سیاست و بازاریابی

آخرين مطالب

صادقی فر: تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی و افزایش تولید به حضور مقتدرانه زنان نیاز دارد وزارت رفاه

صادقی فر: تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی و افزایش تولید به حضور مقتدرانه زنان نیاز دارد
  بزرگنمايي:

سیاست و بازاریابی - معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در کارگاه آموزشی توان افزایی و تاب آوری اجتماعی، توانمندسازی به ویژه در حوزه زنان را یکی از موضوعات مهم دانست و تاکید کرد: تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی و افزایش تولید به حضور مقتدرانه زنان در عرصه های مختلف اقتصادی نیازمند است.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، ابراهیم صادقی فر در این کارگاه اظهار داشت: حضور زنان در عرصه کار نکته جدیدی نیست و زنان ما از گذشته های دور پای دار قالی، روی زمین کشاورزی، در تولید صنایع دستی، دامداری و تولید محصولات لبنی سهم داشته اند و در واقع هیچ گاه زن ایرانی از صحنه تولید و مشارکت اجتماعی بیرون نبوده است. وی با بیان این که توانمندسازی به ویژه در حوزه زنان یکی از موضوعات مهم است، تصریح کرد: ارتقاء استانداردها و بهبود کیفیت زندگی، مستلزم مبارزه همه جانبه با انواع فقر از قبیل فقر مهارتی، فقر آموزشی، فقر درآمدی است و باور داریم با توانمندسازی زنان، رفاه مطلوب محقق خواهد شد. صادقی فر با اشاره به آمارهای بین المللی خاطرنشان کرد: هم اکنون 60 تا 70 درصد فقرا در دنیا را زنان تشکیل می دهند که بسیار جای نگرانی دارد چرا که زنان نسبت به مردان از آسیب پذیری بالاتر و تاب آوری پایین تر برخوردارند . وی همچنین با اشاره به آمار توصیف کننده وضعیت سلامت روان در جامعه کارگری و اختلالاتی که کانون خانواده ها را متاثر ساخته، تاکید کرد: برای بهبود ارتقاء سلامت روان در جامعه کارگری و به خصوص در بین زنان شاغل، نیازمند برنامه های مداخلاتی فوری هستیم. معاون فرهنگی اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به امضای تفاهم نامه با سازمان نظام روان شناسی و مشاوره اظهار کرد: در قالب همکاری‌های مشترک و با توجه به اقدام این وزارتخانه در توسعه زیرساخت‌های بهداشتی در بنگاه‌ها و ایجاد خانه های بهداشتی کارگری، آموزش و توانمندسازی مسوولین این خانه های بهداشت را برای ارایه مشاوره های لازم به کارگران واحدهای تولیدی در دستور کار قرار دادیم. وی تاکید کرد : ضرورت دارد مدیران اجرایی کل استان ها و بنگاه های اقتصادی در سطح کشور در این زمینه اقدامات جدی به ویژه در حوزه زنان انجام دهند و به سوی افزایش توانمندسازی زنان حرکت کنند چرا که متاسفانه در حوزه زنان بی عدالتی هایی شامل آموزش ، دستمزد ، مهارت و .... وجود دارد. صادقی فر با استمداد از مدیران اجرایی کل استان ها و بنگاه های اقتصادی در سطح کشور برای هم افزایی و توانمندسازی زنان افزود: با توجه به حضور