سیاست و بازاریابی

آخرين مطالب

اهالی سیاست درباره طرح صیانت چه نظری دارند اخبار

اهالی سیاست درباره طرح صیانت چه نظری دارند
  بزرگنمايي:

سیاست و بازاریابی - طرح «صیانت از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی» طی روزهای گذشته واکنش‌های زیادی بین مسئولان و سیاست‌مداران برانگیخته است. نظر اهالی سیاست درباره این طرح چیست؟

درحالی‌که قرار است طرح حمایت از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی در کمیسیون ویژه بررسی و سپس به صورت آزمایشی اجرا شود ، واکنش‌های مختلفی از سوی اهالی سیاست نسبت به آن ابراز داده شده است. محسن رضایی ، دبیر تشخیص مصلحت نظام، در حساب توییتر خود به این طرح واکنش نشان داد و بیان کرد:

سیاست و بازاریابی

مردم عزیز ایران حق دارند بپرسند درحالی‌که جامعه با انواع مشکلات و مصائب اقتصادی مواجه هست، تصویب طرح موسوم به صیانت از حقوق کاربران اینترنت، چه ضرورتی داشته است؟ چنین طرح‌هایی که نیاز به بررسی کارشناسی دقیق‌تری دارد، در آستانه تشکیل دولت آینده‌، چالشی جدی برای آن ایجاد خواهد کرد. او در توییت دیگری نیز به وظایف هیئت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام در این‌باره اشاره کرد: در هیئت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام همه جوانب طرح موسوم به‌ صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی را بررسی می‌کنیم. هیچ طرح و لایحه‌ای نباید مغایر سیاست‌های کلی نظام باشد. حسن خمینی ، تولیت مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (ره) نظر خود در مورد طرح صیانت را در حساب کاربری اینستاگرام خود ابراز کرد:

سیاست و بازاریابی

بنام خدا تاکی باید ذلیل باشیم؟ تاکی باید توسری خور باشیم؟ مگر استقلال، اصل قانون اساسی جمهوری اسلامی میثاق مشترک ملت ایران نیست؟ مگرملت صدها هزار شهید و جانباز برای استقلال ایران تقدیم نکرده است؟ وابستگی به استعمار تا کی؟ چرا باید صهیونیستهادر فضای مجازی هرکه را می‌خواهند ضریب بدهند هر صفحه‌ای را می‌خواهند ببندند؟ دولت که خودش مسبب اصلی این ننگ و طرفدار سلطه بیگانگان بر فضای مجازی است دولت که خودش دوست دارد دشمن برای فضای مجازی ما تصمیم بگیرد، حاج قاسم را حذف کند، صفحه رهبری را هروقت دوست دارد ببندد، مقاومت را سانسور کند، دولت که طرفدار آنهاست نمی توانیم از او انتظاری داشته باشیم. آهای مجلس محترم لااقل شما کاری کنید. بعد از 14 ماه که آقا فرمودند ساماندهی فضای مجازی کار اولویت دار مجلس است تازه می‌خواهید برای این کار کمیسیون تشکیل دهید و با ترس و لرز راجع به استقلال ایران در فضای مجازی حرف می‌زنید! به این وضعیت خفت بار پایان دهید شما بعنوان نماینده مردم قسم خورده اید پاسدار استقلال کشور باشید یک روز ادامه این وضعیت ننگین در فضای مجازی قابل تحمل نیست این ننگ کمتر از کاپیتولاسیون نیست نگذارید نام ما هم در تاریخ مثل پذیرندگان کاپتولاسیون یاد شود. شما که از ارتش بعث و ارتش آمریکا نترسیدید و جلوی آن‌ها ایستادید از یک مشت منافق کامنت‌گذار که در سالنهای هدایت جنگ روانی در فضای مجازی در ریاض و آلبانی و دبی و لس‌آنجلس نشسته اند و با شیفت های شبانه روزی که با پولهای نفتی عربستان! فلسطین اشغالی و سازمان سیا با انبوه پیامها خود راجای افکار عمومی ایران جازده اند نترسید مردم باشما هستند مردم استقلال و عزت شان را می‌خواهند، نترسید از شرف این ملت دفاع کنید به حاکمیت بیگانگان بر مدیریت فضای مجازی ایران پایان دهید. قوه قضائیه محترم این واقعه بزرگ‌ترین درس عبرت است نتیجه محافظه کاری هایی است که در اعمال قانون داشته ایم را دارید می بینید چرا باید یک مشت صهیونیست بنشینند برای ملت ما تصمیم بگیرند و صفحه رئیس قوه را حذف کنند؟ صفحات همه مفسدین اقتصادی و کسانی که ملت ایران راچپاول می‌کنند برای جوسازی باز باشد و شخصیتی که می‌خواهد با فساد مبارزه کند بسته باشد! اگر می‌خواهید با فسادمبارزه کنید این بزرگ‌ترین فساد و ام الفساداست بسم الله. از شما خواهش می‌کنیم از عزت ملت ایران دفاع کنید به این ننگ بردگی پایان دهید. رضا تقی‌پور ، نماینده مجلس، وزیر اسبق ارتباطات و یکی از تدوین‌گران طرح صیانت در صحن علنی مجلس گفت:

