌آبی در تولید برق کشور، بعید است عامل اصلی کمبود برق گرمای هوا و کاهش بارندگی باشد. استخراج رمزارز چقدر در خاموشی‌ها تأثیرگذار است؟
وزارت نیرو سال گذشته گفت استخراج قانونی رمزارزها 300 مگاوات برق مصرف می‌کند. آن زمان گفته شد میزان برق مصرفی برای استخراج غیرقانونی نیز همین میزان است؛ یعنی به‌طورکلی 600 مگاوات برق برای ماینینگ در کشور مصرف می‌شود. با افزایش ارزش رمزارزها و گسترش استفاده از دستگاه‌های استخراج، وزارت نیرو به قیمت‌گذاری‌های متنوع برای ماینینگ روی آورد. به‌علاوه، استفاده از دستگاه‌های استخراج در برخی اوقات سال به‌دلیل مصرف زیاد برق ممنوع شد. این اقدامات نتیجه‌ای جز زیرزمینی‌شدن فعالیت استخراج‌کنندگان نداشت. درواقع، علاقه‌مندان به صنعت استخراج رمزارز ترجیح دادند به‌جای پرداخت هزینه‌های متعدد به وزارت نیرو و پیروی از قوانین سخت‌گیرانه، به‌صورت پنهانی فعالیت کنند، تا جایی که گفته می‌شود بیش از 70 درصد ماینینگ کشور غیرقانونی است . درنتیجه، اکنون نمی‌توان میزان استخراج رمزارزها در ایران را تخمین زد. اگر مصرف 300 تا 700 مگاوات برق برای ماینینگ را در نظر بگیریم، سهم این صنعت در استفاده از برق کشور 1 درصد می‌شود. شرکت تحقیقات بلاک‌چین الیپتیک ماه گذشته در گزارشی اعلام کرد حدود 4/5 درصد استخراج بیت‌کوین کل دنیا در ایران انجام می‌شود. همچنین، آمار دانشگاه کمبریج که میزان برق مصرفی برای ماینینگ را به‌طور مداوم محاسبه می‌کند، نشان می‌دهد مصرف برق شبکه بیت کوین در کل دنیا 13081 مگاوات است. با قراردادن این اعداد درکنارهم، باز‌هم سهم ایران از برق مصرفی ماینینگ، رقمی بیش از 700 مگاوات نمی‌شود. نتیجه : سهم 1 درصدی ماینینگ ارزهای دیجیتال در مصرف برق کشور قاعدتا نباید باعث ایجاد بحران کمبود برق شود. اگر حتی مصرف برق استخراج‌کنندگان را دو برابر تمام آمارهای داخلی و جهانی در نظر بگیریم، این میزان درمقابل ظرفیت تولید بیش از 80 هزار مگاوات برق کشور به‌صورت سالانه، نباید به شبکه برق فشار وارد بیاورد و وضعیت بحرانی ایجاد کند. چه عواملی واقعا باعث خاموشی‌ها شده است؟
وزیر نیرو چند روز پیش در مجلس گفت خشک‌سالی‌ها، کمبود آب برای تولید برق، افزایش زودهنگام دما و استخراج غیرقانونی رمزارزها دلیل افزایش 25 درصدی مصرف انرژی در‌مقایسه‌با سال گذشته است. رضا اردکانیان افزود حدود 3500 مگاوات کاهش ظرفیت تولید برق داشتیم و گرمای زودرس باعث شد عملکرد نیروگاه‌ها با مشکلاتی مواجه شود. به‌گفته وی، 10 درصد از انرژی مصرف تولیدی رمزارزهای کل جهان متعلق به ایران است که این میزان به‌معنای 2000 مگاوات انرژی برق است؛ آماری که طبق هیچ بررسی‌ و آمار معتبری تأیید نمی‌شود. دراین‌میان، فعالان حوزه رمزارزها دلایل دیگری را عامل