پررنگ تر زنان در بازار کار، بهبود سبک زندگی و ارتقاء مهارت های زندگی نظیر؛ مهارت های فرزند پروری و همسرداری برای استحکام نهاد خانواده ضرورت دارد که در همین راستا معاونت فرهنگی اجتماعی، همکاری‌های لازم را با مراجع تخصصی به منظور تولید محتواهای لازم و ارایه آن به ویژه در قالب کلیپ های کوتاه و انیمیشن های آموزشی و توزیع آن در سطح خانواده ها و بنگاه های اقتصادی مورد نظر قرار داده است.
حدود 90 درصد بیماری های شغلی و حوادث کاری منشا انسانی دارد حسن محمد صادقیان، مدیرکل امور اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه این کارگاه آموزشی با بیان این که یکی از وظایف مهم دولت ها، برنامه ریزی برای سلامت جامعه است، خاطرنشان کرد: تنها 25 درصد از تعیین کننده های سلامت مربوط به نظام مراقبت‌های بهداشتی درمانی است و 75 درصد آن خارج از این نظام قرار گرفته که همکاری تمامی دستگاه‌ها را با محوریت وزارت بهداشت برای بهبود بخشی به شاخص های سلامت اجتناب ناپذیر ساخته است. وی با اشاره به این که در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی موضوع سلامت نیروی کار به ویژه از دو جنبه " کاهش حوادث و بیماری های شغلی" و " مدیریت آسیب های اجتماعی "مورد توجه قرار گرفته، اظهار کرد: حدود 90 درصد بیماری های شغلی و حوادث کاری منشا انسانی دارد،بنابراین در کنار توجه به تجهیزات و تامین ملزومات ایمنی و اعمال نظارت های مستمر توسط بازرسان کار، توجه به کار در مشاغل غیررسمی، اشتغال در مشاغل پرخطر، قردادهای موقت، کارگران مهاجر؛ کار کودک به علاوه آموزش های اثربخش به کارگران می تواند راهگشا باشد. وی با اشاره به مهمترین آسیب ها و مسایل اجتماعی در سطح جامعه و نیز برخی آمارها در حوزه آسیب های اجتماعی از جمله میزان شیوع مصرف مواد مخدر و روان گردان ها، خشونت در محیط کار و نیز وضعیت سلامت روان در جامعه کار و تولید، تصریح کرد: متاسفانه آسیب ها عمق و گستره بیشتری پیدا کرده و قشر کارگر نیز درگیر این آسیب هاست،بنابراین سالم سازی محیط های کاری و محافظت از نیروی کار جزء اولویت های این دستگاه است. مدیرکل امور اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان این که برای شناسایی و دستیابی به مسایل و مشکلات فرهنگی اجتماعی، حقوقی- صنفی و رفاهی و نیز بهداشت جسمانی و روانی زنان کارگر در ارتباط با محیط کار و اجتماع و نیز در ارتباط با خانواده و تربیت فرزندان، نیازمند تولید شواهد معتبر و به روز هستیم ، تاکید کرد: همپای گسترش اجتماعی اقتصادی زنان، شاهد زنانه شدن محیط های کاری بالاخص در بخش ارایه خدمات در بخش خصوصی هستیم. محمدصادقیان اظهار کرد: زنان بخش مهمی از راه حل توسعه هستند و هرگونه سیاستگذاری درباره زنان باید معطوف به شناخت دقیق از ذهنیت، فعالیت، گرایش ها و تحولات اجتماعی حوزه زنان و لحاظ شرایط خاص زنان در محیط کار ایران باشد. وی با اشاره به این که امروز زنان به عنصر تعیین