سیاست و بازاریابی

طرح جدید فرصت‌های گسترده‌ای برای ساماندهی فضای مجازی و توسعه کسب‌وکارهای مجازی ایجاد می‌کند. به دنبال آن هستیم که آفت‌ها را از فضای مجازی دور کنیم و این فرصت را برای تعالی جامعه، نشر دانش و توسعه کسب‌وکارها تبدیل کنیم. ما در این طرح می‌خواهیم بین پلتفرم داخلی و خارجی رفع تبعیض کنیم. ما هنوز برای پهنای باند خارجی هزینه پرداخت می‌کنیم اما سهمی به پلتفرم داخلی نمی‌دهیم درحالی‌که باید همان‌طور که برای خارجی هزینه می‌دهیم، به تولیدکننده محتوای داخلی هم هزینه پرداخت کنیم. این می‌شود حمایت از تولید محتوای داخلی. این‌ها فرصت‌هایی است که طرح ایجاد می‌کند. آیا پلتفرم‌های خارجی که این‌همه درآمد از تبلیغات در ایران دارند، مالیات می‌دهند؟ سید عزت‌الله ضرغامی ، رئیس اسبق صدا و سیما در این رابطه در حساب کاربری توییتر خود نوشت:

سیاست و بازاریابی

حرکت گسترده‌ی مدنی علیه طرح صیانت، بیش از این که به محتوای طرح مربوط باشد، به شکاف عمیق دولت-ملت و بی اعتمادی مردم به رفتار و نحوه‌ی حکمرانی است. توضیحات کارشناسی مردم را قانع نمی‌کند! محمدباقر قالیباف ، رئیس مجلس در حساب کاربری خود در اینستاگرام بیان کرده که در این طرح مسدودسازی پلتفرم‌های پرکاربرد مانند اینستاگرام و واتساپ در برنامه مجلس نیست چرا که این مسئله از اهمیت زیادی برخوردار بوده و باید در طول زمان بررسی و اصلاح روی آن انجام شود.

سیاست و بازاریابی

تصمیم‌گیری درباره این پلتفرم‌ها مانند اینستاگرام و واتساپ که ده‌ها میلیون نفر از آن‌ها استفاده می‌کنند و هزاران کسب‌و‌کار در آن‌ها جریان دارد از اهمیت زیادی برخوردار است و پیچیدگی‌های فراوانی دارد و باید درخصوص آن‌ها متغیرهای زیادی را مد نظر قرار داد؛ لذا طرح باید به‌گونه‌ای اصلاح شود که تصمیم‌گیری نهایی درباره این پلتفرم‌ها مبتنی بر منطقی عقلانی به‌صورت مستقیم توسط شورای عالی فضای مجازی صورت گیرد. مقاله‌های مرتبط:
جهرمی: طرح صیانت احتمال فیلترینگ و محدودیت گسترده پهنای باند پیام‌رسان‌ها را افزایش داده است قالی‌باف: مسدودسازی پلتفرم‌های پرکاربرد مانند اینستاگرام و واتساپ در برنامه مجلس نیست
عمده ادعاهای مطرح شده درباره این طرح مطابق واقع نیست و در طرح وجود ندارد، لذا کارشناسان و فعالان دلسوز در نظر داشته باشند که تخت تأثیر فضاسازی‌ها و مطالب خلاف واقع پیش از بررسی دقیق موضع‌گیری نکنند. قالیباف همچنین اشاره کرد که در زمان بررسی طرح در کمیسیون ویژه، به دلیل اهمیت آن برای آحاد مردم و ضرورت ابراز نظر کارشناسی، مذاکرات این کمیسیون به صورت علنی و شفاف خواهد بود. امیر ناظمی ، رئیس سازمان فناوری اطلاعات نیز در حساب توییتر خود نوشت:

سیاست و بازاریابی

طرحی که اکوسیستم استارتاپی کشور، فعالان فضای مجازی با هر گرایش سیاسی، صاحبان کسب‌وکارهای مجازی و فروشگاه‌های اینترنتی خانگی و عموم مردم با آن به‌صراحت مخالف هستند، سرمایه اجتماعی را نابود می‌کند و در نهایت هم به اهداف نادرست و نسنجیده خود نخواهد رسید. علیرضا زاکانی ، رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در حساب توییتر خود بیان کرد:

سیاست و بازاریابی

همان‌طور که در اوایل مطرح شدن طرح موسوم به صیانت از فضای مجازی هم مطرح کردم، مخالف این طرح هستم و معتقدم این طرح مجلس در جامعه با اقبال مواجه نخواهد شد. این طرح نه‌تنها در دستیابی به اهداف خود موفق نخواهد شد، بلکه به بیشتر شدن شکاف بین مردم و حاکمیت منتهی خواهد شد. حجت‌الاسلام مرتضی آقا تهرانی ، رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس که از حامیان طرح صیانت است، در حساب کاربری توییتر خود از بررسی طرح طبق اصل 85 قانون اساسی دفاع کرد. او در مورد روند جلسه روز چهارشنبه مجلس نوشت که برای توجیه بهتر نمایندگان در مورد 85‌ای شدن این طرح و به درخواست کمیسیون فرهنگی، جلسه نیم‌ساعت به صورت غیرعلنی درآمد. آقا تهرانی اشاره کرد که آقایان تقی‌پور، سیاهکلی و آقای زاکانی هم در دفاع از 85 شدن طرح صیانت صحبت کردند. او در این رابطه گفت:

سیاست و بازاریابی

اول بنده به عنوان رئیس کمیسیون فرهنگی تنها 5 دقیقه صحبت کردم و در مقام پاسخگوئی به این موارد بر آمدم: چرا این طرح باید 85ای شود؟ اهمیت ورود متخصصانه به این طرح در کمیسیون مشترک تخصصی، چرائی و وسعت حملات بیگانگان و نوع حمایت از کاربران در جهات گوناگون طرح. بعد از نیم ساعت زنگ علنی نواخته شد و 10 دقیقه موافق و 10 دقیقه مخالف، و طبق قرعه دو 5 دقیقه‌ای هم طرفین. و سپس 85ای شدن طرح رای‌گیری شد. خدا را شکر با تلاش دوستان دومین طرح 85 به درخواست کمیسیون فرهنگی به صحن آمده و رای آورد. درحالی‌که در مجلس قبل یک طرح هم 85 نداشته است. سید عباس صالحی ، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در توییتی در واکنش به طرح صیانت فضای مجازی نوشت:

سیاست و بازاریابی

جامعه دو قطبی جاده مرگ است و متاسفانه هر روز قطب بندی های تازه! در روزهای اخیر: اصغر فرهادی در جشنواره کن، فروغی و طلای المپیک. و امروز طرح صیانت در فضای مجازی با ساطوری پیکر وطن را شقه شقه می‌کنیم. کرکسان منتظرند! مواظب ایران باشیم. وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در رابطه با این طرح در کانال تلگرام خود نوشت:

سیاست و بازاریابی

اتهامی است که برخی آقایان به‌خاطر منافع‌شان می‌زنند. فضای مجازی زمینه کسب‌و‌کار مردم است. فضای مجازی امروز ابزار کار مردم شده و از این طرق کسب درآمد می‌کنند. آیا کسی می‌آید محل درآمد مردم را تعطیل کند. دختران من خیلی وقت‌ها از طریق این فضا خرید می‌کنند، می‌گویند هم ارزان‌تر است هم راحت‌تر است، هم می‌توانیم به کالای مناسب دست پیدا کنم. فضای مجازی باید گسترش پیدا کند. هر فضایی نیاز به امنیت دارد، امنیت یعنی اینکه سرقت نشود، یعنی اطلاعاتی که مردم می‌گذارند سرقت نشود. سردار غلامرضا جلالی ، رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور نیز در یادداشتی در این‌باره به تغییر مناسبات اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و حتی دفاعی کشورها بر اثر فناوری سایبری اشاره کرد و گفت که جوامع باید بتوانند خود را با این جریان خروشان فناوری همراه کنند و انعطاف لازم را داشته باشند. او در مورد طرح صیانت نوشت:

سیاست و بازاریابی

جهانگیری همچنین گفت که اتکا بر فناوری‌هایی نظیر آی‌تی و آی‌سی‌تی شفافیت به وجود می‌آورد و امکان ندارد که در دنیای امروز مطلبی را از مردم مخفی یا بر آن‌ها تحمیل کرد. معاون اول رئیس جمهور در ادامه صحبت‌هایش به فعالیت اقتصادی میلیون‌ها ایرانی در فضای مجازی اشاره و بیان کرد که اینترنت از مواضع آشکار عدالت‌خواهی در کشور است، به‌طوری که در دورافتاده‌ترین روستاهای کشور هم افراد با استفاده از فضای مجازی کسب‌و‌کار خود را راه ‌انداخته و کالاهای خود را به سراسر کشور یا حتی دنیا می‌فروشند. باید از گذشته درس عبرت گرفت. مقاومت در استفاده از همه پدیده‌های نو نظیر مانند راه آهن، تلویزیون، ویدئو و ماهواره را شاهد بودیم. در مقطعی از تلویزیون به عنوان اتاق شیطان یاد می‌شد. این در حالی است که امروز در همه روستاهای کشور از این تجهیزات دنیای ارتباطات استفاده می‌شود. باید در نظر داشت که با علم و فناوری نمی‌توان مبارزه کرد البته این مباحث نیازمند قواعد و قوانین حکمرانی دقیقی هستند که باید به درستی نوشته شود. ممکن است شبکه‌ای در فضای مجازی ایجاد و تحت تأثیر سیاست‌های جایی از دنیا قرار داشته باشد و عوارضی برای کشور به وجود آورد اما باید در نظر داشت که نمی‌توان با مردم خود مبارزه کرد و پیشرفت کشور در سازگاری، گفتگو و جلب مشارکت مردم برای وضع قوانین جدید است. ... باید پیشرفت و توسعه ایران به جایگاهی برسد که مردم از اینکه در ایران زندگی می‌کنند و ایرانی هستند به خود افتخار کنند. تنها گذشته ایران افتخارآمیز نیست بلکه باید امروز همه ایرانیان به جایگاهی رفیع از رفاه، توسعه و اشتغال‌زایی و زندگی آبرومندانه برسند. ‌ محسن هاشمی ، رئیس شورای اسلامی شهر تهران، در سیصد و پانزدهمین جلسه شورای اسلامی شهر تهران، با انتقاد از طرح صیانت گفت که شورای پنجم شورای شفافیت بود نه صیانت؛ مجلس شورای اسلامی هم به نظر باید به جای چنین طرح‌هایی، به سمت شفافیت حرکت کند. او همچنین اشاره کرده که مجلس در شرایط فعلی جامعه، به جای پرداختن به طرح‌هایی که واکنش منفی گسترده جامعه در پی داشته باشد به دنبال حل مشکلات معیشتی و مطالبات واقعی جامعه برود.

سیاست و بازاریابی

صیانت واقعی در فضای مجازی وقتی صورت می‌گیرد که هم به آزادی بیان و توسعه کسب و کارهای اینترنتی توجه شود و هم از حمکرانی فضای مجازی غفلت نشود. طرحی که هر دو هدف را هم‌زمان محقق نکند، در مجلس تصویب نخواهد شد. محمود واعظی ، رئیس دفتر رئیس جمهور، در حاشیه آخرین جلسه هیئت دولت دوازدهم بر این نکته تأکید کرد که مجلس برای محدود کردن حق تشکیل نشده و با اینکه بخش محتوای نامناسب و غیر اخلاقی باید توسط دولت و مجلس مدیریت شود، اما به این بهانه نباید کل فضای مجازی را فیلتر و مسدود کرد. او همچنین اشاره کرد آنچه که مورد استفاده روزمره مردم قرار دارد حقشان محسوب می‌شود و در ادامه گفت:

سیاست و بازاریابی

لینک کوتاه:
https://www.politicalmarketing.ir/Fa/News/208464/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

شایعه: برای ایکس باکس سری اس و سری ایکس کارت‌ حافظه‌ی 500 گیگابایتی عرضه خواهد شد