خاموشی‌ها می‌دانند و معتقدند بودجه وزارت نیرو و آمارهای اعلامی آن مطابقت ندارند. مسیح علوی ، عضو کمیسیون رمزارز و بلاک‌چین سازمان نظام صنفی رایانه‌ای، می‌گوید اتلاف زیاد برق و بدهکاربودن وزارت نیرو و انجام‌نشدن تعمیرات اساسی نیروگاه‌ها دلایل اصلی کمبود برق هستند و قرار نیست به این زودی رفع شوند. اتلاف انرژی در شبکه‌ توزیع برق ایران ده برابر از انرژی صرف‌شده برای استخراج رمزارز بیشتر است
شبکه توزیع برق بسیار فرسوده کشور به ترمیم یا تجهیز با وسایل نو نیاز دارد که در سال‌های اخیر، وزارت نیرو توجهی به این حوزه نکرده است؛ درنتیجه، سالانه 7000 تا 8000 هزار مگاوات اتلاف در شبکه توزیع برق ایران رخ می‌دهد؛ یعنی حدود 10 برابر بیشتر از انرژی مصرفی تمام استخراج‌کنندگان کشور. ناگفته نماند نیروگاه‌های خصوصی بیشترین میزان برق را در کشور تولید می‌کنند؛ اما وزارت نیرو 30 هزار میلیارد تومان بدهی به آن‌ها دارد. با پرداخت‌نشدن هزینه نیروگاه‌ها، آن‌ها توان انجام تعمیرات و ارتقا و درنتیجه، افزایش ظرفیت را نخواهند داشت. عضو کمیسیون رمزارز سازمان نصر به زومیت می‌گوید برای رفع مشکل بدهی‌های وزرات نیرو، راه‌حل‌های متعددی پیش روی این وزارتخانه گذاشته شده است؛ اما در سال‌های گذشته، اعتنایی به این پیشنهاد‌ها نشده. برای مثال، می‌توان در زمستان که پیک مصرف برق بسیار کم است، از ظرفیت نیروگاه‌های آماده‌به‌کار که به‌دلیل بی‌نیازی به تولید برق بیشتر خاموش هستند، برای تأمین انرژی مزرعه‌های استخراج رمزارز استفاده کرد. این مزرعه‌ها با قرارگرفتن درکنار نیروگاه‌ها، حتی می‌توانند بدون اینکه وارد شبکه توزیع برق شوند و به آن فشاری بیاورند، به کاربر نهایی‌شان برسند و مسئله اتلاف انرژی به صفر برسد. در نمونه‌ای دیگر، برخی نیروگاه‌ها که وزارت نیرو دیگر از آن‌ها خرید تضمینی نمی‌کند، می‌توانستند به مزرعه‌های استخراج برق بفروشند و مجدد به بهره‌برداری برسند. بااین‌حال، وزیر نیرو قرارداد خرید تضمینی بسیاری از نیروگاهای برق پراکنده را امضا نکرد و تأمین برق موردنیاز مزارع را فقط از نیروگاه‌های تازه‌تأسیس یا تجدیدپذیر مجاز اعلام کرد. همچنین، دسترسی مصرف‌کنندگان به بورس انرژی هم گرفته شده و با ایجاد نوعی انحصار، استخراج‌کنندگان از این فرصت نمی‌توانند استفاده کنند. مقاله‌های مرتبط:
تشکیل کارزار آنلاین برای بررسی ضعف عملکرد وزارت نیرو در صنعت برق روحانی: استخراج رمزارزها تا پایان شهریورماه ممنوع است