کننده سبک زندگی بدل شده آمد ، به گونه ای که نوع مصرف، انگیزه های زندگی و الگوهای عمل خانواده و جامعه را تا حد زیادی زنان تعیین می کنند، افزود: بنابراین حمایت‌ها از ورود زنان به بازار کار و تلاش ها برای رفع بسیاری از عدم تعادل های جنسیتی، ارتقای توانمندسازی زنان برای شکوفایی فردی، تحکیم بنیان خانواده و ایفای نقش اجتماعی فعال توسط آنان، برای شتاب بخشی به روند توسعه کشور دارای اهمیت اساسی است.
زنان با تخصص و تحصیلات بالاتر وارد بازار کار شده اند همچنین در ادامه این کارگاه آموزشی، وحیده نگین، مشاور وزیر در امور بانوان و خانواده نیز گفت: معاونت امور زنان ریاست جمهوری هر ساله با دستگاه های اجرایی موافقت نامه هایی را امضا می کند که خوشبختانه با وزارت کار موافقت نامه های مشترک زیادی از جمله در حوزه امور تعاون، کارآفرینی و اشتغال، کاهش آسیب های اجتماعی و ... داشته اند که به نفع جامعه هدف بوده است. نگین تصریح کرد: با همکاری معاونت فرهنگی اجتماعی وزارت متبوع و معاونت امور زنان ریاست جمهوری باید زمینه های افزایش تاب آوری اجتماعی را فراهم کنیم این درحالیست که تاب آوری به شکوفا شدن نیاز دارد . وی خاطرنشان کرد: میانگین سطح دستمزد و کسور حق بیمه زنان در چند سال اخیر در میان گروه سنی 25 تا 40 سال نسبت به مردان افزایش یافته است که نشان می دهد زنان با تخصص و تحصیلات بالاتر وارد بازار کار شده و معیارها در پرداخت حقوق و دستمزد به سمت معیارهای محقق و شایستگی های اکتسابی در حال تغییر است.
طرح تاب آوری اجتماعی یک طرح جدید و مبتنی بر تجارب جهانی است در ادامه این کارگاه آموزشی، فاطمه ذوالقدر، مشاور امور فرهنگی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: طرح تاب آوری اجتماعی یک طرح جدید و مبتنی بر تجارب جهانی است؛ بنابراین برای رسیدن به اقتصاد مقاومتی و افزایش تولید به حضور زنان نیاز داریم . وی تاکید کرد: متاسفانه بسیاری از زنان در جنوب کشور از حقوق و درآمد متفاوت و کمتری نسبت به مردان برخوردار هستند در حالی که پابه پای مردان کار می کنند . ذوالقدر معتقد است قوانین در حوزه زنان به بازبینی نیاز دارد و در این زمینه باید نظارت و پیگیری های لازم صورت بگیرد . در ادامه محمدکاظم متولی مصلی، کارگاه آموزشی با عنوان "توان افزایی و تاب آوری اجتماعی " را به صورت ویدئو کنفرانس برای جمعیت 800 نفری از مخاطبین برنامه یعنی زنان کارگر و مسوولین خانه های بهداشت کارگری سراسر کشور و نیز دست اندرکاران مشتمل بر مدیران امور اجتماعی و کارشناسان حوزه اسیب های اجتماعی ادارات کل اجرایی برگزار کرد. وی گفت:مشارکت کنشی آگاهانه، داوطلبانه ،جمعی و سازمان یافته در راستای تحقق اهداف، نیازها و منافع جمعی و حلقه مفقوده پروژه های توانمندسازی اجتماعی است.
21 خرداد 1400 18:08
کد خبر : 240,731
کلیدواژه ها: صادقی فر,معاون فرهنگی اجتماعی وزارت کار,زنان,تاب آوری اجتماعی,اقتصاد مقاومتی
نظرات بینندگان