مشکل دسترسی به سامانه واکسیناسیون کرونا حل شد

ایلان ماسک: اینترنت ماهواره‌ای استارلینک ماه آینده از فاز بتا خارج خواهد شد

خرید گوشی شیائومی با گارانتی تسک میران

خستگی توجه ارادی (DAF) چیست و چگونه می‌توان از آن دوری کرد

مردی که 1٫9 میلیون گوشی AT&T را‌ آنلاک کرده بود، به 12 سال زندان محکوم شد

اینتل برای توسعه بخش کارت گرافیک گیمینگ خود چندین بازی‌ساز استخدام کرد

امضاء تفاهم‌نامه همکاری بین هدلینگ نیک اندیش و سازمان بسیج مهندسین صنعت

دلکو چیست و چه وظیفه‌ای در سیستم جرقه‌زنی خودرو برعهده دارد؟

کلاب هاوس برای بهبود تجربه کاربری، قابلیت جدیدی به نام Wave را معرفی می‌کند

حالت XPan با قابلیت‌‌های جذاب خود به OnePlus 9 و 9 Pro اضافه می‌شود

وسایل عجیبی که فضانوردان خصوصی اسپیس ایکس با خود به فضا برده‌اند

گوشی‌های تاشوی گوگل و شیائومی احتمالا در سه‌ماهه چهارم 2021 معرفی خواهند شد

احتمال استفاده از شارژ سریع 120 وات در شیائومی می 12 و می میکس 5

تقویت کننده آنتن موبایل از سایت توسعه ارتباطات همراه

مدل‌های آیفون 13 دارای باتری‌ حجیم‌تری در مقایسه با نسل گذشته هستند

آیا دولت‌ها می‌توانند استفاده از بیت کوین و ارزهای دیجیتال را ممنوع کنند؟

طرح پیش فروش تارا با موعد تحویل اردیبهشت تا مهرماه سال 1401

نخستین خدمه کاملا خصوصی اسپیس ایکس با فرود آبی تاریخی، ماموریتشان را به پایان رساندند

بنچمارک‌های اولیه تراشه A15 از بهبود 21 درصدی عملکرد چندهسته‌ای حکایت دارند

واردات خودرو محدود به قیمت 40 هزار دلار و حجم موتور 2٫5 لیتر خواهد بود

پاسخ به پرسش‌های مهم درباره دوزهای تقویت کننده واکسن کرونا

سقف محدودیت رم در iPadOS 15 به 12 گیگابایت رسیده است

هنری فورد صد سال پیش ایده اولیه‌ بیت‌کوین را مطرح کرده بود

اپل آزمایش مکرر کرونا را برای کارکنان واکسینه‌نشده اجباری می‌کند

با خرید اندروید باکس ( تی وی باکس ) تلویزیون خود را هوشمند کنید!

بریم به دیروز؛ با کدوم بازی خیلی خاطره دارین؟

معاونت امور زنان و خانواده باید مطالبات جامعه زنان را بشنود

گزارشی از نشست معاون زنان ریاست جمهوری با اصولگرایان فعال در حوزه زنان و خانواده

ما با همه ی گروه ها در چهارچوب ارزش های دینی و قانونی مایل به تعامل وهمکاری هستیم

با حضور مشاور وزیر و سرپرست دفتر وزارتی برگزار شد؛ نشست تکریم دستیاران، بازرسان و مشاورین

امضای دو تفاهم‌نامه همکاری با وزارتخانه‌های "تندرستی و حفظ اجتماعی" و "محنت،مهاجرت و شغل"

بازدید وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای تاجیکستان

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خبر داد: ایجاد پلتفرم ملی اشتغال

پیشنهاد تشکیل قرارگاه کرونا توسط شهرداری تهران

راه اندازی پایگاه تجمیعی واکسیناسیون به نام شهید جهان آرا در منطقه 7

امتیاز DxO عملکرد صوتی Xperia 1 III مشخص شد

اطلاعاتی از پروژه‌های مخفی استودیوهای ایکس‌باکس فاش شد

مجوزهای امنیتی مبتنی بر حریم خصوصی اندروید 11 راهی گوشی‌های قدیمی می‌شوند

12 نکته‌ای که باید در مورد بازی Sifu بدانیم

عمر باتری گوشی ZTE Axon 30 5G مشخص شد

آمادگی مدیریت شهری منطقه 2 برای تقویت مراکز واکسیناسیون

تصاویری از سیستم عامل Steam Deck فاش شد

نتایج بنچ‌مارک آیپد مینی 2021 نسخه متفاوتی از تراشه A15 را نشان می‌دهد

افزایش 85 درصدی واردات گوشی موبایل

احتمال عرضه کارت‌ حافظه 500 گیگابایتی برای ایکس باکس‌ها

عرضه سیم‌کارت‌های دائمی و اعتباری همراه اول ویژه جوانان و دانشجویان

سگ رباتیک از ایمنی کارگران خودروسازی محافظت می کند

نسخه‌ ریمستر عناوین BloodRayne و BloodRayne 2 معرفی شدند

آپدیت Huawei Watch 3 عملکرد آن را بهتر از همیشه می‌سازد