وزارت نیرو در جایی هم مشخص نکرده است که تعرفه‌های استخراج رمزارز دقیقا صرف چه شده و چرا حتی بخشی از آن برای رفع مشکلات شبکه توزیع هزینه نشده است. حال‌آنکه دستور به قطع برق مزارع در‌حالی‌که این حوزه جزو صنایع محسوب می‌شود، ضرر و زیان شدیدی به این بخش وارد کرده و کسی هم پاسخ‌گوی این خسارات نیست. این موضوع در حالی رخ می‌دهد که اگر صنعت قانونی دیگری در کشور متحمل ضرر می‌شد، امکان نداشت نیروهای فعال آن بخش به‌سادگی از کار بیکار شوند و حتی بیمه بیکاری دریافت نکنند. این موضوع را باید درکنار حقیقتی دیگر هم قرار داد و آن هم سودده‌بودن استخراج رمزارز درمقایسه‌با صنعت‌های زیادن‌ده متعدد در کشور از آلومینیوم و سیمان گرفته تا فولاد و خودروسازی است. درواقع، سودآوری این صنعت فقط به‌نفع استخراج‌کننده نیست و صنایع وابسته خود مانند صنعت برق را منتفع می‌کند و چرخ اقتصادی کشور را به‌حرکت درمی‌آورد. حال‌آنکه برعکس این ماجرا در حال رخ‌دادن است و به‌دلیل قطعی‌های دستوری و قیمت‌گذاری‌های نادرست، استخراج‌کنندگان در حال کوچ از ایران هستند. با خاموش‌شدن برق مزارع در هفته‌های اخیر، همچنان قطع برق را شاهد هستیم و جداول خاموشی احتمالی شهرها نیز هر‌ روز منتشر می‌شود. ظاهرا قطع برق گسترده اداره‌ها و صنایع دیگر نیز نتوانسته کمبود برق را جبران کند و قطع برق مناطق مختلف در روزهای آتی اصلا دور از انتظار نیست. این اتفاق‌ها شک و ابهام درباره درستی گفته‌های وزارت و وزیر نیرو را تقویت می‌کنند. آیا مصرف بی‌رویه عامل کمبود برق و خاموشی‌ها است؟
ازجمله مظنونان همیشگی پرونده‌های کمبود منابع، «مردم» یا دقیق‌تر «مصرف بی‌رویه و اسراف» شهروندان عادی است؛ اما آیا ایرانی‌ها بیشتر از مردم سایر کشورهای دنیا الکتریسیته مصرف می‌کنند؟ براساس آمار EIA ، ایرانی‌ها با مصرف سرانه 350 وات یا 3072 کیلووات‌ساعت به‌ازای هر نفر، ازلحاظ مصرف سرانه الکتریسیته کمتر از میانگین جهانی و در رتبه 94 جهان قرار دارند. این یعنی مصرف سرانه برق ایران سه تا چهار برابر از کشورهای توسعه‌یافته‌ای مانند فنلاند، کانادا، آمریکا و کره ‌نوبی کمتر است. حتی کشورهایی مانند گرجستان و بوتان و قبرس که ازلحاظ منابع و ذخایر انرژی و صنایع پرمصرف با ایران مقایسه‌شدنی نیستند، مصرف سرانه الکتریسیته‌شان بیشتر از ایران است. بنابراین به‌نظر نمی‌رسد مردم ایران و عادات مصرفی آن‌ها دلیل اصلی کمبود برق باشد. خاموشی‌ها احتمالا تا چند سال آینده ادامه خواهد داشت
وضعیت انرژی در ایران روز‌به‌روز وخامت بیشتری پیدا می‌کند و خاموشی‌های برق احتمالا سال‌های آینده هم ادامه پیدا می‌کند؛ چراکه وزارت نیرو با بدهی بیش از 60 هزار میلیارد تومان، تحویل وزیر بعدی دولت خواهد شد و معضل انجام‌نشدن تعمیرات دوره‌ای نیروگاه‌ها تا مدت‌ها گریبان وزارت نیروی دولت آینده را خواهد گرفت. درنهایت، تمامی دلایل اشاره‌شده در این مقاله چنین القا می‌کنند که وزارت نیرو اخبار ضدونقیض و نادرستی برای منحرف‌کردن افکار عمومی از سو‌ء‌مدیریتش در تولید برق منتشر می‌کند.