لینک کوتاه:
https://www.politicalmarketing.ir/Fa/News/201816/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ارزش 7 هزار میلیارد ریالی طرح های عمرانی در حال اجرا در منطقه آزاد کیش

ورزش جزیره کیش باید به دوران طلایی خود بازگردد

گرامیداشت هفته بین المللی سلامت مردان در کیش

بررسی درخواست های شماری از ساکنان جزیره در جلسه ملاقات مردمی مدیر عامل سازمان منطقه آزاد کیش

رکوردشکنی افزایش کربن‌ دی‌اکسید اتمسفر با وجود افت ناشی از دنیاگیری

فناوری خودران لکسوس در شرایط واقعی چگونه عمل می‌کند

کول ولت پرو، کیف پول جدید کول‌بیت‌ایکس معرفی شد

زیبایی قیمت بالایی ندارد اگر ویژن پلاست را بشناسید

جهرمی: مانع بزرگ توسعه اینترنت خانگی رفع شد

تماشا کنید: مقایسه‌ی رابط کاربری HarmonyOS 2 و iOS15

با مینی یخچال ایکس باکس در کنار تجربه‌ی گیم پس، نوشیدنی خنک بنوشید

با تاچ‌پد precision در لپ‌تاپ‌های ویندوزی آشنا شوید

سوبارو WRX STI مجهز به پیشرانه قدرتمند 862 اسب بخار معرفی شد

مشخصات احتمالی وان پلاس نورد 200 در فضای مجازی قرار گرفت

ماینرهای بیت کوین به‌روزرسانی حریم خصوصی تپ‌روت را تأیید کردند

گلکسی M32 سامسونگ در تاریخ 31 خرداد معرفی خواهد شد

واکسن کوو برکت مجوز مصرف اضطراری در ایران گرفت

تماس با فرازمینی‌ها می‌تواند به نابودی تمدن بشر بینجامد

آیتول؛ یکی از سریع‌ترین راه‌های دریافت و پرداخت خلافی

گلکسی واچ 4 نسخه LTE تأییدیه FCC را دریافت کرد

عملکرد دیدنی خودرو برقی پورشه تایکان کراس توریزمو در صحرا و برف

نواوکس چهارمین واکسن کرونا آمریکایی را با اثربخشی 90 درصد ارائه داد

بلومبرگ: اپل در حال ساخت مدل جدید اپل واچ SE و مدلی کاملا ورزشی برای عرضه در سال 2022 است

ایلان ماسک شرایط تسلا برای پذیرش مجدد بیت کوین را اعلام کرد

لپ‌تاپ‌های هواوی در بازار ایران شامل چه مدل‌هایی می‌شوند؟

پتنت‌های جدید شیائومی طراحی گوشی‌های آینده این شرکت را فاش می‌کنند

کانالیس: در سال 2022 فروش گوشی‌های 5G درمقایسه‌با مدل‌های 4G بیشتر خواهد شد

کاردانو چیست؛ هرآنچه باید درباره کاردانو و رمزارز ADA بدانیم

هدفون بی‌سیم بیتس استودیو بادز در تبلیغات یکی از خرده‌فروشی‌ها دیده شد

مردم اسرارآمیز شرق آسیا در عصر یخبندان ناپدید شدند و گروه دیگری جای آن‌ها را گرفتند

درباره لیموزین خاص جناب پوتین؛ آئوروس سنات

چگونه ارزش دائمی مشتریان را‌ اندازه گیری کنیم؟

8 راز متداول یک میلیونر خودساخته

احیای مطالبات زنان از مسیر انتخابات

سرعت‌بخشی در فرایند پرداخت تسهیلات طرح‌های روستایی و عشایری استان مرکزی امری ضروری است

مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای بوشهر: 11 آموزشگاه آزاد فنی و حرفه ای جدید در استان بوشهر تاسیس می شود

جمعیت کارگری استان اردبیل به بیش از 110 هزار نفر رسید

30هزار بانوی گیلانی در جمع بیمه شدگان گروه زنان خانه دار تامین اجتماعی قرار دارند

سرپرست اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی زنجان: ترویج فرهنگ ایثار و رشادت در جامعه کار و تلاش ضروریست

مدیر تعاون، اداره کل تعاون،کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی: هدف اصلی از ارزیابی و نظارت اصلاح فرایند ها و در نهایت رضایتمندی مردم از خدمات است

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان غربی: تشکل‌های کارگری و کارفرمایی مشاوران و شرکای قابل اتکای وزارت تعاون هستند

یزدان در جلسه هم اندیشی نمایندگان کارگری مراجع حل اختلاف خراسان رضوی خبر داد: امکان احراز هویت کارگران و کارفرمایان برای تشکل ها به طور مستقل ذیل سامانه جامع روابط کار فراهم شد

اعلام آمادگی سازمان بازرسی کل کشور برای رفع موانع و کامل تر شدن پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان از سوی سایر دستگاه ها

جمع آوری بیش از 10 تن خاک و نخاله تخلفی از منطقه 4 پایتخت

منطقه 7 رتبه برتر عملکرد مالی را کسب کرد

آغاز طرح مبارزه غیرشیمیایی با آفت درختان کاج

افتتاح سکوی شهروندی منطقه 13

آیین گشایش پارک نوآوری و فناوری صنعت نفت

بررسی راهکارهای توسعه ظرفیت های گردشگری در منطقه 21

مانور آبگرفتگی و سیلاب در کانال سرخه حصار