لینک کوتاه:
https://www.politicalmarketing.ir/Fa/News/201634/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تقدیر سازمان منطقه آزاد کیش از تلاش فرهنگیان جزیره

ال جی موبایل پیش از تعطیلی، در حال ساخت چند گوشی میان‌رده بوده است

وان‌پلاس: OxygenOS کنار گذاشته نخواهد شد

شیائومی با هدف بهبود تجربه‌ی نرم‌افزاری، تیم MIUI Pioneer را تشکیل می‌دهد

گلکسی F42 5G احتمالا همان گلکسی A22 5G با نام جدید خواهد بود

سامسونگ احتمالا رویداد‌های بعدی خود را حضوری برگزار خواهد کرد

اپل فروش لوازم جانبی مجیک با رنگ خاکستری فضایی را خاتمه داد

شایعه: سامسونگ به دنبال استخدام مهندسان سابق AMD و اپل برای طراحی پردازنده است

انتخاب صاحبان هوشمند کسب‌وکارها؛ درگاه پرداخت هوشمند دیجی‌پی

بنچمارک‌ها از عملکرد بسیار خوب ویندوز 11 نشان دارند

شایعه: TSMC تولید تراشه‌های 3 نانومتری اپل را در نیمه‌ی دوم 2022 آغاز خواهد کرد

گوگل اولین فروشگاه خود در ایالات متحده را افتتاح کرد

شایعه: نسل بعدی مک‌بوک پرو و مک مینی در سه‌ماهه چهارم 2021 رونمایی خواهد شد

شایعه: می میکس 4 شیائومی به دوربین سلفی زیر صفحه‌نمایش مجهز خواهد شد

عروس دریایی، عمر انسان را جاودانه می‌کند؟

کرونا و تهدید 130 میلیون فرصت شغلی در جهان

تاب‌آوری چیست و شهرها چگونه به آن دست می‌یابند؟

سه بانوی کارآفرین خراسان رضوی در مراسم کشوری رتبه برتر را کسب کردند

ضرورت‌های تدوین لایحه حفظ کرامت و حمایت از زنان در برابر خشونت چه بوده است؟

بر اساس تفاهم نامه انتشارات علمی و فرهنگی و مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی نور؛ اپلیکیشن اختصاصی "کتابخوان" انتشارات علمی و فرهنگی عرضه می شود

وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی، شفاف ترین در بین 140 دستگاه

عبور تعداد نصب Google Assistant از مرز 500 میلیون

به‌روزرسانی جدید بازی Biomutant به زودی منتشر می‌شود

ماهی‌گیری کوالکام از بازار Wear OS

به‌روزرسانی جدیدی برای بازی Call of Duty Warzone عرضه شد

به‌روزرسانی جدید بازی Sniper Ghost Warrior Contracts 2 منتشر شد

تبلیغات آنلاین گوگل زیر ذره‌بین رگولاتورهای اتحادیه اروپا

بازگشت یک سلاح به بازی Fortnite

قیمت انواع کنسول بازی و لوازم جانبی آن در بازار

تریلری از گیم‌پلی بازی Boundary منتشر شد

ابداع فناوری جدید برای افزایش طول عمر باتری‌های گوشی، لپ‌تاپ و وسایل الکترونیکی

رضایت اسکوئر انیکس از عرضه Outriders روی گیم پس

وان پلاس خیال طرفداران OxygenOS را راحت کرد

پلیس هند مدیر توئیتر در این کشور را فراخواند

پوکمون رایگان در انتظار کاربران Pokemon Home

توسعه میکروپهپادی که مانند پرنده بال می‌زند

فناوری سوپر رزولوشن AMD در هفت بازی قابل استفاده خواهد بود

بازی Metroid Dread ترسناک نخواهد بود

سامسونگ رویداد‌های بعدی خود را حضوری برگزار خواهد کرد

یک محموله تراشه گران قیمت در هنگ‌کنگ به سرقت رفت

اولین ربات چهار پای مریخ رونمایی شد

تعریف و تمجید سازنده Metro Exodus از پردازنده‌ کنسول‌های نسل نهم

یوتیوب بار دیگر قابلیت تصویر در تصویر را در iOS ارائه خواهد داد

90 آسیب‌پذیری در سیستم‌ عامل اندروید شناسایی شد

هم‌بنیان‌گذار کوین بیس: مردم نباید دوج‌کوین را دست‌کم بگیرند

Bayonetta 3 کماکان در دست ساخت قرار دارد

ال‌جی فروشنده آیفون می‌شود!

ویندوز 7 دیگر درایورها را از بخش ویندوز آپدیت دریافت نخواهد کرد

تبلیغات Reels اینستاگرام برای تمام کاربران جهان فعال شد

بازی ترسناک Fatal Frame: Maiden of Black Water بازسازی می‌شود